Jeżeli kupiłeś samochód z rynku wtórnego, z pewnością ważny był dla Ciebie jego przebieg. Czy wiesz, że również firmy ubezpieczeniowe zwracają uwagę na ten parametr? Sprawdzamy, jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC.

Przebieg samochodu a cena OC – to warto wiedzieć

 1. Aby poznać cenę ubezpieczenia OC, kierowca musi podać szereg danych, w tym stan licznika i deklarowany roczny przebieg.
 2. Z przeprowadzonych w III kwartale 2020 r. kalkulacji wynika, że najwięcej za OC płacili właściciele aut z przebiegiem powyżej 351 tys. km – średnio 729 zł.
 3. Nie dla każdej firmy ubezpieczeniowej wskazanie drogomierza jest kluczowe przy ustalaniu wysokości składki OC. Przebieg auta w cenie OC uwzględnia m.in. Aviva.
 4. Aby szybko znaleźć i kupić tanie OC dla samochodu z dużym przebiegiem warto skorzystać z naszej porównywarki OC.
 5. Zaniżenie przebiegu samochodu może oznaczać konieczność dopłaty do składki OC po kolizji lub wypadku drogowym.

Kierowcy użytkują posiadane samochody z różną częstotliwością – szczególnie mocno eksploatowane są auta firmowe. Aby ocenić ryzyko ubezpieczeniowe, towarzystwa pytają klientów o aktualny stan licznika. Nie wszyscy udzieloną przez kierowcę odpowiedź uwzględniają jednak przy wyliczaniu składki OC.

Czemu firmy ubezpieczeniowe pytają o przebieg auta?

Kupując ubezpieczenie OC czy to u agenta ubezpieczeniowego, czy też za pośrednictwem naszej porównywarki OC/AC, będziesz musiał wskazać aktualny przebieg pojazdu oraz zadeklarować przewidywany roczny przebieg. Dlaczego firmy ubezpieczeniowe pytają o wskazanie drogomierza? W ten sposób mogą ocenić:

 

 • zużycie eksploatacyjne samochodu przyjmowanego do ubezpieczenia – im więcej kilometrów auto przejechało do tej pory, tym bardziej zużyte są jego elementy, a to z kolei może przyczynić się do kolizji czy wypadku,
 • częstotliwość, z jaką kierowca użytkuje pojazd – im intensywniej samochód jest użytkowany, tym statystycznie większe jest ryzyko kolizji czy wypadku, które ubezpieczyciel musi uwzględnić w wysokości składki.

Przebieg auta jest oczywiście tylko jednym z wielu parametrów, którymi są zainteresowane firmy ubezpieczeniowe. Nie każdy ubezpieczyciel kładzie też taki sam nacisk na ten czynnik.

Jaki jest związek między OC a przebiegiem samochodu?

Przebieg pojazdu jest najczęściej ściśle związany z rokiem jego produkcji – generalna zasada głosi, że im samochód jest starszy, tym więcej ma kilometrów na liczniku. Właściciele jakich aut płacą za OC najmniej? W III kwartale 2020 r. średnie ceny OC prezentowały się następująco:

 • przebieg do 50 tys. km – 581 zł,
 • przebieg od 51 do 150 tys. km – 641 zł,
 • przebieg od 151 do 200 tys. km – 698 zł,
 • przebieg od 251 do 350 tys. km – 719 zł,
 • przebieg powyżej 351 tys. km – 729 zł.

Różnica w stawkach jest spora. Posiadacze pojazdów, które mają na liczniku ponad 350 tys. km, nie mogą liczyć na przychylność ubezpieczycieli – płacą najwyższą składkę. Z kolei najmniej za OC płacą właściciele samochodów ze wskazaniem licznika do 50 tys. km.

Czy każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę przebieg auta?

Nie. Standardem jest, że firmy ubezpieczeniowe wyliczają wysokość składki OC indywidualnie dla każdego klienta. Poszczególni ubezpieczyciele mają jednak pełną dowolność w ocenie, które z czynników w największym stopniu zostaną odzwierciedlone w wysokości składki OC. Nie zawsze musi to być przebieg samochodu.

Aby sprawdzić, które firmy ubezpieczeniowe uwzględniają przebieg pojazdu w cenie składki OC, przygotowaliśmy dwie kalkulacje – dla doświadczonego i młodego kierowcy. W czasie przeprowadzania kalkulacji zmienialiśmy wyłącznie dwa parametry – wskazanie drogomierza i deklarowany roczny przebieg.

Cena OC dla doświadczonego kierowcy po uwzględnieniu przebiegu auta
UbezpieczycielPrzebieg auta 45 tys. kmPrzebieg auta 420 tys. km
Link4429 zł475 zł
Benefia505 zł505 zł
Wiener606 zł606 zł
Cena OC dla niedoświadczonego kierowcy po uwzględnieniu przebiegu auta
UbezpieczycielPrzebieg auta 45 tys. kmPrzebieg auta 420 tys. km
Benefia1889 zł1889 zł
Beesafe3443 zł3443 zł
Aviva6490 zł8047 zł
*Doświadczony kierowca – 50-letni mężczyzna; niedoświadczony kierowca – 20-letni mężczyzna. Kierowcy pochodzą z Ostrowca Świętokrzyskiego, ubezpieczają Audi A4 z 2000 r., poj. silnika 1,8 l.

Jedynie niektóre firmy ubezpieczeniowe zwracają uwagę na stan licznika. Większość nie uwzględnia przebiegu odzwierciedlając ryzyko w wysokości składki OC.

Jakie jeszcze czynniki mogą mieć wpływ na cenę OC?

Przebieg samochodu nie jest jedynym parametrem, który wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciele uwzględniają też m.in. wiek pojazdu. Sprawdziliśmy, jak cena OC zmienia się po uwzględnieniu tych dwóch czynników.

Cena OC dla doświadczonego kierowcy po uwzględnieniu wieku i przebiegu pojazdu
UbezpieczycielWiek pojazdu 4 lata, przebieg 18 tys. kmWiek pojazdu 15 lata, przebieg 350 tys. kmRóżnica w cenie polisy OC
Volkswagen Golf, benzyna, poj. silnika 2,0 l516 zł676 zł31,01 proc.
Renault Clio, benzyna, poj. silnika 1,6 l534 zł615 zł15,17 proc.
*Kalkulacja dla 45-letniego kierowcy z Łomży, który posiada pełne zniżki.

Zaniżony przebieg auta – jakie konsekwencje czekają na właściciela?

Może się zdarzyć, że dokonując kalkulacji składki OC, podasz stan licznika z pamięci i wskażesz zaniżoną wartość. Co wówczas? Jak widać z powyższych przykładów, wiele firm ubezpieczeniowych nie przykłada dużej wagi do samego przebiegu pojazdu przy wyliczaniu składki OC. Nie oznacza to jednak, że powinieneś podawać nieprawidłowe wskazanie drogomierza. Ubezpieczyciel może tę nieścisłość odkryć przy likwidacji szkody.

Jeżeli okaże się, że stan licznika mocno odbiega od zadeklarowanego przy zakupie ubezpieczenia, możesz zostać wezwany do dopłaty składki. Taką możliwość firmom ubezpieczeniowym daje art. 8a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Gdzie szukać taniego OC dla auta z dużym przebiegiem?

Twój samochód ma na liczniku ponad 200, 300 czy nawet 500 tys. km? Może się zdarzyć, że dla wybranej przez Ciebie firmy ubezpieczeniowej istotny będzie właśnie przebieg auta. Nie oznacza to jednak, że musisz przepłacać. Prostym sposobem, aby znaleźć tanie OC zarówno dla nowego auta z niewielkim przebiegiem, jak i samochodu, który jest intensywnie użytkowany, jest skorzystanie z porównywarki OC zamieszczonej na naszej stronie internetowej.

Skorzystanie z porównywarki OC pozwoli Ci przede wszystkim szybko zorientować się w cenach ubezpieczeń. Ponieważ ochrona jaka przysługuje nabywcy w ramach tej polisy jest ustalona przez ustawę (do której stosują się wszystkie firmy ubezpieczeniowe), to możesz śmiało kupić najtańszą propozycję.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny