Twój sąsiad zapłacił za ubezpieczenie OC niemal o połowę mniej niż Ty pomimo, że posiadacie dokładnie tyle samo zniżek? Nie zrzucaj winy na towarzystwo ubezpieczeniowe. Cena OC zależy bowiem od wielu czynników, w tym historii jazdy oraz marki i modelu samochodu.

Od czego zależy wysokość OC – warto wiedzieć

  1. Na cenę OC wpływa wiek, stan cywilny i długość posiadania prawa jazdy.
  2. Miejsce zamieszkania ma duży wpływ na cenę OC.
  3. Im mniejsza pojemność silnika, tym tańsze OC.
  4. Bezszkodowa jazda może obniżyć cenę OC.

 

Wielu kierowców niesłusznie wychodzi z założenia, że na cenę polisy OC wpływa głównie wysokość posiadanych zniżek. Tymczasem ubezpieczyciel podczas wyliczania składki obowiązkowego ubezpieczenia bierze pod uwagę parametry samochodu oraz dane właściciela pojazdu. Towarzystwa koszt zakupu ubezpieczenia auta zawsze ustalają indywidualnie. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie najczęściej czynniki wpływają na cenę OC.

Jak wiek właściciela auta wpływa na cenę OC?

Dane właściciela samochodu mają bardzo duży wpływ na cenę OC. Oczywiście najważniejszy jest jego wiek. Z reguły, im młodszy kierowca, tym wyższa cena polisy. Ze względu na małe doświadczenie, nie ma on wypracowanej bezszkodowej historii jazdy, a także jest zaliczany przez ubezpieczycieli do najbardziej ryzykownej grupy. W ich ocenie cechuje go brawura i skłonność do szybszego poruszania się autem. Potwierdza to nasz „Raport RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych”.

Przykład:

Z przeprowadzonych w naszym kalkulatorze kalkulacji wynika, że w 2019 roku średnio najwięcej za OC płacili właściciele samochodów w wieku 19 lat (1965 zł). Z kolei najmniej na obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu musieli przeznaczyć kierowcy w wieku 57 lat (561 zł).

Cena OC a wiek kierowcy

Jak miejsce zamieszkania wpływa na cenę OC?

Duży wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma także miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Im większa miejscowość, tym większy ruch, a tym samym większe ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. Dlatego też mieszkańcy małych miast lub wsi mogą cieszyć się najniższą składką.

Ubezpieczyciele dysponują także statystykami zdarzeń drogowych w obrębie danych kodów pocztowych. Jeśli w danym miejscu stosunkowo często dochodzi do kolizji lub wypadków, cena OC dla jego mieszkańców automatycznie idzie w górę.

Przykład:

W 2019 roku średnio najwięcej za OC płacili mieszkańcy Wrocławia (939 zł), a także Warszawy (890 zł) i gdańska (889 zł). Z kolei najmniej na obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu musieli przeznaczyć kierowcy z Rzeszowa (614 zł). Nieco więcej polisa kosztowała właścicieli aut z Kielc (640 zł) i Opola (641 zł).

Cena OC a miasto

Jak stan cywilny wpływa na cenę OC?

Wpływ na cenę OC ma również stan cywilny. W ocenie niektórych ubezpieczycieli jako małżonek i posiadacz dzieci możesz liczyć na tańsze ubezpieczenie samochodu, ponieważ będziesz spokojniej i rozważniej prowadzić pojazd. Z kolei bezdzietny kawaler może zachowywać się na drodze bardziej brawurowo. W efekcie towarzystwo zaproponuje mu droższą polisę.

Przykład:

W 2019 r. średnia cena OC dla osób żonatych i zamężnych wyniosła 601 zł. Znacznie głębiej do portfela musieli sięgnąć kawalerowie i panny (957 zł). stan cywilny a cena OC

Jak dane współwłaściciela auta wpływają na cenę OC?

Na cenę OC wpływają nie tylko twoje dane, lecz także pozostałych współwłaścicieli samochodu. Jeśli użytkujesz auto wspólnie z młodym i niedoświadczonym kierowcą, to drożej możesz zapłacić za jego ubezpieczenie. W ocenie ubezpieczycieli nawet, jeżeli to ty częściej prowadzisz pojazd, ryzyko kolizji i tak jest większe w przypadku współdzielenia go ze świeżo upieczonym posiadaczem prawa jazdy.

Jak pojemność silnika wpływa na cenę OC?

Równie istotne dla zaproponowanej ceny OC są parametry ubezpieczanego pojazdu. Każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę pojemność silnika. Większa pojemność wiąże się z możliwością rozwijania większych prędkości, a to przekłada się na zwiększone ryzyko wypadku lub kolizji. Właściciele samochodów z dużą pojemnością silnika muszą więc liczyć się z wyższą ceną OC. Sprawdź nasz artykuł „Ubezpieczenie OC a pojemność silnika

Przykład:

W 2019 r. właściciele pojazdów o pojemności do 1,4 płacili za OC średnio 1354 zł. Natomiast znacznie głębiej do portfela musieli sięgnąć właściciele najmocniejszych samochodów (poj. powyżej 3,1) – 2304 zł.

Pojemność silnika a cena OC

Jak marka i wiek samochodu wpływa na cenę OC?

Na cenę OC wpływa nie tylko pojemność silnika, lecz także marka i wiek samochodu. Ubezpieczyciele mają wgląd do statystyk przedstawiających, które marki i modele aut najczęściej powodują szkody. Jeśli twój pojazd zostanie zaliczony do grupy podwyższonego ryzyka, więcej zapłacisz za jego ubezpieczenie.

Przykład:

W kwartale 2019 r. średnio najwięcej za OC musieli zapłacić właściciele BMW (896 zł), a także Audi (794 zł) i Volkswagena (674 zł). Natomiast na najniższe ceny ubezpieczenia samochodu mogli liczyć posiadacze Skody (614 zł), Renault (619 zł) i Toyoty (620 zł).

Marka a cena OC

Poza tym starszy samochód jest trudniejszy w prowadzeniu i bardziej narażony na uszkodzenia. Podobnie, jak auto z dużym przebiegiem. W związku z tym jeśli posiadasz wiekowy pojazd z dużą liczbą przejechanych kilometrów, możesz więcej zapłacić za OC.

Jak płacić mniej za OC?

Przede wszystkim należy bardzo skrupulatnie i zgodnie z prawdą odpowiadać na pytania zadawane przez ubezpieczyciela. To, co kierowcy może wydawać się nieistotnym szczegółem, dla towarzystwa może mieć spore znaczenie. Należy także pamiętać, że nie warto koloryzować i podawać danych, które w naszej opinii mogą obniżyć cenę, jeśli stan faktyczny jest nieco inny.

Jeśli np. Twoim autem będzie jeździł syn, który dopiero zdał egzamin na prawo jazdy, nie ukrywaj tej informacji. Może ona co prawda lekko podnieść cenę polisy, ale w przypadku powstania szkody, unikniesz dodatkowych problemów.

Co więc zrobić, żeby w rzeczywistości obniżyć składkę? Najlepszym rozwiązaniem jest obliczenie cen OC AC w kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych. Zakres polisy OC regulowany jest ustawowo, co oznacza, że każdy ubezpieczyciel zapewnia dokładnie taką samą ochronę. Cena ubezpieczenia ustalana jest jednak dowolnie przez firmy. Jeśli więc jeden ubezpieczyciel zaproponuje Ci wysoką cenę OC, nie załamuj się. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że oferta innego towarzystwa będzie bardziej korzystna. Wystarczy tylko sprawdzić.

Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Irish man
3 lat temu

Masakra jest z tymi cenami z roku na rok jest gorzej. Rok temu za OC i AC Mondeo zapłaciłem 1800 zł w tym roku wartośc samochodu spadła myślałem ze zapłacę mniej a tu po wielkich negocjacjach udało mi się zbić cenę na 1800. Masakra

koluszko
3 lat temu
Reply to  Irish man

Składki rosną i ni c nie zapowiada żeby miały spadać w dól trzeba sie nakombinować zeby coś zaoszczęscić

laureat
3 lat temu

Ja od lat ubezpieczałem auto w PZU jakoś do nich miałem zaufanie ale jak widze co się dzieje to chyba uderzę do konkurencji. Mozecie coś polecić?

ciastek2000
3 lat temu
Reply to  laureat

Polecam HDI albo Benefie no i link4 też nie jest najgorszy chociaż już nie jest u nich tak tanio jak kiedyś… najlepiej luknij sobie na porównywaarkę oc i będziesz wiedział na czym stoisz 🙂

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny