Bonus malus – co to jest?
Bonus malus to termin pochodzący z łaciny – w tłumaczeniu na język polski oznacza dobry-zły. System ten odnosi się do indywidualnej historii szkodowości kierowcy i w praktyce funkcjonuje w oparciu o dwie kluczowe zasady:
-
bezszkodowa jazda w danym okresie ubezpieczeniowym skutkuje obniżeniem składek na kolejny okres,
Z tego artykułu dowiesz się: -
im więcej usuniętych szkód przez ubezpieczyciela w danym okresie ubezpieczeniowym, tym wyższe składki kierowca będzie płacić w następnym okresie.
Bonus malus – jak działa system?
W systemie bonus malus kierowcy są kwalifikowani do poszczególnych klas taryfowych – każdej z nich przypisane są określone zniżki oraz dopłaty znajdujące zastosowanie względem podstawowej stawki składki ubezpieczeniowej:
-
współczynnik bonus malus w przypadku osób wykupujących ubezpieczenie samochodu po raz pierwszy kształtuje się na poziomie 0 proc.,
-
12 miesięcy bezszkodowej jazdy premiowane jest zniżką OC– przeważnie wynosi ona 10 proc.,
-
za każdą szkodę kierowca karany jest zwyżką – najczęściej w wysokości 10 proc. wartości składki podstawowej; poprzez szkodę należy rozumieć sytuację, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło odszkodowanie.
Bonus malus – to warto wiedzieć
-
Wysokość zniżek i dopłat w systemie bonus malus nie jest jednakowa dla wszystkich kierowców. Należy pamiętać o tym, iż podstawowa stawka składki ubezpieczeniowej jest wyliczana na podstawie rozmaitych przesłanek – duże znaczenia mają m.in. wiek pojazdu, marka, pojemność silnika, staż ubezpieczonego jako kierowcy itp.
-
Szkody wypłacane z polisy OC nie rzutują na zniżki oraz dopłaty w ubezpieczeniu AC – wynika to z faktu, iż powyższe ubezpieczenia są niezależne względem siebie.
-
System bonus malus zachowuje ciągłość – zmieniając ubezpieczyciela, kierowca przenosi do niego zarówno dotychczasowe zniżki, jak i zwyżki. Odbywa się to na podstawie ZOPUK – zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego. Wysokość bonus malus jest ustalana przez nowego ubezpieczyciela w oparciu o wspomniany dokument.
-
Chcąc poprawić swoje notowania w systemie bonus malus, kierowca ogromną wagę powinien przywiązywać do jakości jazdy. Ponadto niekiedy należy zastanowić się nad tym czy warto zgłaszać szkodę ubezpieczycielowi – dotyczy to sytuacji, gdy usunięcie szkody nie wiąże się z dużymi wydatkami i właściciel polisy jest w stanie ponieść je sam bez naruszania płynności swojego budżetu.