ubezpieczeniowy-fundusz-gwarancyjny
7 lipca 2016 (aktualizacja 14 sierpnia 2018)
[Głosów:36    Średnia:4.5/5]

Zapewne każdy kierowca przynajmniej raz usłyszał nazwę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub skrót UFG. Niewielu jednak wie co to w ogóle za instytucja i czym dokładnie się zajmuje. Tymczasem warto poznać bliżej UFG – nie tylko dlatego, że trafia do niego część każdej składki wpłaconej za OC, ale ze względu na pomoc, jaką niesie on poszkodowanym w wypadkach.

Co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, której podstawowym zadaniem jest wypłata odszkodowań dla osób, które ucierpiały w wyniku wypadku drogowego, gdy jego sprawca nie był ubezpieczony lub nie został ustalony. UFG zajmuje się także kontrolą spełnienia obowiązku zakupu ubezpieczenia OC przez każdego posiadacza samochodu zarejestrowanego w Polsce. Kiedy UFG wykryje brak polisy lub przerwę w ochronie, nakłada i egzekwuje odpowiednią karę finansową od właściciela pojazdu.

Wykonaj kalkulację OC/AC w kalkulatorze ubezpieczeniowym w 3 minuty!

Skąd UFG ma fundusze na wypłaty odszkodowań?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny działa w oparciu o zapisy ustawy z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Członkami UFG są wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe, działające na terenie Polski na podstawie odpowiednich przepisów i sprzedające polisy OC. Od każdej opłaconej składki ochrony obowiązkowej około 0,7% jej wartości przekazywane jest na konto Funduszu. Dodatkowo do UFG wpływają kary za brak ubezpieczenia OC, co pomaga instytucji gromadzić odpowiedni kapitał, potrzebny na wypłaty odszkodowań.

Jak działa UFG i jak zwrócić się do niego o pomoc?

Gdy w wyniku wypadku zostaje poszkodowana jakaś osoba, należy jej się odszkodowanie. Zazwyczaj jest ono wypłacane z OC sprawcy, ale jeśli ten nie ma takowej polisy lub jeśli osoba, która spowodowała zdarzenie uciekła i nie można jej ustalić, wypłatą należnego zadośćuczynienia zajmuje się właśnie UFG.

Roszczenie można zgłosić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeń, które w swojej ofercie posiada obowiązkowe OC. Nie może ono odmówić przyjęcia takiego zgłoszenia. Podczas weryfikacji szkody ubezpieczyciel informuje dokładnie o tym jakie dokumenty będą potrzebne, aby precyzyjnie ustalić wysokość odszkodowania. Przeprowadza on też całe postępowanie dotyczące stanu faktycznego wypadku i zasadności wypłaty. Komplet dokumentów zostaje wysłany do UFG. Po pozytywnej weryfikacji następuje wypłata odszkodowania.

Kiedy Fundusz wypłaca odszkodowanie? Co z uszkodzonym w kolizji samochodem?

UFG nie działa jak towarzystwa. Na pierwszym miejscu jest przede wszystkim człowiek, dlatego w pierwszej kolejności Fundusz zajmuje się odszkodowaniem dla poszkodowanych osób. Jeśli zaś chodzi o samochody, to sprawy wyglądają już zgoła inaczej. UFG pokryje koszty uszkodzonego auta, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy poszkodowany właściciel będzie hospitalizowany dłużej niż 14 dni. W przypadku, gdy osoba pokrzywdzona nie została nawet ranna (czyli mamy do czynienia nie z wypadkiem, ale z kolizją), pojazd będzie musiała naprawiać we własnym zakresie.

Zobacz też:
Wypowiedzenie OC – jak to zrobić?
BLS – bezpośrednia likwidacja szkody

Jak uzyskać dane z UFG o ubezpieczeniu samochodu

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny już od kilku lat gromadzi informacje na temat OC pojazdów i ich właścicieli. Wszyscy ubezpieczyciele oferujący polisy OC są zobowiązani do tego, aby do UFG przesyłać podstawowe informacje na temat pojazdów, ich właścicieli oraz wykupionej ochrony odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu UFG może na bieżąco śledzić historię ubezpieczeniową każdego pojazdu.

Z bazy Funduszu mogą korzystać także kierowcy. Po podaniu numeru rejestracyjnego pojazdu system poda informacje w jakim towarzystwie zawarta jest polisa OC i jaki jest jej numer. Przy kolizji lub wypadku zawsze warto upewnić się, czy sprawca zdarzenia posiada obowiązkową ochronę.

Podsumowując

UFG to ważna instytucja, która nie tylko dba o to, aby żadna poszkodowana w wyniku wypadku osoba nie została bez odszkodowania, ale i by wszyscy właściciele pojazdów wypełniali nałożone na nich obowiązki i co roku ubezpieczali swoje samochody.

Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00