Jak wiecie firmy ubezpieczeniowe chętnie przyjmują składki, a niechętnie wypłacają odszkodowania. Na szczęście jest ktoś taki jak Rzecznik Ubezpieczonych (RzU), do którego możecie zgłosić problem z ubezpieczycielem.

RzU zamieścił na swojej stronie raport podsumowujący, na co skarżą się najczęściej kierowcy. Specjalnie dla Was przebrnęliśmy przez liczby, wykresy, wyłoniliśmy co najważniejsze i zamieściliśmy to w naszym leksykonie wiedzy.

Sprawdziliśmy na co skarżą się klienci firm ubezpieczeniowych

W pierwszych trzech kwartałach obecnego roku RzU otrzymał więcej skarg dotyczących ubezpieczeń gospodarczych, niż w tym samym okresie roku 2012. Na szczęście pomimo zwiększonej ilości wszystkich skarg, ilość tych dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych była mniejsza w porównaniu z rokiem 2012 o 2,7%.

wykres-skargi-do-RzU-lata

Skargi dotyczące ubezpieczeń pojazdów

Kierowcy wysłali do Rzecznika aż 6376 skarg dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych.

wykres-skargi-do-RzU-produkty-ubezpieczeniowe

Dużo skarg dotyczyło szkód likwidowanych z polis OC. Ubezpieczyciele niesłusznie kwalifikowali szkody jako całkowite, zaniżali wartość samochodu, „przeceniali” wartość wraku, zaniżali wartość stawek roboczogodzin. Poszkodowani musieli zmierzyć się także z problemami z odzyskaniem odszkodowania związanego z utratą wartości pojazdu oraz holowaniem i parkowaniem pojazdu. Podobnie sprawa miała się ze zwrotem kosztów za wynajem pojazdu zastępczego. Ubezpieczyciele nie zawsze chcieli uwzględniać w kosztach naprawy oryginalne części i wymagali dokumentowania zakupu części fakturami źródłowymi.

Niestety kierowcy skarżyli się także na problemy związane z likwidacją szkód z ubezpieczenia autocasco. Poszkodowani zwracali się do RzU z powodu zbyt niskiego odszkodowania, całkowitej odmowy wypłaty odszkodowania oraz niejasnych zapisów z ogólnych warunków ubezpieczeń.

888 wysłanych skarg dotyczyło podwójnego ubezpieczenia OC, kłopotów z uzyskaniem zwrotu składki oraz jej wysokością i wezwaniami do zapłaty.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny