Kierowcy poruszający się motocyklami są również zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia OC, a za niedopełnienie tego obowiązku grozi im kara finansowa. Poza podstawową ochroną, jaką daje polisa OC, miłośnicy jednośladów mają także możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, jakim jest assistance motocyklowe. Czy warto? Co daje kierowcy taka rozszerzona polisa?

Assistance motocyklowe to dodatkowe ubezpieczenie, które może się przydać właścicielom jednośladów, kiedy podczas podróży przydarzy im się coś nieprzewidzianego. Awaria, wypadek, a czasem po prostu brak paliwa to sytuacje, w których kierowca będzie mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela.

Polisa, jaką jest assistance motocyklowe daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala cieszyć się wyprawami w nieznane. Zazwyczaj w ramach wsparcia udzielana jest pomoc techniczna, medyczna czy informacyjna. Ubezpieczenie assistance motocykla przyda się tym, którzy jednośladem podróżują często i lubią wybierać się w długie i dalekie podróże.

Czym jest ubezpieczenie assistance motocykla?

Ubezpieczenie assistance motocykla jest dobrowolne. Oznacza to, że właściciel jednośladu może, ale nie musi zdecydować się na jego wykupienie. Podstawowym przeznaczeniem takiej polisy jest wsparcie kierowcy w przypadku zdarzeń losowych, do których może dojść podczas podróży. W razie jakichkolwiek problemów w drodze ubezpieczony może liczyć na profesjonalną pomoc. Zakres ochrony oferowany przez poszczególne firmy ubezpieczeniowe bywa różny, dlatego warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy.

Porównaj ceny OC i AC

Jaką ochronę można uzyskać w ramach assistance motocykla?

Kradzież motocykla, poważna awaria, wypadek uniemożliwiają dalszą podróż. W takiej sytuacji przyda się assistance motocyklowe. Co może obejmować wsparcie ubezpieczyciela?

  • pomoc techniczną – naprawa pojazdu na miejscu lub odholowanie go do warsztatu;
  • pomoc medyczną – konsultacja z lekarzem, dowiezienie leków, transport medyczny;
  • pomoc informacyjną – udzielenie informacji o najbliższych warsztatach, hotelach, stacjach benzynowych;
  • pomoc w podróży – nocleg w hotelu, możliwość kontynuowania podróży, wynajem samochodu zastępczego.

Dokładny zakres wsparcia zapisany jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia, dlatego zawsze warto się z nimi zapoznać. Zanim zadecydujesz o zakupie ubezpieczenia assistance motocyklowego, sprawdź, co Ci oferuje. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • zasięg terytorialny polisy;
  • limit holowania;
  • zakres usług oferowanych przez pomoc drogową;
  • możliwość naprawy na miejscu zdarzenia;
  • dostępność pojazdu zastępczego;
  • możliwość skorzystania z pomocy tłumacza, prawnika;
  • możliwość skorzystania z pomocy medycznej;
  • możliwość kontynuowania podróży na koszt ubezpieczyciela.

Trzeba pamiętać, że ubezpieczyciele wprowadzają różnego rodzaju ograniczenia, a niektóre sytuacje mogą być całkowicie wyłączone spod ochrony.

Gdzie można kupić assistance na motocykl?

Obecnie wiele firm ubezpieczeniowych oferuje assistance dla motocykla. Oznacza to, że również miłośnicy jednośladów mogą korzystać z rozszerzonej ochrony w trakcie podróży. Dobrowolne ubezpieczenie oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego właściciele motocykli mają w czym wybierać. Co proponują poszczególni ubezpieczyciele?

Assistance motocykla w Link4

Assistance motocyklowe możesz wykupić w Link4. Masz możliwość wyboru obowiązkowego OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Kierowca jednośladu otrzymuje prawo do skorzystania z pomocy drogowej i holowania pojazdu do najbliższego warsztatu (do 100 km) lub naprawy na miejscu (ubezpieczyciel pokrywa koszty do 400 zł). Może również otrzymać do dyspozycji pojazd zastępczy na czas do 3 dni w razie wypadku lub kradzieży motocykla.

Auto Assistance dostępne jest w trzech wersjach.

USŁUGAPAKIET BAZAPAKIET ROZSZERZONY
naprawa pojazdu na miejscu zdarzeniaTAKTAK
holowanie pojazduTAK (do najbliższego warsztatu)TAK (do limitu kilometrów wskazanego w polisie)
dostarczenie paliwaTAKTAK
dostawa części zamiennychNIETAK
organizacja parkinguNIETAK
specjalistyczna pomoc na autostradzieNIETAK
pojazd zastępczy NIETAK (do limitu dni wskazanego w polisie)
pomoc tłumaczaNIETAK
wymiana koła, naprawa ogumieniaNIETAK
przewóz medycznyNIETAK

Assistance motocykla w Compensa

Ubezpieczenie assistance motocykla w towarzystwie Compensa to dwa warianty do wyboru: baza i rozszerzony. Assistance motocyklowe rozszerzone daje możliwość modyfikacji limitu holowania oraz okresu, na jaki przyznawany jest pojazd zastępczy. Jako pojazd zastępczy Compensa oferuje motocykl tej samej klasy lub samochód klasy B.

Ubezpieczenie assistance motocykla w Compensa to natychmiastowa pomoc w razie wypadku, awarii oraz kradzieży. Towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje usługę holowania oraz podstawienia auta lub motocykla zastępczego. Warto jednak zwrócić uwagę, na jakie wsparcie można liczyć decydując się na konkretny wariant polisy.

Przykład: Pan Andrzej wykupił assistance motocyklowe w wariancie bazowym. Awaria podczas podróży uniemożliwiła dalszą jazdę. Niestety pan Andrzej nie mógł liczyć na naprawę na miejscu ani holowanie, ponieważ wersja bazowa assistance zapewnia usługę dokonania niezbędnych napraw na miejscu, jeśli problem wystąpił w wyniku wypadku, nie awarii. Gdyby ubezpieczony korzystał z wersji rozszerzonej, mógłby skorzystać z usługi naprawy na miejscu zdarzenia, a jeśli nie byłoby to możliwe, z usługi holowania do limitu kilometrów wskazanego w polisie.

USŁUGAPAKIET BAZAPAKIET ROZSZERZONY
naprawa pojazdu na miejscu zdarzeniaTAKTAK
holowanie pojazduTAK (do najbliższego warsztatu)TAK (do limitu kilometrów wskazanego w polisie)
dostarczenie paliwaTAKTAK
dostawa części zamiennychNIETAK
organizacja parkinguNIETAK
specjalistyczna pomoc na autostradzieNIETAK
pojazd zastępczy NIETAK (do limitu dni wskazanego w polisie)
pomoc tłumaczaNIETAK
wymiana koła, naprawa ogumieniaNIETAK
przewóz medycznyNIETAK

Assistance motocykla w Warcie

Assistance motocyklowe można wykupić w Warcie (WartaMoto-Assistance). Zapewnia ono wsparcie w przypadku wypadku, awarii, kradzieży lub innego zdarzenia losowego. Zakres pomocy zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia assistance:

  • Standard,
  • Złoty,
  • Złoty+,
  • Platynowy.

Istnieje również możliwość wykupienia wariantu krótkoterminowego Podróżnik 15.

W Warcie, wykupując obowiązkowe OC dla motocykla, właściciel otrzymuje jednocześnie ubezpieczenie Assistance Standard. Na jaką pomoc może liczyć kierowca jednośladu? Oferowana usługa obejmuje porycie kosztów holowania w razie wypadku (do 100 km), a także wsparcie informacyjne oraz przekazanie wiadomości.

Zobacz też: Ubezpieczenie motocykla – gdzie i za ile kupić?

Alternatywą dla podstawowego, minimalnego pakietu są opcje rozszerzone. Usługi obejmują:

  • usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia,
  • holowanie,
  • pomoc informacyjną,
  • pomoc medyczną,
  • organizację usługi wymiany opon.

Kierowca może również otrzymać do dyspozycji samochód zastępczy.

W przypadku awarii, kradzieży motocykla, czy wypadku możliwe jest skorzystanie ze wsparcia, jakim jest pomoc w podróży. Zakres pomocy zależy od rodzaju wykupionego pakietu. W przypadku wykupienia opcji Podróżnik 15, właściciel motocykla może liczyć na przewiezienie do bliższego miejsca, natomiast w przypadku pakietu Platynowego, zostanie przetransportowany do wskazanego miejsca. Opcja Standardowa nie przewiduje tego rodzaju wsparcia

tłumaczy Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń w ubezpieczamy-auto.pl

W zależności od wykupionego pakietu ubezpieczony otrzyma samochód zastępczy na okres do 5 lub do 10, a nawet 15 dni. W niektórych przypadkach nie może liczyć na taką pomoc – ma to np. miejsce w przypadku wykupionego pakietu Standard. Zakres ubezpieczenia assistance został dokładnie opisany w ogólnych warunkach ubezpieczenia obowiązujących od 1 kwietnia 2022 roku.

rodzaj pakietuSTANDARDZŁOTYZŁOTY+PLATYNOWY
suma ubezpieczenia5000; ubezpieczenie działa na terenie Polski10000;
ubezpieczenie działa na terenie Polski i Europy
20000;
ubezpieczenie działa na terenie Polski i Europy
50000;
ubezpieczenie działa na terenie Polski i Europy
pomoc tłumaczaNIETAKTAKTAK
naprawa na miejscuNIETAKTAKTAK
holowanieTAK (do 100 km na terenie Polski)TAKTAKTAK (bez limitu kilometrów na terenie Polski; do 1500 km poza granicami kraju)
złomowanieNIETAKTAKTAK
parkingNIETAKTAKTAK
kontynuacja podróżyNIETAKTAKTAK
pojazd zastępczyNIETAK (do 5 dni)TAK (do 10 dni)TAK (do 15 dni)
pomoc medycznaNIENIETAKTAK

Assistance motocykla w PZU

Co wiadomo o assistance motocyklowym oferowanym przez PZU? Opcja ta dostępna jest jako tzw. Pomoc w Drodze w wariancie Super lub Komfort. Dzięki assistance z PZU kierowcy zostanie udzielona pomoc w razie:

  • wypadku,
  • awarii,
  • rozładowanego akumulatora,
  • braku paliwa.

Dzięki rozszerzeniu polisy o nieobowiązkowe assistance właściciel motocykla może liczyć na:

  • holowanie,
  • udostępnienie samochodu zastępczego,
  • pomoc w zorganizowaniu noclegu.

Assistance Komfort oferowane jest razem z OC lub AC. Dostępny jest również wariant rozszerzony ubezpieczenia, tzw. Super PL. Motocykliści, którzy dużo podróżują za granicę, mogą skorzystać z wariantu Assistance Super PL+EU.

Opcja Komfort zapewnia podstawowe usługi assistance na terenie Polski jak doraźna naprawa czy holowanie. Na szerszy zakres pomocy mogą liczyć posiadacze ubezpieczenia w wersji Super – to nie tylko naprawa na miejscu, holowanie, czy wynajem pojazdu zastępczego, ale również:

  • złomowanie,
  • transport ubezpieczonych,
  • transport zwłok,
  • dostarczenie paliwa,
  • wymiana koła.

ZAKRES USŁUGKOMFORT Z OCKOMFORT Z ACSUPER PLSUPER PL+EU
naprawa na miejscuTAK (po kolizji, gdy sprawcą był ubezpieczony)TAK (po awarii, wypadku)TAK (po awarii, wypadku, użyciu niewłaściwego paliwa)TAK (po awarii, wypadku, użyciu niewłaściwego paliwa)
holowanieTAK (po kolizji; do 150 km)TAK (po awarii, wypadku; do 150 km)TAK (po awarii, wypadku, użyciu niewłaściwego paliwa)TAK (po awarii, wypadku, użyciu niewłaściwego paliwa)
parkingTAK (do 3 dni)TAK (do 3 dni)TAK (do 3 dni)TAK (do 3 dni)
złomowanieNIETAK (po awarii, kradzieży, odzyskanego po kradzieży)TAK (po awarii, wypadku, użyciu niewłaściwego paliwa)TAK (po awarii, wypadku, użyciu niewłaściwego paliwa)
pojazd zastępczyNIETAK (po wypadku, kradzieży; do 3 dni)TAK (po awarii, wypadku, użyciu niewłaściwego paliwa)TAK (po awarii, wypadku, użyciu niewłaściwego paliwa)
dowóz paliwa lub holowanie do najbliższej stacjiNIENIETAK (do 3 dni)TAK (do 3 dni)
przewóz do szpitalaNIENIETAK (po awarii, kradzieży, odzyskanego po kradzieży)TAK (po awarii, kradzieży, odzyskanego po kradzieży)
pomoc tłumacza za granicąNIENIETAK (po wypadku, kradzieży do 10 dni; po awarii, do której doszło w odległości powyżej 20 km od domu, do 5 dni)TAK (po wypadku, kradzieży do 10 dni; po awarii, do której doszło w odległości powyżej 20 km od domu, do 5 dni)
usługi informacyjneTAKTAKTAK (pojazd znajduje się w odległości większej niż 20 km od domu)TAK (pojazd znajduje się w odległości większej niż 20 km od domu)
przekazanie pilnej wiadomościTAK jednorazowoTAK jednorazowoTAK (w razie uszkodzenia ciała lub nagłego TAK (w razie uszkodzenia ciała lub nagłego zachorowania kierowcy)

Jakie są wyłączenia ubezpieczycieli w assistance motocykla?

Do każdego ubezpieczenia dodana jest tzw. lista wyłączeń. Informuje ona o sytuacjach, w których ubezpieczyciel nie udzieli wsparcia. Dokładne informacje dotyczące wyłączeń można znaleźć w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Warto zapoznać się z nimi, aby wiedzieć, kiedy ubezpieczyciel będzie mógł odmówić pomocy. Jakie są najczęstsze wyłączenia w assistance motocykla?

W OWU Link4 można znaleźć informację, że ubezpieczyciel nie udzieli świadczenia, jeśli do zdarzenia dojdzie podczas jazdy motocyklem po drodze gruntowej, żużlu, kamieniach, czy szutrze. Ubezpieczyciel nie odpowiada za uszkodzenie opony, jeśli w chwili zdarzenia bieżnik ma grubość 1,6 mm.

Co ważne, towarzystwo ubezpieczeniowe jest zwolnione z odpowiedzialności, jeśli do zdarzenia dojdzie podczas rajdu, w czasie jazd wyścigowych, prób szybkościowych. Oczywiście, jednym z powodów, dla którego ubezpieczyciel odmówi wsparcia jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, czy środków odurzających.

Ubezpieczyciel może także odmówić świadczenia, jeśli do zdarzenia doszło podczas jazdy motocyklem, który nie posiadał ważnego badania technicznego, o ile stan techniczny miał wpływ na powstanie szkody.

Ochrona ubezpieczeniowa nie dotyczy też sytuacji, gdy kierujący motocyklem nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdu, czy w przypadku, gdy motocykl ugrzązł w błocie. Niektórzy ubezpieczyciele nie udzielają wsparcia, gdy do zdarzenia dojdzie w azjatyckiej części Turcji, czy Rosji.

Ile kosztuje assistance motocyklowe?

Koszt polisy, jaką jest assistance motocyklowe może być różny w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Ostateczny koszt zależny jest od typu i marki jednośladu, miejsca zameldowania, sposobu użytkowania pojazdu. Każdy ubezpieczyciel może zaproponować innego rodzaju pakiety. Często assistance dostępne jest do kupienia wraz z OC lub AC.

Każdy, kto chce sprawdzić przybliżony koszt polisy, może skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń. Wystarczy podać dane dotyczące motocykla oraz kierowcy (historia ubezpieczeń, okres posiadania uprawnień, miejsce zamieszkania, stan cywilny, liczba dzieci). Wszystkie te informacje mają znaczenie przy obliczaniu wysokości składki.

Warto też pamiętać, że każdorazowo polisa dobierana jest indywidualnie dla motocyklisty i o kwocie kierowca dowie się po rozmowie z ubezpieczycielem lub wyliczając składkę z pomocą kalkulatora ubezpieczeń.

Co ciekawe, informacje o wysokości assistance motocyklowego w Allianz dostępne są na stronie towarzystwa. Można sprawdzić kwotę polisy dla skutera, motocykla 125 cm3 oraz pozostałych motocykli. Właściciele jednośladów mogą zakupić Assistance motocyklowe obowiązujące w Polsce i za granicą (PL + EU) oraz tylko za granicą (EU). Ile trzeba zapłacić za polisę w Allianz?

  • City PL – 163 zł (kwota aktualna w październiku 2023);
  • Tourer PL + EU – 219 zł;
  • Touring (ubezpieczenie działające w Europie) – 9,84 zł/dobę;
  • Adventure (ubezpieczenie assistance motocykla działające za granicą) – 13,38 zł/dobę.

Czy warto kupić assistance motocykla w pakiecie z OC?

Jeśli myślisz o ubezpieczeniu assistance, możesz zdecydować się na zakup pakietu, czyli OC + Assistance lub na kompleksową polisę, czyli AC, OC, Assistance. Warto w takiej sytuacji zwrócić uwagę, jaką ochronę oferuje ubezpieczyciel, ponieważ assistance w pakiecie to często okrojona wersja. Cena takiej polisy może być jednak atrakcyjniejsza niż przy zakupie ubezpieczeń oddzielnie.

Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z różnymi wariantami assistance, aby dobrać zakres ochrony do swoich oczekiwań i potrzeb. Można wykupić je osobno, a nawet w innym towarzystwie niż obowiązkowe OC. To daje kierowcy sporo możliwości. Oczywiście właściciel jednośladu może wybrać pakiet ubezpieczenia i dopłacić za rozszerzenie assistance. To kolejna opcja do rozważenia.

Może cię zainteresować: Gdzie najlepiej ubezpieczyć auto w 2023 roku?

Trzeba też pamiętać, że nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje assistance bez OC. To także należy wcześniej sprawdzić. Assistance bez OC można wykupić na rok, ale również na okres krótszy niż rok – jest to tzw. ubezpieczenie krótkoterminowe (nawet na kilka dni). Taka opcja będzie atrakcyjna dla właścicieli motocykli, którzy wybierają się na krótkie wyprawy w sezonie. Assistance zapewni im uzyskanie pomocy technicznej (np. dostarczenie części zamiennych, holowanie).

Czy warto kupić assistance z OC w pakiecie?

Pan Marek porównał oferty dwóch towarzystw ubezpieczeniowych, ponieważ chciał wykupić polisę na motocykl. Zastanawiał się, czy lepiej zakupić osobno OC i assistance, czy wybrać pakiet:

  1. UNIQA zaoferowała OC oraz assistance motocyklowe za kwotę 115 zł. Assistance zawiera holowanie (75 km), naprawę na miejscu i samochód zastępczy.
  2. Allianz umożliwia wykupienie samodzielnego assistance City PL, dzięki któremu pan Marek będzie miał zagwarantowaną naprawę na miejscu (do 400 zł), holowanie do 100 km, parking strzeżony na 3 doby, a także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (obejmuje uraz ciała, śmierć w wyniku wypadku).

Porównaj ceny OC i AC

Choć cenowo oferta UNIQA jest przystępniejsza, zakres ubezpieczenia assistance jest szerszy w przypadku wykupienia go jako osobnej usługi w Allianz.

Przed zakupem ubezpieczenia warto porównać oferty kilku towarzystw w kalkulatorze OC i AC, sprawdzić, czy dają możliwość nabycia assistance bez OC, a także ile należy dopłacić, aby rozszerzyć zakres ASS w przypadku wykupienia pakietu z OC lub AC.

Podsumowanie:

  1. Assistance motocyklowe jest ubzpieczeniem dobrowolnym.
  2. ASS gwarantuje pomoc kierowcy w sytuacji nieprzewidzianego zdarzenia na drodze (pomoc techniczną, medyczną, informacyjną).
  3. Niektóre towarzystwa oferują assistance jedynie z OC lub AC.
  4. Przed zakupem polisy warto zapoznać się z OWU, w którym opisany jest zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o assistance na motocykl

  1. Czy można kupić krótkoterminowe assistance motocykla?

    Tak, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie assistance nawet na kilka dni.

  2. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenie assistance motocykla?

    Przede wszystkim na zakres ubezpieczenia, oferowaną pomoc i wyłączenia. Należy zapoznać się z OWU, w których znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

  3. Czy motocykl musi być objęty także ubezpieczeniem OC, czy wystarczy samo assistance?

    Każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które właściciel może, ale nie musi wykupić. Zapewnia ono ochronę w drodze jak pomoc techniczną, holowanie, samochód zastępczy w razie wypadku, czy awarii. Za brak aktualnego OC na właścicieli samochodów czy motocykli nakładane są kary finansowe.

  4. Czy w każdym towarzystwie kupię assistance motocykla?

    Oferty towarzystw różnią się od siebie. Niektóre dają możliwość wykupienia samodzielnego ASS, w innych dostępne jest ono jedynie w pakiecie z OC. Dziś oferta ubezpieczeń assistance jest coraz szersza i większość ubezpieczycieli daje możliwość zakupienia ASS.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny