Samochody sprowadzane z Niemiec w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Chcesz sprowadzić pojazd od naszych zachodnich sąsiadów? Dowiedz się, jak zrobić to dobrze i jakich formalności trzeba dopełnić, aby bez problemu zarejestrować sprowadzone auto w Polsce.

Z raportu prowadzonego przez SAMAR wynika, że w 2022 roku do Polski z Niemiec sprowadzono 415 784 pojazdów. Niemcy nadal pozostają liderem wśród innych krajów, jeśli chodzi o tę kwestię, jednak w stosunku do roku poprzedniego zaliczają 24% spadek.

Dlaczego auta z Niemiec są tak popularne?

Samochody z Niemiec od wielu lat są najchętniej i najczęściej sprowadzane przez Polaków. Decyduje o tym kilka czynników, do których należą m.in.:

 • cena,
 • dobry stan techniczny,
 • bogate wyposażenie.

Ponadto Niemcy znajdują się dużo bliżej nas niż inne kraje, z których można sprowadzić samochód. Musisz jednak pamiętać, że sprowadzenie samochodu z Niemiec nie zawsze się opłaca i czasem wiąże się z pewnymi zagrożeniami.

Sprowadzenie auta z Niemiec nie zawsze jest korzystne pomimo pozornych oszczędności. Warto zwrócić uwagę na to, że liczy się nie tylko cena samochodu, ale również inne czynniki, takie jak koszty transportu, rejestracji czy opłaty akcyzowe. Gdy koszty te są zbyt wysokie lub nawet przekraczają wartość samego pojazdu, nie ma sensu kupować go za granicą. Warto też pamiętać o możliwych problemach związanych z dokumentacją auta lub brakiem reklamacji w przypadku usterki. Przed zakupem lepiej dokładnie przemyśleć i obliczyć wszystkie koszty, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków. Czasami lepiej kupić samochód u lokalnego dealera, gdzie załatwienie niezbędnych formalności będzie mniej czasochłonne.

Zagrożenie dotyczące auta z zagranicy wiąże się przede wszystkim z oszustwami, których ofiarą padają nabywcy sprowadzający samochody z Niemiec na własną rękę. Nie wszyscy sprzedawcy są uczciwi i chętnie wykorzystują luki prawne, aby sprzedać samochód z poważnymi wadami lub pochodzący z kradzieży.

Które niemieckie marki sprowadzamy najczęściej?

Wśród najbardziej popularnych samochodów sprowadzanych przez Polaków z zagranicy, na szczycie znalazły się marki niemieckie, takie jak Volkswagen, Opel, Audi czy BMW:

 • Volkswagen – 71 836 szt.,
 • Opel – 69 106 szt.,
 • Ford – 65 511 szt.,
 • Audi – 60 284 szt.,
 • BMW – 44 752 szt.,
 • Renault – 38 749 szt.,
 • Peugeot – 36 968 szt.,
 • Mercedes – 31 074 szt.

Gdzie szukać samochodów na sprzedaż w Niemczech?

Aby znaleźć samochód w Niemczech, możesz skorzystać skorzystać z usług pośrednika, który zajmuje się importem pojazdów i ma doświadczenie w tym zakresie. Natomiast jeśli chcesz poszukać go samodzielnie, zajrzyj na popularne portale motoryzacyjne z ogłoszeniami, takie jak:

 • Mobile.de,
 • Autoscout24.de,
 • eBay Kleinanzeigen,
 • auto.de,
 • automarkt.de.

Jeśli planujesz kupić samochód w Niemczech, ale nie chcesz mieć problemów z formalnościami, warto zwrócić się o pomoc do pośrednika. Taki specjalista zajmie się załatwieniem wszystkich formalności związanych ze sprowadzeniem pojazdu do Polski – od skompletowania dokumentacji po opłacenie podatków i ubezpieczenie auta.

Co ważne, pośrednik wie, na co trzeba zwrócić uwagę podczas oględzin samochodu przed zakupem, a także potrafi skutecznie negocjować z niemieckimi sprzedawcami. Warto więc zacząć od znalezienia sprawdzonego i godnego zaufania pośrednika, który zna się na swojej pracy i może pochwalić się referencjami od zadowolonych klientów. Koszt jego usług zależy od wybranego pakietu, jednak wybierając taką opcję, musisz liczyć się z większymi kosztami.

Samodzielny zakup auta z Niemiec może wydawać się bardzo skomplikowany. W rzeczywistości nie jest to takie trudne, pod warunkiem że dobrze się do tego przygotujesz. Ustal sobie plan działania i szukaj auta na portalach internetowych. Pamiętaj przy tym, aby zawsze dokładnie sprawdzić historię samochodu, który Cię interesuje. W ten sposób unikniesz przykrych konsekwencji i rozczarowania.

Kupowanie auta z Niemiec, zarówno z komisu, jak i od osoby prywatnej, ma swoje wady i zalety. Jednym z największych atutów zakupów w komisie jest znacznie większy wybór różnych marek i modeli samochodów. Dzięki temu istnieje większa szansa, że znajdziesz pojazd spełniający wszystkie Twoje wymagania. Niestety w takich miejscach często zdarzają się pojazdy z zaniżonym przebiegiem, co ogranicza pole do ewentualnej negocjacji ceny ze sprzedawcą.

Osoby prywatne często sprzedają samochód, ponieważ planują zakup nowego. Takie pojazdy zazwyczaj są bardzo zadbane i z realnym przebiegiem. Plusem kupna od osoby prywatnej jest też możliwość wynegocjowania lepszej ceny. Jednak w przypadku takiego zakupu to Ty musisz zadbać o wszystkie formalności (tablice, ubezpieczenie itp.). To o wiele bardziej czasochłonny proces.

– mówi Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w ubezpieczamy-auto.pl

Rejestracja samochodu Niemiec – jak go sprawdzić przed sprowadzeniem?

Zakup samochodu w ciemno to duże ryzyko. Należy zatem dokładnie zweryfikować jego stan i pochodzenie. Jak to zrobić?

Od 2022 roku Ewidencja Pojazdów umożliwia bezpłatne sprawdzenie historii auta sprowadzonego z Niemiec na stronie historiapojazdu.gov.pl. Takiej weryfikacji możesz dokonać za pomocą numeru VIN, numeru rejestracji pojazdu oraz daty pierwszej rejestracji. Znajdziesz tam m.in. informacje takie jak:

 • oryginalny przebieg samochodu,
 • informacje o stłuczkach lub wypadkach, w których brał udział pojazd,
 • przeznaczenie auta (złom lub części),
 • ewentualna kradzież.
historia-pojazdu
Formularz z serwisu

W Niemczech możesz to zrobić za pomocą TÜV (Technischer Überwachungsverein – Związek Kontroli Technicznej). Znajdziesz tam coroczne raporty dotyczące:

 • usterek i awarii samochodów, które zostały stwierdzone podczas badania,
 • przeglądów technicznych (miejsce i data),
 • przebiegu.

Oprócz stron internetowych w celu sprawdzenia samochodu można skorzystać również z usług świadczonych przez firmy weryfikujące historię takich pojazdów. Taka opcja może jednak sporo kosztować.

Sprawdzenia samochodu możesz dokonać też osobiście na miejscu lub za pośrednictwem osoby, do której masz zaufanie. Osobiste oględziny to najlepsze rozwiązanie. W ich trakcie:

 • sprawdzisz pojazd pod kątem uszkodzeń czy korozji oraz wyglądu silnika i innych podzespołów,
 • wykonasz też jazdę próbną, aby przetestować pracę auta oraz przekonać się, czy nie wyczuwasz żadnych drgań lub hałasów,
 • dokładnie przejrzysz dokumenty pojazdu i sprawdzisz, czy wszystko zgadza się zapewnieniami sprzedawcy.

Skrupulatna weryfikacja pomoże Ci przede wszystkim uniknąć niepotrzebnych wydatków na naprawy. Sprawi też, że Twój wybór będzie świadomy i być może unikniesz w ten sposób przysłowiowego „kota w worku”.

Jak zweryfikować auto z Niemiec, którego nie ma w CEP?

Jeśli chcesz zweryfikować auto z Niemiec, które nie znajduje się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, możesz skorzystać z innych źródeł informacji.

W tym celu warto zdecydować się na usługi prywatnych firm oferujących sprawdzanie historii pojazdów. Korzystają one z różnych baz informacji, m.in. z dokumentacji ubezpieczeniowej lub serwisowej, co pozwala na uzyskanie kompleksowej informacji o pojeździe.

Ile kosztuje sprowadzenie i rejestracja samochodu z Niemiec?

Aby obliczyć całkowity koszt sprowadzenia i rejestracji auta z zagranicy, trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników. Jak ta procedura wygląda krok po kroku?

 1. Na samym początku musisz kupić samochód.
 2. Następnie powinieneś doliczyć koszty jego przyjazdu do kraju (laweta lub na kołach).
 3. W kolejnym kroku musisz odwiedzić tłumacza przysięgłego, który przełoży umowę kupna-sprzedaży na język polski, jeśli nie jest dwujęzyczna.
 4. Dopiero wtedy powinieneś wykonać badanie techniczne i opłacić akcyzę. Możesz to zrobić osobiście w Urzędzie Skarbowym lub online przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych za pośrednictwem strony https://www.puesc.gov.pl/.
 5. Ostatnim etapem jest wizyta w wydziale komunikacji i rejestracja auta.

Uwaga! Pamiętaj, że na rejestrację samochodu masz 30 dni od jego sprowadzenia do Polski.

Koszty składające się na sprowadzenie i rejestrację auta z Niemiec wyglądają następująco:

 • koszt kupna samochodu,
 • sprowadzenie auta – laweta (koszt zależy od liczby przejechanych kilometrów) lub przyjazd na kołach (tablice wywozowe 80-90 euro, ubezpieczenie krótkoterminowe 30 dni około 100 zł),
 • badanie techniczne sprowadzonego auta – benzyna lub diesel – 99 zł, auto z instalacją LPG – 162 zł.
 • opłata za akcyzę – wysokość akcyzy zależy od wartości auta i pojemności jego silnika (3,1% wartości pojazdu dla silników o pojemności do 2000 cm3 oraz 18,6% wartości pojazdu dla silników o pojemności powyżej 2000 cm),
 • koszt za ubezpieczenie OC (zależy od parametrów samochodu oraz danych kierowcy),
 • koszty rejestracyjne urzędowe – tablice rejestracyjne 80 zł standardowe lub 1000 zł tablice indywidualne, wydanie dowodu rejestracyjnego 54 zł, wydanie pozwolenia czasowego 13,50 zł.

Jak uregulować podatek akcyzowy?

Aby uregulować podatek akcyzowy za sprowadzony samochód, należy:

 • złożyć deklarację akcyzową od samochodu AKC-U/S – deklaracja dla podatku akcyzowego płaconego od nabycia wewnątrzwspólnotowego,
 • zapłacić podatek akcyzowy na wskazany rachunek urzędu skarbowego,
 • pobrać potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Ile kosztuje tłumaczenie dokumentów związanych z transakcją?

Cena za tłumaczenie dokumentów auta z Niemiec może różnić się w zależności od tłumacza, który je wykonuje oraz od ilości dokumentów, które należy przetłumaczyć.

Średnio koszt tłumaczenia jednej strony dokumentu oscyluje w granicach 30 do 60 zł. W przypadku większej ilości stron, ceny mogą być niższe. Tłumaczenie dokumentów z Niemiec jest bardzo popularną usługą, dlatego stawki są niższe, niż w przypadku innych języków.

Na koszt końcowy wpłynie również to, jakich dokumentów dotyczy tłumaczenie. Czy będzie to tylko umowa, czy też przegląd techniczny lub dowód rejestracyjny. Ważne jest to, że nie musisz tłumaczyć dowodu rejestracyjnego, jeśli został wydany w Unii Europejskiej i zawiera kody określone zgodnie ze wzorem krajowego dowodu rejestracyjnego.

Ile kosztuje badanie techniczne auta z Niemiec?

Cena takiego badania jest taka sama, jak w przypadku auta zarejestrowanego w Polsce. Dla auta osobowego z jednostką diesla lub benzyny wynosi 99 zł. Natomiast przegląd techniczny samochodu z instalacją LPG kosztować będzie 162 zł.

Koszt rejestracji auta z Niemiec – gdzie i jak go uregulować?

Rejestracji auta z Niemiec dokonuje się w wydziale komunikacji zgodnie z miejscem zamieszkania. Może to być:

 • starostwo powiatowe,
 • urząd miasta,
 • urząd dzielnicy (w Warszawie).

Koszty związane z tablicami samochodu i dowodem rejestracyjnym opłaca się w kasie urzędu lub przelewem na numer konta.

Jakich dokumentów wymaga rejestracja samochodu z Niemiec? Lista

Żeby rejestracja auta z Niemiec mogła dojść do skutku, musisz zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty. Będą Ci potrzebne:

 • wypełniony wniosek o rejestrację auta,
 • przetłumaczona umowa sprzedaży lub faktura,
 • niemiecki dowód rejestracyjny,
 • karta pojazdu (jeśli została wydana),
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Niemczech,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne (jeśli samochód przyjechał na kołach),
 • aktualne badanie techniczne pojazdu,
 • potwierdzenie opłacenia akcyzy (lub dokument potwierdzający zwolnienie z akcyzy),
 • wykupione ubezpieczenie OC,
 • opłaty rejestracyjne za wydanie tablic rejestracyjnych, czasowego oraz stałego dowodu rejestracyjnego.

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC dla swojego samochodu powinieneś kupić przed jego rejestracją. Jeśli tego nie zrobisz w wyznaczonym terminie, musisz liczyć się z karą za jego brak. W 2023 roku dla samochodu osobowego może ona wynosić nawet 7200 zł!

Zobacz też: Co grozi za brak OC? Sprawdź co zrobić by uniknąć wysokiej kary! (ubezpieczamy-auto.pl)

Rejestracja samochodu z Niemiec to nie wszystko! Jak go dobrze ubezpieczyć?

Jak już wiadomo, zakup auta z zagranicy wiąże się z wieloma działaniami. Po zakupie musisz zdecydować jak przywieziesz go do Polski – na kołach, czy na lawecie. Jak dokładnie wygląda każda z tych opcji?

Porównaj ceny OC/AC

Sprowadzenie auta na lawecie

Transport na lawecie jest mniej problematyczny, chociaż bardziej kosztowny. Usługa ta jest korzystna szczególnie dla osób, które nie mają czasu lub odpowiedniej wiedzy o tym, jak sprowadzić samochód z zagranicy. Warto się to to zdecydować także wtedy, kiedy auto jest uszkodzone lub nie ma ważnych dokumentów. Sprowadzając je na lawecie, nie musisz kupować tablic wywozowych oraz ubezpieczenia OC, ale trzeba pokryć koszty transportu lawetą, które mogą się okazać wysokie.

Sprowadzenie auta na kołach

Transport na kołach jest bardziej ekonomicznym wyborem, ponieważ będzie tańszy niż przewóz na lawecie. Jednak wymaga poświęcenia czasu oraz dodatkowych kosztów, takich jak wykup ubezpieczenia OC i tablic wywozowych.
W przypadku przywozu auta z Niemiec na kołach, należy wykupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe, jeśli samochód został wyrejestrowany przez poprzedniego właściciela.

OC krótkoterminowe zawierane jest na 30 dni. W tym czasie musisz zarejestrować auto w Polsce i wykupić właściwe ubezpieczenie całoroczne. Jeśli nie zrobisz tego w tym czasie, będziesz musiał liczyć się z karami finansowymi. UFG wyciąga konsekwencje nawet za jeden dzień braku ochrony.

Przykład

Pan Karol sprowadził auto z Niemiec na kołach 1 czerwca. W tym celu wykupił krótkoterminowe ubezpieczenie OC (ważne 30 dni) i tablice wywozowe. Na zrejestrowanie auta w kraju Pan Karol ma 30 dni, licząc od 1 czerwca. Tak więc auto musi zarejestrować do 30 czerwca. Jeśli nie zrobi tego w ciągu 30 dni, auto straci ważne ubezpieczenie i nie będzie mogło poruszać się po drodze. Ponadto, jeśli nie zarejestruje auta w ciągu 30 dni, to urząd nałoży na Pana Karola karę w wysokości od 200 do 1000 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Przykładowa kalkulacja składki ubezpieczenia OC dla samochodu: Audi A4 z 2020 roku, poj. silnika 2.0l
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
2397,00 zł rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2738,97 zł rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
4432,00 zł rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
4871,00 zł rata od 0 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
8737,01 zł rata od 0 zł
Przykładowa kalkulacja składki ubezpieczenia OC dla samochodu: Audi A4 z 2020 roku, poj. silnika 2.0l
Allianz
2397,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
2738,97 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
4432,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
4871,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
8737,01 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Dzięki internetowym kalkulatorom i porównywarkom w kilka sekund sprawdzisz ceny ubezpieczenia w kilkunastu towarzystwach działających na rynku! Wystarczy, że podasz najważniejsze parametry samochodu i swoje dane osobowe. Kalkulator OC/AC znajdzie dla Ciebie polisy najkorzystniejsze pod względem ceny, ale i zakresu ochrony.

 • Niemcy, to jeden z najpopularniejszych krajów, z którego Polacy sprowadzają najwięcej samochodów.
 • Najczęściej sprowadzane marki to: Volkswagen, Opel, Audi, Ford, BMW.
 • Zanim sprowadzisz auto z zagranicy, dobrze sprawdź jego historię np. w Ewidencji pojazdów lub na Technischer Überwachungsverein.
 • Koszty, jakie musisz ponieść za sprowadzone auto, to: koszt auta, lawety lub tablic wywozowych, ubezpieczenia OC i paliwa w przypadku przyjazdu na kołach, opłata za akcyzę, tłumaczenie dokumentów oraz za przegląd techniczny auta, koszt ubezpieczenia OC oraz opłaty rejestracyjne ( tablice + dowód rejestracyjny – czasowy i stały).
 • Dokumenty potrzebne do rejestracji auta z Niemiec to: wniosek o rejestrację, przetłumaczona umowa, niemiecki dowód rejestracyjny, karta pojazdu, jeśli została wydana, dotychczasowe tablice rejestracyjne, badanie techniczne, potwierdzenie opłaty akcyzy, ubezpieczenie OC oraz potwierdzenie opłat za tablice i dowód tymczasowy i stały.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację auta z Niemiec

 1. Kiedy muszę wykupić ubezpieczenie OC dla auta sprowadzonego z Niemiec?

  Ubezpieczenie OC krótkoterminowe (na 30 dni) musisz wykupić, gdy auto przyjedzie na kołach. Po tym okresie należy zarejestrować auto w Polsce i wykupić obowiązkowe całoroczne ubezpieczenie OC. Jeśli auto przyjedzie na lawecie, ubezpieczenie należy wykupić nie później niż w dniu rejestracji auta, jednak musi to nastąpić w ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu do Polski.

 2. W jakim czasie muszę zarejestrować sprowadzony samochód?

  Zgodnie z polskim prawem sprowadzony pojazd musi być zarejestrowany w ciągu 30 dni od pojawienia się w kraju. W przypadku niezarejestrowania samochodu w tym czasie grożą kary finansowe ze strony UFG.

 3. Czy przywiezienie auta z Niemiec na lawecie jest kosztowne?

  Zdecydowanie nie jest to tania sprawa. Koszt zależy bowiem od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę odległość między miejscem zakupu a miejscem docelowym w Polsce. Im większa odległość, tym większy koszt przewozu. Należy również uwzględnić rodzaj auta oraz jego wagę. Cięższe i większe pojazdy wymagają większych i droższych lawet.

 4. Czy można zamówić sprowadzenie auta z Niemiec u handlarza w Polsce?

  Tak, istnieje taka możliwość. Wiele polskich firm specjalizuje się w sprzedaży samochodów z importu i oferuje także usługę sprowadzania pojazdów z zagranicy na indywidualne zamówienie klienta. Handlarze mają często dostęp do dużych baz danych z ogłoszeniami o sprzedaży samochodów w Niemczech i wiedzę techniczną oraz doświadczenie w przeprowadzaniu procedury importowej. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób poszukujących odpowiedniego auta za granicą, które chcą uniknąć formalności oraz ryzyka związanego z zakupem bezpośrednio od zagranicznego sprzedawcy.

 5. Czy akcyzę za samochód z Niemiec muszę zapłacić także w przypadku nowego pojazdu?

  Tak. Podatek akcyzowy dotyczy wszystkich aut sprowadzanych z zagranicy, zarówno nowych, jak i używanych.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny