znizki-oc
18 stycznia 2017 (aktualizacja 10 października 2018)
[Głosów:1093    Średnia:4.3/5]

Zniżki w OC za bezszkodową jazdę są przypisane do osoby (właściciela i współwłaściciela auta). Nie przepadają więc po zmianie ubezpieczyciela lub samochodu. Nie ma jednak jednolitego systemu ich naliczania. W dodatku błędne byłoby sugerowanie się wyłącznie ich ilością – maksymalne zniżki wcale nie muszą oznaczać najniższej ceny na rynku.

Zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy nalicza się zwykle na zasadzie: za każdy rok plus 10%, a po szkodzie z własnej winy – minus 10%. Zakładając, że będziesz mieć nienaganną historię ubezpieczenia, 60% powinieneś otrzymać po 6 latach. Maksymalne zniżki w wysokości 60% to jednak nie ostateczność. Teraz możesz zyskać nawet 70% (np. w Proama) czy 80% (Uniqa) i wcale nie musisz gromadzić ich przez 7 czy 8 lat.

System bonus/malus (bo tak nazywa się sposób naliczania zniżek) jest odmienny w każdej firmie. W jednej już po trzech latach będziesz posiadaczem 60% zniżek, a w innej – na tą samą ilość poczekasz nawet 8 lat.

Jak nalicza się zniżki za bezszkodową jazdę?

Nawet jeśli wybrane przez ciebie towarzystwo stosuje metodę 10% za każdy rok bezszkodowy, po zmianie ubezpieczyciela procentowy bonus zostanie przyznany według nowych zasad. Na przykład:

Po trzech latach ubezpieczenia w towarzystwie Proama zgromadziłeś 30% zniżek, zgodnie z zasadą:

po 1 roku 10%

po 2 roku 20%

po 3 roku 30%
Nowy ubezpieczyciel zapyta cię o ilość pełnych polis OC (12-miesięcznych) z poprzednich lat i liczbę spowodowanych przez ciebie szkód komunikacyjnych. I tak, na przykład za trzy lata bezszkodowej jazdy:

AXA przyzna ci 20% bonus (1 rok – 10%, 2 rok – 15%, 3 rok – 20%);
Aviva udzieli 40% zniżek (1 rok – 20%, 2 rok – 30%, 3 rok – 40%);
MTU udzieli 60% zniżek (1 rok – 20%, 2 rok – 40%, 3 rok – 60%).

Inni ubezpieczyciele mogą być bardziej surowi i np. za pierwsze dwa lata otrzymasz od nich tylko po 5%. Sprawdź jakie zniżki mają dla Ciebie poszczególni ubezpieczyciele.

Zniżki OC z ostatniej polisy – czy mają znaczenie?

Załóżmy, że ze względu na wysokie zniżki udzielane w MTU emigrujesz właśnie do tego ubezpieczyciela. W kolejnym roku, zgodnie z prawdą, będziesz mógł zadeklarować pełne zniżki (60%) z ostatniej polisy. Czy zostaną one uznane w firmie, w której kupujesz OC na przyszły rok?

Owszem, ale nie w każdej. Zniżki z ostatniej polisy może przyjąć np. AXA, Liberty (bo to obecnie marka AXA) czy Proama. Pamiętaj jednak, że dodatkowo przedstawiasz historię ubezpieczenia, a więc przeniesienie zniżek z ostatniej polisy wcale nie musi oznaczać uzyskania najkorzystniejszej oferty cenowej (krótki staż w historii bezszkodowej jazdy także zostanie uwzględniony w taryfie).

Przerwa w ubezpieczeniu OC – co ze zniżkami?

A co się dzieje z twoimi zniżkami za bezszkodową jazdę, jeśli np. sprzedasz samochód i kupisz kolejny dopiero po dwóch latach? Tutaj również ubezpieczyciele mają „wolną rękę”. W jednej firmie stracisz wszystko co zgromadziłeś przez poprzednie lata i będziesz musiał zaczynać od zera. Inna zabierze tylko po 10% zniżek za każdy rok przerwy – czyli w tym przypadku odejmie 20%. Są również takie towarzystwa, które honorują zniżki wcześniej zgromadzone, nawet po kilku latach przerwy (zwykle do 3 lat, a Proama nawet do 5 lat).

Czy uzyskanie maksymalnych zniżek oznacza najtańsze OC?

Absolutnie NIE! Wprawdzie dla każdego ubezpieczyciela znaczenie ma historia ubezpieczenia (uwaga – nie ilość uzyskanych wcześniej zniżek!), ale liczy się także wiele innych czynników. Okazuje się więc, że żmudne kombinacje i próby poznania tabeli bonus/malus wybranego ubezpieczyciela mogą nie mieć najmniejszego sensu.

Przykłady:

Pomimo, że AXA przyznaje pełne zniżki dopiero po 8 latach bezszkodowej jazdy, proponuje najtańsze na rynku OC (649 zł) dla 32-letniego kierowcy Volkswagena Golfa, z 5-letnią historią ubezpieczenia (w AXA 5 lat to 40% zniżek). Oferta AXA jest niższa nawet o kilkaset złotych od konkurencji, która oficjalnie, za 5 lat nienagannej jazdy liczy 60% zniżek.

25-letni kierowca Opla Astry z 2000 r. z trzyletnim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów zapłaci najtańsze OC w firmie You Can Drive (753 zł), pomimo tego, że udziela ona pełnych zniżek dopiero po 5 latach bezszkodowej jazdy. W jego przypadku liczy się młody wiek, za który większość towarzystw podnosi ceny OC. Towarzystwo YCD stosuje odmienną politykę cenową – nie nalicza zwyżek z tego tytułu i ubezpiecza wyłącznie osoby do ukończenia 30 roku życia.

Najtańsze OC – nie tylko za bezszkodową jazdę

Nie bez powodu potencjalny klient przed poznaniem oferty OC pytany jest o wiele szczegółów (np. rodzaj pojazdu, miejsce zamieszkania, dzieci, zawód, stan cywilny…). Chociaż prawdopodobnie ty również nie lubisz na nie odpowiadać, w rzeczywistości możesz na tym skorzystać.

Towarzystwa ubezpieczeniowe wyznaczają własne grupy docelowe i honorują właścicieli pojazdów dodatkowymi bonusami z różnych powodów (np. za wykonywany zawód, markę samochodu czy ilość dzieci). Tak więc nawet przy najmniejszych zniżkach za bezszkodową jazdę masz szansę na zakup taniej polisy OC.

Wystarczy porównać oferty jak największej grupy ubezpieczycieli. W ten sposób sprawdzisz, który z nich jest ci najbardziej przychylny. W tym celu możesz skorzystać z naszej porównywarki, która uwzględnia taryfy każdego ubezpieczyciela. Z nami nie musisz się przejmować tabelami bonus/malus i obawiać, że cena polisy zostanie błędnie naliczona.

Jeśli jednak koniecznie chcesz poznać ilość przysługujących ci zniżek – nasi konsultanci telefoniczni chętnie udzielą ci odpowiedzi.

Porównaj ceny OC AC w kalkulatorze

Stefania Stuglik
Od 2012 roku związana z sektorem ubezpieczeń. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w dziale obsługi klienta. Ma na swoim koncie kilkaset sprzedanych polis komunikacyjnych. Prywatnie niepoprawna optymistka, zakochana w górach i literaturze pięknej.

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00