Seniorzy na drodze są postrzegani jako potencjalnie niebezpieczni kierowcy – zarzuca im się słabszy refleks, powolność, gorszą koncentrację. Stąd też pomysły, by częściej poddawać ich obowiązkowym badaniom. Wbrew obiegowej opinii osoby starsze rzadziej są sprawcami wypadków i jeżdżą bezpieczniej. Docenili to ubezpieczyciele, oferując im atrakcyjne ceny polis.

Żyjemy coraz dłużej, do późnej starości prowadzimy samochód – tak wynika z licznych badań i statystyk. Co ciekawe, najstarszym kierowcą zatrzymanym podczas niewielkiej kolizji był mężczyzna, który właśnie skończył 104 lata! Z raportów policyjnych wynika jednak, że osoby, które skończyły 60 lat rzadziej są sprawcami wypadków niż młodzi i niedoświadczeni kierowcy.

Analizy pokazały także, że im starsza osoba za kółkiem, tym mniej zdarzeń powoduje – być może dlatego, że jeździ mniej lub może pokonuje krótsze trasy. Mimo że, teoretycznie i w świadomości wielu z nas, emeryci mogą zostać uznani za grupę podwyższonego ryzyka, towarzystwa ubezpieczeniowe tak ich nie traktują. Obowiązkowe ubezpieczenie OC senior kupi taniej niż młody kierowca.

Czy seniorzy to kierowcy z wysokim ryzykiem?

Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, zaproponowano, by kierowcy po 70. roku życia byli poddawani obowiązkowym badaniom co 5 lat. Taki pomysł Komisji Europejskiej nie spodobał się i został odrzucony przez ministrów ds. transportu UE pod koniec 2023 roku. Zmiany są jednak nieodzowne, z tym że takie badania będą dotyczyć kierujących pojazdami w każdym wieku.

Porównaj ceny OC i AC

Wniosek nasuwa się sam – starsi kierowcy wcale nie muszą być bardziej niebezpieczni na drogach. Także w innych grupach wiekowych spotyka się osoby z wadami wzroku, słuchu, czy różnego rodzaju chorobami przewlekłymi.

Co więcej, starsi kierowcy zdają sobie sprawę z własnych ograniczeń, dlatego starają się jeździć bezpieczniej, przestrzegając przepisów, np. ograniczeń prędkości. Prowadzą roztropnie, bez zbędnej brawury, podejmowania ryzyka. Unikają skomplikowanych skrzyżowań i trudnych sytuacji.


dr Anna Łuczak z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy PIB

A co na temat kierowców seniorów mówią statystyki policyjne? Jak w liczbach wygląda ryzyko spowodowania wypadku przez starszych, a jak przez młodych kierowców?

Ile wypadków drogowych powodują starsi kierowcy?

Młodzi kierowcy uznawani są za najbardziej ryzykowną grupę – powodem jest brak doświadczenia, ale też nadmierna brawura, zaufanie do swoich umiejętności. Z kolei starsze osoby ganione są za nieuwagę, słaby refleks, powolność. W której grupie wiekowej jest większe prawdopodobieństwo kolizji samochodowych? Jak prezentuje się wskaźnik liczby wypadków?

Analizę wypadków drogowych przeprowadziło również Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wykorzystując dane pozyskane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWIK) za lata 2019-2022. Przyjrzano się aż 6214 wypadkom drogowym. Stwierdzono, że najwięcej zdarzeń zostało spowodowanych przez kierowców, którzy prawo jazdy posiadają od 2 lat. Wskaźnik ofiar śmiertelnych był w tym przypadku trzykrotni wyższy niż u seniorów prowadzących samochody. To właśnie młodzi jeżdżą najszybciej, nie ustępują pierwszeństwa pieszym, nie stosują się do znaków drogowych. W przypadku seniorów te problemy raczej nie występują – jeżdżą spokojniej i wolniej.

Grupa wiekowaLiczba wypadków na 10 000 populacji
18-2418,4
25-3910,4
40-597,3
60+4,9

Badania pokazują również, że im starszy kierowca, tym bezpieczniej jeździ:

Grupa wiekowaLiczba wypadków na 10 000 populacji
60-644,42
65-693,55
70-742,99
75-792,79

Przykład: W 2023 roku doszło w Gdyni do 2 081 kolizji. Sprawcami 389 byli kierowcy po 60. roku życia. 595 kolizji spowodowały osoby w wieku 40-59, a 592 prowadzący pojazdy w wieku 25-39 lat.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla seniora?

Ubezpieczenie samochodu OC jest obowiązkowe, a za jego brak grożą surowe kary finansowe. Koszt ubezpieczenia samochodu może być różny, ponieważ zależy od wielu czynników. Pod uwagę brana jest marka, typ pojazdu, pojemność silnika, rocznik samochodu, jego przebieg. Na cenę ubezpieczenia OC wpływa także miejsce zamieszkania czy stan cywilny kierowcy. Towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca także uwagę na staż właściciela pojazdu – młodsi kierowcy z racji krótkiego doświadczenia zapłacą więcej niż osoby, które jeżdżą już od lat.

Cena OC będzie niższa, jeśli kierowca ma zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę – dotyczy to doświadczonych kierowców. Stawki ubezpieczenia samochodu można w szybki sposób porównać korzystając z kalkulatora OC i AC dostępnego w internecie. Jaka będzie wysokość składki dla seniora?

Przykład: Trzech kierowców z Gdańska jeździ samochodem marki Hyundai i20 1.2 Classic z 2016 roku. Jest to mężczyzna 24-letni, 45-letni oraz 65-letni. Oto propozycje polis OC, jakie otrzymali kierowcy.

24-latek musi zapłacić za polisę ponad 1000 zł:

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1148,00 zł rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1590,00 zł rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1638,00 zł rata od 0 zł
Link4
1148,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1590,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1638,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

O połowę mniej zapłaci 45-letni kierowca:

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
777,00 zł rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
537,00 zł rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
764,00 zł rata od 0 zł
Benefia
777,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
537,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
764,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Oto kalkulacja dla najstarszego kierowcy:

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
727,00 zł rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
524,00 zł rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
667,00 zł rata od 0 zł
Benefia
727,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
524,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
667,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Dlaczego ubezpieczyciele stosują zniżki OC dla emerytów?

Wiele firm ubezpieczeniowych proponuje atrakcyjne ceny za polisę OC dla osób starszych z uwagi na ich doświadczenie, umiejętności, większą ostrożność na drodze. Doceniany jest też komplet zniżek za bezszkodową jazdę oraz nienaganna historia ubezpieczeniowa. Trzeba jednak pamiętać, że to, ile kosztuje ubezpieczenie OC nie zależy tylko od wieku kierowcy, ale też miejsca zamieszkania czy rodzaju auta.

Młodych kierowców posądza się o brawurę, nieostrożną jazdę, skłonność do ryzykownych zachowań. To niedoświadczone osoby częściej powodują wypadki drogowe. W grupie seniorów odnotowuje się najmniej wypadków drogowych. Z całą pewnością wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów wpływa pozytywnie na cenę ubezpieczenia OC.

Zobacz też: Pierwszy samochód dla młodego kierowcy

Gdzie ubezpieczenie samochodu seniora kosztuje najmniej?

Cena OC może być różna w poszczególnych miastach. Jednym z kryteriów, które biorą pod uwagę ubezpieczyciele jest miejsce zamieszkania. Im więcej samochodów porusza się po drogach, tym większa możliwość doprowadzenia do wypadku lub kolizji. W towarzystwach ubezpieczeniowych szacuje się ryzyko, a jeśli jest ono z jakiegoś powodu większe, składka ubezpieczenia OC będzie wyższa. TU analizują też statystyki wypadkowe, czy gęstość zaludnienia na danym terenie.

Ciekawe! W styczniu 2024 roku najtaniej było w województwie podkarpackim oraz opolskim, najdrożej w pomorskim, łódzkim, dolnośląskim i mazowieckim.

Gdzie seniorzy płacą najmniej za OC? Oto średnie stawki ubezpieczenia samochodu według województw:

 • podkarpackie 478 zł;
 • opolskie – 502 zł;
 • świętokrzyskie – 506 zł;
 • małopolskie – 514 zł;
 • lubelskie – 519 zł;
 • śląskie – 519 zł;
 • kujawsko-pomorskie – 527 zł;
 • zachodniopomorskie – 536 zł;
 • warmińsko-mazurskie – 549 zł;
 • podlaskie – 559 zł;
 • lubuskie – 559 zł;
 • wielkopolskie – 577 zł;
 • mazowieckie – 603 zł;
 • dolnośląskie – 607 zł;
 • łódzkie – 623 zł
 • pomorskie – 673 zł.

Jakie samochody najczęściej ubezpieczają seniorzy?

Wysokość składki zależy od parametrów pojazdu, głównie pod uwagę brana jest pojemność silnika, rok produkcji, ale liczy się też to, gdzie parkujesz samochód i jak model auta wybierzesz. A jakie samochody najczęściej ubezpieczają seniorzy? Marki cieszące się popularnością to głównie Opel, Volkswagen, Ford, Nissan.

Porównaj ceny OC i AC

Starsi kierowcy raczej stronią od samochodów jak Audi czy BMW, które znacznie częściej stają się wyborem młodych kierowców. Preferencje dotyczące wyboru auta zmieniają się wraz z wiekiem kierowcy. Podczas gdy młodzi wolą samochody szybkie, sportowe, nie stronią od używanych, starsi stawiają na wygodę oraz niezawodność.

Jak jeszcze seniorzy mogą obniżyć składkę OC?

Szukając polisy OC trzeba pamiętać, że zakres ubezpieczenia, które jest obowiązkowe, jest zawsze taki sam. Dlatego warto porównywać oferty wielu towarzystw, by wybrać tę najatrakcyjniejszą cenowo. Chcesz zaoszczędzić na OC? Skorzystaj z internetowego kalkulatora OC i AC i w szybki sposób sprawdź, co proponują najbardziej znani ubezpieczyciele.

Ubezpieczenie OC możesz rozszerzyć o dodatkową polisę AC czy assistance. Takie kompletne ubezpieczenie auta to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa podczas podróży. Zanim o nim zadecydujesz, sprawdź zakres ochrony. Możesz liczyć na naprawę na miejscu, holowanie, podstawienie auta zastępczego, transport do hotelu, czy domu.

Warto też pomyśleć o dodatkowej ochronie zniżek – uczestnictwo w kolizji nie będzie miało wpływu na wysokość składki.

Ochrona zniżek to bardzo dobry pomysł, szkoda utracić to, na co pracowało się latami. Ubezpieczony zachowa pełne zniżki OC, jeśli przedłuży na kolejny rok polisę w tym samym towarzystwie. To gwarancja, że koszt ubezpieczenia samochodu nie wzrośnie drastycznie. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde TU oferuje ochronę zniżek.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Kupując nowy samochód, warto pamiętać, że za auta z silnikami o dużej pojemności, z nowszego rocznika zazwyczaj trzeba zapłacić nieco wyższą składkę za OC. Cena polisy jest jednak indywidualną kwestią, dlatego zawsze warto ją sprawdzić podając konkretne dane – dotyczące kierowcy oraz jego auta.

 • Według statystyk najmniej wypadków powodują seniorzy.
 • Doświadczony kierowca, który prawo jazdy ma już kilka lat może liczyć na korzystniejszą ofertę ubezpieczenia OC.
 • Cena OC uzależniona jest od wieku, doświadczenia kierowcy, ale też od miejsca zamieszkania, modelu, rocznika samochodu i pojemności silnika.
 • Mniej za OC zapłacą seniorzy, którzy mogą się pochwalić bezszkodową jazdą.
 • Najmniej za OC płacą mieszkańcy województwa podkarpackiego, najwięcej z pomorskiego.
 • Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie warto skorzystać z kalkulatora OC i AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak bardzo wiek kierowcy wpływa na cenę OC?

  Wiek kierowcy jest brany pod uwagę przy wyliczaniu składki OC. Często im starszy właściciel pojazdu, tym bardziej doświadczony i postrzegany jako rozważny, ostrożny i powodujący mniej wypadków drogowych. Dłuższy staż za kierownicą pozwala też zebrać odpowiednie zniżki, co również wpływa na cenę OC. Statystycznie to najmłodsi kierowcy są sprawcami znacznej części wypadków. Jeżdżą brawurowo, szybko, nie przestrzegają przepisów. Ubezpieczenie dla nich będzie droższe.

 2. Od jakiego wieku obowiązują zniżki na ubezpieczenie samochodu?

  Zniżki za bezszkodową jazdę zaczynają być przyznawane już po roku bezpiecznej jazdy. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje pełne zniżki po 26. roku życia lub po kilku latach bezwypadkowego poruszania się po drogach. Im bardziej doświadczony kierowca, im lepszą historią ubezpieczeniową może się pochwalić, tym atrakcyjniejsze ubezpieczenie zaproponują mu TU.

 3. Jak sprawdzić, czy mam zniżki na polisę OC?

  Przysługujące zniżki na OC można sprawdzić na kilka sposobów. Poprosić ubezpieczyciela o Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego, sprawdzić informacje na ostatniej polisie lub pobrać zaświadczenie ze strony UFG.

 4. Dlaczego składka ubezpieczenia OC dla seniora jest niższa niż dla młodego kierowcy?

  Ubezpieczenie OC dla seniora jest tańsze od polisy dla młodego kierowcy. To ci ostatni często jeżdżą brawurowo i szybko, powodując wypadki drogowe i kolizje. Młodzi kierowcy nie mają także kompletu zniżek, dlatego cena polisy jest wyższa. Czy początkując kierowca też może liczyć na tanie OC? Często młodzi dopisują jako współwłaściciela samochodu osobę z doświadczeniem za kierownicą i korzystają z ich zniżek. To dobry pomysł, ponieważ różnica w cenie OC dla początkującego i doświadczonego kierowcy może być znaczna (24-latek za OC płaci nawet 3,5 razy więcej niż np. 65-latek).

Agnieszka Wawrzaszek

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny