Każdego roku na polskich drogach pojawiają się kolejne pojazdy elektryczne i hybrydowe. Postanowiliśmy sprawdzić, czy i jak firmy ubezpieczeniowe premiują kierowców, którzy wybierając pojazd, zwracają uwagę na dobro planety i stawiają na samochody elektryczne.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu auta elektrycznego?

 • Cena ubezpieczeń OC i AC auta elektrycznego zależy od wielu czynników. Kluczowe są: wiek kierowcy, jego staż za kierownicą, marka i model auta, a w przypadku AC również liczba i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych.
 • Najmniej za OC płacą właściciele pojazdów elektrycznych. W I kwartale 2020 r. średnia cena polisy nabywanej dla e-aut za pośrednictwem naszego kalkulatora OC AC wynosiła 484 zł.
 • Przy zakupie ubezpieczenia OC lub AC warto zapoznać się z OWU. Znajdują się tam informacje o wszystkich wyłączeniach (sytuacjach, gdy ubezpieczyciel nie pokryje szkód).
 • Najwygodniejszym sposobem zakupu ubezpieczeń OC i AC dla auta elektrycznego lub hybrydy jest skorzystanie z naszego kalkulatora OC AC.

Z licznika elektromobilności uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA https://pspa.com.pl/) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM https://www.pzpm.org.pl/) wynika, że na koniec stycznia 2020 r. po polskich drogach jeździło już 5415 samochód w pełni elektrycznych i 3684 hybryd typu plug-in. Coraz większa liczba samochodów elektrycznych i hybryd ma odzwierciedlenie zarówno w rozroście sieci stacji ładowania, jak i ofercie ubezpieczycieli.

Sprawdzamy, czy konsumenci nabywający samochody elektryczne i hybrydowe powinni obawiać się wydatków związanych z zakupem ubezpieczenia OC.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC i AC?

Firmy ubezpieczeniowe nie korzystają z gotowych cenników, ale dla każdego klienta przygotowują indywidualną kalkulację. W efekcie różni kierowcy otrzymują różne propozycje cenowe. Jakie czynniki ubezpieczyciele biorą pod uwagę, wyliczając wysokość składek OC i AC? Można je podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczane są informacje o kierowcy. Firmy ubezpieczeniowe pytają o:

 • Wiek kierowcy. Przyjmuje się, że im kierowca jest młodszy, tym większą ma on skłonność do ryzykownych zachowań na drodze, co znajduje odzwierciedlenie w cenie polisy.
 • Data otrzymania uprawnień do kierowania pojazdami. Doświadczeni kierowcy lepiej radzą sobie nawet w trudnych warunkach i dlatego mogą oni liczyć na niższe składki.
 • Historia ubezpieczenia. To, od ilu lat właściciel pojazdu kupuje polisy OC i AC wpływa na wysokość przyznanej mu zniżki. Im większa zniżka, tym tańsze ubezpieczenie.
 • Miejsce zamieszkania. Kierowcy z dużych miast płacą więcej, powodem czego jest większy ruch na drogach. Statystycznie mają oni większą szansę na udział w wypadku.
 • Stan cywilny i liczba posiadanych dzieci. Z gromadzonych przez ubezpieczycieli danych wynika, że kierowcy posiadający dzieci jeżdżą bezpieczniej. W efekcie płacą oni mniej za polisę.

Podmioty oferujące ubezpieczenie komunikacyjne uzależniają wysokość składki ubezpieczeniowej także od parametrów pojazdu. Zanim klient otrzyma ofertę, musi on odpowiedzieć na pytania, które dotyczą:

 • Marki i modelu samochodu. Niektóre marki (np. BMW i Audi) charakteryzują się wyższą szkodliwością. Właściciele szybkich, sportowych aut płacą więcej niż pozostali.
 • Pojemności silnika. Pojazdy, które mogą rozwinąć duże prędkości i mają większą masę w momencie kolizji spowodują rozleglejsze szkody niż pozostałe auta. W efekcie ich właściciele płacą więcej.
 • Przebiegu. Ten parametr pozwala firmom ubezpieczeniowym ocenić stan techniczny auta. Im wyższy przebieg, tym pojazd jest bardziej wyeksploatowany, a jego ubezpieczenie droższe.
 • Miejsca parkowania. Ten czynnik ma wpływ na wysokość składki polisy AC. Właściciele pojazdów, którzy parkują na świeżym powietrzu, są bardziej narażeni na kradzież.
 • Liczby zabezpieczeń. Ma ona wpływ na cenę polisy AC. W im więcej zabezpieczeń pojazd został wyposażony, tym lepiej jest chroniony przed kradzieżą, a to korzystnie wpływa na cenę polisy.

Jeżeli samochód stanowi współwłasność kilku osób lub korzysta z niego kilku kierowców, to firma ubezpieczeniowa uwzględni ten fakt przy wycenie polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC auta elektrycznego?

Cena ubezpieczeń OC i AC dla pojazdów elektrycznych również jest wyliczana na podstawie informacji przekazanych przez ich właścicieli. Kierowca, który skorzysta z oferty agenta ubezpieczeniowego lub z naszego kalkulatora OC AC, będzie musiał odpowiedzieć na wszystkie wyżej wymienione pytania. Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC i AC auta elektrycznego? Za pomocą kalkulatora OC AC zamieszczonego w naszym serwisie sprawdziliśmy propozycje dla kilku kierowców, którzy mają różną historię ubezpieczeniową i staż za kierownicą. Łączy ich zaś korzystanie z tego samego modelu pojazdu – Nissan Leaf z 2018 r.

WłaścicielNajtańsze OCNajtańszy pakiet OC ACNajdroższy pakiet OC AC
25-letni student z Rybnika, singiel, prawo jazdy od 6 lat, 2-letnia historia ubezpieczenia551 zł1650 zł8725 zł
36-letnia prawniczka z Łodzi, zamężna, dziecko (7 lat), prawo jazdy od 18 lat, 5-letnia historia ubezpieczenia (1 szkoda z ubezpieczenia OC)575 zł1461 zł5459 zł
48-letni nauczyciel z Opola, rozwiedziony, dzieci (16 i 13 lat), prawo jazdy od 29 lat, ponad 10-letnia historia ubezpieczenia450 zł1162 zł3999 zł
39-letnia nauczycielka z Gdańska, zamężna, prawo jazdy od 2 lat, 2-letnia historia ubezpieczenia658 zł1904 zł6857 zł
68-letni emeryt z Poznania, wdowiec, prawo jazdy od 40 lat, ponad 10-letnia historia ubezpieczenia415 zł1124 zł4267 zł

Jak wynika z powyższego zestawienia, im kierowca ma dłuższy staż za kierownicą, tym lepszą ofertę otrzyma od ubezpieczyciela. Znaczenie ma również rodzaj pojazdu.

Za pośrednictwem naszego kalkulatora OC AC coraz więcej kierowców ubezpiecza samochody elektryczne. Największą popularnością cieszą się pojazdy marek: Tesla, Nissan, BMW i Skoda. Ile średnio za ubezpieczenie OC najpopularniejszych aut elektrycznych płacą ich kierowcy? Wyniki znajdziecie w poniższej tabeli.

Skoda Citigo-e iVNissan LeafTesla Model STesla Model XBMW i3
450 zł451 zł491 zł515 zł522 zł

Mimo że pojazdy elektryczne i hybrydowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, to wciąż wiele osób obawia się (niesłusznie) wysokich kosztów ubezpieczenia. Z naszych obserwacji wynika, że to właśnie osoby trzymające w garażach pojazdy z napędem elektrycznym płacą najniższe składki. W pierwszym kwartale 2020 r. kierowcy kupujący ubezpieczenie OC za pośrednictwem naszego kalkulatora OC AC płacili:

 • 484 zł – za ubezpieczenie aut z napędem elektrycznym,
 • 660 zł – za ubezpieczenie pojazdów z silnikiem benzynowym,
 • 677 zł – za ubezpieczenie hybrydy (benzyna/elektryczny),
 • 699 zł – za ubezpieczenie pojazdów z silnikiem diesla,
 • 737 zł – za ubezpieczenie aut z instalacją LPG.

Z przywołanych danych wyłania się konkluzja, że firmy ubezpieczeniowe przygotowały atrakcyjne oferty dla właścicieli pojazdów z napędem elektrycznym – to właśnie ta grupa klientów płaci statystycznie najmniej.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC auta hybrydowego?

Mniejszą popularnością od aut spalinowych wśród polskich kierowców cieszą się samochody z napędem hybrydowym, chociaż i tych pojazdów po polskich drogach jeździ coraz więcej. Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie auta hybrydowego? Analogicznie jak w przypadku pojazdów z innymi napędami, cena składki jest wyliczana indywidualnie. Przygotowaliśmy kalkulację składek ubezpieczeń OC i AC dla Toyoty Corolli z 2018 r. (pojemność silnika 1798 cm3) dla różnych kierowców. W poniższej tabeli prezentujemy wyniki.

WłaścicielNajtańsze OCNajtańszy pakiet OC ACNajdroższy pakiet OC AC
27-letnia sekretarka z Białegostoku, zamężna, prawo jazdy od 2020 r., brak historii ubezpieczeniowej1381 zł4011 zł38 608 zł
43-letni inżynier z Sopotu, żonaty, jedno dziecko (13 lat), prawo jazdy od 20 lat, 15-letnia historia ubezpieczeniowa (2 szkody, w 2016 r. i 2007 r.)586 zł1727 zł7098 zł
22-letni student z Opola, singiel, prawo jazdy od 2 lat, 1 rok wcześniejszego ubezpieczenia1244 zł2164 zł9087 zł
56-letnia gospodyni domowa z Pszczyny, zamężna, dwoje dzieci (powyżej 26 lat), prawo jazdy od 37 lat, 27-letnia historia ubezpieczenia, 1 szkoda (w 1999 r.)495 zł1137 zł7183 zł
33-letni przedsiębiorca z Warszawy, singiel, prawo jazdy od 5 lat, 5-letnia historia ubezpieczeniowa776 zł2092,22 zł8581 zł

Kluczowymi czynnikami, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia OC, jest m.in. wiek kierowcy i jego staż za kierownicą. Im młodszy jest kierowca i im krócej ma uprawnienia do kierowania pojazdami, tym więcej zapłaci on za ochronę ubezpieczeniową swojego samochodu. Sprawdziliśmy, ile średnio za ubezpieczenie pojazdów z napędem elektrycznym i hybrydowym płacili kierowcy, którzy kupili polisę, wykorzystując w tym celu nasz kalkulator OC AC.

Wiek kierowcyCena OC benzyna/elektryczny (średnia)Cena OC elektryczny (średnia)
18-25 lat1440 zł1174 zł
25-35 lat791 zł500 zł
36-45 lat624 zł450 zł
46-55 lat624 zł450 zł
powyżej 55 lat624 zł450 zł

Wyniki powyższego zestawienia nie powinny specjalnie dziwić. Każda firma ubezpieczeniowa obecna na polskim rynku stosuje system bonus-malus, czyli nalicza zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy (i zwyżki, jeżeli kierowca spowodował kolizję). W praktyce starsi kierowcy mają dłuższy staż za kierownicą, a zatem cieszą się wyższymi zniżkami. To z kolei powoduje, że ich wydatek na całoroczną polisę OC jest niższy.

Kiedy ubezpieczenia OC i AC nie działają?

Wielu kierowców błędnie zakłada, że mając ubezpieczenie OC i AC w każdej sytuacji będą mogli liczyć na firmę ubezpieczeniową. Tymczasem każdy ubezpieczyciel stosuje tzw. wyłączenia. W przypadku polis OC informacje o wyłączeniach można znaleźć w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, natomiast AC – w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń). Zgodnie z zapisami ustawy (dotyczy OC) ubezpieczyciel nie będzie miał obowiązku likwidować szkód lub będzie mógł domagać się regresu (świadczenia zwrotnego od sprawcy zdarzenia drogowego) m.in. w następujących sytuacjach:

 • gdy kierowca prowadził pojazd będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
 • gdy kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami,
 • gdy kierowca uciekł z miejsca zdarzenia,
 • gdy doszło do skażenia środowiska,
 • gdy kierowca wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa.

Z jeszcze bardziej rozbudowaną sekcją wyłączeń zetkną się kierowcy, którzy zdecydują się wykupić dla swojego pojazdu elektrycznego lub hybrydowego ubezpieczenie AC. Polisa AC może też być ograniczona terytorialnie. Przykładowo firma Allianz swoim klientom oferuje ochronę ubezpieczeniową na terenie Polski oraz:

 • państw basenu Morza Śródziemnego (oprócz Algierii, Libii i Syrii),
 • państw europejskich – choć na terytorium Rosji, Ukrainy, Mołdawii i Białorusi ubezpieczeniem nie są objęte szkody powstałe na skutek kradzieży.

Podobne zapisy można znaleźć w OWU innych ubezpieczycieli. Należą do nich m.in. firmy Concordia, AXA, Link4 czy Warta.

Właściciele pojazdów mogą spotkać się w umowie z zapisem o minimalnej szkodzie. Często jest to 500 zł – jeżeli szkoda zostanie wyceniona np. na 300 zł, ubezpieczyciel nie pokryje jej naprawy. Innym przykładem wyłączenia jest zapis mówiący, że ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania za kradzież pojazdu, jeżeli w chwili jej dokonania urządzenia zabezpieczające przed nią nie były uruchomione. Także zgłoszenie szkody w terminie późniejszym niż wymagany przez ubezpieczyciela w skrajnych przypadkach może doprowadzić do odmowy wypłaty odszkodowania.

Gdzie kupić ubezpieczenie na auto elektryczne lub hybrydę?

Każda firma ubezpieczeniowa ma własne kanały dystrybucji oferowanych produktów. Co powinien zrobić kierowca, chcąc porównać kilka ofert? Istnieje alternatywa dla umawiania się z przedstawicielem każdej firmy z osobna – to kalkulator OC AC zamieszczony na naszej stronie internetowej. Powodów, dla których warto z niego skorzystać, jest co najmniej kilka:

 • Oszczędność czasu. Wystarczy tylko raz udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania, a wyliczenia można otrzymać m.in. na adres mailowy. To pozwoli powrócić do kalkulacji w dowolnym momencie i dokonać najlepszego wyboru.
 • Oszczędność pieniędzy. W jednym miejscu porównać można oferty wszystkich wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli. Zakupić ubezpieczenie również można przez internet – firma ubezpieczeniowa prześle dokumenty na wskazany adres mailowy.
 • Brak konieczności szukania najważniejszych parametrów produktu w OWU. Przy każdej polisie zamieszczone są informacje o zakresie ochrony, jaką zyskuje klient. To z kolei powoduje, że nie musi on przechodzić na strony poszczególnych ubezpieczycieli, aby znaleźć te informacje.

Zakup samochodu elektrycznego lub z napędem hybrydowym masz dopiero w planach? Już dziś możesz skorzystać z naszego kalkulatora OC AC, aby wyliczyć orientacyjną wysokość składki – wystarczy, że zaznaczysz pole „Nie posiadam jeszcze tego auta”.

Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy lub nie chcesz samodzielnie wypełniać formularza, skontaktuj się telefonicznie (22 270 00 00) z naszym doradcą.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny