W 2020 r. połowa sprowadzonych do Polski z zagranicy aut pochodziła z Niemiec. Rozważasz zakup pojazdu z Niemiec? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym krok po kroku tłumaczymy, jak bezpiecznie sprowadzić wybrany model samochodu.

Kupno samochodu z Niemiec – to warto wiedzieć

 1. Samochód z Niemiec możesz sprowadzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalizującej się w tym firmy.
 2. Auto zakupione w Niemczech możesz przetransportować do Polski na lawecie lub po prostu przyjechać nim do kraju.
 3. Na formalności po sprowadzeniu pojazdu do Polski składają się: opłata akcyzy, przegląd auta, jego rejestracja i zakup polisy OC.
 4. Koszt sprowadzenia samochodu z Niemiec to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Audi, BMW i Volkswagen to trzy najpopularniejsze marki pojazdów, które są sprowadzane z Niemiec do Polski. Niestety, nie każdy samochód wystawiany na sprzedaż jest w dobrym stanie technicznym. Dlatego kupujący wciąż poszukują rozwiązań, dzięki którym zminimalizują ryzyko związane z nabyciem używanego samochodu zza zachodniej granicy. Podpowiadamy, gdzie szukać ofert i jak nie dać się oszukać.

Skąd sprowadzić auto z Niemiec?

Używane samochody z Niemiec można znaleźć niemal w każdym komisie samochodowym działającym na terenie Polski. To właśnie ich właściciele specjalizują się w sprowadzaniu pojazdów z zagranicy. Jeżeli jednak nie ufasz pośrednikowi lub nie znalazłeś w okolicznych komisach interesujących ofert, możesz skorzystać z innych rozwiązań, czyli:

 • Niemieckich internetowych stron ogłoszeniowych. Wiele z nich, np. Autoscout24.pl czy Mobile.de, posiada polską wersję językową. Dzięki temu będziesz mógł łatwo zapoznać się z wystawionymi na sprzedaż pojazdami.
 • Giełd samochodowych. Możesz odwiedzić jedną z kilku działających na terenie Niemiec giełd samochodowych. Niestety, musisz wziąć pod uwagę to, że takie poszukiwania mogą okazać się nieskuteczne.
 • Skorzystać z pomocy firmy zajmującej się sprowadzaniem pojazdów z Niemiec. To alternatywa dla samodzielnego poszukiwania auta. Po podpisaniu umowy formalnościami (w tym sprawdzeniem pojazdu) zajmą się specjaliści.

Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z jedną z firm sprowadzających auta z Niemiec na zamówienie, to przed podpisaniem z nią umowy powinieneś dokładnie sprawdzić opinie wystawione jej przez poprzednich klientów. Wnikliwie zapoznaj się też z treścią szkicu umowy. Im bardziej szczegółowo zostaną opisane warunki usługi, tym lepiej.

Jak sprawdzić samochód z Niemiec po VIN za darmo?

Sprowadzając auto z Niemiec samodzielnie, nie musisz już polegać jedynie na zapewnieniach sprzedawcy (np. że samochód nie uczestniczył w wypadku lub nie ma cofniętego licznika). Dziś możesz to zweryfikować. Jak sprawdzić auto z Niemiec? Bezpłatnie możesz to zrobić na stronie internetowej HistoriaPojazdu.gov.pl.

Pod koniec kwietnia 2020 r. Ministerstwo Cyfryzacji podpisało umowę z nowymi partnerami. Dotychczas dane o zagranicznych autach dostarczała firma Carfax, teraz robi to też AutoDNA, dzięki czemu użytkownicy mogą bezpłatnie sprawdzić również pojazdy z Niemiec. Aby skorzystać z usługi, wystarczy posiadać:

 • Informacje o pojeździe. Potrzebne są: numer rejestracyjny auta, numer VIN i data pierwszej rejestracji.
 • Darmowy profil zaufany. Jest on niezbędny wówczas, gdy sprawdzony pojazd nie został jeszcze zarejestrowany w Polsce.

Należy jednocześnie pamiętać, że sprawdzenie samochodu w usłudze HistoriaPojazdu.gov.pl ogranicza, ale nie eliminuje całkowicie ryzyka związanego z jego zakupem. Aby ustrzec się nabycia pojazdu w złym stanie technicznym, przemyśl skorzystanie z pomocy jednego z działających na terenie Niemiec warsztatów samochodowych lub zabierz ze sobą zaufanego mechanika samochodowego.

Jak sprowadzić auto z Niemiec do Polski?

Samodzielne sprowadzenie samochodu z Niemiec to dość skomplikowany proces. Aby najlepiej zabezpieczyć swoje interesy, powinieneś dopilnować formalności. Należą do nich:

 • Podpisanie umowy kupna-sprzedaży w dwóch wersjach językowych. W ten sposób później nie będziesz musiał płacić tłumaczowi przysięgłemu za przetłumaczenie tego dokumentu z jęz. niemieckiego na polski. Zwróć też uwagę, czy otrzymałeś wszystkie niezbędne dokumenty – dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (o ile została wydana).
 • Sprawdzenie, czy samochód został wyrejestrowany w urzędzie. Jeżeli tak, a Ty zamierzasz wrócić nim do Polski, będziesz musiał dokonać ponownej rejestracji. W urzędzie będziesz musiał przedłożyć m.in. umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i potwierdzenie zakupu krótkoterminowego OC.

Kupiony samochód możesz do Polski przetransportować lawetą. Jeżeli chcesz zminimalizować koszty, optymalnym rozwiązaniem będzie samodzielny powrót zakupionym autem. Być może rozważasz też trzeci wariant w postaci holowania pojazdu przy użyciu liny holowniczej. To rozwiązanie sprawdzi się tylko wówczas, gdy kupujesz pojazd w jednej z przygranicznych miejscowości, gdyż w Niemczech (tak jak w Polsce) zabronione jest holowanie pojazdów na autostradach.

Co trzeba załatwić po sprowadzeniu auta z Niemiec?

Po sprowadzeniu samochodu z Niemiec konieczne jest jeszcze załatwienie formalności w polskich urzędach. Będziesz musiał: zapłacić akcyzę, wykonać badanie techniczne auta, zarejestrować je i kupić dla niego ubezpieczenie OC.

Akcyza za auto z Niemiec – stawki 2021

Stawki akcyzy w 2021 r. nie uległy zmianie. Sprowadzając samochód z Niemiec, będziesz musiał samodzielnie wyliczyć należny podatek. Jego wysokość jest uzależniona od pojemności silnika pojazdu. Jeżeli:

 • Silnik ma pojemność do 2000 cm3 – stawka wynosi 3,1 proc. wartości auta,
 • Silnik ma pojemność powyżej 2000 cm3 – stawka wynosi 9,3 proc. wartości auta.

Na uregulowanie podatku akcyzowego masz 30 dni. Wcześniej, bo w ciągu 14 dni od nabycia pojazdu, powinieneś złożyć deklarację AKC-US. To właśnie w niej powinna znaleźć się informacja o wysokości akcyzy. Jeżeli nie zapłacisz podatku, nie zarejestrujesz auta.

Ile kosztuje przegląd auta sprowadzonego z Niemiec?

Za pierwszy przegląd samochodu sprowadzonego z Niemiec zapłacisz 99 lub 159 zł. Pierwsza stawka to standardowa stawka za przegląd pojazdu. Drugą z kolei diagności stosują wówczas, gdy dodatkowo sporządzają Dokument Identyfikacji Pojazdu. Jeżeli nie chcesz płacić więcej, to w pierwszej kolejności skontaktuj się z tą stacją kontroli pojazdów, w której chcesz przeprowadzić badanie.

Jak zarejestrować auto sprowadzone z Niemiec?

Rejestracja auta z Niemiec wymaga złożenia w wydziale komunikacji wniosku o rejestrację pojazdu wraz z załącznikami. Dokumenty wymagane przez urzędników to:

 • dowód rejestracyjny auta,
 • karta pojazdu – jeżeli została wydana,
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy,
 • dokument potwierdzający pozytywny wynik badania technicznego,
 • potwierdzenie dokonania opłat za rejestrację auta.

Jeżeli nie masz umowy kupna-sprzedaży w dwóch wersjach językowych, to dodatkowo będziesz musiał zapłacić za przetłumaczenie dokumentu na jęz. polski. Twój samochód zostanie w pierwszej kolejności zarejestrowany na 30 dni. W tym czasie urzędnicy sprawdzą jego historię. Jeżeli nie będą mieli zastrzeżeń, otrzymasz właściwy dowód rejestracyjny.

Ile kosztuje rejestracja pojazdu z Niemiec w 2021? Jeżeli zdecydujesz się na standardowe tablice rejestracyjne, zapłacisz 256 zł. W przypadku tablic indywidualnych koszt wzrośnie do kwoty 1176 zł.

Gdzie kupić OC dla sprowadzonego z Niemiec auta?

Po zarejestrowaniu pojazdu będziesz musiał jeszcze zakupić ubezpieczenie OC. Gdzie to zrobić? Nie musisz szukać agenta ubezpieczeniowego w pobliżu swojego miejsca zamieszkania – ubezpieczenie możesz kupić przez internet, korzystając z naszego kalkulatora OC/AC. To korzystne rozwiązanie, gdyż:

 • szybko porównasz oferty OC i wybierzesz najtańszą propozycję,
 • opłacisz składkę i zawrzesz umowę przez internet,
 • w jednym miejscu znajdziesz propozycje innych ubezpieczeń, np. AC, NNW i assistance – dodatkową polisę w atrakcyjnej cenie możesz nabyć wraz z OC.

Za pośrednictwem porównywarki OC/AC zamieszczonej na naszej stronie internetowej kupisz ubezpieczenie OC na cały rok.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec do Polski?

Samodzielne sprowadzenie samochodu z Niemiec do Polski wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ile zapłacisz? To zależy od kilku czynników. Rejestrując auto w niemieckim urzędzie, będziesz musiał zapłacić:

 • 80-140 euro za wydanie pięciodniowych tablic rejestracyjnych z żółtym paskiem lub 150-180 euro, jeżeli zdecydujesz się na tablice z czerwony paskiem (tzw. tablice celne lub eksportowe) – są one ważne od 9 dni do 1 roku,
 • 10-15 euro opłaty urzędowej za rejestrację pojazdu.

Wyższe koszty czekają na Ciebie już po przywiezieniu samochodu do Polski. Minimalny koszt rejestracji auta to 256 zł, z kolei badania technicznego – 99 zł. Do tego dochodzą jeszcze wydatki związane z tłumaczeniem dokumentów i zapłatą akcyzy.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny