Sprowadzenie samochodu z innego kraju zwykle jest bardzo opłacalne, ale wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Jednym z obowiązków nowego właściciela pojazdu sprowadzonego zagranicy jest zapłata podatku akcyzowego.

Z artykułu dowiesz się jakie formalności czekają Cię od momentu sprowadzenia samochodu do Polski. Czy akcyza za samochód działa na podobnych zasadach jak w przypadku napojów alkoholowych, czy wyrobów tytoniowych? Gdzie kupić ubezpieczenie samochodu osobowego?

Czym jest akcyza na samochody?

Akcyza to podatek nakładany na niektóre produkty konsumpcyjne w celu ograniczenia ich spożycia lub ze względu na dużą nadwyżkę przychodów ze sprzedaży nad kosztami produkcji. Podatek akcyzowy jest nakładany również na samochody.

Na jakie auta sprowadzane z zagranicy trzeba zapłacić akcyzę? Przede wszystkim ten obowiązek podatkowy dotyczy:

 • pierwszej sprzedaży samochodu wyprodukowanego w danym kraju,
 • samochodu importowanego, niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju,
 • w sytuacji nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych, niezarejestrowanych wcześniej w Polsce.

Porównaj ceny OC i AC

Ile wynosi akcyza na samochody w 2024 roku?

Wysokość podatku akcyzowego zależy od rodzaju i pojemności silnika. Dlatego przed zakupem pojazdu warto sprawdzić dokładnie paramenty auta, ponieważ opłacenie akcyzy może być sporym wydatkiem. kwoty reguluje art. 150 Ustawy o podatku akcyzowym. Oto, jak kształtują się stawki akcyzy w 2024 roku.

 Dla samochodów osobowych (nie dotyczy hybryd i aut elektrycznych) wynoszą:

 • 3,1% wartości pojazdu w przypadku samochodów osobowych z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% wartości pojazdu w przypadku aut osobowych z silnikiem powyżej 2000 cm3.

W 2024 r. obowiązują również preferencyjne stawki akcyzy dla właścicieli hybryd:

 • 9,3% wartości samochodu w przypadku samochodów osobowych o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika spalinowego wyższej niż 2000 cm3, ale nie wyższej niż 3500 cm3;
 • 9,3% wartości samochodu w przypadku hybryd plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3;
 • 1,55% wartości samochodu osobowego o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika spalinowego równej 2000 cm3 lub niższej;
 • 3,1% podstawy opodatkowania dla pozostałych samochodów osobowych.

Co ważne, z obowiązku zapłaty akcyzy (zgodnie z Ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych) są zwolnieni właściciele pojazdów: 

 • elektrycznych i napędzanych wodorem,
 • hybrydowych o pojemności silnika spalinowego równej 2000 cm3 lub niższej (plug-in PHEV), w okresie do 31 grudnia 2029 r.

Uwaga! Podczas rejestracji pojazdu, w wydziale komunikacji należy przedstawić potwierdzenie zwolnienia z zapłaty podatku akcyzowego, które otrzymasz w urzędzie skarbowym.

W rezultacie można łatwo wywnioskować, iż samochody hybrydowe i elektryczne są objęte łagodniejszym rygorem podatkowym.

Jak zapłacić akcyzę?

Obowiązek zapłaty podatku akcyzowego powstaje w chwili, gdy sprowadzony samochód znajdzie się na terytorium Polski. Ustawodawca pozostawia stosunkowo mało czasu na dopełnienie wszystkich formolności.

Gdzie należy zapłacić akcyzę za samochód? Wniosek AKC-U/S należy złożyć do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego.

Jak obliczyć podatek akcyzowy do zapłaty? Posłużymy się prostymi przykładami:

Przykład 1. Wartość rynkowa Audi Q7 sprowadzonego z Niemiec to ok. 30 000 zł. Pojazd jest wyposażony w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3. W takiej sytuacji należy zastosować stawkę 18,6%.

(30 000 x 18,6) : 100 = należny podatek, czyli 5 580 zł.

Przykład 2. Wartość rynkowa auta Toyota Corolla 1.8 Hybrid Comfort sprowadzonego z Norwegii to ok. 110 000 zł. Pojazd jest zasilany dzięki energii elektrycznej, a pojemność jego silnika wynosi poniżej 2000 cm3. W takiej sytuacji należy zastosować stawkę 1,55%.

(110 000 x 1,55) : 100 = należny podatek, czyli 1 705 zł.

Do kiedy trzeba zapłacić akcyzę za samochody?

Następnie na zapłacenie akcyzy właściciel pojazdu ma 30 dni. Formularz AKC-U/S można wypełnić na miejscu bądź przygotować wcześniej w domu. Istnieje także możliwość załatwienie sprawy także przez Internet za pomocą platformy do Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Po uiszczeniu opłaty Urząd skarbowy potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Opłaty można dokonać na konto urzędu skarbowego, w niektórych urzędach jest możliwość dokonania zapłaty na miejscu.

Co grozi za niezapłacenie akcyzy?

Niezapłacenie podatku akcyzowego wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Co grozi za przekroczenie terminów?

Podatku akcyzowego nie ma się uniknąć, dlatego trzeba pamiętać o dopełnieniu tej formalności. Brak zapłaty akcyzy za samochód grozi grzywną do 2200 zł. Bez zapłaconego podatku nie można także zarejestrować pojazdu w wydziale komunikacji.

Sprawdź także: Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Kogo dotyczy brak obowiązku zapłaty akcyzy?

Ustawodawca określił jednak sytuacje prawne, w których nie trzeba płacić podatku akcyzowego. Kiedy można zostać zwolnionym z obowiązku zapłaty akcyzy za samochód?

Ulga podatkowa przysługuje osobom, które mieszkały za granicą i decydują się na powrót stały do Polski. Wtedy samochód sprowadzony z innego kraju jest traktowany jako tzw. mienie przesiedleńcze. W praktyce oznacza to, że auto wcześniej niezarejestrowane w Polsce w tym przypadku będzie zwolnione z opodatkowania.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwalnia się od akcyzy samochód osobowy przewożony przez osobę fizyczną przybywającą na terytorium kraju na pobyt stały lub powracającą z czasowego pobytu z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

Sprowadzasz samochód? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Sprowadzenie samochodu osobowego z innego kraju i załatwienie formalności nie jest trudne, natomiast w natłoku spraw czasem łatwo się pogubić.

Pamiętaj, że podstawowym obowiązkiem posiadacza pojazdu zarejestrowanego w Polsce jest wykupienie obowiązkowej polisy od czynności cywilnoprawnych. Gdzie kupić ubezpieczenie samochodu?

Porównaj ceny OC i AC

Sprawdź porównywarkę ubezpieczeń komunikacyjnych, gdzie wygodnie z domu kupisz najtańszą polisę w kilka minut. Nie jesteś pewien, które ubezpieczenie OC wybrać? Pomogą Ci nasi konsultanci, którzy dopasują zakres ochrony polisy do twoich potrzeb.

Przy zakupie ubezpieczenia OC nie zawsze należy kierować się tylko i wyłącznie ceną ubezpieczenia. Warto skonsultować swoje wątpliwości ze specjalistą z branży ubezpieczeń, który zna realia rynkowe. Może się okazać, że wystarczy tylko trochę dopłacić do składki, żeby otrzymać dobrą ofertę na pakiet ubezpieczeń.

Co warto wiedzieć?

 • Akcyza to podatek nakładany na niektóre produkty konsumpcyjne np. samochody sprowadzane z zagranicy.
 • Samochody wyposażone w silnik spalinowy o pojemności powyżej 2000 cm3 są objęte najwyższym progiem podatkowym (18,6% wartości pojazdu), natomiast najmniejszy podatek akcyzowy zapłacą właściciele samochodów hybrydowych.
 • Chwila powstania obowiązku podatkowego zwykle zaczyna się w dniu sprowadzenia samochodu do Polski.
 • Wniosek AKC-U/S należy złożyć do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego, a następnie właściciel pojazdu ma 30 dni na uiszczenie opłaty.
 • Nieuiszczenie podatku akcyzowego w terminie grozi otrzymaniem kary finansowej za uchybienie obowiązku podatkowego. Bez zapłaconej akcyzy za samochód nie można także zarejestrować pojazdu.
 • Zwalnia się od akcyzy samochód osobowy osoby fizyczne, dla których pojazd stanowi część majątku przesiedleńczego.
 • Obowiązkowe ubezpieczenie OC dotyczy wszystkich pojazdów zarejestrowanych na terenie Polski.

Bibliografia

 1. Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o akcyzę na samochody 2023

 1. Czy w przypadku klasycznych hybryd ubezpieczenie OC jest tanie?

  Na ostateczną cenę składki ubezpieczeniowej wpływa wiele czynników, natomiast ubezpieczyciele również podążają za tym ekologicznym rozwiązaniem, oferując korzystniejsze cenowo polisy dla samochodów hybrydowych i elektrycznych. Jak podaje rankomat.pl, na tańsze polisy mogą liczyć właściciele aut w pełni elektrycznych.

 2. Kupuję samochód zagranicy poprzez pośrednika. Kto powinien zapłacić akcyzę?

  Jeśli kupiłeś auto od pośrednika, to nie musisz samodzielnie składać deklaracji do urzędu skarbowego. Obowiązek zapłaty akcyzy za samochód spoczywa na podmiocie dokonującym czynności prawnej nabycia pojazdu, czyli pośredniku np. komis, salon sprzedaży.

 3. Czy akcyza na samochody obejmuje również te sprowadzone z Unii Europejskiej?

  Tak, podatek akcyzowy dotyczy pojazdów sprowadzonych do Polski, które nigdy wcześniej nie były zarejestrowane na jej terytorium. Niestety z podatku nie zostały zwolnione samochody pochodzące z terenu UE i EFTA.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny