zielona karta
6 sierpnia 2018 (aktualizacja 31 października 2018)
[Głosów:122    Średnia:4.1/5]

Wybierasz się samochodem w wakacyjną podróż zagraniczną? Planując wyjazd, musisz pamiętać nie tylko o odpowiednim przygotowaniu pojazdu. Koniecznością jest skompletowanie dokumentów ubezpieczeniowych – nie tylko OC i AC, ale również tzw. Zielonej Karty. Sprawdź, kiedy i dlaczego jest ona niezbędna.

Chociaż podróżowanie po innych krajach jest znacznie łatwiejsze niż kilkadziesiąt lat temu, nie we wszystkich państwach można swobodnie poruszać się autem. Należy posiadać m.in. Zieloną Kartę – dokument uzupełniający ochronę ubezpieczeniową w ramach OC.

Zielona Karta – co to jest?

Zielona Karta to dokument, który potwierdza zawarcie ubezpieczenia OC przez właściciela pojazdu. Stanowi rodzaj gwarancji, na podstawie której towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność w razie zdarzenia drogowego. Wysokość wypłacanej rekompensaty odpowiada kwocie określonej w umowie ubezpieczeniowej lub kwocie określonej limitami prawnymi państwa, na terenie którego doszło do kolizji.

Warto mieć świadomość, że Zielona Karta jest dokumentem mającym identyczny wzór graficzny obowiązujący we wszystkich krajach. Wydawana jest w języku narodowym kraju, w którym działa towarzystwo ubezpieczeniowe oraz w języku angielskim lub francuskim.

Gdzie nie trzeba mieć Zielonej Karty?

Nie zawsze wyjazd samochodem za granicę będzie oznaczał konieczność uzyskania Zielonej Karty. Warto mieć świadomość, że ochrona w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC funkcjonuje na terenie aż 32 krajów. Są to państwa, które podpisały Porozumienie Wielostronne – przede wszystkim państwa należące do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zielona Karta nie będzie potrzebna w takich państwach jak: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy oraz Węgry. W tych krajach wystarczy standardowe ubezpieczenie OC wykupywane w Polsce.

Przeczytaj także:
Sprzedaż samochodu a OC
BLS – bezpośrednia likwidacja szkody

Gdzie obowiązuje?

Zielona Karta jest natomiast obowiązkowa w takich państwach jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina. Tutaj samo ubezpieczenie OC nie wystarczy. Właściciel musi mieć ze sobą także Zieloną Kartę, dzięki której można uniknąć finansowej odpowiedzialności w razie zdarzenia drogowego z innym uczestnikiem ruchu.

Gdy Zielona Karta nie wystarczy…

Zielona Karta, chociaż daje wstęp do większość krajów europejskich, nie zawsze stanowi wystarczające zabezpieczenie. Wybierając się np. do Kosowa, tego rodzaju dokument nie będzie obowiązujący. Podróżujący zobligowani są do wykupienia tzw. ubezpieczenia granicznego. Tego rodzaju polisa stanowo odpowiednik standardowego OC oraz Zielonej Karty.

Jak uzyskać Zieloną Kartę?

Zielona Karta to dokument, który wydawany jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ubezpieczony został pojazd. Ubezpieczyciel zobowiązany jest do przekazania Zielonej Karty na wniosek ubezpieczającego.

Zwykle tego rodzaju dokument wydawany jest bezpłatnie – w ramach posiadanej polisy OC. Czasami jednak ubezpieczyciele pobierają dodatkową opłatę za wydanie Zielonej Karty – ceny mogą wahać się w granicach od 100 zł do nawet 400 zł. W ustalaniu składki uwzględniane są nie tylko standardowe czynniki, ale również czas trwania ubezpieczenia.

Kiedy traci ważność?

Zielona Karta wydawana jest na czas pobytu za granicą. Najczęściej jednak okres trwania ubezpieczenia mieści się w granicach od 15 dni do nawet 12 miesięcy.

Nie masz Zielonej Karty? Sprawdź, co możesz zrobić

Czasami decyzja o wyjeździe za granicę zapada spontanicznie, a nie zawsze Zielona Karta wydawana jest „od ręki”. Niekiedy zdarzają się sytuacje, że w ferworze przygotowań i pakowania, kierowca zapomina o dołączeniu Zielonej Karty. Często jest też tak, iż dotarcie do celu podróży – gdzie nie jest potrzebna Zielona Karta – wymaga przekroczenia granic krajów, w których obowiązuje dodatkowe ubezpieczenie OC. Brak tego dokumentu wcale nie musi oznaczać braku ochrony ubezpieczeniowej.

Wyjściem awaryjnym jest wykupienie tzw. ubezpieczenia granicznego. Jego cena uzależniona jest od docelowego kraju oraz od czasu pobytu – najczęściej wynoszą od kilku do kilkudziesięciu euro.

Przykład. Ubezpieczenie graniczne na 15 dni wykupywane w Macedonii kosztuje 50€. Natomiast 15-dniowe ubezpieczenie graniczne wykupywane w Mołdawii kosztuje ok. 4,5€.

W przeciwieństwie do Zielonej Karty, ubezpieczenie graniczne wydawane jest na okres nie dłuższy niż 30 dni.

Wybierając się w zagraniczną podróż samochodem, zawczasu opracuj plan. Wyznacz dokładną trasę i sprawdź, czy Zielona Karta będzie potrzebna. Jeżeli tylko zamierzasz przejeżdżać przez kraj, który nie podpisał tzw. Porozumienia Wielostronnego, uzyskaj Zieloną Kartę od towarzystwa ubezpieczeniowego. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kosztów.

Kup OC/AC w kalkulatorze ubezpieczeń w 5 minut!

 

Michalina Miotk
W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00