Jeśli często podróżujesz, dużo jeździsz autem, na pewno zastanawiasz się, jak zmniejszyć spalanie. Niestety, ceny paliw wciąż rosną, a utrzymanie samochodu kosztuje coraz więcej. Szukanie przez kierowców oszczędności nikogo dziś nie dziwi. Podpowiadamy, jak zmniejszyć zużycie paliwa i co zrobić, żeby tankowanie nie obciążało tak bardzo portfela.

W 2024 najwięcej za paliwo płacą mieszkańcy Skandynawii, najmniej Rosji i Białorusi. W Polsce od pewnego czasu za litr benzyny trzeba zapłacić ponad 6 zł. Eksperci prognozują, że w okresie wakacyjnym może nastąpić kolejny wzrost, do ponad 8 zł za litr. Niekorzystnie na sytuację na rynku paliw wpływają wydarzenia na świecie, a szczególnie przedłużający się konflikt na Ukrainie.

Informacje o szykujących się podwyżkach każą zastanowić się, co kierowca może zrobić, aby zmniejszyć zużycie paliwa i płacić nieco mniej. Na spalanie paliwa przede wszystkim wpływa sposób jazdy. To jednak nie wszystko, okazuje się bowiem, że kierowca może zmniejszyć zużycie paliwa zwracając uwagę na kilka innych aspektów.

Jak zmniejszyć spalanie paliwa? Sprawdź ciśnienie w oponach

Choć może to zadziwiać, na stopień zużycia paliwa wpływa ciśnienie w oponach. Kierowca, który jeździ ze zbyt niskim ciśnieniem, naraża się na większy wydatek za paliwo. Ze względów ekonomicznych zaleca się napompować opony o 0,3 bara ponad normę.

Ważne! Zbyt niskie ciśnienie w oponach powoduje wzrost zużycia paliwa. Obniżenie o 0,2 bara oznacza zużycie większe o 1-2%, natomiast o 0,6 bara spalanie większe o około 4%.

Kierowca musi pamiętać, że odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach będzie różnić się w zależności od liczby pasażerów, obciążenia i oczywiście od samochodu. Zawsze, planując dalszą, dłuższą podróż trzeba wziąć pod uwagę, ile osób będzie jechało, jakie bagaże będą przewożone. Dopiero wtedy można dopasować optymalną wartość ciśnienia. Informacje, o tym, jakie jest sugerowane ciśnienie powietrza dla danego auta można znaleźć w okolicy drzwi (tabliczka na ościeżnicy), na klapie wlewu paliwa, pokrywie bagażnika. Takie dane zawsze zamieszczone są w instrukcji samochodu.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jeśli chcesz zadbać o zmniejszenie zużycia paliwa, a jednocześnie o kondycję swoich opon, regularnie sprawdzaj ciśnienie powietrza i dopompowuj, jeśli to konieczne. Pamiętaj też, że musisz brać pod uwagę obciążenie pojazdu (bagaż oraz przewożonych pasażerów).

Zmniejszenie zużycia paliwa a styl jazdy

Wielu kierowców na co dzień popełnia podstawowe błędy, które sprawiają, że samochód dużo pali. Znaczenie ma styl jazdy – szybsza zwiększa obroty oraz spalanie paliwa. Również gwałtowne przyspieszanie zwiększa zużycie paliwa, dlatego warto popracować nad nawykami i starać się jeździć na niskich obrotach silnika.

Ciekawe! Ekonomiczna jazda pozwala obniżyć zużycie paliwa od 5 do 25%.

Na czym polega ekonomiczna jazda? Co zmienić w swoim stylu jazdy? Najważniejsze to, aby:

  • nie rozgrzewać silnika zbyt wcześnie;
  • pierwszego biegu używać tylko do ruszania, jak najszybciej wrzucać drugi i trzeci bieg;
  • tak często, jak to możliwe jeździć na najwyższym biegu;
  • starać się utrzymać stałą prędkość, unikać częstego i gwałtownego hamowania i przyspieszania, ponieważ agresywna jazda może zwiększyć spalanie nawet o 30%;
  • jak najczęściej stosować hamowanie silnikiem;
  • unikać jazdy na biegu jałowym;
  • kontrolować swoją prędkość;
  • wyłączać silnik na dłuższym postoju.

Wzrost zużycia paliwa a balast na dachu

Jeśli zastanawiasz się, jak zmniejszyć spalanie paliwa, pamiętaj, że znaczenie ma balast przewożony na dachu. Jazda z bagażnikiem dachowym zwiększa opory powietrza nawet o 39%. Sytuacja pogorszy się, gdy na zamocujesz na nim rowery – to zwiększone zużycie paliwa o 30-40%. Gdy zdejmiesz rowery zużycie benzyny zwiększy się o 15%. Jazda z samymi poprzeczkami do relingów to zużycie paliwa większe o 5%.

Alternatywą, która pozwala obniżyć zużycie paliwa, jest bagażnik rowerowy montowany z tyłu auta.

Zmniejszenie spalania a klimatyzacja

Większe spalanie obserwuje się również w przypadku działającej klimatyzacji – schładzanie powietrza powoduje wzrost obrotów, a zatem i zużycia paliwa. Największe spalanie obserwuje się na początku jazdy z włączoną klimatyzacją, w miarę schładzania powietrza, zużycie paliwa maleje. Co zrobić, aby zapobiec takiej sytuacji? Przede wszystkim wygoń ciepło z samochodu przed jazdą, otwórz okna, bagażnik. Możesz też zacząć jazdę z otwartymi oknami lub obiegiem wewnętrznym, a dopiero po kilku minutach włączyć chłodzenie. Latem staraj się parkować w cieniu, aby auto się nie nagrzewało.

Ważne! Nie ustawiaj zbyt niskiej temperatury – optymalna wynosi 21-23 stopni Celsjusza.

Opory powietrza a spalanie paliwa

Zależy ci na zmniejszeniu zużycia paliwa? Znajdź sposób, by zmniejszyć opór powietrza. Dzisiejsze technologie pozwalają zredukować opory powietrza niemal w każdym samochodzie.

Do zmniejszenia oporu aerodynamicznego przydadzą się spojlery, owiewki boczne, zabudowy międzyosiowe – prowadzą do obniżenia spalania o 5-10%.

Jazda ze stelażem na narty, bagażnikiem dachowym, otwartymi szybami, uchylonym szyberdachem czy dużymi antenami znacznie pogarsza właściwości aerodynamiczne pojazdu, powodując wzrost spalania i zwiększając emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Aby zmniejszyć spalanie, warto bagaż przewozić wewnątrz auta, a rowery za samochodem.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Ciekawe! Otwarte okna mogą zwiększać opór powietrza nawet o 5%, a spalanie o 1 litr na 100 km.

Regularne przeglądy a mniejsze zużycie paliwa

Nie tylko styl jazdy, rozsądne korzystanie z dodatkowych urządzeń, ale również dobry stan techniczny samochodu pozwala zmniejszyć spalanie. Kierowca musi zadbać o regularne przeglądy techniczne, wymianę płynów eksploatacyjnych. Właściciel samochodu nie powinien odkładać na później wymiany oleju czy filtrów, a jeśli zauważy zwiększone spalanie, powinien zastanowić się, czy nie świadczy ono o konkretnej usterce jak awaria sondy lambda, termostatu, wtrysków.

Inne niesprawne elementy, które mogą powodować zwiększone zużycie paliwa to:

  • zapchany filtr powietrza;
  • uszkodzona turbosprężarka;
  • uszkodzone łożyska w piastach;
  • zatarte tłoczki hamulcowe;
  • stary lub źle dobrany olej silnikowy.

Jak najszybsze usuwanie usterek, troska o dobry stan techniczny samochodu pozwolą utrzymać zużycie paliwa na niższym poziomie.

Zobacz też: Badanie techniczne pojazdu w 2024 – ile kosztuje? jak wygląda?

Jak zmniejszyć spalanie? Wybierz optymalną trasę

W miarę możliwości należy planować swoją trasę – to również może przyczynić się do zmniejszenia spalania paliwa. Warto wybierać mniej uczęszczane drogi, unikać tych, które często się korkują. Jest to szczególnie ważne, gdy w planach masz dalszą trasę. Niekiedy dłuższa droga oznacza większe oszczędności niż krótsza.

Pamiętaj też, że stanie w korku czy jazda polegająca na ciągłym hamowaniu i ruszaniu zwiększa zużycie paliwa. Im szybciej przyspieszasz, tym więcej paliwa zużywasz, dlatego dobrze jest puścić pedał gazu, jeśli za chwilę musisz stanąć na światłach.

Spróbuj! Optymalna trasa to taka, którą pokonasz sprawnie, jadąc ze stałą prędkością, bez agresywnych ruchów, gwałtownego przyspieszania i hamowania. Jeśli jedziesz w dalszą podróż, poświęć chwilę na zaplanowanie jej kolejnych etapów.

Utrzymanie samochodu to też ubezpieczenie

Utrzymanie samochodu to koszt tankowania, corocznych przeglądów, koniecznych napraw, ale również ubezpieczenia. Polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, bez którego pojazd nie może zostać dopuszczony do ruchu.

Kierowca podróżujący na dłuższych trasach powinien również pomyśleć o dodatkowej polisie assistance. Właściciele nowych samochodów często decydują się na autocasco. Gdzie szukać dobrej oferty? Prosto i wygodnie możesz porównać propozycje wielu towarzystw korzystając z internetowego kalkulatora OC i AC. Wystarczy podać wymagane informacje na temat auta i kierowcy, by wygenerować oferty ubezpieczycieli.

Wiesz już, że aby zmniejszyć spalanie paliwa, musisz zadbać o stan samochodu i nauczyć się ekonomicznej jazdy. Pamiętaj, że wyłączenie silnika na postoju, mądre manewrowanie pedałem gazu czy zdjęcie z niego nogi przy włączonym biegu (hamowanie silnikiem) pomogą zmniejszyć zużycie benzyny i przyczynią się do realnych oszczędności.

Jeśli to możliwie, eliminuj zbędne obciążenie, rozsądnie korzystaj z różnego rodzaju urządzeń w trakcie jazdy, zadbaj o prawidłowe ciśnienie w oponach. Wszystko to pozwoli ci ograniczyć wydatki na paliwo.

  1. Niewłaściwe ciśnienie powietrza w oponach powoduje podwyższone zużycie benzyny, dlatego należy regularnie je kontrolować.
  2. Aby zmniejszyć spalanie paliwa, należy unikać jazdy na wysokich obrotach, powstrzymywać się od gwałtownego zwalniania i przyspieszania.
  3. Przeglądy techniczne, naprawy, wymiana płynów i filtrów przeciwdziałają zwiększonemu zużyciu paliwa.
  4. Przyczyną większego zużycia paliwa mogą być także zwiększone opory powietrza, np. gdy przewozisz rowery na bagażniku na dachu.
  5. Jeśli chcesz zaoszczędzić na paliwie, zaplanuj optymalną trasę, unikaj dróg remontowanych, zakorkowanych.
  6. Rozsądne korzystanie z urządzeń samochodowych, np. klimatyzacji przełoży się na realne oszczędności na paliwie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. O czym może świadczyć nagłe zwiększenie spalania paliwa?

    Nagły wzrost zużycia paliwa może być skutkiem awarii, niesprawnych elementów, ale też zbyt agresywnej jazdy, jazdy na zbyt niskim biegu w ruchu miejskim, czy zbyt niskiego ciśnienia w oponach. Latem przyczyną może być jazda z włączoną klimatyzacją.

  2. Jak mogę zmniejszyć spalanie podczas jazdy w mieście?

    Przede wszystkim staraj się utrzymać stałą prędkość, jechać na wyższym biegu. Zwolnij, gdy zbliżasz się do czerwonego światła. Podczas postoju wyłącz silnik. Popracuj, by twój styl jazdy był jak najbardziej ekonomiczny. Unikaj gwałtownego przyspieszania i zwalniania, agresywnej jazdy.

  3. Czym jest opór toczenia opony i jak wpływa na zużycie paliwa?

    Podczas jazdy opona ugina się pod ciężarem samochodu. Ta zmiana formy w trakcie jazdy wywołuje opór. Im jest on mniejszy, tym mniej energii potrzebuje koło do wykonania obrotu. To także mniej zużytego paliwa. I odwrotnie, im większe opory toczenia, tym więcej wykorzystanej energii i paliwa. Warto pamiętać o tzw. efektywności paliwowej opon oznaczonej w skali od A do G, gdzie A oznacza najwyższą klasę oszczędności paliwa. Aby zmniejszyć spalanie paliwa, wybieraj opony o zmniejszonych oporach toczenia.

  4. Jak ciśnienie w oponach wpływa na zużycie paliwa?

    Zbyt niskie ciśnienie zwiększa spalanie aż o 4%. Jazda z niedopompowanymi kołami sprawi, że zużyjesz nie 100 litrów, ale 104 litry paliwa. Przyczyną są wysokie opory toczenia. Każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać ciśnienie w kołach, dostosowywać je do aktualnego obciążenia. To pomoże zredukować spalanie paliwa.

Agnieszka Wawrzaszek
Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny