Podróżowanie samochodem po europejskich drogach jest bardzo popularne wśród polskich kierowców. Dotyczy to zarówno wakacyjnych wyjazdów w gorące zakątki kontynentu, jak i zimowych wypadów na narty w górzyste regiony. Nie sposób tutaj nie wspomnieć też o osobach pracujących za granicą, które bez względu na porę roku często pokonują te trasy by zobaczyć rodzinę.

Jeśli często wybierasz się za granicę, możesz zastanawiać się, jakie ubezpieczenie da Ci poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży po terenie całej Europy. Postaramy się odpowiedzieć Ci na to pytanie, wyjaśniając, czym jest i jak działa ubezpieczenie ADAC.

Czym jest ubezpieczenie ADAC?

Może najpierw kilka słów o pochodzeniu skrótu ADAC, czyli Allgemeiner Deutscher Automobil Club. To najbardziej rozpoznawalna na terenie Europy organizacja motoryzacyjna i automobilklub.

Uznanie w branży przyniosły jej testy opon i crash testy. Jednak nie jest to jej jedyne zajęcie. ADAC zajmuje się też pomocą drogową i oferuje ubezpieczenia. ADAC w Niemczech utworzyło niezwykle rozwinięty i prężnie działający system pomocy drogowej.

Ważne! Ubezpieczenie ADAC jest trochę podobne do ubezpieczenia Asistance. Jednak polisa ADAC w razie awarii auta gwarantuje nie tylko holowanie do warsztatu, ale i bezzwłoczną naprawę pojazdu.

Ponadto żółty samochód z wyraźnym napisem ADAC, dzięki któremu wszędzie rozpoznawalna jest pomoc drogowa ADAC, szybko pojawia się na miejscu awarii. Od razu możesz więc liczyć na pomoc mechanika w zdiagnozowaniu usterki i jeśli to tylko możliwe naprawieniu jej od ręki, bez konieczności przerywania zaplanowanej podróży.

Żółte samochody mają na swoim pokładzie nie tylko wysokiej klasy specjalistów, ale także profesjonalny sprzęt diagnostyczny. Doświadczenie pracowników w połączeniu ze specjalistycznymi narzędziami, gwarantują Ci natychmiastową pomoc.

Porównaj ceny OC i AC

Zdecydowana większość interwencji realizowanych przez pomoc drogową ADAC kończy się sukcesem już w miejscu awarii bez konieczności holowania samochodu do naprawy do warsztatu. A czas naprawy ograniczony jest do minimum.

Co obejmuje ubezpieczenie ADAC?

Polisa ADAC zapewnia szeroki zakres usług, który jest zależny od wybranego przez Ciebie wariantu ubezpieczenia. Pomoc na miejscu możesz otrzymać począwszy od tego, gdy zatrzasną Ci się kluczyki, zaskoczy Cię przebita opona, czy auto po prostu nie odpali. A jeśli na miejscu nie uda się rozwiązać problemu, to możesz liczyć na holowanie i szybką naprawę pojazdu w warsztacie, a nawet na samochód zastępczy.

Zróżnicowane pakiety pozwalają specjaliście do spraw ubezpieczeń jak najlepiej dopasować zakres ochrony do Twoich potrzeb. Pod patronatem ADAC w Niemczech możesz wybrać jeden z trzech wariantów ochrony. Żeby stać się członkiem ADAC w Niemczech wystarczy wykupić pakiet podstawowy. Działa on tylko na terenie Niemiec, zapewniając pomoc w razie usterki, kolizji czy konieczności holowania samochodu. W jego zakresie dostępne są:

 • infolinia wypadkowa,
 • porada prawnika,
 • pomoc techniczna,
 • porady turystyczne,
 • doradztwo specjalisty ADAC.

Wariant ADAC plus obowiązuje nie tylko na terenie Niemiec, ale działa w całej Europie. Możesz go kupić w Polsce jako pakiet podstawowy. Poza zakresem podstawowym w razie poważnej awarii samochodu albo wypadku daje możliwość skorzystania pasażerom z transportu do kraju. Gwarantuje też transport powrotny samochodu oraz zagraniczną pomoc prawną. W zależności od zapisów umowy może też zapewniać auto zastępcze.

Natomiast pakiet premium zapewnia wsparcie nie tylko w Niemczech czy Europie, ale dotyczy całego świata. Jest dostępny na terenie Polski. Posiada znacznie większy limit kilometrów na holowanie. Może też zawierać gwarancję na samochód zastępczy w razie awarii, która wymaga naprawy w warsztacie samochodowym. Albo oferować dodatkowo transport medyczny. Musisz jednak pamiętać, że ubezpieczenie ADAC wykupywane jest na osoby, a nie na pojazd. Dlatego dla każdego z pasażerów trzeba osobno je wykupić, co ma niemały wpływ na finalną cenę polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie ADAC?

Cena ubezpieczenia ADAC zależy od rodzaju wykupionego pakietu i ilości zgłoszonych pasażerów. W Niemczech żeby skorzystać z ochrony jaką daje pakiet podstawowy i stać się członkiem ADAC trzeba zapłacić 54 euro na rok za głównego członka ubezpieczenia. Za wariant ADAC plus składka wzrasta do 94 euro, a w przypadku pakietu premium do 139 euro za rok.

W Polsce cena za pakiet podstawowy głównego członka ubezpieczenia wynosi 95 euro, a za partnera głównego członka trzeba dopłacić 35 euro. Natomiast za pakiet premium zapłacisz 139 euro za osobę albo 125 euro w razie ulgi dla osób niepełnosprawnych. W celu zakupu polisy ADAC najlepiej zgłosić się do doświadczonego agenta ubezpieczeniowego, który najlepiej dopasuje jej zakres do Twoich potrzeb.

ADAC czy ubezpieczenie assistance?

Planując podróż, warto zastanowić się, jakiego rodzaju ubezpieczenie będzie Ci potrzebne. Dwie z najpopularniejszych opcji to ubezpieczenie assistance i ADAC. Ubezpieczenie assistance oprócz pomocy w nieprzewidzianych zdarzeniach na drodze, takich jak na przykład:

 • rozładowany akumulator,
 • zatrzaśnięte kluczyki,
 • pokrycie kosztów leczenia w nagłych wypadkach.

Natomiast głównym celem ADAC jest udzielanie pomoc drogowej i innych usług związanych z uruchomieniem i naprawą pojazdów.

Jeśli zależy Ci głównie na pokryciu kosztów leczenia, to ubezpieczenie assistance jest najlepszym rozwiązaniem. Zazwyczaj pokrywa ono wydatki związane z:

 • pobytem w szpitalu,
 • wizytami u lekarza,
 • lekami na receptę,
 • innymi wydatkami medycznymi.

W zależności od wykupionej opcji, tego rodzaju ubezpieczenie może również do pewnej wysokości pokrywać koszty związane z naprawą samochodu czy usługami holowniczymi.

ADAC to świetna opcja, jeśli szukasz bardziej kompleksowej usługi, która zapewni fachową pomoc na drodze. Obejmuje ona takie czynności jak:

 • wymiana opon,
 • uruchomienie silnika,
 • wymiana przepalonej żarówki,
 • usługi holownicze w przypadku awarii pojazdu, której nie można usunąć bezpośrednio na drodze.

Ostatecznie decyzja, którą opcję wybrać, zależy od osobistych potrzeb. Zarówno ubezpieczenie assistance, jak i ADAC oferują doskonałe usługi, dzięki którym podróżowanie stanie się bezpieczniejsze.

Zobacz też: Ile kosztuje holowanie samochodu?

Ile kosztuje assistance na Europę?

Cena takiej polisy uzależniona jest od zakresu ubezpieczenia i długości trwania umowy. Jeśli planujesz jedynie sporadyczne wyjazdy za granicę, dobrą opcją może być ubezpieczenie krótkoterminowe, które będzie znacznie tańsze od ubezpieczenia całorocznego.

Dla osób, które często wybierają się w zagraniczne podróże samochodem zdecydowanie lepszą opcją będzie polisa na cały rok. Takie ubezpieczenie można znaleźć już za niecałe 100 zł. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku najtańszych ubezpieczeń ich zakres może być niezbyt duży.

Ceny pakietów będą się różnić w zależności od zakresu, jaki obejmują. Najdroższa będzie taka wersja ubezpieczenie, która obejmuje pomoc w każdej sytuacji, która może wydarzyć się w czasie zagranicznej podróży. Najbogatsze pakiety mogą kosztować od niecałych 300 do przeszło 600 zł rocznie.

Porównaj ceny OC i AC

Cenę takiego ubezpieczenia można obniżyć kupując je razem z innymi ubezpieczeniami lub korzystając z porównywarki ubezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj posiadają w ofercie 2 lub 3 warianty takiego ubezpieczenia. Dzięki temu możesz je dopasować zarówno do swoich potrzeb, jak i do posiadanego budżetu.

Musisz przy tym pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele mają ceny assistance ustalone z góry. Z kolei inni mogą uzależniać cenę tego ubezpieczenia od Twojej historii ubezpieczeniowej i rodzaju samochodu, którym chcesz wyruszyć w zagraniczną podróż.

 • Ubezpieczenie ADAC zapewnia natychmiastową pomoc w razie awarii auta. Wykwalifikowani pracownicy na ogół jeszcze na miejscu naprawiają usterkę.
 • W razie poważniejszej awarii albo wypadku w ramach polisy ADAC zagwarantowane masz holowanie pojazdu do warsztatu, który od razu zajmie się naprawą.
 • W zależności od wariantu ubezpieczenia możesz liczyć na transport pasażerów i samochodu z powrotem do kraju albo auto zastępcze na czas naprawy.
 • Pamiętaj, że ubezpieczenie ADAC jest przypisane do osoby, a nie do pojazdu. Jego cena jest więc zależna od wybranego pakietu i ilości pasażerów.
 • Ubezpieczenie ADAC działa na podobnej zasadzie co assistance, jednak w jego przypadku naprawa odbywa się znacznie sprawniej.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie ADAC

 1. Ile kosztuje assistance na 7 dni?

  Cena tego ubezpieczenia zależy od zakresu ochrony jaką gwarantuje. Podstawowe assistnace na tydzień można już znaleźć za zaledwie 25 zł.

 2. Ile kosztuje karta ADAC?

  Aby otrzymać kartę ADAC w Niemczech musisz zapłacić 54 euro, czyli wykupić po prostu pakiet podstawowy ubezpieczenia ADAC.

 3. Gdzie znaleźć telefon na pomoc drogową ADAC w razie wystąpienia awarii w aucie?

  W karcie ADAC znajdziesz wszystkie potrzebne Ci numery telefonów. Zarówno na pomoc drogową w Niemczech, jak i za granicą oraz na infolinię.

 4. Co zrobić w razie awarii auta za granicą?

  Jeśli posiadasz ubezpieczenie ADAC albo assistance, najlepiej żebyś zadzwonił pod wskazane w polisie albo w karcie ADAC numery telefonów pomocy drogowej albo na infolinię. Tam personel udzieli Ci potrzebnych informacji i zadba o odpowiednią pomoc.

 5. Czy na terenie Polski też działa pomoc drogowa ADAC?

  W Polsce pod patronatem niemieckiego ADAC zaczyna działać coraz większa flota żółtych samochodów. Pomoc przez nie oferowana odbywa się na podobnych zasadach jak w Niemczech.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny