Bagażnik, którego powierzchnię można powiększyć po złożeniu tylnej kanapy, często wystarcza do przewożenia bagaży czy domowych sprzętów. Niektórzy kierowcy kupują jednak dodatkową przyczepkę samochodową. Z kolei miłośnicy karawaningu korzystają z przyczep kempingowych. Sprawdzamy, gdzie można kupić dla nich ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie przyczepy samochodowej – co warto o nim wiedzieć?

 1. W świetle przepisów przyczepka samochodowa i przyczepa kempingowa to pojazdy mechaniczne. To oznacza, że muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC.
 2. Szkody spowodowane przez przyczepę likwiduje się z ubezpieczenia OC samochodu lub przyczepy. Zależy to m.in. od tego, czy przyczepa była złączona z pojazdem.
 3. Właściciel przyczepy może kupić dla niej dodatkowe ubezpieczenia – AC, assistance i NNW. O te polisy najlepiej bezpośrednio pytać ubezpieczyciela.
 4. Ubezpieczenie OC dla przyczepy nie jest drogie. W zależności od wagi przyczepy jej właściciel zapłaci od 40 do 150 zł.
 5. Brak OC dla przyczepy oznacza karę finansową z UFG. W 2024 r. wynosi ona od 280 do 1430zł – w zależności od okresu pozostawania bez ochrony.

Zakup przyczepki samochodowej (zwłaszcza używanej) nie jest kosztowny. Jeżeli nie chcesz narazić się na karę finansową, musisz jednak pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Obowiązkowe OC dotyczy również przyczepy kempingowej.

Czy ubezpieczenie przyczepki jest obowiązkowe?

Tak. Ma to związek z tym, jak definiowane są przyczepka samochodowa i przyczepa kempingowa – w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych zostały one uznane za pojazdy mechaniczne. Mimo że zarówno przyczepka samochodowa, jak i przyczepa kempingowa nie mogą poruszać się samodzielnie i muszą być ciągnięte przez samochód, należy dla nich zakupić ubezpieczenie OC.

Jeżeli zapomnisz o tym obowiązku, musisz spodziewać się kary finansowej. W 2024 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za brak OC nakłada na właścicieli przyczepek samochodowych i przyczep kempingowych kary w wysokości:

 • 280 zł – gdy przyczepa samochodowa nie była ubezpieczona do 3 dni,
 • 710 zł – gdy przyczepa nie była ubezpieczona od 4 do 14 dni,
 • 1410 zł – gdy przyczepa nie była ubezpieczona powyżej 14 dni.
kary za brak oc 2024

W drugiej połowie roku konsekwencje stają się jeszcze poważniejsze:

 • 290 zł – gdy przyczepa samochodowa nie była ubezpieczona do 3 dni,
 • 720 zł – gdy przyczepa nie była ubezpieczona od 4 do 14 dni,
 • 1430 zł – gdy przyczepa nie była ubezpieczona powyżej 14 dni.
kara za brak oc 2024 2

Jeżeli przyczepa spowoduje szkody w cudzym mieniu, będziesz musiał je pokryć z własnej kieszeni, chociaż tu trzeba pamiętać o wyjątkach – czasem szkoda będzie mogła zostać zlikwidowana z OC pojazdu.

Kiedy zadziała polisa OC zakupiona dla samochodu?

Ponieważ zarówno przyczepka samochodowa, jak i przyczepa kempingowa są ciągnięte przez samochód, w niektórych przypadkach spowodowana przez nie szkoda zostanie zlikwidowana z OC pojazdu. Mówi o tym z art. 37. ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych:

1. Jeżeli szkoda zostaje wyrządzona ruchem zespołu pojazdów mechanicznych, ubezpieczeniem OC posiadacza pojazdu mechanicznego ciągnącego jest objęta szkoda spowodowana przyczepą, która:
1) jest złączona z pojazdem silnikowym albo
2) odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i jeszcze się toczyła.
2. Ubezpieczeniem OC posiadacza przyczepy są objęte szkody spowodowane przyczepą, która:
1) nie jest złączona z pojazdem silnikowym ciągnącym albo
2) odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i przestała się już toczyć.

Do takiego zdarzenia może dojść np. na parkingu. Jeżeli przyczepa nie zostanie prawidłowo zabezpieczona i będzie stała na pochyłej nawierzchni, może się stoczyć. Wówczas wyrządzone przez nią szkody zostaną pokryte z jej OC.

W przypadku ubezpieczenia OC przyczepki samochodowej czy przyczepy kempingowej sumy ubezpieczenia są identyczne. Od 1 stycznia 2019 r. wynoszą one 5 210 000 euro w przypadku szkody na osobie i 1 050 000 euro w przypadku szkody majątkowej.

Jak przebiega i ile kosztuje rejestracja przyczepki auta?

Dzień rejestracji to ostatni termin, w którym należy zakupić ubezpieczenie OC dla przyczepy. Sama rejestracja przyczepki samochodowej czy przyczepy kempingowej nie jest czasochłonna. Do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu (najczęściej wydziału komunikacji starostwa powiatowego) należy dostarczyć wniosek wraz z załącznikami:

 • dowodem własności przyczepy – może to być np. umowa kupna-sprzedaży,
 • kartą pojazdu – wówczas, gdy została ona wydana do przyczepki,
 • wyciągiem ze świadectwa homologacji – jeżeli przyczepa (do 750 kg lub powyżej) posiada homologację, to nie będzie konieczne badanie techniczne,
 • dowodem wniesienia opłat za rejestrację przyczepy.

Ile kosztuje rejestracja przyczepki samochodowej? Łączny koszt to 121,50 zł. Na tę kwotę składają się opłaty za:

 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • tablice rejestracyjne – 40 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • nalepkę legalizacyjną – 12,50 zł,
 • opłatę ewidencyjną – 1,50 zł.

Dodatkowo 17 zł zapłacą osoby, które zdecydują się sprawę załatwić przez profesjonalnego pełnomocnika (radcę prawnego, adwokata).

Jeśli przyczepka samochodowa jest już zarejestrowana na terenie Polski, to nie ma potrzeby zmieniania tablic rejestracyjnych.

Uwaga! Od niedawna właściciele pojazdów (w tym również przyczep), którzy nie zarejestrują pojazdu na terenie Polski lub nie zawiadomią właściwego urzędu o jego zbyciu w ciągu 30 dni, muszą spodziewać się kary finansowej. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym kara wynosi od 200 do 1000 zł.

Ile kosztuje OC przyczepki i od czego zależy cena ubezpieczenia?

Większość firm ubezpieczeniowych specjalizuje się w sprzedaży ubezpieczeń OC dla samochodów osobowych i dlatego niektóre z nich proponują zaporowe ceny OC dla przyczepek samochodowych czy przyczep kempingowych. Od czego zależy wysokość składki OC dla przyczep? Ubezpieczyciele przeprowadzają kalkulację indywidualnie dla każdego klienta. Jakie dane trzeba podać, aby ubezpieczyć przyczepkę? Są to:

 • marka i typ przyczepy,
 • data produkcji i data pierwszej rejestracji,
 • numer rejestracyjny.

Aby móc oszacować ryzyko ubezpieczeniowe, firmy ubezpieczeniowe pytają również o imię i nazwisko właściciela, jego numer PESEL oraz miejsce zamieszkania. Właściciel przyczepy musi też udzielić informacji, kiedy zdobył prawo jazdy i czy w przeszłości spowodował szkody komunikacyjne.

Składka ubezpieczenia OC przyczepki samochodowej czy przyczepy kempingowej zależy od kilku czynników – przede wszystkim od masy i wieku przyczepy. Z reguły ubezpieczenie OC lekkiej przyczepy samochodowej kosztuje od 40 do 70 zł. Właściciele przyczep samochodowych o dużej wadze zapłacą od 110 do 150 zł.

Jeżeli jesteś właścicielem przyczepki samochodowej lub przyczepy kempingowej, to powinieneś wiedzieć, że większość firm ubezpieczeniowych nie zamieszcza na swoich stronach internetowych dedykowanych im kalkulatorów składki. Wyjątkiem jest firma Generali, która w swoim serwisie bezpieczny.pl pozwala wyliczyć cenę OC dla przyczepki o wadze do 400 kg.

Jak kupić ubezpieczenie na przyczepkę samochodową?

Zakup ubezpieczenia przyczepki nie będzie się drastycznie różnił do zakupu ubezpieczenia OC dla samochodu osobowego czy dla motocykla. Z naturalnych względów odejdą pytania w formularzu o pojemność czy moc, ale dalsza kalkulacja przebiega niemalże identycznie.

Do ubezpieczenia przyczepki samochodowej będziesz potrzebować jej danych, najlepiej z dowodu rejestracyjnego, choć może do tego posłużyć także zeszłoroczna polisa ubezpieczeniowa. Agent ubezpieczeniowy wprowadzi dane przyczepki do systemu, który przeprowadzi wyliczenie.

Gdzie kupić ubezpieczenie na przyczepkę samochodową lub kempingową?

Najwygodniej będzie Ci to zrobić u agenta stacjonarnego, który ma największe możliwości techniczne do wystawiania polis. Zdarza się, że przyczepka jest wykonana samodzielnie albo bardzo stara, a dowód rejestracyjny zawiera nietypowe informacje. Wówczas potrzebna jest elastyczność, której internetowe formularze nie mają.

Z uwagi na nietypowy charakter pojazdu i niską składkę w stosunku do kosztów implementacji, możesz mieć problem z zakupem OC na przyczepkę przez Internet.

Ubezpieczenie przyczepy a zniżki – czy i jak są one liczone?

Firmy ubezpieczeniowe pytają każdego klienta o historię ubezpieczeniową. Oznacza to, że bezpieczna jazda może się bardzo opłacać – dla kierowcy bez szkód na koncie składka OC będzie niższa. Jednocześnie każda firma ubezpieczeniowa ma pełną dowolność w naliczaniu zniżek za bezszkodowość. Skoro nie ma jednej reguły, to nie zawsze wysoka zniżka przyznana przez ubezpieczyciela będzie oznaczać atrakcyjną cenę w porównaniu do innych propozycji.

Jeżeli chcesz sprawdzić, gdzie zapłacisz najmniej za ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej lub przyczepy kempingowej, nie obejdzie się bez dokładnego porównania ofert. Inaczej mówiąc, będziesz musiał skontaktować się z przedstawicielami wybranych firm ubezpieczeniowych.

Czy do OC przyczepki można dokupić dodatkowe polisy?

Tak. Firmy ubezpieczeniowe nie ograniczają się do sprzedaży wyłącznie ubezpieczeń OC – możesz także zapewnić sobie dodatkową ochronę. Dla posiadanej przyczepki samochodowej lub przyczepy kempingowej możesz kupić:

 • ubezpieczenie AC – odszkodowanie jest wypłacane w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia przyczepki samochodowej,
 • ubezpieczenie assistance – ubezpieczyciel zapewni pomoc techniczną (np. holowanie) czy informacyjną na terenie Polski lub Europy,
 • ubezpieczenie NNW – otrzymasz odszkodowanie, jeżeli do wypadku dojdzie podczas załadunku lub rozładunku przyczepy.

W przypadku ubezpieczenia przyczepy kempingowej zwróć także uwagę na to, czy bezpłatnie otrzymasz Zieloną Kartę. Jest to szczególnie istotne, gdy planujesz podróż do jednego z krajów, w których ubezpieczenie OC zakupione w firmie ubezpieczeniowej działającej na terenie Polski nie jest honorowane.

Dodatkowe ubezpieczenia przyczepek samochodowych czy przyczep kempingowych to produkty niszowe – nie oferuje ich każda firma ubezpieczeniowa, nie zawsze też informacje o tych polisach można znaleźć na stronach internetowych ubezpieczycieli. Jeżeli chcesz skorzystać z dodatkowej ochrony, najlepiej skontaktuj się z przedstawicielem wybranej firmy, np. PZU czy Concordii.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie przyczepy samochodowej

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie OC przyczepy samochodowej?

  Ubezpieczenie przyczepy samochodowej jest o wiele tańsze niż ubezpieczenie OC samochodu. OC na przyczepkę samochodową wynosi z reguły ok. 50-100 zł.

 2. Czy trzeba ubezpieczyć przyczepkę samochodową?

  Tak. Na mocy przepisów przyczepka samochodowa podlega obowiązkowi rejestracji, a wszystkie pojazdy zarejestrowane na terenie RP muszą mieć ważne ubezpieczenie OC. Za brak ubezpieczenia na przyczepkę zapłacisz karę.

 3. Kiedy trzeba ubezpieczyć przyczepkę samochodową?

  Zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym pojazd podlegający obowiązkowi rejestracji należy ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji. Nie ma przy tym znaczenia to, jak często z niej korzystasz, czy też że przez większą część roku stoi nieużywana. Jeśli jest zarejestrowana i masz ją w posiadaniu, musisz mieć wykupione OC.

 4. Czy ubezpieczenie przyczepki daje zniżki na OC i AC samochodu?

  Tak. Większość firm uznaje historię ubezpieczenia wypracowaną na przyczepce, zarówno jeśli chodzi o OC jak i o AC. Dlatego też przyczepka samochodowa jest świetnym rozwiązaniem dla młodych kierowców, by w niedrogi sposób nabywali zniżki przed zakupem pierwszego auta.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny