Wsiadając za kierownicę, wyrobiłeś sobie nawyk sprawdzania, czy masz przy sobie polisę OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy? Od 1 października 2018 r. nie musisz już wozić ze sobą potwierdzenia zawarcia umowy OC, chociaż od tej zasady są wyjątki. Poznaj szczegóły.

Dowód zakupu ubezpieczenia OC – to warto wiedzieć

 

  • od 1 października 2018 r., kierowcy nie muszą mieć przy sobie dowód zakupu OC
  • informacje o tym, czy kierowca porusza się ubezpieczonym autem znajdują się w CEPIK
  • są wyjątki kiedy należy mieć przy sobie OC, tj. wyjazd za granicę, zarejestrowanie pojazdu poza granicami Polski, finalizacja zakupu sprzedaży auta
  • w przypadku kolizji, w oświadczeniu należy zamieścić dane o polisie OC, czyli wskazać nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, numer polisy i okres ubezpieczenia
  • informacje podane przez sprawcę kolizji można szybko zweryfikować, korzystając z portalu Historiapojazdu.gov.pl, Ufg.pl (podając numer VIN lub numer rejestracyjny

Nowelizacja ustawy Prawo drogowe z 2018 r. zniosła konieczność posiadania w schowku samochodu polisy OC. Z punktu widzenia kierowców to duże ułatwienie, chociaż niektórzy zabierają w trasę te dokumenty z przyzwyczajenia, a jeszcze inni dlatego, że w razie spowodowania kolizji drogowej lub wypadku nie będą w stanie podać z pamięci numeru polisy OC. Czy te obawy są słuszne?

Czy dostanę mandat za jazdę bez potwierdzenia OC?

Do 1 października 2018 r. każdy kierowca miał obowiązek posiadać przy sobie potwierdzenie zawarcia polisy OC. W przypadku kontroli drogowej za brak takiego dokumentu policjanci wystawiali mandat w wysokości 50 zł. Po nowelizacji ustawy Prawo drogowe, od 1 października 2018 r., kierowcy nie muszą już zabierać w drogę potwierdzenia zawarcia polisy OC, a w razie kontroli drogowej nie muszą obawiać się konsekwencji finansowych – nie otrzymają mandatu karnego.

Wprowadzenie zmian w ustawie Prawo drogowe było możliwe dzięki zmodernizowaniu systemu informatycznego CEPIK 2.0 (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Aktualnie w razie stwierdzenia nieprawidłowości (np. braku badań technicznych pojazdu) organy uprawnione do kontroli kierowców (np. policja) nie zatrzymują już fizycznie dowodu rejestracyjnego, ale odnotowują ten fakt właśnie w CEPIK i wydają kierowcy pokwitowanie. Dzięki temu nie ma konieczności wożenia ze sobą potwierdzenia zawarcia umowy OC. Informacje o tym, czy kierowca porusza się ubezpieczonym pojazdem również znajdują się w systemie.

Przeczytaj także:
OC na raty – gdzie kupić?
Ubezpieczenie krótkoterminowe

Kiedy zabrać ze sobą potwierdzenie zakupu polisy OC?

Jeżeli na co dzień poruszasz się po polskich drogach pojazdem zarejestrowanym w polskim urzędzie, nie musisz wozić ze sobą polisy OC. Ten dokument powinieneś jednak zabrać ze sobą, gdy:

  • wyjeżdżasz za granicę – w razie kolizji lub wypadku zagraniczne służby będą wymagać okazania dokumentu potwierdzającego zawarcie ubezpieczenia OC,
  • podejrzewasz, że na trasie, którą zamierzasz jechać, nie będzie zasięgu – wówczas nie będziesz mógł sprawdzić numeru polisy OC zdalnie,
  • korzystasz z pojazdu zarejestrowanego za granicami Polski – w razie kontroli drogowej polskie służby będą wymagać okazania tego dokumentu,
  • jedziesz sfinalizować zakup sprzedaży pojazdu – jako sprzedawca masz obowiązek przekazać nabywcy m.in. potwierdzenie zakupu polisy OC.

O powyższych wyjątkach warto pamiętać. Szczególnie kłopotliwe może być nieposiadanie przy sobie fizycznego (papierowego) potwierdzenia zakupu polisy OC za granicą. Zagraniczne organy uprawnione do kontroli pojazdów nie mają dostępu do polskich systemów informatycznych, więc nie są w stanie zweryfikować prawdziwości informacji przekazanych przez kierowcę.

Jazda bez dowodu zakupu OC, a nie bez OC!

Zniesienia obowiązku posiadania w czasie jazdy potwierdzenia zakupu OC nie należy mylić z brakiem konieczności posiadania OC. Ubezpieczenie samochodu musi kupić każdy właściciel pojazdu. Poruszanie się bez aktualnej polisy OC, czy to po drogach krajowych, czy też zagranicznych oznacza poważne konsekwencje.

W Polsce właścicielom pojazdów za brak OC grozi kara finansowa. Nakłada ją Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). W 2019 r. właściciele samochodów osobowych, którzy nie wykupili obowiązkowego ubezpieczenia OC, muszą spodziewać się kary finansowej w wysokości od 900 do 4500 zł (kwota zależy od okresu pozostawiania bez ochrony ubezpieczeniowej). Aby uniknąć konsekwencji finansowych należy poszukać taniego ubezpieczenia OC. W niektórych państwach kierowcy muszą jednak liczyć się z poważniejszymi następstwami, w tym karą pozbawienia wolności. Tak jest choćby w Grecji, Niemczech czy Luksemburgu.

Porównaj ceny OC/AC

Kolizja a brak potwierdzenia zakupu OC – jak postępować?

Mimo że zniesienie obowiązku wożenia ze sobą potwierdzenia zakupu polisy OC jest rozwiązaniem, na które czekało wielu kierowców, niektórzy mają wątpliwości, jak zachować się w razie kolizji lub wypadku. Jak zweryfikować, czy sprawca ma aktualne OC i czy numer polisy, który podał, jest prawdziwy?

Zgodnie z przepisami kierowcy muszą wezwać policję tylko wówczas, gdy co najmniej jeden z uczestników zdarzenia został ranny, czyli gdy doszło do wypadku. Od strony formalnej oznacza to, że weryfikacją, czy sprawca miał ważną polisę OC, zajmie się policja, korzystając ze wspomnianego już systemu CEPIK 2.0. Co jednak, gdy doszło do kolizji, sprawca przyznaje się do winy i chce spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym?

W oświadczeniu należy zamieścić dane o polisie OC sprawcy kolizji, czyli wskazać nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, numer polisy i okres ubezpieczenia. Informacje podane przez sprawcę można szybko zweryfikować, korzystając z portalu Historiapojazdu.gov.pl. Aby wygenerować raport, wystarczy podać: numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu. Alternatywą jest skorzystanie z portalu Ufg.pl. Podając numer rejestracyjny lub numer VIN, również można sprawdzić OC pojazdu. Jeżeli jednak pojawią się wątpliwości, warto wezwać na miejsce zdarzenia policję.

Od 1 października 2018 r. nie tylko bez potwierdzenia zakupu OC

Zmiany w ustawie Prawo drogowe doprowadziły do tego, że aktualnie kierowcy wyjeżdżając w trasę, mogą zostawić w domu nie tylko dokument potwierdzający zawarcie umowy o ubezpieczenie OC, ale również dowód rejestracyjny pojazdu. Aktualnie jedynym obowiązkowym dokumentem, który kierowca musi posiadać przy sobie, jest prawo jazdy.

Dzięki możliwości zweryfikowania przez internet, czy sprawca wypadku posiada aktualne ubezpieczenie OC, a pojazd pozytywnie przeszedł przegląd techniczny, nowe przepisy nie są fikcją. Po polskich drogach możesz bez obaw poruszać się zarówno bez potwierdzenia zawarcia umowy OC, jak i dowodu rejestracyjnego – w razie konieczności szybko dotrzesz do informacji znajdujących się w tych dokumentach.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anonim
4 lat temu

hej potrzebuje pomocy mam ubezpieczenie w ergo hestia poprzednie mialem w generali teraz po jakis 3 misiacach od wygasniecia umowy przyszlo mi wezwanie do zaplaty zaleglej skladki. o co chdzi przeciez mma ubezpieczenie

carlos S
4 lat temu
Reply to  anonim

Sprawa wygląda tak, że bezpieczenie oc nie wygasa jeżeli nie napiszesz wypowiedzenia u poprzedniego ubezpieczyciela to ona z automatu sie przedłuża. Więc na tą chwile masz 2 ubezpieczenia.

BMW
4 lat temu
Reply to  carlos S

To jest jak z telefonem na abonament masz umowe np na 24 miesiace i po tym czasie nie wyłączają Ci telefonu tylko możesz wtedy rozwiązać umowę z 1 miesiecznym okresem wypowiedzenia. Więc tutaj jak napiszesz do generali to rozwiążą z Tobą umowę. Może Ci sie uda że nie naliczą Ci tych 3 miesięcy ale to już od nich zależy. Wiesz jak to jest… nieznajomość prawa szkodzi

małotat 38
4 lat temu
Reply to  anonim

Mam podobnie o co tu chodzi?

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny