Dowód rejestracyjny pojazdu jest dokumentem potwierdzającym, że samochód został dopuszczony do ruchu drogowego. Można w nim znaleźć informacje na temat auta, jego właściciela, a także adnotacje o wykonanych corocznych przeglądach technicznych. Kierowcy muszą pamiętać, że w określonych sytuacjach może nastąpić zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Jakie są przyczyny i jak odzyskać dokument? Tłumaczymy.
Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego nie zawsze oznacza, że kierowca musi zakończyć podróż. Na podstawie wystawionego pozwolenia czasowego może kontynuować jazdę. Jego obowiązkiem jest jednak jak najszybsze usunięcie przyczyny zatrzymania dowodu rejestracyjnego – naprawa usterki, przeprowadzenie przeglądu technicznego. Dopiero wtedy może starać się o odzyskanie dokumentu. Warto też pamiętać, że za jazdę pojazdem niedopuszczonym do ruchu (a tak traktowane jest auto z zatrzymanym dowodem) kierowcę czeka kara grzywny. Jeśli dojdzie do kolizji, może mieć też problem z uzyskaniem odszkodowania z AC.
Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego – kiedy jest możliwe?
Ważne! Zatrzymanie dokumentu może nastąpić w przypadku stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego powodującego jego nieczytelność, a także w przypadku uzasadnionego podejrzenia podrobienia dokumentu lub przerobienia dowodu rejestracyjnego.
Przyczyną zatrzymania dowodu rejestracyjnego bywa też brak polisy OC lub podejrzenie, że dane figurujące w potwierdzeniu zawarcia umowy ubezpieczenia nie zgadzają się ze stanem faktycznym.
Usterki techniczne powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego
Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może nastąpić, gdy organ kontroli ruchu drogowego stwierdzi usterkę techniczną pojazdu. Może to być:
- pęknięcie opony lub zbyt płytki bieżnik;
- różna konstrukcja opon zamontowanych na jednej osi;
- uszkodzony układ hamulcowy, wyciek płynu hamulcowego;
- brak lub niesprawnie działające światła;
- oświetlenie niefabryczne, zamontowane w niewłaściwym miejscu;
- pęknięta szyba;
- zbyt wysoki poziom zaciemnieni szyby;
- pęknięcia ramy lub podłogi;
- nadmierna korozja;
- usterki układu kierowniczego.
Pamiętaj! Dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany, jeśli pojazd narusza wymagania ochrony środowiska (wysoki poziom hałasu, przekroczenie dopuszczalnych normy spalin, wyciek płynów).
Kto może zatrzymać dowód rejestracyjny?
Zgodnie z przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym dowód rejestracyjny może zatrzymać osoba uprawniona do tego, czyli Policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej, funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej.
W ograniczonym zakresie uprawnienia takie mają również funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego (w przypadku pojazdów zajmujących się transportem drogowym) oraz Żandarmerii Wojskowej (dotyczy samochodów sił zbrojnych, pojazdów prowadzonych przez żołnierzy).
Dowód rejestracyjny może też zatrzymać diagnosta, jeśli stwierdzi, że usterki są zbyt poważne, aby dalej korzystać z pojazdu. Zatrzymuje on fizyczny dokument i odsyła go do wydziału komunikacji.
Jak przebiega zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?
W uzasadnionych przypadkach funkcjonariusz wprowadza do systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów informację o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego – dotyczy to pojazdu zarejestrowanego w Polsce. W przypadku pojazdu zarejestrowanego w innym kraju funkcjonariusz zatrzymuje okazany dokument (fizycznie). Kierowca otrzymuje pokwitowanie.
Funkcjonariusz może zezwolić na czasowe użytkowanie samochodu zamieszczając taką adnotację w pokwitowaniu. Czasowe pozwolenie wydaje się na okres nieprzekraczający 7 dni i tylko w sytuacji, gdy stan pojazdu nie zagraża bezpośrednio bezpieczeństwu.
Ważne! Jeśli funkcjonariusz nie wyda takiej zgody, kierowca ma 24 godziny na dotarcie do domu – po ich upływie nie może poruszać się samochodem po drogach publicznych (dalsze używanie pojazdu jest zabronione).
Po fizycznym zatrzymaniu dowodu służby przesyłają dokument do organu, który go wydał. Jeśli dotyczy to auta zarejestrowanego za granicą, dowód rejestracyjny pozostaje przez 7 dni w jednostce Policji, Straży Granicznej lub Krajowej Administracji Skarbowej, a następnie trafia do właściwego organu w kraju rejestracji.
Czym jest wirtualne/elektroniczne zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?
Od 1 października 2018 roku kierowcy nie mają obowiązku wozić przy sobie dowodu rejestracyjnego. Funkcjonariusz ma możliwość weryfikacji wszystkich danych w systemie (CEPiK). Oznacza to, że fizyczne zatrzymanie dowodu rejestracyjnego nie zawsze jest możliwe – w takich sytuacjach stosuje się tzw. elektroniczne zatrzymanie dokumentu. Stosowna informacja trafi do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a następnie do urzędu.
Zabronione jest poruszanie się samochodem, gdy pozwolenie straci ważność, a kierowca nie naprawił auta i nie odzyskał dowodu rejestracyjnego.
Jak odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny?
Aby odzyskać dowód rejestracyjny, należy usunąć przyczynę jego zatrzymania. Jeśli była nią usterka, pojazd należy naprawić. Kolejnym krokiem jest przejście badania technicznego, które ma potwierdzić, że auto jest już sprawne, a następnie przekazanie informacji o ustaniu przyczyny zatrzymania dowodu odpowiedniemu organowi.
Warunkiem zwrotu zatrzymanego dokumentu jest też wykupienie polisy OC (jeśli przyczyną było nieposiadanie ubezpieczenia obowiązkowego) oraz dodatkowo wniesienie opłaty za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Po ustaniu przyczyny uzasadniającej zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i przekazaniu informacji o ustaniu tej przyczyny oraz okazaniu pokwitowania przez posiadacza zatrzymanego dowodu rejestracyjnego organowi, który zatrzymał dowód rejestracyjny lub organowi, który go wydał, organ ten przekazuje do centralnej ewidencji pojazdów informację o zwrocie zatrzymanego dowodu rejestracyjnego.
art. 132 Ustawy Prawo o ruchu drogowym
W przypadku fizycznego zatrzymania dokumentu kierowca powinien udać się do wydziału komunikacji, w którym zarejestrowano pojazd – musi mieć ze sobą potwierdzenie wykonania badania technicznego oraz opłacenia polisy OC. Zatrzymany dokument pojazdu powinien czekać w urzędzie.
Jeśli miało miejsce elektroniczne zatrzymanie dowodu przez funkcjonariusza, dokument można odzyskać w każdej jednostce danej służby na terenie kraju, składając wniosek o elektroniczne odnotowanie zwrotu (przez ePUAP lub tradycyjną pocztą).
Brak dowodu rejestracyjnego – konsekwencje
Chociaż kierowca nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, funkcjonariusz ma możliwość sprawdzić, czy samochód ma ważne badanie techniczne, a także, czy upoważnione służby nie zatrzymały dokumentu. Jeśli okaże się, że pojazd porusza się po drogach mimo niedopuszczenia do ruchu, kierowcy grożą poważne konsekwencje.
Za brak ważnego dowodu rejestracyjnego kierowca może zapłacić karę w wysokości 1500-5000 zł. Otrzyma też zakaz prowadzenia samochodu do czasu wyrobienia/odzyskania dokumentu. Jednocześnie funkcjonariusz może zadecydować o odholowaniu pojazdu – właściciel będzie musiał zapłacić za lawetę oraz postój auta na płatnym parkingu.
Do poważniejszych konsekwencji należy kara aresztu lub pozbawienia wolności.
Ważne! Karę nakłada się nie za brak fizycznego dokumentu, ale za jazdę samochodem niedopuszczonym do ruchu.
Ważne dokumenty – polisa OC
Kierowca musi pamiętać nie tylko o ważnym dowodzie rejestracyjnym z wbitym aktualnym przeglądem, ale też o polisie OC. To obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jego brak grozi karą grzywny, ale też zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Jeśli szukasz atrakcyjnej polisy, porównaj oferty firm w kalkulatorze OC i AC. Poznasz propozycje wielu firm, sprawdzisz zakres dodatkowych ubezpieczeń, a nawet kupisz polisę przez internet.
Jazda bez fizycznego dowodu rejestracyjnego jest możliwa. Jeśli jednak dokument został zatrzymany, kierowca musi usunąć usterki, wykonać przegląd techniczny – dopiero wtedy będzie mógł zgodnie z przepisami korzystać z samochodu.
- Dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany, jeśli stan samochodu zagraża porządkowi ruchu lub bezpieczeństwu.
- Do zatrzymania dowodu rejestracyjnego uprawniona jest Policja, Straż Graniczna, Służba Celno-Skarbowa.
- Funkcjonariusz może wystawić pozwolenie czasowe na przemieszczanie się pojazdem przez maksymalnie 7 dni.
- Zwrotu zatrzymanego dowodu rejestracyjnego dokonuje się po ustaniu przyczyny zatrzymania dokumentu.
- Od 2018 roku nie trzeba wozić przy sobie fizycznego dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC.
Bibliografia
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym.
Najczęściej zadawane pytania o zatrzymanie dowodu rejestracyjnego
-
Kiedy może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny?
Jeśli podczas kontroli funkcjonariusz stwierdzi, że pojazd jest w złym stanie technicznym, a jazda nim zagraża bezpieczeństwu. Dowód może zostać zatrzymany, jeśli kierowca nie opłacił polisy OC czy samochód nie ma ważnego przeglądu. Przyczyną zatrzymania może być podejrzenie, że doszło do podrobienia dowodu rejestracyjnego.
-
Czy muszę mieć przy sobie fizyczny dowód rejestracyjny?
Nie. W 2018 zniesiono obowiązek wożenia dowodu rejestracyjnego, polisy OC. Wszystkie dane funkcjonariusz może sprawdzić w systemie.
-
Zatrzymano mi dowód, jak mam dotrzeć do domu?
Po zatrzymaniu dowodu funkcjonariusz wystawia pokwitowanie. Może wydać czasowe pozwolenie na jazdę autem przez okres do 7 dni. Jeśli nie wyda zgody, masz 24 godziny na odstawienie pojazdu do domu lub warsztatu.