342 zł tyle możesz zapłacić za OC Volkswagena!

Legendarny Garbus był pierwszym pojazdem wyprodukowanym przez Volkswagena. To właśnie dzięki niemu samochody tej marki zasłynęły na całym świecie. Sprawdzamy, czy opłaca się kupić używanego Volkswagena, jakie są ceny nowych pojazdów oraz ile trzeba przeznaczyć na ich ubezpieczenie. 

Volkswagen miał być tanim samochodem dla przeciętnego Niemca (tzw. autem dla ludu). W rezultacie powstał Garbus. Stworzył go Ferdynand Porsche, który został nadwornym konstruktorem niemieckiej motoryzacji. Dzięki dobrej sprzedaży Garbusa i wprowadzeniu nowych modeli, Volkswagen stał się jednym z największych producentów motoryzacyjnych w Europie. 

W 1991 r. w Polsce zostało otworzone oficjalne przedstawicielstwo Volkswagena Kulczyk Tradex. Po wykupieniu w 2011 r. udziałów od Kulczyk Tradex, firma działa pod nazwą Volkswagen  Group Polska. 

Ceny nowych Volkswagenów

Najtańszego z rodziny Volkswagenów up! można kupić już od 38 900 zł. Ceny Volkswagena Polo zaczynają się od 45 790 zł. W swojej ofercie Volkswagen posiada także Golfa, w cenie od 70 190 zł oraz Passata (od 134 390 zł).  SUV-y Volkswagena można natomiast nabyć od 101 590 zł. Tyle trzeba np. wydać na najtańszego Tiguana. 

Nowoczesne technologie Volkswagena

Volkswagen wykorzystuje coraz nowsze technologie, aby ulepszyć swoją ofertę. W nowych Volkswagenach zamontowano np. asystenta zmiany pasa ruchu Side Assist. Dzięki niemu, przy manewrze wyprzedzania system ostrzega diodą w lusterku zewnętrznym, jeśli uzna, że nadjeżdżający pojazd może być niebezpieczny. Przy wykryciu niebezpieczeństwa możliwe są wibracje kierownicy. Ciekawym rozwiązaniem jest także Asystent jazdy oraz inteligentny tempomat ACC, który działa przy prędkościach od 0 do 60 km/h. Auto dopasowuje prędkość do pojazdu poprzedzającego oraz do ruchu panującego na drodze.

Volkswagen posiada także urządzenie przeznaczone dla osób mających trudność z parkowaniem. W Volkswagenie użyto systemu, który za pomocą czterech kamer obserwuje teren dookoła pojazdu. Wyjazd tyłem z miejsca parkingowego na zatłoczonej ulicy jest nie lada wyzwaniem. Volkswagen ma jednak czujniki w tylnym zderzaku, które monitorują otoczenie pojazdu – jeżeli system zauważy niebezpieczeństwo, wyśle dźwiękowy i graficzny sygnał do kierowcy. Jeśli kierowca to zbagatelizuje, system sam uruchomi hamulce, aby zapobiec kolizji lub ograniczyć jej skutki.

Volkswagen ma także światła Dynamic Light Assist, które w nocy wykrywają inne pojazdy i same wygaszają światła, które mogłyby oślepić inne pojazdy. Dzięki temu, prawa strona jest zawsze oświetlona i jednocześnie nie ma ryzyka oślepienia kierowcy. 

Czy opłaca się kupić używanego Volkswagena?

Na polskich drogach, bez problemu można zobaczyć Volkswageny, które zostały wyprodukowane nawet kilka dekad temu. Cieszą się one dużą popularnością, głównie ze względu na swoją solidność i dobrą konstrukcję. Większość Volkswagenów może być też idealnym nabytkiem dla osób, które szukają zadbanego samochodu za rozsądną cenę. Każdy model używanego Volkswagena trzeba jednak dokładnie sprawdzić, bo np. samochody tej marki są bardzo podatne na korozję. Warto też zwrócić uwagę na opinie właścicieli wybranego przez nas modelu pojazdu. 

Aby przekonać się, czy warto kupić używany samochód marki Volkswagen, przeanalizowaliśmy cechy jednego z najpopularniejszych modeli – Golfa V, produkowanego w latach 2003-2010. Jest to samochód klasy C, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wielu kierowców. 

Wnętrze Golfa jest przestronne, fotele wygodne, jednak już deska rozdzielcza, naszym zdaniem, nie wygląda zbyt ciekawie. Wybór silników w tych modelach jest duży. Warto zwrócić uwagę na silnik benzynowy 1.6 (102 KM). Auto osiąga 100 km/h w 11,4 s. Nie jest to sportowa dynamika, ale dla zwykłego użytkowania powinna wystarczyć. Silniki diesla są awaryjne i mniej godne polecenia. Największy problem w użytkowaniu Golfa może sprawić często awaryjna automatyczna skrzynia biegów. Samochody są także podatne na korozję, a lakier na zarysowania. Kupując używanego Volkswagena Golfa warto sprawdzić ofertę oraz skonsultować się z mechanikiem. Można bowiem trafić na egzemplarz wymagający wielu napraw.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC Volkswagena?

W naszym rankingu najniższych cen OC, w I półroczu tego roku Volkswagen zajął trzecie miejsce. Niestety, licząc od najdroższego pojazdu. Droższe w OC było jedynie BMW (średnia składka 904 zł) i Audi (średnia składka 773 zł). Średnia składka dla Volkswagena wyniosła 677 zł. (Porównaj tanie OC i znajdź najlepszą ofertę dla Volkswagena)

Marka pojazdu nie jest jednak jedynym wyznacznikiem ceny. Na wysokość składki OC wpływ ma m.in. historia ubezpieczenia posiadacza pojazdu, wiek czy miejsce zarejestrowania auta. Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny OC, w zależności od modelu Volkswagena oraz danych jego właściciela. 

MarkaModelWłaścicielZniżkiTowarzystwoCena OC
VolkswagenGolfMężczyzna, 47 lat, podkarpackie60%AXA350 zł
VolkswagenPoloKobieta, 36 lat, śląskie60%Link4412  zł
Volkswagen PassatMężczyzna, 23 lata, mazowieckie60%Link4405 zł
VolkswagenTouranKobieta, 48 lat, podlaskie60%Allianz396 zł
VolkswagenTiguanMężczyzna, 65 lat, mazowieckie60%Aviva542 zł
VolkswagenUp!Mężczyzna, 34 lata, mazowiekie60%Aviva342 zł
VolkswagenTouaregKobieta, 27 lat, łódzkie60%Link4487 zł

W ubezpieczeniu autocasco duży wpływ na cenę polisy ma wartość pojazdu (im wyższa, tym droższe AC). Znaczenie może mieć także sposób użytkowania auta, miejsce jego parkowania czy ilość i rodzaj zamontowanych urządzeń przeciwkradzieżowych. 

MarkaModelWłaścicielZniżkiTowarzystwoCena AC
VolkswagenGolfMężczyzna, 47 lat, podkarpackie60%AXA398 zł
VolkswagenPoloKobieta, 36 lat, śląskie60%Link4428  zł
Volkswagen PassatMężczyzna, 23 lata, mazowieckie60%Link4598 zł
VolkswagenTouranKobieta, 48 lat, podlaskie60%Allianz563 zł
VolkswagenTiguanMężczyzna, 65 lat, mazowieckie60%Aviva641 zł
VolkswagenUp!Mężczyzna, 34 lata, mazowieckie60%Aviva452 zł
VolkswagenTouaregKobieta, 27 lat, łódzkie60%Link4554 zł

Podsumowanie

Niemiecka marka Volkswagen oferuje małe, miejskie samochody, a także większe SUV-y. Nowoczesne technologie jakie wykorzystuje Volkswagen, zapewniają kierowcy wysoki komfort jazdy. Na uwagę  zasługują nie tylko modele nowe, ale również używane, jednak w przypadku tych drugich, przed zakupem, powinniśmy dokładnie sprawdzić stan techniczny auta oraz poszukać śladów ewentualnej korozji.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny