Reasekuracja – co to jest?

Jest to odstąpienie części lub całości objętego ubezpieczeniem ryzyka, a także odpowiedniej kwoty składek na rzecz tzw. reasekuratora, czyli innego zakładu ubezpieczeń, w zamian za partycypację w wypłacie ewentualnych świadczeń. W uproszczeniu jest to więc umowa na mocy, której jeden zakład ubezpieczeń odstępuję innemu zakładowi ubezpieczeń część lub całość objętego ochroną ryzyka oraz część składek w zamian za wspólną odpowiedzialność podczas wypłaty odszkodowania w przypadku wystąpienia określonego umową zdarzenia losowego.

Jest to także swego rodzaju ubezpieczenie dla ubezpieczyciela, chroniące go w momencie gdy wypłata pełnego świadczenia przekraczałaby jego możliwości finansowe. Dla ubezpieczonego reasekuracja jest natomiast gwarancją wypłacalności towarzystwa.

Za najważniejsze funkcje reasekuracji uznaje się:

  • stabilizację wyników finansowych towarzystwa,
  • zwiększenia możliwości akceptacyjnych ubezpieczyciela,
  • wzmacnianie podstaw finansowych ubezpieczyciela.

Reasekuracja to działanie wtórne do ubezpieczenia, które nie powoduje powstawania nowych funduszy ubezpieczeniowych.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny