Utrata kluczyków samochodowych może przytrafić się każdemu – czasem wystarczy chwila nieuwagi, by przepadły. W takiej sytuacji należy jak najszybciej poinformować o zdarzeniu ubezpieczyciela i policję. Zgubienie kluczyków zawsze zwiększa ryzyko kradzieży, dlatego pojazd trzeba zabezpieczyć. Jakie kroki musisz podjąć, gdy zaginą klucze i jak dostać się do auta? Podpowiadamy.

 

Zgubienie kluczyków to z całą pewnością niekomfortowa sytuacja, która wywołuje u kierowcy sporo stresu. Oczywiście może się zdarzyć, że klucze nie zginęły, ale zwyczajnie się zapodziały. Niektórzy właściciele pojazdów posługują się kluczami z lokalizatorem, co znacznie zwiększa szanse na ich odnalezienie. Mniejszy problem mają też kierowcy, którzy otrzymali zapasowy komplet kluczyków – mogą szybko dostać się do pojazdu.

W najgorszej sytuacji znajdują się osoby, które nie mają klucza zapasowego i nie mogą namierzyć zagubionego kompletu. W takim przypadku muszą skorzystać z pomocy fachowców.

Zgubione kluczyki do auta – co zrobić?

Jeśli zgubiłeś kluczyki samochodowe, najpierw postaraj się je odnaleźć – być może zawieruszyły się gdzieś w domu, leżą w torebce czy kieszeni kurtki. Kluczyk samochodowy możesz też odszukać przy pomocy lokalizatora. Jeśli podjęte działania nie przynoszą efektów, jak najszybciej powiadom swojego ubezpieczyciela. Możesz zrobić to telefonicznie lub osobiście. Powinieneś również poinformować policję, ponieważ kluczyki mogły zostać ukradzione, co naraża cię na utratę samochodu.

Samochód warto zabezpieczyć do momentu odnalezienia zguby lub wymiany zamków. Jeśli masz możliwość garażowania auta, jesteś chroniony. Jeśli nie, możesz odstawić pojazd na parking strzeżony. Zawsze trzeba brać pod uwagę ewentualność, że klucze mogły zostać skradzione. Nie próbuj też dostać się do wnętrza auta na własną rękę, ponieważ możesz uszkodzić mechanizm zamka, a także porysować karoserię. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Każdy kierowca może zgubić kluczyki, dlatego powinien wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji i gdzie szukać wsparcia. Jeśli klucz do samochodu przepadł, możesz użyć zapasowego kompletu, dorobić duplikat klucza lub wymienić zamki. Możesz też otworzyć auto, korzystając z pomocy fachowej ekipy.

Użycie klucza zapasowego

Bardzo często kierowca ma dwa komplety kluczyków – właściwy i zapasowy. To duże ułatwienie, jeśli kierowców jest dwóch lub gdy jeden klucz zaginie. Niestety, rozwiązanie to nie jest wystarczające, jeśli właściciel podejrzewa, że kluczyki samochodowe zostały skradzione – w takim przypadku konieczna jest wymiana wszystkich zamków.

Wymiana zamków

Jeśli podejrzewasz, że kluczyki zostały skradzione w celu włamania się do pojazdu, jak najszybciej wymień wkładki zamków oraz pozostałe zabezpieczenia przeciwkradzieżowe (jeżeli były obsługiwane za pomocą zagubionego kluczyka) jak autoalarm, immobilizer.

Ważne! W nowoczesnych autach systemy przeciwkradzieżowe są sterowane kluczykiem, dlatego trzeba je przeprogramować, a jeżeli to niemożliwe, wymienić.

Przeprogramowanie systemów przeciwkradzieżowych wiąże się z wizytą w ASO.

Dorobienie kluczyka do samochodu

Z prośbą o wyrobienie kluczyka zwróć się do ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi), możesz też odwiedzić Autoryzowany Serwis Obsługi marki twojego samochodu. Serwis wysyła do głównej fabryki zapotrzebowanie na duplikat klucza, dlatego czas oczekiwania może wynieść nawet kilkanaście dni.

Ważne! Koszt dorobienia nowego klucza w ASO to nawet około 1000 zł.

Pracownicy serwisu wymagają dodatkowych dokumentów potwierdzających własność auta, dlatego kierowca powinien być przygotowany na spełnienie takiego wymogu – konieczne jest przygotowanie pełnej dokumentacji dotyczącej posiadania i własności auta. Właściciel musi przedstawić też dowód rejestracyjny i numer VIN samochodu.

Również w specjalistycznym warsztacie istnieje możliwość przygotowania zapasowego kluczyka. Nieautoryzowane serwisy dorobią klucz, który nie będzie oryginałem. Korzystając z usług punktów dorabiania kluczy także musisz przedstawić dokumenty będące potwierdzeniem własności samochodu. Ta opcja jest jednak dużo tańsza niż dorabianie kluczy w ASO.

Ważne! Jeśli masz wykupioną polisę AC i zamierzasz dorobić kluczyk, koniecznie poinformuj o tym fakcie ubezpieczyciela.

Zagubione kluczyki samochodowe – jak dostać się do pojazdu?

Kluczyki do samochodu mogą zaginąć w najmniej odpowiednim momencie – właśnie wtedy, gdy potrzebujesz nim pojechać. Co można zrobić w takiej sytuacji? Jak otworzyć auto? Najlepszym pomysłem jest wezwanie pogotowia zamkowego, którego pracownicy dostaną się do środka bez uszkadzania zamków i karoserii.

Ważne! Pogotowie zamkowe awaryjnie otworzy samochód, gdy np. kluczyki zostały zatrzaśnięte w środku pojazdu.

Zapomnij o wybiciu szyby – koszt jej wstawienia będzie wyższy niż opłacenie fachowej pomocy. Firma może również pomóc, gdy np. dojdzie do złamania kluczyka w stacyjce. Specjalistyczna firma poradzi sobie z wejściem do praktycznie każdego typu samochodu – koszt to 80-200 zł w zależności od modelu auta.

Zgubione kluczyki do auta a kradzież samochodu

Niestety może się zdarzyć, że konsekwencją utraty kluczy samochodowych będzie kradzież pojazdu. Właściciel otrzyma odszkodowanie tylko w sytuacji, gdy ma wykupioną odpowiednią polisę. Wśród produktów ubezpieczeniowych można znaleźć ofertę ochrony na wypadek utraty kompletu kluczyków.

Czy w przypadku kradzieży samochodu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?

Aby kierowca mógł liczyć na odszkodowanie w przypadku kradzieży samochodu po utracie kluczyków, musi mieć wykupione ubezpieczenie autocasco. Powinien jednak zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, które znajdzie w OWU.

Często towarzystwo odmawia wypłaty odszkodowania, jeśli uzna, że do utraty kluczy i kradzieży auta doszło na skutek niedbalstwa i lekkomyślnego zachowania kierowcy.

Jakie ubezpieczenie zadziała, gdy zgubisz kluczyki samochodowe?

Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych wprowadza do oferty polisy zabezpieczające na wypadek utraty kluczyka do samochodu. Co uwzględnia takie ubezpieczenie?

  • pokrycie kosztów obejmujących dorabianie kluczyka, programowanie immobilizera, koszt transportu samochodu do warsztatu;
  • pomoc w sytuacjach awaryjnych – gdy utrata kluczyka uniemożliwia dostęp do samochodu, wsparcie może obejmować holowanie pojazdu do ASO, dostarczenie nowych kluczyków.

Ubezpieczenie na wypadek utraty kluczyków gwarantuje szybką obsługę roszczeń, maksymalne skrócenie czasu zgłaszania utraty kluczyków. Co ważne, ubezpieczony może dostosować zakres ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb. Niektóre polisy oferują także dodatkowe świadczenia.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Aby szybko i bez wychodzenia z domu znaleźć dopasowane ubezpieczenie, skorzystaj z kalkulatora OC i AC. W kilka minut otrzymasz oferty kilkunastu towarzystw, sprawdzisz ich zakres oraz ceny. Dzięki kalkulatorowi znajdziesz ofertę, która zapewni ci ochronę w przypadku zgubienia kluczyków samochodowych.

Jak chronić kluczyki samochodowe przed zgubieniem?

Zgubione klucze to dla każdego kierowcy problem. Jeśli więc zdarza ci się zapodziać kluczyki samochodowe, warto pomyśleć o ich zabezpieczeniu. Jednym z pomysłów jest zakup lokalizatorów kluczy, które mają najczęściej formę niewielkich breloków.

Aby kluczyki do samochodu nie zaginęły, dobrze jest odkładać je zawsze w jedno miejsce – zarówno w domu, jak i poza domem, gdy jesteś w podróży. Możesz zakupić specjalne etui, które dodatkowo będzie chronić kluczyk przed uszkodzeniem. Jeśli masz zwyczaj noszenia ich w kieszeni, wybieraj te zapinane na suwak, co zapobiegnie wypadnięciu kluczyka.

Ważne! Kluczyki samochodowe zatrzaśnięte w środku to sytuacja, gdy należy wezwać specjalistę. Nie próbuj dostać się do auta na siłę – firma będzie w stanie otworzyć auto bezinwazyjnie.

Jeśli kupiłeś samochód i dostałeś tylko jeden komplet kluczyków, koniecznie od razu postaraj się o drugi egzemplarz. Pamiętaj jednak, że nie każdy warsztat posiada wystarczające zaplecze do wykonania klucza do każdego typu samochodu. Zapasowy komplet na pewno się przyda, dlatego warto dorobić go jak najszybciej.

O zaginionym kluczu do auta słyszał każdy, wielu kierowców musiało zmierzyć się z tym problemem osobiście. Oczywiście klucz może zawieruszyć się w torebce, kieszeni kurtki, bywa, że zostanie zatrzaśnięty w aucie. Jeśli kierowca ma kluczyk zapasowy, może szybko i w prosty sposób dostać się do środka.

W wielu przypadkach niezbędne jest jednak dorobienie kluczyka, a często również zmiana zamków. Na wypadek zagubienia lub zatrzaśnięcia kluczyków warto mieć wykupioną polisę ASS.

  1. W przypadku zagubienia kluczyka do samochodu należy poinformować ubezpieczyciela oraz policję.
  2. Zapasowy kluczyk można dorobić w ASO lub Autoryzowanym Serwisie Obsługi marki danego pojazdu.
  3. Do wyrobienia kluczyka niezbędny jest komplet dokumentów potwierdzających własność auta.
  4. W przypadku zatrzaśnięcia kluczyka w aucie najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie pogotowia zamkowego, które awaryjnie otworzy samochód.

Najczęściej zadawane pytania o zagubione kluczyki do auta

  1. Czy o kradzieży kluczyka do samochodu trzeba poinformować policję lub ubezpieczyciela?

    Jeśli zaginie ci kluczyk do samochodu lub podejrzewasz, że został skradziony, poinformuj ubezpieczyciela oraz policję. Dzięki temu możesz liczyć na wsparcie ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego.

  2. Co zrobić, gdy kluczyk został skradziony?

    Jeśli kluczyk zaginął, możesz po prostu dorobić nowy. Dorabianie kluczyka zleć w wyspecjalizowanych punktach, np. ASO. Gdy podejrzewasz, że został skradziony i grozi ci też utrata pojazdu, powiadom policję i jak najszybciej wymień zamki.

  3. Czy autocasco zapewnia ochronę na wypadek zgubienia kluczyków samochodowych?

    Polisa assistance obejmuje ochronę w przypadku zdarzenia jak zatrzaśnięcie kluczyków w samochodzie lub ich zgubienie. Z autocasco otrzymasz odszkodowanie, jeśli samochód zostanie skradziony – chyba że do kradzieży doszło na skutek zaniedbania lub lekkomyślności właściciela. Kupując ubezpieczenie, należy zwrócić uwagę na jego zakres, a także wyłączenia odpowiedzialności. Warto wiedzieć, kiedy ochrona zadziała, a kiedy nie.

  4. Czym są lokalizatory kluczy?

    Lokalizator ma zazwyczaj formę breloka do kluczy. Konieczna jest również specjalna aplikacja na telefon – lokalizator łączy się ze smartfonem poprzez Bluetooth. Do określenia położenia kluczy wykorzystywana jest ich ostatnia znana lokalizacja.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny