[Głosów: 197 Średnia: 4.2]

Ubezpieczenie OC gwarantuje poszkodowanemu nie tylko likwidację szkody na koszt ubezpieczyciela sprawcy, ale też możliwość wynajęcia auta zastępczego. Zanim jednak udasz się do wypożyczalni, sprawdź w jakiej sytuacji i na jakich zasadach przysługuje Ci taki pojazd.

Podsumowanie:

  1. Każdy poszkodowany w zdarzeniu drogowym ma prawo ubiegać się wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy.
  2. Ubezpieczyciel może odmówić opłacenia kosztów wynajmu auta zastępczego, jeśli posiadasz inny samochód, który możesz użytkować.
  3. Auto wynajęte z OC sprawcy musi być tej samej klasy, co uszkodzony pojazd.
  4. Samochód zastępczy możesz użytkować przez cały okres naprawy własnego auta lub do momentu wypłacenia odszkodowania w przypadku szkody całkowitej.

 

22 lipca 2013 roku Sąd Najwyższy orzekł, że obowiązkiem towarzystwa ubezpieczeniowego jest pokrycie wszystkich uzasadnionych kosztów wynajmu pojazdu zastępczego aż do momentu odzyskania sprawnego pojazdu. W przypadku orzeczenia szkody całkowitej, okres wynajmu obejmuje czas niezbędny do nabycia nowego samochodu. Aby skorzystać z tej możliwości, należy jednak pamiętać o kilku zasadach.

Kiedy możesz ubiegać się auto zastępcze z OC sprawcy?

Oczywiście w sytuacji, gdy Twój samochód po zdarzeniu drogowym z winy innego kierowcy wymaga naprawy lub w ogóle nie nadaje się do użytku (szkoda całkowita). Zapotrzebowanie na auto zastępcze należy zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy najlepiej równolegle ze zgłoszeniem szkody z OC.  Ubezpieczyciel nie może odmówić opłacenia kosztów wynajmu, argumentując to możliwością korzystania np. z komunikacji miejskiej. Jeśli do tej pory samochód wykorzystywałeś każdego dnia, masz prawo otrzymać auto zastępcze.

Przykład: Jeśli każdego dnia odwozisz dziecko do przedszkola, a następnie jedziesz nim do pracy, ubezpieczyciel musi opłacić koszt wynajmu samochodu zastępczego, który umożliwi Ci wykonywanie codziennych obowiązków.

Są jednak sytuacje, w których towarzystwo ma prawo odmówić Ci pokrycia kosztów takiego pojazdu.

Kiedy ubezpieczyciel odmówi opłacenia auta zastępczego?

Jeśli Twoje auto zostało uszkodzone, ale posiadasz drugie, które bez problemu możesz wykorzystywać do wykonywania codziennych obowiązków, towarzystwo ma prawo odmówić pokrycia kosztów samochodu zastępczego. Podobnie może zachować się, jeśli udowodni Ci, że dotychczas używałeś samochodu okazjonalnie i nie jest on dla Ciebie niezbędny. Problem pojawi się również, jeśli będziesz chciał wynająć samochód bardziej wartościowy niż Twój uszkodzony pojazd. Wypożyczone auto musi być bowiem tej samej klasy, co własność poszkodowanego. W innej sytuacji, ubezpieczyciel może nie pokryć pełnego kosztu wypożyczonego samochodu.

Przykład 1: Jeśli uszkodzeniu uległ dostawczy samochód, który wykorzystujesz do pracy, a posiadasz inne podobne auto, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wynajmu. Jeśli jednak Twój drugi pojazd, to klasyczna osobówka, towarzystwo ma obowiązek opłacić koszt wynajmu pojazdu zastępczego.

Przykład 2: Jeśli Twój samochód to np. Ford Mondeo, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wynajmu Mercedesa klasy S.

Przeczytaj również:
Tanie OC dla młodych kierowców
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Jak długo możesz użytkować samochód zastępczy z OC sprawcy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje Ci do momentu, w którym Twoje auto będzie w pełni sprawne. Niestety wciąż zdarza się, że ubezpieczyciele nie przestrzegają w pełni tej zasady. Dla kierowcy okres naprawy oznacza bowiem czas od momentu wystąpienia zdarzenia do odebrania sprawnego samochodu. Towarzystwo może natomiast uwzględnić tylko faktyczny czas naprawy, nie biorąc pod uwagę np. okresu oczekiwania na niezbędne do naprawy części. Takie działanie jest niezgodne z prawem. Warto mieć to na uwadze i dochodzić w pełni swoich praw. W przypadku wystąpienia szkody całkowitej termin użytkowania pojazdu zastępczego zwykle pokrywa się z wypłatą odszkodowania, za które poszkodowany może kupić nowy samochód. W uzasadnionych(udokumentowanych) przypadkach ten termin może się wydłużyć do dnia zakupu nowego auta

Jak wynająć samochód zastępczy?

Możliwości są trzy i żadna z nich nie jest szczególnie skomplikowana.

  • Wynajem auta bezpośrednie z warsztatu naprawczego (o ile istnieje taka możliwość). Ubezpieczyciel rozliczy się z właścicielem warsztatu.
  • Skorzystanie z wypożyczalni samochodów, która rozliczy się z towarzystwem.
  • Skorzystanie z usług wypożyczalni wskazanej przez ubezpieczyciela.

Bez względu na to, z której metody skorzystasz, pamiętaj, że koszty użytkowania samochodu zastępczego (np. paliwo, płyny) musisz pokryć samodzielnie.

 

 

Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marccin
2 lat temu

Potwierdzam tez wynajmowalem od intercars24.pl auto po wypadku, dodatkowo profesjonalne doradztwo w zakresie likwidacji szkody! Maja tez darmowe holowanie po kolizji! Tel 666500500

Alan
2 lat temu
Reply to  Marccin

Jest inna firma z 24.pl

Piotr
2 lat temu
Reply to  Alan

Witam jest jeszcze OpenCar24.pl

Dominik
2 lat temu

Auto zastępcze z oc sprawcy tylko z Intercars24.pl maja duze doswiadczenie.

Agnieszka
2 lat temu

W artykule jest błąd, w przypadku szkody całkowitej, auto należy się nie do momentu wypłaty odszkodowania a do usunięcia szkody, czyli zakupu kolejnego pojazdu. Jest na to stosowna uchwała SN z dnia 22 listopada 2013 r. (sygn. akt III CZP 76/13).

Urszula
2 lat temu

Samochód zastępczy tylko z wypożyczalni Best-Rent w Warszawie dla ułatwienia podsyłam link do artykułu na stronie wypożyczalni best-rent.pl/wynajem-aut-warszawa/