cena oc
21 listopada 2019 (aktualizacja 10 grudnia 2019)
[Głosów:334    Średnia:4.5/5]

Twój sąsiad zapłacił za ubezpieczenie OC niemal o połowę mniej niż Ty pomimo, że posiadacie dokładnie tyle samo zniżek? Nie zrzucaj winy na towarzystwo ubezpieczeniowe. Cena OC zależy bowiem od wielu czynników, w tym historii jazdy oraz marki i modelu samochodu.

Od czego zależy wysokość OC – warto wiedzieć

  1. Na cenę OC wpływa wiek, stan cywilny i długość posiadania prawa jazdy.
  2. Miejsce zamieszkania ma duży wpływ na cenę OC.
  3. Im mniejsza pojemność silnika, tym tańsze OC.
  4. Bezszkodowa jazda może obniżyć cenę OC.

 

Wielu kierowców niesłusznie wychodzi z założenia, że na cenę polisy OC wpływa głównie wysokość posiadanych zniżek. Tymczasem ubezpieczyciel podczas wyliczania składki obowiązkowego ubezpieczenia bierze pod uwagę parametry samochodu oraz dane właściciela pojazdu. Towarzystwa koszt zakupu ubezpieczenia auta zawsze ustalają indywidualnie. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie najczęściej czynniki wpływają na cenę OC.

Jak wiek właściciela auta wpływa na cenę OC?

Dane właściciela samochodu mają bardzo duży wpływ na cenę OC. Oczywiście najważniejszy jest jego wiek. Z reguły, im młodszy kierowca, tym wyższa cena polisy. Ze względu na małe doświadczenie, nie ma on wypracowanej bezszkodowej historii jazdy, a także jest zaliczany przez ubezpieczycieli do najbardziej ryzykownej grupy. W ich ocenie cechuje go brawura i skłonność do szybszego poruszania się autem. Potwierdza to nasz „Raport RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych”.

Przykład:

Z przeprowadzonych w naszym kalkulatorze kalkulacji wynika, że w III kwartale 2019 r. średnia cena OC wyniosła 686 zł. W tym samym czasie młodzi kierowcy (18-25 lat) średnio płacili za ubezpieczenie samochodu aż 1360 zł. Jednocześnie znacznie taniej za polisę musieli średnio zapłacić posiadacze aut w przedziale wiekowym 26-35 lat (706 zł), 36-45 (578 zł), 46-55 oraz powyżej 56. roku życia (po 578 zł).

Jak miejsce zamieszkania wpływa na cenę OC?

Duży wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma także miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Im większa miejscowość, tym większy ruch, a tym samym większe ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. Dlatego też mieszkańcy małych miast lub wsi mogą cieszyć się najniższą składką.

Ubezpieczyciele dysponują także statystykami zdarzeń drogowych w obrębie danych kodów pocztowych. Jeśli w danym miejscu stosunkowo często dochodzi do kolizji lub wypadków, cena OC dla jego mieszkańców automatycznie idzie w górę.

Przykład:

W III kwartale 2019 r. średnio najwięcej za OC musieli zapłacić mieszkańcy największych polskich miast, jak Wrocław (935 zł), Gdańsk (890 zł) i Warszawa (872 zł). Z kolei w tym samym okresie średnio najtaniej można było ubezpieczyć samochód w mniejszych miastach wojewódzkich – w Rzeszowie (608 zł), Opolu (633 zł) i w Kielcach (644 zł).

Jak zniżki wpływają na cenę OC?

Istnieje także szereg dodatkowych czynników, które mogą obniżyć lub podnieść cenę ubezpieczenia OC. Oczywiście duże znaczenie ma wysokość posiadanych zniżek, która bezpośrednio przekłada się na historię bezszkodowej jazdy danego kierowcy. Im więcej szkód na jego koncie, tym wyższa będzie cena OC. Decydują przede wszystkim szkody spowodowane w ostatnim roku polisowym.

Przykład:

W III kwartale 2019 r. średnia cena OC dla kierowców deklarujących bezszkodową jazdę wynosiła 609 zł. Znacznie głębiej do portfela musieli sięgnąć właściciele samochodów, którzy przyznali się do spowodowania jednej szkody (940 zł), a także dwóch (1364 zł) bądź trzech (2015 zł).

Jak stan cywilny wpływa na cenę OC?

Wpływ na cenę OC ma również stan cywilny. W ocenie niektórych ubezpieczycieli jako małżonek i posiadacz dzieci możesz liczyć na tańsze ubezpieczenie samochodu, ponieważ będziesz spokojniej i rozważniej prowadzić pojazd. Z kolei bezdzietny kawaler może zachowywać się na drodze bardziej brawurowo. W efekcie towarzystwo zaproponuje mu droższą polisę.

Przykład:

W III kwartale 2019 r. średnia cena OC dla osób żonatych i zamężnych wyniosła 597 zł. Znacznie głębiej do portfela musieli sięgnąć kawalerowie i panny (926 zł). W tym samym czasie posiadacze dwójki lub więcej dzieci średnio za ubezpieczenie samochodu płacili 596 zł. Natomiast bezdzietni na polisę musieli średnio przeznaczyć 776 zł.

Jak dane współwłaściciela auta wpływają na cenę OC?

Na cenę OC wpływają nie tylko twoje dane, lecz także pozostałych współwłaścicieli samochodu. Jeśli użytkujesz auto wspólnie z młodym i niedoświadczonym kierowcą, to drożej możesz zapłacić za jego ubezpieczenie. W ocenie ubezpieczycieli nawet, jeżeli to ty częściej prowadzisz pojazd, ryzyko kolizji i tak jest większe w przypadku współdzielenia go ze świeżo upieczonym posiadaczem prawa jazdy.

Jak pojemność silnika wpływa na cenę OC?

Równie istotne dla zaproponowanej ceny OC są parametry ubezpieczanego pojazdu. Każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę pojemność silnika. Większa pojemność wiąże się z możliwością rozwijania większych prędkości, a to przekłada się na zwiększone ryzyko wypadku lub kolizji. Właściciele samochodów z dużą pojemnością silnika muszą więc liczyć się z wyższą ceną OC.

Przykład:

W III kwartale 2019 r. właściciele pojazdów o pojemności do 1,0 płacili za OC średnio 540 zł. Natomiast znacznie głębiej do portfela musieli sięgnąć właściciele najmocniejszych samochodów (poj. powyżej 3,1) – 933 zł.

 

Jak marka i wiek samochodu wpływa na cenę OC?

Na cenę OC wpływa nie tylko pojemność silnika, lecz także marka i wiek samochodu. Ubezpieczyciele mają wgląd do statystyk przedstawiających, które marki i modele aut najczęściej powodują szkody. Jeśli twój pojazd zostanie zaliczony do grupy podwyższonego ryzyka, więcej zapłacisz za jego ubezpieczenie.

Przykład:

W III kwartale 2019 r. średnio najwięcej za OC musieli zapłacić właściciele BMW (887 zł), a także Audi (760 zł) i Volkswagena (672 zł). Natomiast na najniższe ceny ubezpieczenia samochodu mogli liczyć posiadacze Renault (614 zł), Skody (619 zł) oraz Toyoty (624 zł).

Poza tym starszy samochód jest trudniejszy w prowadzeniu i bardziej narażony na uszkodzenia. Podobnie, jak auto z dużym przebiegiem. W związku z tym jeśli posiadasz wiekowy pojazd z dużą liczbą przejechanych kilometrów, możesz więcej zapłacić za OC.

Jak płacić mniej za OC?

Przede wszystkim należy bardzo skrupulatnie i zgodnie z prawdą odpowiadać na pytania zadawane przez ubezpieczyciela. To, co kierowcy może wydawać się nieistotnym szczegółem, dla towarzystwa może mieć spore znaczenie. Należy także pamiętać, że nie warto koloryzować i podawać danych, które w naszej opinii mogą obniżyć cenę, jeśli stan faktyczny jest nieco inny.

Jeśli np. Twoim autem będzie jeździł syn, który dopiero zdał egzamin na prawo jazdy, nie ukrywaj tej informacji. Może ona co prawda lekko podnieść cenę polisy, ale w przypadku powstania szkody, unikniesz dodatkowych problemów.

 

Co więc zrobić, żeby w rzeczywistości obniżyć składkę? Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie cen OC w kalkulatorze OC AC. Zakres polisy OC regulowany jest ustawowo, co oznacza, że każdy ubezpieczyciel zapewnia dokładnie taką samą ochronę. Cena ubezpieczenia ustalana jest jednak dowolnie przez firmy. Jeśli więc jeden ubezpieczyciel zaproponuje Ci wysoką cenę OC, nie załamuj się. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że oferta innego towarzystwa będzie bardziej korzystna. Wystarczy tylko sprawdzić.

Aleksandra Stefanska
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00