Badanie techniczne pojazdu jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli samochodów, bez względu na rodzaj i rok produkcji pojazdu. Jest ono niezwykle ważne dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Regularne przeglądy techniczne pozwalają wykryć ewentualne usterki czy defekty w pojazdach, które mogą prowadzić do wypadków lub awarii w trakcie jazdy. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat!

Dzięki badaniu możliwe jest szybkie wykrycie potencjalnych problemów i ich naprawa przed wystąpieniem poważniejszych konsekwencji, a nie tylko zdobycie stempelka w dowodzie rejestracyjnym. Na czym polega badanie techniczne? Jak często trzeba je wykonywać? Ile kosztuje i kto może je wykonać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Na czym polega badanie techniczne pojazdu i dlaczego ma znaczenie?

Badanie techniczne pojazdu, zwane popularnie przeglądem technicznym, jest obowiązkowe i przeprowadzają je specjalistyczne stacje diagnostyczne. Badanie techniczne pojazdu jest procedurą, której celem jest sprawdzenie stanu technicznego i bezpieczeństwa samochodu. W jego trakcie sprawdza się między innymi:

  • stan hamulców,
  • oświetlenie,
  • układ kierowniczy,
  • zawieszenie,
  • opony.

Ponadto kontrolowane jest również podwozie oraz obowiązkowe wyposażenie samochodu związane z bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów. Dzięki temu można wychwycić ewentualne usterki i awarie, które mogłyby prowadzić do poważnego wypadku.

Badanie techniczne jest również ważne z punktu widzenia ochrony środowiska. Diagnostyk sprawdza emisję spalin i poziom hałasu generowanego przez pojazd. Dzięki kontroli można uniknąć poruszania się autem, które jest źródłem nadmiernego zanieczyszczenia powietrza, czasem na skutek usterki.

Pozytywny wynik badania to potwierdzenie, że samochód spełnia wszelkie wymagania i jest bezpieczny w użytkowaniu. W przypadku stwierdzenia usterek technicznych, właściciel pojazdu ma obowiązek dokonać niezbędnych napraw we wskazanym przez stację czasie i powtórzyć badanie techniczne.

Pamiętaj! Badanie techniczne obowiązuje właścicieli wszystkich pojazdów mechanicznych i powinno być przeprowadzane okresowo, zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju (w Polsce raz do roku po upływie 5 lat od pierwszej rejestracji). Brak ważnego przeglądu technicznego może skutkować nakładaniem mandatów podczas kontroli drogowej przez policję.

Jak często trzeba przeprowadzać badanie techniczne pojazdu?

Częstotliwość, z jaką należy wykonywać badanie techniczne, zależy od kategorii pojazdu i jego wieku. Reguluje to szczegółowo Ustawa Prawo o ruchu drogowym, rozdział 3 – Badania techniczne pojazdów.

Pojazdy o masie do 3,5 tony

Samochody osobowe, motocykle i ciężarówki do 3,5 tony muszą przejść takie badanie przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji. Następny przegląd musisz wykonać po 2 latach, a kolejne już co roku. Pamiętaj, że w przypadku gdy posiadasz samochód z instalacją gazową,  musi on przechodzić przeglądy raz do roku od daty pierwszej rejestracji.

Pojazdy o masie powyżej 3,5 tony

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku ciężarówek powyżej 3,5 tony. Ze względu na duże obciążenia i częstotliwość użytkowania takich pojazdów, przegląd musi być wykonywany co roku. Dotyczy to wszystkich aut, zarówno nowych, jak i starszych.

Autobusy

Kolejną kategorią pojazdów są autobusy, które ze względu na charakter użytkowania muszą przechodzić przegląd techniczny częściej. W przypadku autobusów pierwsze badanie techniczne wykonuje się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przez cały okres eksploatacji, co 6 miesięcy.

Dokładna data, do której należy wykonać przegląd, zawsze wskazana jest w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Warto wiedzieć, że oprócz okresowych badań technicznych w niektórych wypadkach trzeba wykonać dodatkowe badanie techniczne. Dotyczy to sytuacji, kiedy użytkujesz samochód i masz zrobiony okresowy przegląd, jednak auto jest po wypadku, kolizji drogowej i po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego przez policję. Wówczas po naprawie samochodu musisz wykonać dodatkowe badanie techniczne, które potwierdzi, że auto nadaje się do dalszego użytkowania.

Regularne przeglądy techniczne są niezwykle istotne dla zachowania bezpieczeństwa na drodze oraz sprawnego funkcjonowania pojazdu. Kiedy kierowcy zaniedbują obowiązek przeprowadzania przeglądów, narażają nie tylko siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Kary za brak przeglądu technicznego służą jako forma sankcji, które mają zniechęcać kierowców do zaniedbywania tego obowiązku. Wprowadzenie kar jest nie tylko sprawiedliwe, ale także konieczne, aby zapewnić regularne kontrolowanie stanu technicznego samochodów na drogach – podkreśla Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych  w ubezpieczamy-auto.pl

Jak to wygląda w praktyce?

Przykład: Pan Tomek kupił nowy samochód z salonu 20 sierpnia 2018 roku. Zgodnie z przepisami konieczne jest wykonanie przeglądu technicznego przed upływem 3 lat od daty zakupu. W przypadku Pana Tomka pierwszy przegląd musiał wykonać najpóźniej do 20 sierpnia 2021. Na ponowny przegląd Pan Tomek musi udać się przed 20 sierpnia 2023 roku. Natomiast od 20 sierpnia 2024 roku Pan Tomek będzie zobligowany do dokonywania przeglądów już co roku.

Gdzie przeprowadzić badanie techniczne samochodu?

Badanie techniczne wykonuje się na stacji kontroli pojazdów, które dzielą się na podstawowe i okręgowe. Jaka jest różnica pomiędzy nimi? Stacja podstawowa przeprowadza badania techniczne pojazdów tylko tych nieprzekraczających 3,5 tony oraz przyczep. Natomiast okręgowa stacja kontroli zajmuje się wszystkimi pojazdami, czyli również tymi powyżej 3,5 tony oraz autobusami.

Według danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) w roku 2022 na terenie Polski działało 2 490 stacji okręgowych i 3010 stacji podstawowych. Nadzór nad stacjami kontroli pojazdów sprawuje starosta. Może on powierzyć, w drodze porozumienia, czynności kontrolne Dyrektorowi Transportowego Dozoru Technicznego

Jak przebiega badanie techniczne samochodu?

Proces ten zaczyna się od weryfikacji i sprawdzenia dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny oraz data poprzedniego przeglądu technicznego. Dane z dowodu muszą być zgodne z badanym autem, np. numerem VIN, marką i modelem samochodu, numerem rejestracyjnym pojazdu itd.

Następnie przystępuje się do inspekcji zewnętrznej samochodu, która obejmuje następujące elementy:

  • Hamulce – wykonywany jest test hamulców, w którym mierzy się skuteczność hamowania oraz sprawdza stan układu hamulcowego czyli poziom zużycia klocków i tarcz hamulcowych.
  • Ogumienie – diagnosta kontroluje, czy opony mają odpowiedni bieżnik i ciśnienie.
  • Układ kierowniczy – sprawdza się takie elementy, jak przekładnia kierownicza, stan drążków kierowniczych, zwrotnic, wahaczy oraz ich wszystkich połączeń. Elementy te muszą być wolne od luzów, zabezpieczone i prawidłowo skonfigurowane, aby zapewnić płynność i precyzję sterowania pojazdem.
  • Oświetlenie, stan karoserii, lusterka – oświetlenie jest kluczowym elementem bezpieczeństwa na drodze, dlatego należy sprawdzić poprawność działania wszystkich świateł, łącznie z reflektorami, kierunkowskazami i światłami pozycyjnymi oraz ich kąt nachylenia, aby nie oślepiać kierowców z naprzeciwka podczas jazdy. Kolejnym ważnym aspektem jest stan karoserii. Należy zwrócić uwagę na korozję oraz ewentualne usterki blacharskie, które mogą wskazywać na poważne uszkodzenia elementów nośnych. Nieprawidłowo działające lub pęknięte lusterka mogą ograniczać widoczność kierowcy, dlatego konieczne jest sprawdzenie ich poprawności.
  • Nadwozie – sprawdzany jest ogólny stan nadwozia, aby wyeliminować usterki takie jak pęknięcia w ramie czy korozja. Dodatkowo sprawdzanie nadwozia pozwala na wykrycie ukrytych uszkodzeń, które mogą prowadzić do poważniejszych problemów z eksploatacją auta. Naprawienie tych problemów na wczesnym etapie może być znacznie tańsze i mniej skomplikowane niż naprawa po wystąpieniu większej awarii.
  • Zawieszenie – dzięki zawieszeniu, samochód jest w stanie utrzymać stały kontakt z nawierzchnią drogi, co wpływa na lepszą przyczepność i kontrolę nad pojazdem, dlatego sprawdza się drążki, sprężyny, amortyzatory czy belki.
  • Układ wydechowy – odgrywa on istotną rolę w zapewnieniu optymalnej wydajności silnika, a także w minimalizowaniu szkodliwych emisji gazów. Podczas przeglądu diagnosta sprawdza, czy układ wydechowy jest szczelny, czy nie ma żadnych wycieków, uszkodzeń oraz czy nie jest zbyt głośny. Ponadto sprawdzany jest katalizator. To istotne w kontekście zmniejszenia emisji szkodliwych substancji.
  • Dodatkowe wyposażenie i elementy bezpieczeństwa – należą do nich: trójkąt, gaśnica, pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne oraz klakson. Nieprawidłowe działanie tych elementów może powodować poważne zagrożenia dla życia kierowcy i pasażerów.
przeglad techniczny samochodu

Badanie techniczne pojazdu trwa zwykle około 30 do 45 minut. Czas trwania badania może różnić się w zależności od rodzaju pojazdu oraz jego stanu technicznego. W przypadku samochodów osobowych badanie trwa zazwyczaj krócej, podczas gdy dla większych pojazdów, takich jak ciężarówki czy autobusy zajmuje więcej czasu.

Zobacz także: Darmowe sprawdzenie VIN – jak i gdzie to zrobić? – Ubezpieczamy Auto (ubezpieczamy-auto.pl)

Co weryfikuje badanie techniczne pojazdu po kolizji?

Badanie techniczne pojazdu po kolizji weryfikuje różne elementy, aby ocenić stan i sprawność samochodu, który uległ uszkodzeniu. Diagnosta sprawdza karoserię i inne elementy zewnętrzne pojazdu, aby ustalić czy usterki po kolizji zostały odpowiednio naprawione. Ponadto jeśli kolizja była poważniejsza i mogła naruszyć układ jezdny, sprawdzana jest również zbieżność i geometria kół oraz rama pojazdu.

Ważne! Jeśli kolizji uległ samochód z instalacją LPG, to właściciel podczas przeglądu musi mieć zaświadczenie o szczelności butli wystawione przez specjalistów.

Jakie usterki można wykryć podczas badania technicznego?

W trakcie badania technicznego pojazdu przeprowadza się wymagane pomiary oraz kontrolę różnych parametrów, aby upewnić się, że pojazd spełnia obowiązujące standardy bezpieczeństwa i eksploatacji. Po zakończeniu badania technicznego diagnosta wyda pozytywną jeśli wszystko będzie sprawne lub negatywną decyzję, gdy samochód będzie miał poważną usterkę.

Diagnosta może wydać negatywną decyzję badania technicznego w przypadkach, gdy pojazd nie spełnia wymagań technicznych niezbędnych do bezpiecznego poruszania się po drogach. Może to obejmować różne aspekty, takie jak stan mechaniczny, oświetlenie, hamulce, układ jezdny oraz nieprawidłową emisję spalin.

Jeśli diagnosta zauważy jakiekolwiek poważne usterki lub uszkodzenia, które mogą wpływać na bezpieczeństwo i sprawność pojazdu, może podjąć decyzję o niezdatności auta do dalszego użytku. Ma on obowiązek przestrzegania przepisów i zadbania o to, aby pojazdy, które przechodzą badanie techniczne, były bezpieczne i zgodne z normami.

Klasyfikacja usterek w samochodzie podzielona jest na trzy zakresy:

  • Drobne usterki – to takie, które nie zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym, np. podświetlenie tablicy. W takim wypadku diagnosta wyda pozytywny wynik badania, jednak trzeba będzie wymienić przepaloną żarówkę.
  • Poważne usterki – to takie, które mogą wpływać na bezpieczeństwo na drodze. Zaliczają się do nich między innymi zużyte hamulce, dziury w karoserii, uszkodzone oświetlenie lub kłopoty z zawieszeniem. W takim wypadku diagnosta nie zaliczy Ci przeglądu, jednak będziesz mógł poruszać się autem, tylko w ciągu 14 dni musisz usunąć usterkę i ponownie stawić się na stacji kontroli, aby diagnosta mógł sprawdzić czy wszystko zostało naprawione. Wtedy wyda pozytywny wynik badania.
  • Niebezpieczne usterki – to takie, które zagrażają bezpieczeństwu na drodze. Należą do nich m.in. uszkodzone i niesprawne hamulce, uszkodzony układ kierowniczy, pęknięte sprężyny itp. W takiej sytuacji wynik badania będzie negatywny, diagnosta zatrzyma dowód rejestracyjny, a Ty będziesz musiał naprawić usterkę bez możliwości poruszania się samochodem po drogach.

Dokumenty potrzebne do badania technicznego pojazdu

Do przeprowadzenia badania technicznego pojazdu potrzebny jest jedynie dowód rejestracyjny. Jest to podstawowy dokument potwierdzający legalność i własność auta. Wydawany jest przez odpowiednie urzędy i zawiera informacje takie jak:

  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN,
  • dane właściciela,
  • informacje o pojeździe, takie jak rok produkcji, model, pojemność silnika itp.

Ile kosztuje badanie techniczne dla poszczególnych pojazdów?

Cena badania technicznego dla poszczególnych pojazdów różni się w zależności od ich rodzaju. W Polsce istnieją dwa rodzaje badań technicznych:

  • okresowe,
  • dodatkowe.

Badanie techniczne okresowe jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów i musi być przeprowadzane regularnie. Natomiast badanie techniczne dodatkowe to takie, które jest wymagane w przypadku pewnych usterek pojazdu lub innych czynników, które mogą wpływać na bezpieczeństwo na drodze.

Koszt zarówno badania okresowego i dodatkowego ustalany jest przez Ministerstwo Infrastruktury według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.

Okresowe badanie techniczne
Samochód osobowy, ciężarowy i specjalny do 3,5 t d.m.c 99,00 zł
Motocykl, ciągnik rolniczy 63,00 zł
samochód ciężarowy i specjalny, ciągnik samochodowy siodłowy powyżej 3,5 t 154,00 zł
Samochód osobowy z LPG 162,00 zł
Autobus przeznaczony do przewozu więcej niż 15 osób łącznie z kierowcą 199,00 zł
Dodatkowe badanie techniczne pojazdu skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego w razie uzasadnionego przypuszczenia, że zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub narusza wymagania ochrony środowiska:
określone usterki techniczne, warunki techniczne (osobno za każde określone warunki techniczne lub badany układ czy zespół pojazdu 20,00
po wypadku, kolizji drogowej (za badanie specjalistyczne) 94,00
dane techniczne niezgodne ze stanem faktycznym 51,00
Dodatkowe badanie techniczne pojazdu skierowanego przez starostę w razie uzasadnionego przypuszczenia, że zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub narusza wymagania ochrony środowiska:
co do którego zachodzi podejrzenie, że nie spełnia określonych warunków technicznych 20,00
po wypadku, kolizji drogowej (za badanie specjalistyczne) 94,00
Pozostałe dodatkowe badania techniczne pojazdu:
który ma być używany jako taksówka osobowa lub bagażowa (za warunki dodatkowe) 42,00
który ma być używany jako uprzywilejowany (za warunki dodatkowe) 50,00
który ma być używany do przewozu materiałów niebezpiecznych (za badanie specjalistyczne) 85,00
autobusu, który może poruszać się po drogach z prędkością 100 km/h (za badanie specjalistyczne) 126,00
do nauki jazdy lub przeprowadzania egzaminu państwowego (za warunki dodatkowe) 48,00

Kara za brak przeglądu technicznego pojazdu

W Polsce ważny przegląd techniczny samochodu jest obowiązkowy i nie można bez niego jeździć. Jeśli o niego nie zadbasz, grożą Ci kary finansowe w przypadku kontroli drogowej. Obecnie mandaty za brak przeglądu są bardzo wysokie – wynoszą od 1500 do 5000 złotych, dlatego nie warto o nim zapominać.

Ponadto gdy podczas kontroli nie będziesz mieć ważnego przeglądu, to policjant zatrzyma dowód rejestracyjny, a Ty będziesz mieć 7 dni na naprawienie zaległości. Jeśli jednak okaże się podczas kontroli, że nie masz przeglądu np. od 4 miesięcy, to Twój samochód zostanie zaholowany na parking, a Ty obciążony kosztami holowania i parkingu.

Pamiętaj, też że w przypadku wypadku lub kolizji brak aktualnego przeglądu technicznego może skutkować pomniejszeniem odszkodowania lub w niektórych sytuacjach odmową jego wypłaty przez ubezpieczyciela, co także wiąże się z dużymi konsekwencjami finansowymi.

Ile wynosi mandat za jazdę pojazdem niedopuszczonym do ruchu?

Wysokość mandatu za jazdę pojazdem niedopuszczonym do ruchu jest uzależniona od konkretnych przepisów obowiązujących w danym kraju. W Polsce mandat za ten rodzaj wykroczenia policja ustala indywidualnie, adekwatnie do poszczególnego wykroczenia. Wielkość kary zależy od takich czynników jak:

  • miejsce popełnienia wykroczenia,
  • rodzaj pojazdu,
  • okoliczności,
  • powtarzalność naruszeń.

Zapis dotyczący prowadzenia pojazdu niedopuszczonego do ruchu znajduje się w Ustawie z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń, Art. 94.:

1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

oraz Rozdział XI Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji:

Art. 97. Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych, podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany.

Na mocy nowelizacji, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku znacznie podniesiono kary za wykroczenia dotyczące bezpieczeństwa i porządku w komunikacji. Dlatego też policja za prowadzenie pojazdu niedopuszczonego do ruchu może ukarać mandatem nie niższym niż 1500 zł, a maksymalnie 5000 złotych.

Badanie techniczne a ubezpieczenie samochodu

Według obowiązującego prawa każdy pojazd mechaniczny, który jest zarejestrowany musi zostać objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. W takiej sytuacji nie ma znaczenia fakt, czy auto ma ważny przegląd czy nie. Ubezpieczyciel nie może odmówić Ci takiej ochrony. Jednak sytuacja zmienia się w chwili, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji, w której udział wzięło auto bez ważnego przeglądu technicznego.

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić pokrycia szkód wyrządzonych osobom trzecim, jednak jeśli ubezpieczyciel stwierdzi, że stan techniczny auta mógł przyczynić się do powstania wypadku – może pociągnąć Cię do odpowiedzialności.

Czy ubezpieczenie OC działa przy braku przeglądu?

W przypadku braku przeglądu należy wskazać na dwa przypadki, które wpływają na działanie ubezpieczenia OC:

  • Jesteś sprawcą wypadku bez ważnych badań technicznych pojazdu – w tym wypadku ubezpieczyciel nie może odmówić wypłacenia odszkodowania poszkodowanemu, z Twojego OC.
  • Zostałeś poszkodowanym w wypadku – w takiej sytuacji jeśli jesteś poszkodowanym, jednak Twój samochód w chwili wypadku nie miał aktualnych badań technicznych, to ubezpieczyciel może pomniejszyć wypłatę ubezpieczenia, jeśli stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie szkody.

Czy ubezpieczenie AC działa bez ważnego przeglądu technicznego?

Ubezpieczenie AC to ochrona auta, gdy dojdzie do szkód wynikających z kolizji lub kradzieży. Aby AC mogło zadziałać, ważny przegląd techniczny będzie  miał duże znaczenie.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w pełnej kwocie w sytuacji wypadku, jeśli pojazd nie spełniał wymagań przeglądu technicznego w momencie szkody. W niektórych wypadkach towarzystwo może pociągnąć Ciebie do odpowiedzialności z art. 362 Kodeksu cywilnego, który głosi, że:

Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.

Dotyczy to odpowiedzialności za wyrządzone szkody, jeśli zakład ubezpieczeń stwierdzi, że do wypadku przyczynił się właśnie zły stan techniczny pojazdu.

O wypłacie odszkodowania decydują tzw. Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), z którymi warto zawsze się dobrze zapoznać przy zakupie polisy. Ogólne warunki ubezpieczenia mogą różnić się w zależności od towarzystwa, jednak w większości wszyscy ubezpieczyciele mają podobne podejście do tej sprawy.

Ważny przegląd techniczny jest istotny dla ubezpieczyciela, ponieważ daje pewność, że pojazd jest w dobrym stanie technicznym i może być bezpiecznie użytkowany na drogach. Natomiast brak przeglądu może świadczyć o istotnych usterkach, które mogły przyczynić się do wypadku np. uszkodzone hamulce. Jeśli to właśnie one nie zadziałały i doszło przez to do wypadku, to bez ważnego przeglądu ubezpieczyciel może nawet odmówić wypłaty odszkodowania z polisy autocasco w całości.

Inaczej sytuacja z wypłatą odszkodowania w ramach AC będzie wyglądać w sytuacji kradzieży samochodu lub uszkodzenia go przez drzewo powalone w wichurze. W tym wypadku nie ma znaczenia, czy auto miało aktualny przegląd techniczny czy nie, ponieważ w żaden sposób nie wpłynęło to na zaistniałą sytuację.

Przy poszukiwaniach najkorzystniejszej oferty pakietu ubezpieczeniowego, warto skorzystać z porównania ofert w kalkulatorze OC i AC. Otrzymasz dzięki temu propozycje z kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych niezależnie od tego, czy szukasz wyłącznie obowiązkowej polisy OC, czy zamierzasz także kupić dodatkową ochronę. Zyskasz wybór, a przy okazji być może również zaoszczędzisz!

Bibliografia

  1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
  2. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o badanie techniczne samochodu

  1. Czy po wypadku drogowym konieczne jest przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego?

    Nie zawsze. Wszystko zależy od wielkości i skutków zdarzenia oraz wyrządzonych szkód. Badaniu technicznemu po wypadku podlega każdy samochód, któremu został zatrzymany dowód rejestracyjny przez policję na miejscu wypadku. To właśnie policjant decyduje czy auto może kontynuować jazdę czy nie. Najczęściej badaniu technicznemu nie podlega samochód po małej kolizji, która nie spowodowała znacznych uszkodzeń np.: wgnieciony błotnik, czy zarysowana karoseria.

  2. Jak ubezpieczyciel ustala, czy stan techniczny pojazdu przyczynił się do powstania zdarzenia drogowego?

    Ubezpieczyciel po zgłoszeniu szkody dokładnie analizuje przekazaną mu dokumentację dotyczącą okoliczności wypadku. Sprawdza wszystkie dokumenty wystawione przez policję oraz bazuje na dokumentach przedstawionych przez swojego rzeczoznawcę, który powoływany jest po wypadku, aby zweryfikować powstałe szkody. Jeśli rzeczoznawca stwierdzi, że stan pojazdu przyczynił się do wypadku, to ubezpieczyciel może obniżyć kwotę wypłaty takiego odszkodowania.

  3. Ile czasu można jeździć bez ważnego przeglądu technicznego w 2023 roku?

    Co do zasady nie powinno się jeździć bez ważnego przeglądu technicznego pojazdu. Jeżeli jednak dojdzie do takiej sytuacji i zatrzyma Cię do kontroli policja, to zostanie zabrany Ci dowód rejestracyjny. W takim wypadku będziesz mieć 7 dni na wykonanie badania technicznego i przedstawienia go policji. Ponadto za spóźnione badanie techniczne auta powyżej 30 dni, zostanie nałożona na Ciebie kara finansowa oraz dodatkowa opłata za przegląd, czyli dwukrotność standardowej opłaty za przegląd w terminie - tj. 99,00 x 2 = 198 złotych.

  4. Ile kosztuje przegląd techniczny samochodu osobowego?

    Cena przeglądu samochodu w całym kraju jest taka sama i wynosi 99 zł za auto z silnikiem benzynowym i dieslem, natomiast z instalacją LPG wynosi 162 zł. Stawki są sztywne i ustalane przez Ministerstwo Infrastruktury.

  5. Czy brak badania technicznego wpływa na wypłatę ubezpieczenia?

    Brak badania technicznego w przypadku ubezpieczenia OC nie ma wpływu na wypłatę ubezpieczenia dla poszkodowanego. Jednak może mieć to znaczenie w przypadku ubezpieczenia AC, które może zostać przez ubezpieczyciela obniżone lub w niektórych wypadkach niewypłacone, jeśli ubezpieczyciel uzna, że stan techniczny pojazdu przyczynił się do tej szkody.

Natalia Tokarczyk-Jarocka

Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych, na co dzień stara się w przystępny sposób wyjaśniać czytelnikom zawiłe kwestie i przepisy prawne w różnych obszarach. Zawodowo pracuje ze słowami od 13 lat , czerpiąc satysfakcję z odkrywania ich kolejnych tajników. W języku najbardziej ceni sobie jego plastyczność, użytkowość i fakt, że można zrobić z nim właściwie wszystko, mając odpowiedni warsztat.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny