Każdego roku na polskich drogach pojawiają się kolejne pojazdy elektryczne i hybrydowe. Wśród największych zalet wymienianych przez ich właścicieli znajdują się niskie koszty eksploatacji, cicha praca silnika czy ekologia. Postanowiliśmy również sprawdzić, czy i jak firmy ubezpieczeniowe premiują kierowców, którzy wybierając pojazd, zwracają uwagę na dobro planety i stawiają na samochody elektryczne.

Z licznika elektromobilności uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA https://pspa.com.pl/) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM https://www.pzpm.org.pl/) wynika, że na pod koniec marca 2023 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 36 826 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). W pierwszym kwartale ich liczba zwiększyła się o 5500 sztuk, a więc o 84% więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku.

Coraz większa liczba samochodów elektrycznych i hybryd ma odzwierciedlenie zarówno w rozroście sieci stacji ładowania. Pod koniec marca 2023 r. w Polsce funkcjonowało 2699 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (5305 punktów). Spośród nich 30% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 70% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W marcu uruchomiono 19 nowych ogólnodostępnych stacji ładowania. Rozwój w tej dziedzinie wpływa również na politykę rynku ubezpieczeniowego.

Sprawdzamy, czy konsumenci nabywający samochody elektryczne i hybrydowe powinni obawiać się wydatków związanych z zakupem ubezpieczenia OC.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC i AC samochodu elektrycznego?

Co do zasady ubezpieczyciele zwracają uwagę na te same dane, co przy autach spalinowych. Nie korzystają z gotowych cenników, ale dla każdego klienta przygotowują indywidualną kalkulację. W efekcie kierowcy otrzymują różne propozycje cenowe. Jakie czynniki ubezpieczyciele biorą pod uwagę, wyliczając wysokość składek OC i AC? Można je podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczane są informacje o kierowcy. Firmy ubezpieczeniowe pytają o:

 • wiek kierowcy – przyjmuje się, że im kierowca jest młodszy, tym większą ma on skłonność do ryzykownych zachowań na drodze, co znajduje odzwierciedlenie w cenie polisy,
 • datę uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami – doświadczeni kierowcy lepiej radzą sobie nawet w trudnych warunkach i dlatego mogą oni liczyć na niższe składki,
 • historię ubezpieczenia – to, od ilu lat właściciel pojazdu kupuje polisy OC i AC wpływa na wysokość przyznanej mu zniżki. Im większa zniżka, tym tańsze ubezpieczenie,
 • miejsce zamieszkania – kierowcy z dużych miast płacą więcej, powodem czego jest większy ruch na drogach. Statystycznie mają oni większą szansę na udział w wypadku,
 • stan cywilny i liczbę posiadanych dzieci – z gromadzonych przez ubezpieczycieli danych wynika, że kierowcy posiadający dzieci jeżdżą bezpieczniej. W efekcie płacą oni mniej za polisę.

Porównaj ceny OC/AC

Podmioty oferujące ubezpieczenie komunikacyjne uzależniają wysokość składki ubezpieczeniowej także od parametrów pojazdu. Zanim klient otrzyma ofertę, musi on odpowiedzieć na pytania, które dotyczą:

 • marki i modelu samochodu– niektóre marki (np. BMW i Audi) charakteryzują się wyższą szkodliwością. Właściciele szybkich, sportowych aut płacą za ubezpieczenie więcej niż pozostali,
 • przebiegu – ten parametr pozwala firmom ubezpieczeniowym ocenić stan techniczny auta. Im wyższy przebieg, tym pojazd jest bardziej wyeksploatowany, a jego ubezpieczenie droższe.
 • miejsca parkowania – ten czynnik ma wpływ na wysokość składki polisy AC. Właściciele pojazdów, którzy parkują na świeżym powietrzu, są bardziej narażeni na kradzież,
 • liczby zabezpieczeń – ma ona wpływ na cenę polisy AC. W im więcej zabezpieczeń pojazd został wyposażony, tym lepiej jest chroniony przed kradzieżą, a to korzystnie wpływa na cenę polisy.

Jeżeli samochód stanowi współwłasność kilku osób lub korzysta z niego kilku kierowców, to firma ubezpieczeniowa uwzględni ten fakt przy wycenie polisy.

polisa oc na elektryki

Ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC auta elektrycznego?

Jak pokazują statystyki, rodzaj paliwa jest jednym z czynników, który wpływa na cenę ubezpieczenia OC. Samochody elektryczne i hybrydowe wypadają pod tym względem całkiem nieźle.

rodzaj paliwa a cena OC

 

Cena ubezpieczeń OC i AC dla pojazdów elektrycznych również jest wyliczana na podstawie informacji przekazanych przez ich właścicieli. Kierowca, który skorzysta z oferty agenta ubezpieczeniowego lub z naszego kalkulatora OC i AC, będzie musiał odpowiedzieć na wszystkie wyżej wymienione pytania. Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC i AC auta elektrycznego?

Za pomocą kalkulatora OC i AC zamieszczonego w naszym serwisie sprawdziliśmy propozycje dla kilku kierowców, którzy mają różną historię ubezpieczeniową i staż za kierownicą. Łączy ich zaś korzystanie z tego samego modelu pojazdu – Nissan Leaf z 2018 r.

WłaścicielNajtańsze OCNajtańszy pakiet OC ACNajdroższy pakiet OC AC
25-letni student z Rybnika, singiel, prawo jazdy od 6 lat, 2-letnia historia ubezpieczenia551 zł1650 zł8725 zł
36-letnia prawniczka z Łodzi, zamężna, dziecko (7 lat), prawo jazdy od 18 lat, 5-letnia historia ubezpieczenia (1 szkoda z ubezpieczenia OC)575 zł1461 zł5459 zł
48-letni nauczyciel z Opola, rozwiedziony, dzieci (16 i 13 lat), prawo jazdy od 29 lat, ponad 10-letnia historia ubezpieczenia450 zł1162 zł3999 zł
39-letnia nauczycielka z Gdańska, zamężna, prawo jazdy od 2 lat, 2-letnia historia ubezpieczenia658 zł1904 zł6857 zł
68-letni emeryt z Poznania, wdowiec, prawo jazdy od 40 lat, ponad 10-letnia historia ubezpieczenia415 zł1124 zł4267 zł

Jak wynika z powyższego zestawienia, im kierowca ma dłuższy staż za kierownicą, tym lepszą ofertę otrzyma od ubezpieczyciela. Młodszy i mniej doświadczony właściciel pojazdu generuje z perspektywy zakładu ubezpieczeń o wiele większe ryzyko. Oto, jak kształtowały się ceny za polisę w zależności od wieku kierowcy w pierwszym kwartale 2023 roku.

wiek kierowcy a cena OC

 

Na cenę polisy ubezpieczeniowej wpływa także rodzaj pojazdu. Za pośrednictwem kalkulatora OC i AC coraz więcej kierowców ubezpiecza samochody elektryczne. Największą popularnością cieszą się pojazdy marek:

 • Tesla,
 • Nissan,
 • BMW,
 • Skoda.

Mimo że pojazdy elektryczne i hybrydowe coraz częściej można zobaczyć na polskich drogach, to wciąż wiele osób obawia się (niesłusznie) wysokich kosztów ubezpieczenia. Z naszych obserwacji wynika, że to właśnie osoby trzymające w garażach pojazdy z napędem elektrycznym płacą najniższe składki.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC auta hybrydowego?

Mniejszą popularnością od aut spalinowych wśród polskich kierowców cieszą się samochody z napędem hybrydowym, chociaż i tych pojazdów po polskich drogach jeździ coraz więcej. Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie auta hybrydowego?

Analogicznie jak w przypadku pojazdów z innymi napędami, cena składki jest wyliczana indywidualnie. Przygotowaliśmy przykładową kalkulację składki w różnych wariantach ubezpieczenia dla Toyoty Corolli z 2018 r. (pojemność silnika 1798 cm3) dla 35-letniego kierowcy z Krakowa.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ubezpieczenie dla samochodu z napędem hybrydowym
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1438,00 zł rata od 808 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1970,00 zł rata od 668 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2312,02 zł rata od 813,06 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
2289,05 zł rata od 1350,54 zł
Ubezpieczenie dla samochodu z napędem hybrydowym
mtu24.pl
1438,00 zł rata od 808.00
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1970,00 zł rata od 668.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
2312,02 zł rata od 813.06
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
2289,05 zł rata od 1350.54
OC
AC
Assistance
NNW

Kluczowymi czynnikami, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia samochodu są z jednej strony dokładny zakres ochrony, ale również m.in. wiek kierowcy i jego staż za kierownicą. Im młodszy jest kierowca i im krócej ma uprawnienia do kierowania pojazdami, tym więcej zapłaci on za ochronę ubezpieczeniową swojego samochodu. Warto podkreślić, że niektóre firmy ubezpieczeniowe obecne na polskim rynku stosują system bonus-malus, czyli naliczają zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy (i zwyżki, jeżeli kierowca spowodował kolizję).

W praktyce starsi kierowcy mają dłuższy staż za kierownicą, a zatem cieszą się wyższymi zniżkami. To z kolei powoduje, że ich wydatek na całoroczną polisę OC jest niższy.

Kiedy ubezpieczenia OC i AC nie działają?

Wielu kierowców błędnie zakłada, że mając ubezpieczenie OC i AC w każdej sytuacji będą mogli liczyć na firmę ubezpieczeniową. Tymczasem każdy ubezpieczyciel stosuje tzw. wyłączenia. W przypadku polis OC informacje o tym można znaleźć w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, natomiast AC – w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń).

Zgodnie z zapisami ustawy (dotyczy OC) ubezpieczyciel nie będzie miał obowiązku likwidować szkód lub będzie mógł domagać się regresu (świadczenia zwrotnego od sprawcy zdarzenia drogowego) m.in. w sytuacji gdy:

 • kierowca prowadził pojazd będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
 • kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami,
 • kierowca uciekł z miejsca zdarzenia,
 • doszło do skażenia środowiska,
 • kierowca wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa.

Z jeszcze bardziej rozbudowaną sekcją wyłączeń zetkną się kierowcy, którzy zdecydują się wykupić dla swojego pojazdu elektrycznego lub hybrydowego ubezpieczenie AC. Polisa AC może też być ograniczona terytorialnie. Przykładowo firma Allianz swoim klientom oferuje ochronę ubezpieczeniową na terenie Polski oraz:

 • państw basenu Morza Śródziemnego (oprócz Algierii, Libii i Syrii),
 • państw europejskich – choć na terytorium Rosji, Ukrainy, Mołdawii i Białorusi ubezpieczeniem nie są objęte szkody powstałe na skutek kradzieży.

Podobne zapisy można znaleźć w OWU innych ubezpieczycieli. Należą do nich m.in. firmy Concordia, AXA, Link4 czy Warta.

Właściciele pojazdów mogą spotkać się w umowie z zapisem o minimalnej szkodzie. Często jest to 500 zł – jeżeli szkoda zostanie wyceniona np. na 300 zł, ubezpieczyciel nie pokryje jej naprawy. Innym przykładem wyłączenia jest zapis mówiący, że ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania za kradzież pojazdu, jeżeli w chwili jej dokonania urządzenia zabezpieczające przed nią nie były uruchomione. Także zgłoszenie szkody w terminie późniejszym niż wymagany przez ubezpieczyciela w skrajnych przypadkach może doprowadzić do odmowy wypłaty odszkodowania.

Gdzie kupić ubezpieczenie na auto elektryczne lub hybrydę?

Każda firma ubezpieczeniowa ma własne kanały dystrybucji oferowanych produktów. Co powinien zrobić kierowca, chcąc porównać kilka ofert? Istnieje alternatywa dla umawiania się z przedstawicielem każdej firmy z osobna – to kalkulator OC i AC zamieszczony na naszej stronie internetowej. Powodów, dla których warto z niego skorzystać, jest co najmniej kilka:

 • Oszczędność czasu. Wystarczy tylko raz udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania, a wyliczenia można otrzymać m.in. na adres mailowy. To pozwoli powrócić do kalkulacji w dowolnym momencie i dokonać najlepszego wyboru.
 • Oszczędność pieniędzy. W jednym miejscu porównać można oferty wszystkich wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli. Zakupić ubezpieczenie również można przez Internet – firma ubezpieczeniowa prześle dokumenty na wskazany adres mailowy.
 • Brak konieczności szukania najważniejszych parametrów produktu w OWU. Przy każdej polisie zamieszczone są informacje o zakresie ochrony, jaką zyskuje klient. To z kolei powoduje, że nie musi on przechodzić na strony poszczególnych ubezpieczycieli, aby znaleźć te informacje.

Zakup samochodu elektrycznego lub z napędem hybrydowym masz dopiero w planach? Już dziś możesz skorzystać z naszego kalkulatora, aby wyliczyć orientacyjną wysokość składki – wystarczy, że zaznaczysz pole „Nie posiadam jeszcze tego auta”.

Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy lub nie chcesz samodzielnie wypełniać formularza, skontaktuj się telefonicznie (22 270 00 00) z naszym doradcą.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu auta elektrycznego?

 • Cena ubezpieczeń OC i AC auta elektrycznego zależy od wielu czynników. Kluczowe są: wiek kierowcy, jego staż za kierownicą, marka i model auta, a w przypadku AC również liczba i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych.
 • Statystycznie najmniej za OC płacą właściciele pojazdów elektrycznych, chociaż nie jest to regułą – ostateczna cena składki zawsze jest wyliczana indywidualnie.
 • Przy zakupie ubezpieczenia OC lub AC warto zapoznać się z OWU danego towarzystwa. Znajdują się tam informacje o wszystkich wyłączeniach (sytuacjach, w których ubezpieczyciel nie pokryje szkód).
 • Najwygodniejszym sposobem zakupu ubezpieczeń OC i AC dla auta elektrycznego lub hybrydy jest skorzystanie z naszego kalkulatora OC i AC. Dzięki niemu w kilka minut porównasz oferty różnych ubezpieczycieli i wybierzesz najbardziej atrakcyjną dla siebie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu elektrycznego i hybrydy

 1. Na czym polega ekologiczność samochodu elektrycznego?

  Według badań samochód elektryczny w całym cyklu życia ma mniejszy ślad węglowy niż jego spalinowy odpowiednik. Pojazd z napędem elektrycznym nie emituje również spalin w trakcie eksploatacji, a to ma bezpośredni wpływ na środowisko i nasze zdrowie.

 2. Czy cena polisy OC auta elektrycznego lub hybrydowego zawsze będzie niższa niż spalinowego?

  Nie zawsze - ostateczna cena składki to w rzeczywistości wypadkowa wielu różnych czynników, nie tylko samego rodzaju napędu. Przy kalkulacji liczy się także wiek kierowcy, historia ubezpieczenia pojazdu, rok produkcji i inne parametry techniczne. Do tek kwestii za każdym razem ubezpieczyciel podchodzi indywidualnie.

 3. Czy samochód elektryczny lub hybrydowy ubezpieczę w każdym towarzystwie w Polsce?

  Zdecydowana większość ubezpieczycieli na polskim rynku oferuje produkty ubezpieczeniowe dla samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym,

 4. Do kiedy działa program dofinansowania zakupu elektryków?

  Wsparcie finansowe w ramach programu "Mój elektryk" możesz uzyskać do 2025 roku włącznie. Pamiętaj, że wartość pojazdu, który planujesz dzięki temu kupić nie może przekraczać 225 tys. złotych.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny