cena oc
3 października 2017 (aktualizacja 10 października 2018)
[Głosów:334    Średnia:4.5/5]

Twój sąsiad zapłacił za ubezpieczenie OC niemal o połowę mniej niż Ty, mimo, że posiadacie dokładnie tyle samo zniżek? Nie zrzucaj winy na towarzystwo ubezpieczeniowe. Cena OC zależy bowiem od wielu czynników – sprawdź od czego zależy wysokość OC.

Wielu kierowców niesłusznie wychodzi z założenia, że na cenę ubezpieczenia OC wpływa głównie wysokość posiadanych zniżek. Tymczasem ubezpieczyciel podczas wyliczania składki obowiązkowego ubezpieczenia bierze pod uwagę parametry samochodu oraz dane właściciela pojazdu. Czynników kształtujących cenę jest naprawdę sporo. Nie warto więc porównywać ceny zaproponowanej przez towarzystwo ze składką innych kierowców. Warto natomiast porównać same oferty, gdyż ubezpieczyciel X może zaproponować Ci nawet dwukrotnie niższą/wyższą stawkę niż konkurencja.

Wysokość OC zależy m.in. od właściciela

Pierwszym rodzajem kryteriów branych pod uwagę przez ubezpieczyciela są dane właściciela. Oczywiście najważniejszy jest jego wiek. Im młodszy kierowca tym wyższa cena polisy. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Młody kierowca to niedoświadczony kierowca. Nie ma wypracowanej bezszkodowej historii jazdy, a dodatkowo zaliczany jest do najbardziej ryzykownej grupy. Cechuje go brawura i skłonność do szybkiej jazdy samochodem. Statystyki wypadków dla młodych kierowców są bezlitosne – to właśnie oni powodują ich najwięcej. Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciele proponują najwyższe składki właśnie im. Przykład? W sierpniu 2017 r. średnia cena OC wyniosła 818 zł. Młodzi kierowcy (do 30 roku życia), płacili natomiast w tym czasie aż 1369 zł.

 

Duży wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma także miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Im większa miejscowość, tym większy ruch, a tym samym większe ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. Dlatego też mieszkańcy małych miast lub wsi mogą cieszyć się najniższą składką. Ubezpieczyciele dysponują także statystykami zdarzeń drogowych w obrębie danych kodów pocztowych. Jeśli w danym miejscu stosunkowo często dochodzi do kolizji lub wypadków, cena OC dla jego mieszkańców automatycznie idzie w górę. Mieszkańcy Warszawy płacili za OC w sierpniu 2017 r. 1049 zł, podczas gdy osoby zamieszkujące miejscowość Węgrów, oddaloną od stolicy zaledwie 80 km, płaciły 679 zł.

 

Istnieje także szereg dodatkowych czynników, które mogą obniżyć lub podnieść cenę ubezpieczenia OC. Oczywiście duże znaczenie ma wysokość posiadanych zniżek, która bezpośrednio przekłada się na historię bezszkodowej jazdy danego kierowcy. Im więcej szkód na jego koncie, tym wyższa będzie cena OC. Decydują przede wszystkim szkody spowodowane w ostatnim roku polisowym. Ponadto ubezpieczyciele mogą brać pod uwagę z pozoru nieistotne informacje, takie jak: stan cywilny, fakt posiadania dzieci, czy wykonywany zawód.

 

Kryteria dotyczące pojazdu

Równie istotne dla zaproponowanej ceny OC są parametry ubezpieczanego pojazdu. Każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę pojemność silnika. Większa pojemność wiąże się z możliwością rozwijania większych prędkości, a to przekłada się na zwiększone ryzyko wypadku lub kolizji. Właściciele samochodów z dużą pojemnością silnika muszą więc liczyć się z wyższą ceną OC. Przykładowo, w sierpniu 2017 r. właściciele pojazdów o pojemności do 1,0 płacili za OC średnio 671 zł. Kierowcy posiadający auta o wyższej pojemności (między 1,0 a 1,8) musieli zapłacić niemal 100 zł więcej – 757 zł. Najwyższa cena proponowana była właścicielom najmocniejszych samochodów (poj. powyżej 2,5) – 1009 zł. Równie wyraźnie różnice te kształtują się w przypadku młodych (do 30 roku życia) kierowców.

 

pojemnosc-silnika-a-cena-oc

 

Jak płacić mniej za OC?

Przede wszystkim należy bardzo skrupulatnie i zgodnie z prawdą odpowiadać na pytania zadawane przez ubezpieczyciela. To, co kierowcy może wydawać się nieistotnym szczegółem, dla towarzystwa może mieć spore znaczenie. Należy także pamiętać, że nie warto koloryzować i podawać danych, które w naszej opinii mogą obniżyć cenę, jeśli stan faktyczny jest nieco inny. Jeśli np. Twoim autem będzie jeździł syn, który dopiero zdał egzamin na prawo jazdy, nie ukrywaj tej informacji. Może ona co prawda lekko podnieść cenę polisy, ale w przypadku powstania szkody, unikniesz dodatkowych problemów.

Co więc zrobić, żeby w rzeczywistości obniżyć składkę? Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie cen OC w kalkulatorze OC AC. Zakres polisy OC regulowany jest ustawowo, co oznacza, że każdy ubezpieczyciel zapewnia dokładnie taką samą ochronę. Cena ubezpieczenia ustalana jest jednak dowolnie przez firmy. Jeśli więc jeden ubezpieczyciel zaproponuje Ci wysoką cenę OC, nie załamuj się. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że oferta innego towarzystwa będzie bardziej korzystna. Wystarczy tylko sprawdzić.

Aleksandra Stefanska
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00