Awaria pojazdu może oznaczać konieczność holowania auta. Za tę usługę nie zawsze będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Jeżeli wcześniej wykupisz odpowiednią polisę, możesz otrzymać niezbędną pomoc z ubezpieczenia Assistance. Zobacz, jak to działa.

Holowanie pojazdu – to warto wiedzieć:

 • Ceny za holowanie pojazdu osobowego na terenie Warszawy zaczynają się od 120 zł. Na ostateczny koszt usługi wpływa również odległość (liczba kilometrów), na jaką pojazd będzie holowany.
 • Kierowca poszkodowany w kolizji lub wypadku drogowym nie musi opłacać usługi holowania z własnej kieszeni. W tej sytuacji może liczyć, że koszty zostaną pokryte z OC sprawcy zdarzenia.
 • Aby nie płacić za holowanie pojazdu (np. po awarii), warto odpowiednio wcześniej zakupić ubezpieczenie Assistance. Niektórzy ubezpieczyciele oferują okrojoną wersję polisy jako gratis do OC.
 • Przy wyborze ubezpieczenia Assistance należy zwrócić szczególną uwagę na to, jaką pomoc oferuje ubezpieczyciel w zamian za składkę. Jeśli często wyjeżdżasz za granicę, zwróć uwagę na zakres terytorialny ochrony.

Wyjeżdżając w trasę, musisz być przygotowany na różne sytuacje. Awaria czy kolizja na drodze najczęściej jest źródłem stresu. Gdy już dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia, warto wiedzieć, że z pomocą przyjdą fachowcy przysłani przez ubezpieczyciela. Tego rodzaju pomoc można sobie zapewnić właśnie w ramach polisy Assistance, która jest aktualnie najbardziej rozbudowanym ubezpieczeniem dostępnym dla kierowców.

Ile kosztuje holowanie pojazdu?

Każda firma oferująca usługę holowania pojazdu ustala własny cennik. Najczęściej stawki firm działających na tym samym obszarze (w danym mieście) są zbliżone. Tak jest np. w Warszawie. Za:

 • holowanie samochodu osobowego na terenie miasta trzeba zapłacić od 120 zł,
 • holowanie pojazdu dostawczego ceny zaczynają się od 180 zł,
 • holowanie motoru czy skutera trzeba liczyć się z wydatkiem od 100 zł.

Stawka za 1 km obowiązuje przy holowaniu pojazdu w trasie lub jego transporcie z zagranicy. W pierwszym przypadku stawki zaczynają się od 1,60 zł za km, a w drugim od 2 zł km.

W mniejszych miastach niekonieczne jest taniej. Przykładowo w Bydgoszczy stawki za holowanie zaczynają się od 150 zł. To z kolei powoduje, że wielu kierowców zastanawia się, jak zapewnić sobie pomoc bez ponoszenia wysokich kosztów.

Od czego uzależniona jest cena holowania?

Cena holowania zależy od kilku czynników. Firmy oferujące usługę holowania biorą pod uwagę przede wszystkim:

 • odległość, jaką trzeba pokonać, aby dojechać do klienta – nie wszystkie firmy pobierają przy tym opłatę za dojazd,
 • gabaryt auta – inne stawki obowiązują dla pojazdów osobowych, inne np. dla pojazdów dostawczych,
 • liczbę kilometrów – najczęściej ma ona wpływ na koszt usługi, gdy holowanie pojazdu odbywa się poza miastem.

Stawkę za kilometr holowania często można negocjować. Większość firm wiąże cenę holowania z liczbą kilometrów – im dłuższą trasę trzeba pokonać, tym stawka jest atrakcyjniejsza. Niektóre firmy oferują też klientowi zniżki, np. wówczas, gdy zdecyduje się on skorzystać z oferty zaprzyjaźnionego warsztatu samochodowego.

Czy trzeba płacić za holowanie auta po wypadku nie z naszej winy?

Jeżeli Twój samochód został uszkodzony przez nieuwagę innego kierowcy, to nie musisz samodzielnie organizować pomocy drogowej i za nią płacić. Jako poszkodowanemu należy Ci się szereg świadczeń z OC sprawcy. Najlepiej, abyś po zdarzeniu skontaktował się telefonicznie z pracownikami ubezpieczyciela sprawcy. Każdy ubezpieczyciel ma podpisane umowy z firmami świadczącymi pomoc drogową. Jeżeli skorzystasz z takiej usługi, koszty zostaną rozliczone bezgotówkowo.

Z uwagi na stres zapomniałeś o możliwości holowania z OC sprawcy? W dalszym ciągu masz szansę na zwrot poniesionych kosztów – musisz jedynie skierować pismo do ubezpieczyciela. Pamiętaj jednak, aby dołączyć do niego rachunek lub fakturę – dokument, który potwierdza wydatki na holowanie. Ten sposób rozliczenia poniesionych kosztów jest mniej wygodny. Musisz liczyć się np. z tym, że pieniądze nie zostaną przelane na Twoje konto natychmiast – procedura może potrwać kilka-kilkanaście dni.

Jak uchronić się przed kosztami holowania po awarii pojazdu?

Holowanie pojazdu nie należy do najtańszych usług i dlatego wielu kierowców zastanawia się, czy w razie potrzeby mogą z takiej pomocy skorzystać w ramach posiadanego ubezpieczenia. Jest to możliwe po wykupieniu polisy Assistance.

Czym jest ubezpieczenie Assistance? To jedna z dodatkowych polis, która gwarantuje ubezpieczonemu pomoc w nieoczekiwanych sytuacjach losowych. W ramach ubezpieczenia Assistance możesz liczyć m.in. na:

 • holowanie pojazdu po jego awarii czy udziale w kolizji lub wypadku drogowym,
 • dowiezienie paliwa, gdy zabraknie go w trasie,
 • wymianę opony,
 • usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • pomoc w czasie podróży, np. samochód zastępczy po awarii pojazdu.

W ramach polisy Assistance wielu ubezpieczycieli udziela informacji telefonicznej za pośrednictwem infolinii, np. o najbliższych warsztatach. Warianty rozszerzone ubezpieczenia Assistance często obejmują też pomoc medyczną.

Nie zawsze za ubezpieczenie Assistance trzeba płacić dodatkowo – niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują okrojony wariant Assistance w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Jak wybrać ubezpieczenie Assistance, które zapewni pomoc w każdej sytuacji?

Wybór polisy Assistance to kwestia indywidualna – każdy kierowca ma inne potrzeby. Często wyjeżdżasz poza Polskę? W tej sytuacji zwróć uwagę na to, aby ubezpieczenie Assistance gwarantowało Ci pomoc również poza granicami kraju. Zakres terytorialny to jednak nie wszystko – istotne są także:

 • limity ustanowione przez ubezpieczyciela na poszczególne świadczenia – szczególnie uciążliwy może okazać się limit kilometrów holowania,
 • sytuacje, w których będziesz mógł skorzystać z pomocy – niektórzy ubezpieczyciele oferują pomoc wyłącznie po wypadku, inni z kolei po kolizji, awarii i wypadku,
 • wyłączenia odpowiedzialności – to sytuacje, gdy ubezpieczyciel odmówi Ci pomocy z ubezpieczenia Assistance.

Ponieważ polisa Assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym, to firmy ubezpieczeniowe mają pełną dowolność w definiowaniu pojęć użytych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Przed zakupem Assistance powinieneś się upewnić, jak firma ubezpieczeniowa rozumie pojęcia takie jak np. „awaria” czy „kolizja”. W przeciwnym razie może się okazać, że nie będziesz mógł skorzystać z pomocy ubezpieczyciela, gdy będzie Ci ona potrzebna.

Co firmy ubezpieczeniowe oferują w ramach Assistance?

Większość firm ubezpieczeniowych proponuje klientom ubezpieczenie Assistance w kilku wariantach, które między sobą różnią się zakresem oferowanej ochrony. Właśnie dlatego konieczne jest dokładne porównanie dostępnych propozycji. Przykłady prezentujemy w poniższej tabeli:

Zakres ochronyTowarzystwo ubezpieczeniowe (rodzaj wariantu)
Aviva (wariant rozszerzony)Concordia (wariant standard)Link4 (Auto Assistance Polska)You Can Drive (wariant podstawowy)
Holowanie pojazduPo wypadku lub awarii, max. 200 kmLimit 250 km od miejsca zdarzeniaTak, max. 200 kmTak, max. 150 km
Parkowanie pojazduTak, max. 200 złTak, do 3 dniTak, do 2 dni-
Usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzeniaTak, po wypadku lub awariiTak-Tak
Pojazd zastępczyPo wypadku, kradzieży, max. na 5 dniMax. 5 dniTak, na 2 lub 4 dni (zależy od zdarzenia)-
Pomoc medyczna3 wizyty w okresie ubezpieczenia---
Pomoc w podróży--Nocleg – 1 doba
Transport – 400 zł
Kontynuacja podróży do 50 km
Pomoc tłumaczaBez limitu---
Pomoc informacyjnaTakTakTakTak

Z powyższego zestawienia widać, jak duże różnice mogą występować między poszczególnymi ofertami. Jeżeli chcesz zapewnić sobie pomoc na drodze, nie daj się skusić ceną – sprawdź, co otrzymasz za nią w praktyce.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny