Choć od początku wojny w Ukrainie minęło już kilka lat, nadal wiele osób nie wróciło do domów z powodu działań wojskowych na tym obszarze. Część z nich w swojej ojczyźnie uzyskało prawo jazdy. Czy jest ono ważne w Polsce?
Podobnie jak inne kraje, które przyjmowały osoby uciekające przed wojną, Polska zmieniła tymczasowo przepisy dotyczące praw obcokrajowców. Dziś jednak wiele z nich wróciło do stanu sprzed zmian. Jak przekłada się to obowiązywanie ukraińskiego prawa jazdy w Polsce? Sprawdźmy!
Ukraińskie prawo jazdy w Polsce w świetle Konwencji Wiedeńskiej
Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym to międzynarodowy traktat sporządzony w Wiedniu, który określa ogólne zasady ruchu drogowego w krajach, które są sygnatariuszami, czyli ją podpisały. Według podstawy prawnej zawartej w Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym z dnia 8 listopada 1968 roku, każdy obywatel Ukrainy ma prawo poruszać się po terytorium Polski na ukraińskim prawie jazdy.
Na mocy konwencji i zgodnie z dyrektywą 2001/55/WE obywatele Ukrainy, którzy mają status UKR, nie muszą wymieniać prawa jazdy z ukraińskiego na polskie. Ich dokument jest uznawany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz innych krajów członkowskich. Tymczasowa ochrona obowiązuje obecnie aż do 30 września 2025 roku – do tego czasu wymiana prawa jazdy nie jest potrzebna.
Kiedy należy wymienić ukraińskie prawo jazdy na polskie?
Wymiana ukraińskiego prawa jazdy na polskie powinna nastąpić, w przypadku gdy obywatel Ukrainy:
- zamelduje się w Polsce na pobyt stały lub tymczasowy,
- przebywa w Polsce ponad 185 dni i jego podstawą pobytu nie jest status uchodźcy,
- podejmie w Polsce pracę związaną z prowadzeniem pojazdów mechanicznych.
W ostatnim przypadku taka osoba musi dokonać wymiany prawa jazdy niezwłocznie. Jednak ze względu na zbrojną agresję Rosji na Ukrainę w niektórych przypadkach obowiązek wymiany prawa jazdy na polskie został tymczasowo zawieszony.
Jak wymienić ukraińskie prawo jazdy w Polsce?
Warto zawczasu zadbać o to, aby legalnie poruszać się po polskich drogach. W związku z tym należy wymienić ukraiński dokument prawa jazdy na polski, jeśli planuje się dłuższy pobyt w kraju. Wymiany ukraińskiego prawa jazdy dokonuje starostwo powiatowe lub urząd miasta w przypadku miast na prawach powiatu. Trzeba udać się do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub zameldowania osoby ubiegającej się o wymianę. Dokumenty, które muszą złożyć obywatele Ukrainy to:
- wniosek o wydanie prawa jazdy,
- aktualne zdjęcie w kolorze,
- dowód osobisty, paszport lub karta pobytu,
- kserokopię zagranicznego prawa jazdy z tłumaczeniem na język polski sporządzonym przez tłumacza przysięgłego,
- dokument potwierdzający adres zameldowania na terytorium RP,
- dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy.
Po wniosek o wydanie prawa jazdy nie zawsze trzeba iść do urzędu, bo takie wnioski dostępne są na stronach wydziałów komunikacji. Wystarczy je pobrać, uzupełnić dane i wydrukować. Oczywiście, jeśli nie masz takiej możliwości, to zawsze w urzędzie dostępne są papierowe formularze, które można wypełnić na miejscu.
Ile kosztuje wymiana prawa jazdy na polskie?
Obecnie koszt wymiany ukraińskiego prawa jazdy na polskie wynosi 100 zł. Opłaty tej można dokonać za pośrednictwem przelewu lub w kasie urzędu. Oprócz tej kwoty każda osoba starająca się o wymianę prawa jazdy na ukraińskie musi wpłacić 125 zł do Konsulatu Ukrainy. Jest to niezbędne, żeby Konsulat dokonał weryfikacji legalności ukraińskiego prawa jazdy do kierowania pojazdami.
Ile trwa wymiana ukraińskiego prawa jazdy na polskie?
Czas oczekiwania na prawo jazdy może różnić się w zależności od regionu, z którego pochodzi osoba ubiegająca się o wymianę tego dokumentu. Wszystko dlatego, że polski urząd czeka na potwierdzenie wiarygodności zagranicznego prawa jazdy przez Konsulat Ukrainy. Ze względu na trwającą wojnę bardzo trudno jest określić realny czas potrzebny na uzyskanie potwierdzenia wiarygodności. Może to potrwać nawet do 4 miesięcy. Gdy wszystkie dokumenty zostaną skompletowane, czas wydawania polskiego prawa jazdy przez urząd wynosi 30 dni.
Ile kosztuje ubezpieczenie dla Ukraińca w Polsce?
Według przepisów ogólnych po terytorium Polski może poruszać się każdy kierowca Ukrainy, który ma wykupioną tak zwaną Zieloną Kartę. Uprawnia ona do korzystania z ubezpieczenia OC w razie zdarzenia na terenie Polski. Alternatywą jest ubezpieczenie graniczne, czyli takie, które obowiązuje przez 30 dni od momentu przekroczenia granicy. Obecnie bezpłatne ubezpieczenie tego typu dla obywateli Ukrainy oferują:
- PZU,
- Warta,
- Allianz,
- ERGO Hestia.
Może cię zainteresować: OC przez Internet – dlaczego warto kupić OC online?
Aby móc po okresie 30 dni poruszać sie po polskich drogach, gdy pojazd jest zarejestrowany w Ukrainie, trzeba:
- wykupić do ważnego OC ukraińskiego Zieloną Kartę,
- zakupić ważne ubezpieczenie OC w Polsce na okres 12 miesięcy – aby było to możliwe, trzeba zmienić prawo jazdy na polskie.
Podsumowanie:
- Do 30 września 2025 roku nie jest konieczna wymiana ukraińskiego prawa jazdy na polskie – dokument jest honorowany, o ile osoba go posiadająca ma status uchodźcy.
- Jeśli właściciel prawa jazdy nie ma statusu uchodźcy i jest w kraju z innych przyczyn, jego prawo jazdy jest ważne 185 dni. Potem należy je wymienić na polski dokument.
- Zawodowi kierowcy z Ukrainy, którzy podejmują pracę w tym zawodzie w Polsce, muszą od razu wymienić prawo jazdy.
- Wymiana prawa jazdy z ukraińskiego na polskie trwa nawet do 4 miesięcy, z uwagi na konieczność uzyskania informacji o ważności dokumentu ze strony Ukrainy.
- Aby móc legalnie poruszać się po polskich drogach, obywatele Ukrainy muszą okazać Zieloną Kartę i mieć ważne OC w swoim kraju lub wykupić ubezpieczenie graniczne na 30 dni.
- Cztery towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bezpłatne ubezpieczenie graniczne do 30 dni dla uchodźców z Ukrainy.
- Po 30 dniach konieczne jest wykupienie polskiego OC, a do tego niezbędna jest wymiana prawa jazdy z ukraińskiego na polskie.
Bibliografia
Bibliografia
- Konwencja Wiedeńska – Dz.U. 1990.74.439
- Ustawa z dnia 23 marca 2022 r. o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy – Dz.U. 2022 poz. 684
- Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa – Dz.U. 2022 poz. 583
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/1280 z dnia 18 lipca 2022 r. w sprawie ustanowienia w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę szczególnych środków tymczasowych dotyczących dokumentów kierowcy wydanych przez Ukrainę zgodnie z jej ustawodawstwem – Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L 195, 22 lipca 2022
FAQ – najczęściej zadawane pytania o Ukraińskie prawo jazdy w Polsce
-
Jak zamienić prawo jazdy ukraińskie na polskie?
Sam proces zmiany prawa jazdy z ukraińskiego na polskie przebiega tak samo, jak wydanie dokumentu Polakowi. Jedyna różnica polega na tym, że niezbędne jest uiszczenie opłaty do Konsulatu Ukrainy i wystąpienie o potwierdzenie, czy kierowca ma ważne prawo jazdy w swojej ojczyźnie. Z tego powodu cały proces może trwać nawet do czterech miesięcy.
-
Czy ukraińskie prawo jazdy jest ważne w Polsce?
Jeśli posiadacz prawa jazdy jest obywatelem Ukrainy i wystąpił przy przekraczaniu granicy o status uchodźcy, to jego prawo jazdy nie wymaga wymiany i jest ważne w Polsce na podstawie specustawy, aż do 30 września 2025 roku. Jeśli przyczyna pobytu jest inna, prawo jazdy jest ważne przez 185 dni. Potem wymaga wymiany na polskie. Kierowca zawodowy, który chce kontynuować pracę w zawodzie, musi wymienić prawo jazdy na polskie od razu. Warto pamiętać, że aby było możliwe poruszanie się po drogach, konieczne jest posiadanie Zielonej Karty do ważnego OC ukraińskiego albo ubezpieczenia granicznego na 30 dni.
-
Jakie dokumenty są potrzebne do wymiany prawa jazdy dla Ukraińców?
Wszystkie dokumenty powinny być dokładnie takie same jak w przypadku Polaków starających się o wymianę prawa jazdy. Dodatkowo konieczna jest kserokopia zagranicznego prawa jazdy z tłumaczeniem na język polski (musi je sporządzić tłumacz przysięgły), a także dokument, który potwierdza zameldowanie w Polsce. Dodatkowo niezbędne jest potwierdzenie płatności do Konsulatu Ukrainy, który sprawdza dla polskiego urzędu, czy dana osoba faktycznie ma ważne prawo jazdy.
-
Czy Ukrainiec może zdawać prawo jazdy w Polsce?
Tak, każdy obcokrajowiec może zdawać egzamin prawa jazdy w Polsce. Wymogi są takie same jak w przypadku każdego zdającego, czyli konieczność przystąpienia do kursu, wypełnienia dokumentów, a także zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego.