zielona karta
6 sierpnia 2018 (aktualizacja 13 września 2019)
[Głosów:122    Średnia:4.1/5]

Wybierasz się samochodem w wakacyjną podróż zagraniczną? Planując wyjazd, musisz pamiętać nie tylko o odpowiednim przygotowaniu pojazdu. Koniecznością jest skompletowanie dokumentów ubezpieczeniowych – nie tylko OC i AC, ale również tzw. Zielonej Karty. Sprawdź, kiedy i dlaczego jest ona niezbędna.

Chociaż podróżowanie po innych krajach jest znacznie łatwiejsze niż kilkadziesiąt lat temu, nie we wszystkich państwach można swobodnie poruszać się autem. Należy posiadać m.in. Zieloną Kartę – dokument uzupełniający ochronę ubezpieczeniową w ramach OC.

Chociaż podróżowanie po innych krajach jest znacznie łatwiejsze niż kilkadziesiąt lat temu, nie we wszystkich można swobodnie poruszać się autem. Na terenie niektórych państw kierowca musi posiadać tzw. Zieloną Kartę – dokument uzupełniający ochronę ubezpieczeniową w ramach OC. Jeżeli w najbliższym czasie planujesz podróż samochodem po Europie, to z naszego poradnika dowiesz się, po przekroczeniu jakich granic będziesz potrzebował Zielonej Karty.

Zielona Karta – co to jest?

Zielona Karta to dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC przez właściciela pojazdu. Stanowi ona rodzaj gwarancji, na podstawie której towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność w razie zdarzenia drogowego. Wysokość wypłacanej rekompensaty odpowiada kwocie określonej w umowie ubezpieczeniowej lub kwocie określonej limitami prawnymi państwa, na terenie którego doszło do kolizji.

Warto mieć świadomość, że Zielona Karta jest dokumentem mającym identyczny wzór graficzny obowiązujący we wszystkich krajach. Wydawana jest w języku narodowym kraju, w którym działa towarzystwo ubezpieczeniowe oraz w języku angielskim lub francuskim.

W Polsce Zieloną Kartę wydają towarzystwa ubezpieczeniowe. W zależności od ubezpieczyciela spotkać można się też z innymi nazwami, np. Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego (Warta) czy Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego (AXA).

W jakim celu stosuje się Zieloną Kartę?

Zielona Karta to rozwiązanie mające z jednej strony ułatwić kierowcom podróżowanie samochodem za granicą, a z drugiej zagwarantować wsparcie finansowe poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Dzięki funkcjonowaniu Zielonej Karty kierowcy nie muszą nabywać ubezpieczenia OC w każdym kraju, przez który planują podróżować.

Ubezpieczenie OC chroni sprawców wypadków od odpowiedzialności finansowej za spowodowane szkody i tym samym zapewnia poszkodowanym odszkodowanie. Posiadanie przez kierowcę Zielonej Karty w momencie wypadku gwarantuje, że polisa OC zadziała – nie będzie on musiał pokrywać wyrządzonych szkód z własnej kieszeni. Warto pamiętać, że te mogą być liczone nawet w milionach złotych, jeżeli w wypadku ucierpieli inni uczestnicy ruchu drogowego.

Za działanie systemu Zielonej Karty odpowiadają Biura Narodowe. W Polsce jest nim Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które zajmuje się m.in. likwidacją szkód wyrządzonych przez posiadaczy pojazdów zarejestrowanych za granicą.

Gdzie nie trzeba mieć Zielonej Karty?

Nie zawsze wyjazd samochodem za granicę będzie oznaczał konieczność uzyskania Zielonej Karty. Warto mieć świadomość, że ochrona w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC funkcjonuje na terenie aż 32 krajów. Są to państwa, które podpisały Porozumienie Wielostronne – przede wszystkim państwa należące do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zielona Karta nie będzie potrzebna w takich państwach jak: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy oraz Węgry. W tych krajach wystarczy standardowe ubezpieczenie OC wykupione w Polsce.

Gdzie obowiązuje Zielona Karta?

Zielona Karta jest obowiązkowa w następujących państwach: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Wjeżdżając na teren jednego z wymienionych krajów, samo ubezpieczenie OC nie wystarczy. Kierowca musi mieć ze sobą także Zieloną Kartę. Tylko dzięki niej uniknie finansowej odpowiedzialności w razie zdarzenia drogowego z innym uczestnikiem ruchu.

Zielona Karta to czasem za mało

Chociaż Zielona Karta daje wstęp do większość krajów europejskich, nie zawsze stanowi wystarczające zabezpieczenie. Wybierając się np. do Kosowa, tego rodzaju dokument nie będzie obowiązujący. Podróżujący zobligowani są do wykupienia tzw. ubezpieczenia granicznego. Tego rodzaju polisa stanowi odpowiednik standardowego OC oraz Zielonej Karty.

Ubezpieczenie graniczne jest droższe niż Zielona Karta, ale jednocześnie jest też ratunkiem dla osób, którym nie udało się na czas wyrobić tego dokumentu (np. Proama wymaga zgłoszenia chęci otrzymania Zielonej Karty najpóźniej na 14 dni przed planowaną datą wyjazdu). W niektórych państwach ubezpieczenie graniczne jest traktowane jako zamiennik Zielonej Karty. Można je zakupić zarówno w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym, jak i na granicy. W poniższej tabelce zamieściliśmy informacje o cenach ubezpieczenia granicznego obowiązujących w różnych krajach. Informacje o cenach są też dostępne na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kraj Cena OC granicznego na 15 dni Cena OC granicznego na 30 dni
Albania 49 euro 65 euro
Białoruś 17 euro 25 euro
Bośnia i Hercegowina 40 euro 75 euro
Czarnogóra 15 euro 28 euro
Kosowo 30 euro 41 euro
Maroko 57 euro 88 euro
Mołdawia 4,5 euro 7 euro
Macedonia 50 euro 70 euro
Rosja 43 euro 65 euro
Turcja 42 euro 44 euro
Ukraina 9,2 euro 12 euro

 

Jak uzyskać Zieloną Kartę i ile kosztuje jej wydanie?

Zielona Karta to dokument, który wydawany jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ubezpieczony został pojazd. Ubezpieczyciel zobowiązany jest do przekazania Zielonej Karty na wniosek ubezpieczającego.

Zwykle tego rodzaju dokument wydawany jest bezpłatnie – w ramach posiadanej polisy OC. Czasami jednak ubezpieczyciele pobierają dodatkową opłatę za wydanie Zielonej Karty – ceny mogą wahać się w granicach od 100 zł do nawet 10 500 zł. W ustalaniu składki uwzględniane są nie tylko standardowe czynniki, ale również czas trwania ubezpieczenia.

Jeżeli masz aktywne ubezpieczenie OC i zastanawiasz się, ile kosztuje Zielona Karta, zapoznaj się z poniższą tabelą.

Firma ubezpieczeniowa Ile kosztuje Zielona Karta?
Uniqa Do OC Zielona Karta jest wydawana bezpłatnie, ale nie dotyczy Azerbejdżanu, Iranu, Izraela, Maroko, Rosji, Tunezji i Turcji.
AXA Zielona Karta jest wydawana kierowcom w cenie OC i pakietu OC+AC.
HDI Za wydanie Zielonej Karty ubezpieczyciel pobiera dodatkową opłatę.
Warta Cena wynosi od 0 do 10 500 zł, a wycena jest indywidualna.
Allianz Wydanie Zielonej Karty wiąże się z dodatkową opłatą.
PZU Brak dodatkowej opłaty – Zielona Karta jest wydawana w cenie ubezpieczenia OC.
Ergo Hestia Klient musi uiścić dodatkową składkę za wydanie Zielonej Karty.
Link4 Zielona Karta jest wydawana w cenie ubezpieczenia OC i AC.
Proama Zielona Karta jest wydawana kierowcom w cenie OC.

 

Kiedy Zielona Karta traci ważność?

Zielona Karta wydawana jest na czas pobytu za granicą. Najczęściej jednak okres trwania ubezpieczenia mieści się w granicach od 15 dni do nawet 12 miesięcy. Każdy ubezpieczyciel zastrzega jednak, że wyda Zieloną Kartę maksymalnie na okres, na jaki zawarta została polisa OC.

Nie masz Zielonej Karty? Sprawdź, co możesz zrobić

Czasami decyzja o wyjeździe za granicę zapada spontanicznie, a nie zawsze Zielona Karta wydawana jest „od ręki”. Niekiedy zdarzają się sytuacje, że w ferworze przygotowań i pakowania, kierowca zapomina o dołączeniu Zielonej Karty. Często jest też tak, iż dotarcie do celu podróży – gdzie nie jest potrzebna Zielona Karta – wymaga przekroczenia granic krajów, w których obowiązuje dodatkowe ubezpieczenie OC. Brak tego dokumentu wcale nie musi oznaczać braku ochrony ubezpieczeniowej.

Wyjściem awaryjnym jest wykupienie wspomnianego już ubezpieczenia granicznego. W przeciwieństwie jednak do Zielonej Karty, jest ono wydawane na okres nie dłuższy niż 30 dni.

Wybierając się w zagraniczną podróż samochodem, zawczasu opracuj plan. Wyznacz dokładną trasę i sprawdź, czy Zielona Karta będzie potrzebna. Jeżeli tylko zamierzasz przejeżdżać przez kraj, który nie podpisał tzw. Porozumienia Wielostronnego, uzyskaj Zieloną Kartę od towarzystwa ubezpieczeniowego. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kosztów.

 

Michalina Miotk
W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00