Wybierasz się samochodem w wakacyjną podróż zagraniczną? Planując wyjazd, musisz pamiętać nie tylko o odpowiednim przygotowaniu pojazdu. Koniecznością jest skompletowanie dokumentów ubezpieczeniowych – nie tylko OC i AC, ale również tzw. Zielonej Karty. Sprawdź, kiedy i dlaczego jest ona niezbędna.

Chociaż podróżowanie po innych krajach jest znacznie łatwiejsze niż kilkadziesiąt lat temu, nie we wszystkich można swobodnie poruszać się autem. Na terenie niektórych państw kierowca musi posiadać tzw. Zieloną Kartę – dokument uzupełniający ochronę ubezpieczeniową w ramach OC. Jeżeli w najbliższym czasie planujesz podróż samochodem po Europie, to z naszego poradnika dowiesz się, po przekroczeniu jakich granic będziesz potrzebował Zielonej Karty.

Zielona Karta – co to jest?

Zielona Karta to dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC samochodu przez właściciela pojazdu. Stanowi ona rodzaj gwarancji, na podstawie której towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność w razie zdarzenia drogowego. Wysokość wypłacanej rekompensaty odpowiada kwocie określonej w umowie ubezpieczeniowej lub kwocie określonej limitami prawnymi państwa, na terenie którego doszło do kolizji.

Warto mieć świadomość, że Zielona Karta jest dokumentem mającym identyczny wzór graficzny obowiązujący we wszystkich krajach. Wydawana jest w języku narodowym kraju, w którym działa towarzystwo ubezpieczeniowe oraz w języku angielskim lub francuskim.

W Polsce Zieloną Kartę wydają towarzystwa ubezpieczeniowe. W zależności od ubezpieczyciela spotkać można się też z innymi nazwami, np. Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego (Warta) czy Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego (AXA).

W jakim celu stosuje się Zieloną Kartę?

Zielona Karta to rozwiązanie mające z jednej strony ułatwić kierowcom podróżowanie samochodem za granicą, a z drugiej zagwarantować wsparcie finansowe poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Dzięki funkcjonowaniu Zielonej Karty kierowcy nie muszą nabywać ubezpieczenia OC w każdym kraju, przez który planują podróżować.

Ubezpieczenie OC chroni sprawców wypadków od odpowiedzialności finansowej za spowodowane szkody i tym samym zapewnia poszkodowanym odszkodowanie. Posiadanie przez kierowcę Zielonej Karty w momencie wypadku gwarantuje, że polisa OC zadziała – nie będzie on musiał pokrywać wyrządzonych szkód z własnej kieszeni. Warto pamiętać, że te mogą być liczone nawet w milionach złotych, jeżeli w wypadku ucierpieli inni uczestnicy ruchu drogowego.

Za działanie systemu Zielonej Karty odpowiadają Biura Narodowe. W Polsce jest nim Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), które zajmuje się m.in. likwidacją szkód wyrządzonych przez posiadaczy pojazdów zarejestrowanych za granicą.

Gdzie nie trzeba mieć Zielonej Karty?

Nie zawsze wyjazd samochodem za granicę będzie oznaczał konieczność uzyskania Zielonej Karty. Warto mieć świadomość, że ochrona w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC funkcjonuje na terenie aż 32 krajów. Są to państwa, które podpisały Porozumienie Wielostronne – przede wszystkim państwa należące do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Zielona Karta nie będzie potrzebna w takich państwach jak: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy oraz Węgry. W tych krajach wystarczy standardowe ubezpieczenie OC wykupione w Polsce.

Gdzie obowiązuje Zielona Karta?

Zielona Karta jest obowiązkowa w następujących państwach: Albania, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Wjeżdżając na teren jednego z wymienionych krajów, samo ubezpieczenie OC nie wystarczy. Kierowca musi mieć ze sobą także Zieloną Kartę. Tylko dzięki niej uniknie finansowej odpowiedzialności w razie zdarzenia drogowego z innym uczestnikiem ruchu.

Zielona Karta – kiedy to za mało?

Chociaż Zielona Karta daje wstęp do większość krajów europejskich, nie zawsze stanowi wystarczające zabezpieczenie. Wybierając się np. do Kosowa, tego rodzaju dokument nie będzie obowiązujący. Podróżujący zobligowani są do wykupienia tzw. ubezpieczenia granicznego, które kosztuje 30 euro na 15 dni, a 41 euro na 30 dni. Tego rodzaju polisa stanowi odpowiednik standardowego OC oraz Zielonej Karty.

Ubezpieczenie graniczne jest droższe niż Zielona Karta, ale jednocześnie jest też ratunkiem dla osób, którym nie udało się na czas wyrobić tego dokumentu (np. Proama wymaga zgłoszenia chęci otrzymania Zielonej Karty najpóźniej na 14 dni przed planowaną datą wyjazdu). W niektórych państwach ubezpieczenie graniczne jest traktowane jako zamiennik Zielonej Karty. Można je zakupić zarówno w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym, jak i na granicy. W poniższej tabelce zamieściliśmy informacje o cenach ubezpieczenia granicznego obowiązujących w różnych krajach. Informacje o cenach są też dostępne na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Cena Zielonej Karty

Jak uzyskać Zieloną Kartę i ile kosztuje jej wydanie?

Zielona Karta to dokument, który wydawany jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ubezpieczony został pojazd. Ubezpieczyciel zobowiązany jest do przekazania Zielonej Karty na wniosek ubezpieczającego.

Zwykle tego rodzaju dokument wydawany jest bezpłatnie – w ramach posiadanej polisy OC. Czasami jednak ubezpieczyciele pobierają dodatkową opłatę za wydanie Zielonej Karty – ceny mogą wahać się w granicach od 100 zł do nawet 10 500 zł. W ustalaniu składki uwzględniane są nie tylko standardowe czynniki, ale również czas trwania ubezpieczenia.

Jeżeli masz aktywne ubezpieczenie OC i zastanawiasz się, ile kosztuje Zielona Karta, zapoznaj się z poniższą tabelą.

Towarzystwo ubezpieczenioweIle kosztuje Zielona Karta?
AllianzDodatkowa składka płatna jednorazowo
AvivaBezpłatnie w ramach OC
AXAW cenie OC lub pakiecie OC + AC.
BenefiaW cenie OC
CompensaGratis do OC
Ergo HestiaDodatkowa składka
GefionDodatkowa składka
GeneraliGratis do OC
HDIDodatkowa składka
InterriskGratis do OC
Link4Darmowa do OC i/lub AC
InterriskGratis do OC
MTUDodatkowa składka., którą można rozłożyć na raty, jeśli umowa ubezpieczenia ma obowiązywać dłużej niż 6 miesięcy
ProamaW cenie OC
PZUW cenie OC
UniqaW cenie OC. Dodatkowo trzeba dopłacić, jeśli podróżujemy do Azerbejdżanu, Iranu, Izraela, Maroka, Rosji, Tunezji lub Turcji.
You Can DriveBrak w ofercie
WartaSkładka bazowa wynosi od 0 zł do 10 500 zł, a jej wysokość jest określana indywidualnie.Można otrzymać 5% zwyżki za rozłożenie składki na 4 raty, a także 5% zniżki w przypadku opłacenia Zielonej Karty z góry.
WienerDodatkowa składka

Źródło: rankomat.pl (stan na 31.03.2020 r.).

Kiedy Zielona Karta traci ważność?

Zielona Karta wydawana jest na czas pobytu za granicą. Najczęściej jednak okres trwania ubezpieczenia mieści się w granicach od 15 dni do nawet 12 miesięcy. Każdy ubezpieczyciel zastrzega jednak, że wyda Zieloną Kartę maksymalnie na okres, na jaki zawarta została polisa OC.

Nie masz Zielonej Karty – co możesz zrobić?

Czasami decyzja o wyjeździe za granicę zapada spontanicznie, a nie zawsze Zielona Karta wydawana jest „od ręki”. Niekiedy zdarzają się sytuacje, że w ferworze przygotowań i pakowania, kierowca zapomina o dołączeniu Zielonej Karty. Często jest też tak, że dotarcie do celu podróży – gdzie nie jest potrzebna Zielona Karta – wymaga przekroczenia granic krajów, w których obowiązuje dodatkowe ubezpieczenie OC. Brak tego dokumentu wcale nie musi oznaczać braku ochrony ubezpieczeniowej.

Wyjściem awaryjnym jest wykupienie wspomnianego już ubezpieczenia granicznego. Można je wykupić na minimum 30 dni.

Wybierając się w zagraniczną podróż samochodem, zawczasu opracuj plan. Wyznacz dokładną trasę i sprawdź, czy Zielona Karta będzie potrzebna. Jeżeli tylko zamierzasz przejeżdżać przez kraj, który nie podpisał tzw. Porozumienia Wielostronnego, uzyskaj Zieloną Kartę od towarzystwa ubezpieczeniowego. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kosztów.

Zielona Karta – co to jest i gdzie trzeba ją mieć? – Warto wiedzieć

 1. Zielona Karta obowiązuje w 14 krajach.
 2. Brak Zielonej Karty w 14 krajach oznacza konieczność kupna OC granicznego.
 3. Niektórzy ubezpieczyciele wydają Zieloną Kartę w ramach OC, a u innych trzeba za to dodatkowo zapłacić.
 4. Zielona Karta jest ważna od 15 dni do 12 miesięcy.

FAQ

 1. Czy firma ubezpieczeniowa może odmówić wydania Zielonej Karty?

  Nie. Jeżeli dany kierowca posiada ubezpieczenie, to otrzyma Zieloną Kartę - firma ubezpieczeniowa nie może mu odmówić jej wydania. Warto pamiętać, że w niektórych firmach ubezpieczeniowych dokument ten wystawiony jest dopiero po wniesieniu za niego opłaty.

 2. Co zrobić w przypadku kiedy nie posiadam Zielonej Karty?

  W przypadku takiej sytuacji, przed wjazdem należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie OC -ubezpieczenie graniczne. Zwykle OC graniczne można kupić bezpośrednio na przejściu.

 3. Zgubiłem Zieloną Kartę - co dalej?

  W pierwszej kolejności skontaktuj się z infolinią firmy ubezpieczeniowej, która wydała dokument. Z reguły w przypadku zgubienia Zielonej Karty wystawiany jest jej duplikat (może się to jednak wiązać z dodatkowymi kosztami).

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
3 lat temu

Dzień dobry, czy na pewno stawki za ZK wahają się od cytuję: „w granicach od 100 zł do nawet 10 500 zł” ?? w jakim przypadku jest to aż 10 500 zł ?

aaa
3 lat temu
Reply to  Anna

w przypadku pewnie przekroczenia granicy izraela , rosjii ukrainy

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny