W grudniu 2017 r. kierowcy płacili za ubezpieczenie OC średnio 706 zł. Niektórym udało się jednak kupić polisę 100, 200, a nawet 300 zł tańszą. Jak to zrobili? Wbrew pozorom nic specjalnie skomplikowanego.

Mimo, że zakres ochrony ubezpieczenia OC w każdym towarzystwie jest taki sam, to cenę polisy każdy ubezpieczyciel może ustalać samodzielnie. Składka wyliczana jest w oparciu o ryzyko ubezpieczeniowe danego pojazdu i jego właściciela. Niektóre firmy premiują jednak pewne grupy kierowców, proponując im korzystne ceny OC. Sprawdź, co możesz zrobić, by zyskać przychylność ubezpieczyciela.

Porównaj nawet 78 ofert OC/AC!

Zacznijmy od tego, że wiele możesz stracić bez rozeznania się w ofertach różnych towarzystw. To, że Twój dotychczasowy ubezpieczyciel zaproponował Ci składkę np. w wysokości 800 zł, nie oznacza, że tę samą cenę otrzymasz w innych towarzystwach. Oczywiście część z nich może zaoferować jeszcze droższą polisę, ale z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz także tańszą ofertę. Jak więc poznać ceny wielu ubezpieczycieli, nie tracąc przy tym kilku dni na wizyty w biurze każdego z nich? Wystarczy skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń OC/AC, która w zaledwie kilka minut wyświetli zestawienie cen w różnych firmach. Pamiętaj, że każde towarzystwo w ramach obowiązkowego OC zagwarantuje Ci dokładnie taką samą ochronę. Śmiało możesz więc skorzystać z usług firmy, która zaproponuje najniższą cenę polisy.

pakiet-oc-ac

Jesteś młody? Korzystaj ze zniżek doświadczonego kierowcy

Jeśli jesteś świeżo upieczonym kierowcą, pewnie przekonałeś się już, że żadne towarzystwo nie jest Ci szczególnie przychylne. Możesz jednak trochę poprawić swoją sytuację. Jeśli wśród Twoich bliskich jest osoba, która ma duże doświadczenie za kółkiem i przez wiele lat jeździła bezszkodowo, możesz dopisać ją do dowodu rejestracyjnego, a tym samym skorzystać z jej zniżek. Musisz jednak pamiętać, że jeśli Ty spowodujesz szkodę, to utrata części zniżek dotknie również drugiego właściciela pojazdu, więcej na temat ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy znajdziesz tutaj.

Zbieraj zniżki!

Zostańmy na chwilę w temacie zniżek, gdyż właśnie one mogą w dużej mierze obniżyć cenę OC. Warto więc jeździć ostrożnie i sukcesywnie zbierać zniżki za bezszkodową jazdę. Sposób ich naliczania przez towarzystwa jest całkowicie dowolny co oznacza, że u jednego ubezpieczyciela uzyskasz pełne zniżki już po 5 latach, u innego dopiero po 8.(Dokładny opis jak to wygląda znajdziesz w artykule „Zniżki OC – jak są liczone?„) Podobna sytuacja wygląda sytuacja w przypadku ich utraty. Jedna szkoda na koncie kierowcy zawsze spowoduje utratę części wypracowanych zniżek. W każdym towarzystwie może to być jednak inny procent ich wartości.

Jeśli nie musisz, nie kupuj OC a raty

Jeśli porównasz jedną z np. 4 rat do jednorazowej ceny OC, to oczywiście oferta wyda Ci się bardzo atrakcyjna. Mimo, że sytuacja wydaje się wręcz absurdalna (jak można porównywać część ceny do całości?), to niestety wielu kierowców popełnia ten błąd. Nie patrzą perspektywicznie na całość kwoty koniecznej do zapłaty, a na cenę tu i teraz. Ostatecznie nie wychodzą na tym dobrze, bo finalnie składka może być nawet kilkaset złotych wyższa. Oczywiście niektórzy kierowcy ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na jednorazową wpłatę. Dla nich rozbicie składki na raty może okazać się jedynym rozwiązaniem.

Korzystaj z dodatkowych rabatów

Towarzystwa oferują różnego rodzaju rabaty, związane np. ze sposobem płatności. Większość z nich proponuje niższą składkę (nawet do 15%) ubezpieczenia OC za zakup polisy przez Internet. Dodatkowy upust (z reguły 5-10%) możesz otrzymać za płatność kartą lub przelewem elektronicznym. Jeśli zależy Ci na rozszerzeniu ochrony np. o AC lub Assistance, rozważ zakup ubezpieczeń w pakiecie. Jeśli zsumujesz ceny każdej polisy kupionej osobno, ostateczna kwota może być nawet kilkaset złotych wyższa niż jeden rozbudowany pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych.

Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny