W Polsce nie brakuje miłośników jednośladów, o czym świadczą liczby – w 2021 r. w naszym kraju zarejestrowanych było 1 052 149 motocykli. Mimo krótkiego sezonu motocyklowego, właściciele tych pojazdów nie mogą zapominać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC.

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie OC dla motocykla jest obowiązkowe przez cały rok.
  2. Firmy ubezpieczeniowe proponują motocyklistom dodatkowe ubezpieczenia – AC, Assistance i NNW.
  3. Przy wyborze dodatkowych ubezpieczeń należy zapoznać się z zakresem ochrony i wyłączeniami.
  4. Przed wyborem oferty warto skorzystać z kalkulatora OC/AC, aby porównać propozycje cenowe różnych ubezpieczycieli.

Użytkownicy pojazdów jednośladowych muszą – podobnie jak kierowcy samochód osobowych czy ciężarowych – posiadać ubezpieczenie OC. Mogą też zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenia, np. AC czy NNW. Ile kosztuje kompleksowa ochrona? Co firmy ubezpieczeniowe przygotowały dla motocyklistów? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czy OC na motocykl jest obowiązkowe przez cały rok?

Właściciele motocykli są traktowani jak właściciele samochodów – obowiązuje ich posiadanie ubezpieczenia OC przez cały rok. Chociaż motocykl jest używany głównie w okresie wiosennym i letnim, to miłośnicy poruszania się jednośladami nie unikną opłacania składki. Ustawodawca nie przewidział rozwiązania, zgodnie z którym mogliby oni wyrejestrować pojazd na okres, w którym go faktycznie nie użytkują.

Brak zachowania ciągłości w ubezpieczeniu OC oznacza dla użytkownika poważne problemy. W Polsce działa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w kompetencji którego jest nakładanie opłat karnych na właścicieli pojazdów, którzy nie dopełnili obowiązku posiadania ubezpieczenia OC. W 2022 r. opłaty karne wynoszą za brak OC:

kary za brak oc w 2022 r.

Brak ubezpieczenia OC motocykla skutkuje relatywnie niższą karą niż analogiczne przewinienie w przypadku samochodu osobowego. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązkowe ubezpieczenie pojazdów mechanicznych każdy posiadacz motocykla mieć musi.

Poruszanie się po drodze nieubezpieczonym motocyklem może też oznaczać poważne problemy finansowe. W razie spowodowania wypadku drogowego motocyklista będzie musiał pokryć wszystkie koszty związane z wyrządzonymi szkodami z własnej kieszeni.

W której firmie ubezpieczeniowej kupić polisę na motocykl?

Ubezpieczenie motocykla oferuje większość firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku. Są to m.in. Generali, Proama, Link4 czy PZU. Przykładowo na stronie Generali znajduje się kalkulator, za pomocą którego można szybko sprawdzić cenę ubezpieczenia OC i ubezpieczeń dodatkowych, czyli AC, NNW i Assistance.

Cenę OC na motocykl można sprawdzić także za pośrednictwem naszego kalkulatora. Oferty są dostępne po przekierowaniu na strony naszych partnerów.

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia? Kupując ubezpieczenie OC, można kierować się ceną – każdy ubezpieczyciel proponuje ten sam zakres ochrony. Natomiast w przypadku ubezpieczeń dodatkowych, gdy chcesz ubezpieczyć motocykl albo akcesoria motocyklowe od kradzieży, ważniejszy niż cena jest zakres oferowanej ochrony.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC jednośladu?

Wybierając ubezpieczenie OC motocykla, kierować się będziesz głównie ceną. Dla właścicieli motocykli składki OC i AC ubezpieczyciele wyliczają indywidualnie. Na wysokość składki wpływ mają m.in. doświadczenie motocyklisty, jego wiek, zgromadzone zniżki czy historia ubezpieczenia. Istotne są także parametry samego motocykla, np. im wyższa pojemność silnika, tym wyższą składkę miłośnik jazdy jednośladem zapłaci.

Wykorzystując kalkulator zamieszczony na stronie jednego z ubezpieczycieli postanowiliśmy sprawdzić, ile będzie kosztować ubezpieczenie OC i AC dla różnych motocykli. Przyjęliśmy, że polisy OC poszukuje 35-letni mieszkaniec Gdańska, który dopiero odebrał prawo jazdy i nie posiada jeszcze zniżek. 

Motocykl   Cena OC/AC
Honda VT 125 C Shadow z 2003 r., poj. silnika 125 cm3    Wyłącznie OC – 538 zł
Yamaha YP250 X-MAX z 2013 r., poj. silnika 250 cm3    1 884 zł
Harley-Davidson Sportster 883N IRON z 2017 r., poj. silnika 883 cm3    4 730 zł
Suzuki GSX 600 F z 2004, poj. silnika 645 cm3    Wyłącznie OC – 538 zł
Zipp Quantum z 2017 r., poj. silnika 49 cm3     819 zł

Cena OC i AC bez zniżek jest wysoka, co ma związek nie tylko z brakiem wypracowanej historii ubezpieczenia. Wielu ubezpieczycieli próbuje zniechęcić klientów do zakupu polisy AC dla posiadanego motocykla. Powodem są wysokie koszty likwidacji szkody po kolizji lub wypadku drogowym z innym uczestnikiem ruchu drogowego. Z raportu MAIDS wynika, że najbardziej na uszkodzenia narażony jest przód motocykla i jednocześnie jest on uszkadzany w 29 proc. zdarzeń drogowych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając AC dla motocykla?

Przy zakupie pakietu OC i AC, uwagę warto zwrócić na zakres ubezpieczenia AC. Szczególnie ważne jest, czy firma ubezpieczeniowa proponuje:

  • ubezpieczenie w formule All Risk czy też jako AC mini – ubezpieczenie w pierwszej wersji chroni przed skutkami wszystkich zdarzeń, które mogą spowodować uszkodzenie pojazdu, a drugie jedynie od wybranych (najczęściej działań żywiołów);
  • obszar działania ubezpieczenia AC – przykładowo Generali proponuje swoim klientom ochronę przed skutkami zdarzeń, które miały miejsce w całej Europie,
  • brak amortyzacji – dzięki temu wypłacone odszkodowanie nie będzie pomniejszone o zużycie części,
  • brak udziału własnego – taki zapis w OWU gwarantuje, że właściciel motocykla nie będzie musiał pokrywać szkód do pewnej wysokości z własnej kieszeni,
  • naprawę w dowolnym warsztacie, w tym w ASO – właściciel motocykla będzie miał prawo wybrać warsztat.

Zobacz również:
Kupno samochodu bez OC – co robić?
Jak sprawdzić ubezpieczenie OC?

Żeby kupić ubezpieczenie OC motocykla, wystarczy pójść do agenta ubezpieczeniowego albo skorzystać z porównywarki – każda firma ma obowiązek sprzedać nam OC.

Ale czy chcąc kupić ubezpieczenie motocykla od kradzieży, trzeba spełnić dodatkowe wymagania? Zdecydowanie tak. Nie możesz oczekiwać, że ubezpieczyciel odda Ci pieniądze za motocykl, jeśli zostawisz go bez opieki z kluczykiem w środku miasta. Złodzieje motocykli są pomysłowi, a niekiedy nawet bezczelni. Dlatego np. towarzystwo ubezpieczeniowe ERGO Hestia uzależnia objęcie motocykla ochroną ubezpieczeniową od kradzieży od tego, czy jest on wyposażony w co najmniej jedno urządzenie zabezpieczające przed kradzieżą.

Jak wybrać dodatkowe ubezpieczenia NNW i Assistance?

Co obejmuje Assistance, a co daje właścicielowi motocykla posiadanie ubezpieczenia NNW? Ubezpieczenie Assistance zapewnia ubezpieczonemu pomoc na drodze, np. holowanie. Przykładowo:

  • Uniqa proponuje właścicielom motocykli holowanie po awarii lub wypadku do 50 km,
  • Proama w ramach ubezpieczenia Assistance Standard proponuje holowanie do 100 km,
  • PZU zapewnia naprawę na miejscu po kolizji lub holowanie do 150 km, jeżeli naprawa na miejscu zdarzenia nie jest możliwa.

Oprócz tego wśród świadczeń z Assistance znajdziesz pojazd zastępczy, naprawę na miejscu a nawet pobyt w hotelu.

Dodatkowe ubezpieczenia to także ubezpieczenie NNW, czyli polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków. Motocykliści są grupą szczególnie narażoną na kolizje i wypadki drogowe, dlatego też warto rozważyć zakup tej polisy. Posiadanie tego ubezpieczenia gwarantuje wypłatę środków po doznaniu przez osobę ubezpieczoną nieszczęśliwego wypadku. Większość firm ubezpieczeniowych pozwala klientom wybrać sumę ubezpieczenia. Niektóre z nich zwiększają sumę ubezpieczenia w przypadku zgonu w wypadku drogowym.

A może masz motocykl turystyczny? Same torby mogą kosztować kilka tysięcy złotych. Część towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych.

Decydując się na dodatkowe ubezpieczenia, warto je kupić w pakiecie. To prosty sposób, aby zaoszczędzić. Przed podpisaniem umowy z wybraną firmą ubezpieczeniową warto też sprawdzić, czy obejmuje ona Assistance i NNW oraz zapoznać się z sekcją wyłączeń w OWU. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie najlepszych ofert w porównywarce ubezpieczeń OC, tylko 5 minut zajmuje znalezienie najlepszej oferty.

Bibliografia:

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie motocykla

  1. Po co mi OC na motocykl na cały rok, skoro jeżdżę tylko w sezonie?

    Sezon motocyklowy nie trwa cały rok, to się zgadza, ale ustawodawca nie chce pozostawiać miejsca na błąd. Wystarczy, że zima będzie łagodna, i kierowców będzie kusiło, żeby wyjechać na drogę, nawet bez OC. Ba! Będzie ich kusiło, żeby w ogóle nie mieć OC. Żeby uniknąć takich sytuacji, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na motocykl jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy silnikowych jednośladów przez cały rok. Jedynym wyjątkiem są motocykle zabytkowe. Trzeba pamiętać, że najwyższy w Polsce regres ubezpieczeniowy (kwota, jaką sprawca musi zwrócić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego), czyli 1,3 mln zł, dotyczy właśnie wypadku na motocyklu.

  2. Ile kosztuje kosztuje ubezpieczenie motocykla?

    Ubezpieczenie OC motocykla jest z reguły niższe niż ubezpieczenie samochodu. Po pierwsze, motocykle mają statystycznie niższą pojemność. Znaczna część motocykli ma pojemność poniżej 700 cm3, podczas gdy znalezienie samochodu z takim silnikiem innego niż Cinquecento lub Fiat 126 p jest co najmniej trudne. Po drugie, motocykle, jak wspomnieliśmy wyżej, mają krótszy sezon, co zmniejsza ryzyko wystąpienia szkody. Po trzecie wreszcie, motocykl ma niższą masę własną, co zgodnie z prawami fizyki przekłada się na ewentualny rozmiar szkody. Wypadki na motocyklach częściej kończą się zgonem niż kalectwem, co również przekłada się na niższe odszkodowania.

  3. Czy opłaca się mieć Autocasco na motocykl?

    Wbrew obiegowej opinii najwięcej kradzieży motocyklów ma miejsce w garażach indywidualnych. Złodziej ma pewność, że znajdzie tam pojazd, i że domownicy się nie spodziewają (przecież jest w garażu, tak?). Dlatego też jeśli masz drogi motocykl, oprócz zabezpieczeń antykradzieżowych, zabezpiecz go dodatkowo polisą AC.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny