Awaria samochodu to zdarzenie, które może przytrafić się każdemu kierowcy. Nie zawsze udaje się dotrzeć samochodem do warsztatu czy naprawić pojazd na miejscu. Zdarza się, że konieczne jest wezwanie lawety. Holowanie pojazdu to usługa, za którą trzeba zapłacić – stawka uzależniona jest od odległości, miejsca zdarzenia, ale też wielkości i wagi pojazdu. Aby uniknąć kosztów, warto rozważyć ubezpieczenie z opcją lawety.

Żaden kierowca nie jest w stanie przewidzieć awarii samochodu, dlatego dobrym pomysłem jest zabezpieczenie się od niespodziewanych zdarzeń w podróży. Wystarczy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które obejmuje transport pojazdu na lawecie.

Usługa holowania auta oferowana jest w ramach polisy assistance, autocasco, ale też w dodatkowym ubezpieczeniu szyb i opon. Przed zakupem konkretnego produktu, należy zapoznać się z OWU, gdzie znajdują się również wyłączenia odpowiedzialności – dzięki temu kierowca będzie widział, kiedy może, a kiedy nie, liczyć na usługę holowania.

Kiedy konieczne jest holowanie samochodu?

Wezwanie lawety będzie konieczne, gdy do unieruchomienia samochodu doszło na trasie szybkiego ruchu. Zgodnie z przepisami (art. 31 Ustawy Prawo o ruchu drogowym) holowanie auta przez drugi pojazd jest zabronione na autostradach i drogach ekspresowych – to sytuacja, która stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Ważne! Za holowanie auta na drodze ekspresowej lub autostradzie kierowca otrzyma mandat w wysokości do 300 zł.

Skorzystanie z pomocy drogowej będzie również konieczne w kilku innych sytuacjach:

  • jeśli samochód ma niesprawny układ kierowniczy lub hamulcowy;
  • unieruchomiony pojazd ma napęd elektryczny lub hybrydowy;
  • jeśli uszkodzeniu uległ samochód z automatyczną skrzynią biegów;
  • jeżeli doszło do awarii silnika w pojeździe z zawieszeniem hydropneumatycznym lub pneumatycznym;
  • gdy konieczne jest przetransportowanie auta z permanentnym napędem na obie osie;
  • gdy na skutek kolizji uszkodzone zostały światła.

Wezwanie lawety konieczne jest w sytuacjach, które stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych uczestników ruchu drogowego, np. gdy zderzak jest poluzowany, uszkodzony i grozi odpadnięciem. Dlatego też laweta jest wymagana, gdy pojazd ma uszkodzone światła. Specyficzną sytuacją, gdy wezwanie lawety będzie niezbędne, jest także utknięcie samochodu w rowie. Generalnie, pomoc drogową należy wezwać, jeśli holowanie przez drugi pojazd nie jest możliwe (zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym, art. 31).

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

W niektórych sytuacjach możliwe jest holowanie przez drugi pojazd, zawsze jednak należy ściśle przestrzegać zasad zapisanych w przepisach Prawa o ruchu drogowym. Nieprawidłowe holowanie grozi nałożeniem mandatu, jednocześnie może stwarzać zagrożenie dla innych kierowców.

Z jaką polisą jest możliwa laweta z ubezpieczenia?

Każdy ubezpieczyciel ma w ofercie dodatkowe polisy jak:

  • autocasco,
  • assistance,
  • ubezpieczenie opon,
  • ubezpieczenie szyb.

Większość z nich proponuje również usługę holowania. Warto zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, aby sprawdzić, jaki dokładnie jest zakres usług towarzystwa – rozbieżności mogą być naprawdę spore. Dotyczy to głównie odległości, na jakie będzie możliwe odholowanie niesprawnego pojazdu.

Osoby zainteresowane rozbudowaną ochroną ubezpieczeniową mogą wziąć pod uwagę wykupienie pakietu polis – często zakłady ubezpieczeń oferują atrakcyjniejszą cenę, jeśli kierowca decyduje się do obowiązkowego OC dobrać dodatkowy produkt.

Holowanie auta w ramach ubezpieczenia assistance

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują usługę holowania w ramach ubezpieczenia assistance, najczęściej w kilku wariantach – podstawowym i rozszerzonych. Warianty te będą różnić się:

  • limitem kilometrów,
  • zasięgiem terytorialnym,
  • rodzajem zdarzeń, po których kierowca będzie mógł liczyć na takiego rodzaju pomoc.

Jak wygląda rozszerzony, a jak podstawowy wariant ubezpieczenia w wybranych TU?

  • Towarzystwo ubezpieczeniowe Uniqa oferuje usługę holowania w pięciu różnych pakietach assistance – Mini, Midi, Standard, Premium i Prestiż. Różnią się one limitem kilometrów holowania, zasięgiem terytorialnym. Mini zapewnia holowanie po wypadku do 75 km, Midi do 75 km (po wypadku, ale również w przypadku awarii). Pozostałe pakiety to odpowiednio limit 200 km, 400 km oraz brak limitu, holowanie zarówno w sytuacji awarii, jak i po wypadku.
  • Link4 oferuje trzy pakiety assistance – Auto Assistance, Auto Assistance Plus oraz Auto Assistance Komfort. Dwa pierwsze zapewniają holowanie do 200 km na terenie Polski i Europy, pakiet Komfort gwarantuje pomoc bez limitu kilometrów w Polsce i do 500 km w Europie.
  • Towarzystwo ubezpieczeniowe Benefia oferuje świadczenie Assistance SOS w wariancie Mini, Podstawowym, Pełnym. Pakiet Mini zapewnia możliwość holowania do 150 km (jedno holowanie na zdarzenie), pozostałe pakiety gwarantują holowanie do limitu kilometrów wskazanego w polisie (również jedno holowanie na zdarzenie).
  • PZU oferuje ubezpieczenie PZU Pomoc w Drodze w wariancie Komfort i Super. Pakiet Komfort dostępny jest razem z ubezpieczeniem OC i AC, zapewnia holowanie do 150 km na terenie Polski. Pakiet Super może działać również na terenie Europy, można też rozszerzyć go o holowanie bez limitu kilometrów.

Ubezpieczenie assistance zazwyczaj obejmuje holowanie samochodu, różny może być jednak limit kilometrów oraz rodzaj zdarzeń, które obejmuje takie wsparcie (awaria, wypadek). Warto również zwrócić uwagę na zakres terytorialny ubezpieczenia. Polisę assistance działającą również w innych krajach poleca się szczególnie osobom, które dużo podróżują poza granice kraju.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Ważne! Ubezpieczenie assistance jest dostępne w wariancie całorocznym i krótkoterminowym (na kilka dni, na miesiąc).

Holowanie auta w ramach autocasco

Na holowanie pojazdu może liczyć również kierowca, który ma wykupione ubezpieczenie autocasco, czyli dodatkową polisę chroniącą przed zdarzeniami jak kolizja, kradzież, uszkodzenie, zniszczenie samochodu. I w tym przypadku należy zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia.

  • PZU AC zapewnia zwrot kosztów holowania pojazdu, które kierowca zorganizuje sobie sam (do limitu kilometrów zapisanego w polisie).
  • LINK4 również zwraca koszt holowania samochodu do warsztatu lub wskazanego przez kierowcę miejsca, do wysokości kwoty wskazanej w umowie.
  • InterRisk gwarantuje holowanie pojazdu do warsztatu, jednak nie dalej niż do miejsca zamieszkania kierowcy.

Także w przypadku decyzji o zakupie AC należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby poznać wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa.

Holowanie auta w ramach ubezpieczenia szyb

Ubezpieczenie szyb to dodatek do polisy OC lub OC/ AC. Zapewnia on pokrycie kosztów naprawy lub wymiany uszkodzonej szyby. Czy w ramach tej ochrony można liczyć także na odholowanie pojazdu np. do warsztatu samochodowego?

Trzeba pamiętać, że przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym wyraźnie mówią, iż nie można poruszać się samochodem, który nie zapewnia bezpieczeństwa kierującemu oraz pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. A takim pojazdem będzie np. auto z uszkodzoną szybą przednią. Niekiedy uszkodzenie szyby sprawia, że przemieszczanie się samochodem jest niemożliwe rozwiązaniem może być wezwanie lawety. Holowane pojazdu jest niekiedy możliwe właśnie w ramach ubezpieczenia szyb.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenie szyb może obejmować holowanie pojazdu oraz postój auta na parkingu strzeżonym – takie dodatkowe usług warto uzgodnić z ubezpieczycielem.

Holowanie auta w ramach ubezpieczenia opon

Holowanie pojazdu jest również możliwe w ramach ubezpieczenia opon. Jeśli dojdzie do uszkodzenia opony, a naprawa ogumienia czy wymiana koła na miejscu jest niemożliwa, TU może zorganizować holowanie auta do najbliższego warsztatu.

Ważne! Dodatkowe ubezpieczenie opon lub szyb pozwala zachować zniżki AC za bezszkodową jazdę!

Holowanie auta z OC sprawcy zdarzenia

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa przypisana do samochodu. Za jej brak na właściciela nakładana jest kara finansowa. W przypadku kolizji drogowej koszt holowania uszkodzonego auta może zostać pokryty z OC sprawcy zdarzenia.

Uszkodzone podczas kolizji auto musi zostać zabrane z miejsca zdarzenia, jednak często uszkodzenia są tak rozległe, że konieczne jest skorzystanie z pomocy drogowej. To z kolei spory koszt, czyli uszczerbek majątkowy dla poszkodowanego w zdarzeniu, który powinien pokryć sprawca wypadku (są one pokrywane z obowiązkowego ubezpieczenia OC).

Ubezpieczenie OC sprawcy posłuży więc spłacie kwoty koniecznej do transportu samochodu do miejsca zamieszkania poszkodowanego lub do warsztatu. W ramach OC sprawcy osoba poszkodowana może skorzystać z bezpłatnego holowania.

Zobacz też: Ile kosztuje holowanie samochodu?

Czy holowany pojazd musi spełniać jakieś wymogi?

Laweta przydaje się w sytuacji, gdy samochód nie może zostać naprawiony na miejscu, a także gdy niemożliwie jest jego holowanie przez drugi pojazd. Warto pamiętać, że uszkodzony pojazd może być przewożony autolawetą lub lawetą. Czym się różnią od siebie?

  • Autolaweta to samochód służący przewożeniu uszkodzonych pojazdów, czasem wyposażony w wyciągarkę, która umożliwia ustawienie niesprawnego auta na podeście holowniczym. Do prowadzenia autolawety potrzebne jest prawo jazdy kat. B.
  • Laweta to przyczepa załadunkowa podłączona do pojazdu właściwego. Do jej prowadzenia wymagane jest uprawnienie B+E.

W przypadku transportowania samochodu lawetą lub autolawetą najważniejsze jest jego odpowiednie przymocowanie i stabilizacja.

Ważne! Firmy świadczące usługi pomocy drogowej również muszą mieć wykupioną polisę OC. Ubezpieczenie OC lawety to jeden z ważniejszych obowiązków, jaki musi wypełnić przedsiębiorca.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy samochód jest holowany na lince przez drugi pojazd – oba muszą spełnić określone wymagania. Pojazd holowany musi mieć włączone światła pozycyjne, a holujący światła mijania. Ważna jest również odległość między nimi oraz sposób ich połączenia. Auto holowane na lince musi mieć przynajmniej jeden sprawny układ hamulcowy.

Ile kosztuje holowanie samochodu na własną rękę?

Odpowiednio dobrany pakiet ubezpieczeń gwarantuje szeroką ochronę samochodu, np.:

  • uruchomienie silnika w przypadku rozładowania akumulatora,
  • wymianę koła na miejscu zdarzenia,
  • podstawienie auta zastępczego,
  • pomoc w razie braku paliwa (dowóz paliwa),
  • pomoc w razie kradzieży.

Konkretna forma pomocy, jaką gwarantuje dana polisa ujęta jest zawsze w zakresie ubezpieczenia. Co jednak jeśli nie masz wykupionej dodatkowej polisy, a przytrafi się awaria? W wielu przypadkach konieczne jest wezwanie na miejsce zdarzenia lawety.

Jakie są koszty lawety? Ile kosztuje holowanie auta? Cena za usługę ustalana jest indywidualnie i zależy od wielu różnych czynników. Średni koszt skorzystania z lawety to:

  • 200-250 zł i więcej za holowanie w obrębie miasta;
  • 2,5-5 zł/km na trasie.

Podczas ustalania ceny pod uwagę brana jest odległość, lokalizacja zdarzenia, rozmiar i ciężar pojazdu, okoliczności specjalne, czas (noc, weekend). Ostateczny koszt holowania będzie dopiero znany po uwzględnieniu wszystkich tych punktów.

Jak kupić ubezpieczenie z opcją holowania auta?

Kierowcy są zobowiązani do wykupienia polisy OC, pozostałe ubezpieczenia są dobrowolne i stanowią dodatkową ochronę przed różnego rodzaju zdarzeniami. Odpowiednio dobrane produkty pozwolą pokryć koszty naprawy pojazdu, holowania auta, zagwarantują samochód zastępczy, zapewnią pomoc na miejscu zdarzenia. Samo ubezpieczenie OC chroni kierowcę jedynie przed finansowymi konsekwencjami, gdy na skutek kolizji lub wypadku poszkodowany zostanie inny kierowca.

Osoby, które szukają polisy zapewniającej holowanie, naprawę samochodu czy odszkodowanie w przypadku kradzieży, powinny rozważyć zakup ubezpieczenia AC. Również ASS pokrywa koszty lawety czy naprawy samochodu. Inne przydatne produkty to omawiane ubezpieczenie szyb i opon, które są najczęściej oferowane jako dodatek do ubezpieczenia OC.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie? Kierowca, który szuka bogatszej oferty ubezpieczeniowej, może zdecydować się na zakup pakietu, który zazwyczaj jest atrakcyjniejszy cenowo.

Przed podjęciem decyzji o wyborze polisy, warto skupić się na porównaniu ofert wielu towarzystw. Przydatnym narzędziem jest internetowy kalkulator OC i AC, dzięki któremu szybko i wygodny sposób można wygenerować propozycje ubezpieczeń najbardziej znanych firm. Jednocześnie daje on możliwość sprawdzenia zakresu ubezpieczenia, zweryfikowania, czy obejmuje ono również opcję holowania pojazdu.

Przykład: Pan Andrzej szuka dodatkowego ubezpieczenia, które pokrywa koszty lawety. Sprawdza oferty ubezpieczenia AC, ASS. W tym celu skorzystał z kalkulatora OC i AC. Oto kilka propozycji od znanych towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
887,00 zł rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
950,23 zł rata od 0 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1219,73 zł rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1265,00 zł rata od 0 zł
Uniqa
887,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
950,23 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1219,73 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1265,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Pan Andrzej sprawdził również, ile zapłaci za samo ubezpieczenie OC.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
526,00 zł rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
669,00 zł rata od 0 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
815,53 zł rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
1220,00 zł rata od 0 zł
Trasti
526,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
669,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
815,53 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
1220,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Osoby, które nie potrzebują pakietu ubezpieczeń, a chcą się zabezpieczyć np. na czas podróży, mogą wykupić assistance krótkoterminowe na 9, 16 lub 31 dni. Assistance zapewnia holowanie pojazdu po awarii do określonego limitu kilometrów. Oto przykładowe oferty, jakie otrzymał pan Andrzej:

  • assistance na 9 dni – AXA (holowanie po awarii do 200 km) – 46,80 zł;
  • assistance na 9 dni – EuropAssistance (holowanie po awarii do 350 km) – 68 zł;
  • assistance na 31 dni – AXA (holowanie do 200 km) – 88,40 zł;
  • assistance na 31 dni – EuropAssistance (holowanie do 350 km) – 130 zł.

Kierowcy, którzy potrzebują rozszerzonej ochrony, mają do wyboru wiele opcji. Dzięki dobrze dobranej polisie mogą liczyć na przyjazd lawety i odholowanie niesprawnego samochodu do warsztatu lub miejsca zamieszkania. To pomoże również uniknąć sporych kosztów wezwania pomocy drogowej.

Przy ubezpieczeniu OC warto mieć dodatkową polisę chroniącą przed poważnymi konsekwencjami finansowymi wypadków, kolizji czy awarii.

  1. Holowanie pojazdu z miejsca wypadku lub awarii może zapewnić ubezpieczenie assistance, autocasco, ale również ubezpieczenie szyb czy opon.
  2. W niektórych sytuacjach koszt usługi lawety może zostać pokryty z ubezpieczenia OC sprawcy.
  3. Oferty poszczególnych ubezpieczycieli różnią się limitem kilometrów holowania, zakresem terytorialnym. Każde towarzystwo ustala też, jakie zdarzenia objęte są ochroną (awaria, wypadek).
  4. Wysokość składki warto sprawdzić korzystając z kalkulatora OC i AC.
  5. Holowany pojazd musi spełniać określone warunki zapisane w Ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Bibliografia

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie z lawetą

  1. Czy każdy samochód można holować na własną rękę?

    Nie. Nie w każdym przypadku można holować samochód na lince holowniczej, niekiedy konieczne jest wezwanie lawety. Jest to niezbędne, gdy pojazd ma niesprawny układ kierowniczy, hamulcowy, czy uszkodzone przednie reflektory. Laweta będzie również potrzebna, jeśli do awarii doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej – przepisy zabraniają holowania pojazdu przez drugi pojazd w tych miejscach. W każdym przypadku należy pamiętać, że holowany samochód musi spełniać wymagania zapisane w Ustawie Prawo o ruchu drogowym.

  2. Czy polisa OC obejmuje wezwanie lawety?

    Polisa OC ma chronić osoby, którym kierowca wyrządził szkodę. Z OC sprawcy zdarzenia może zostać pokryty koszt wezwania lawety do poszkodowanego. Czas na zgłoszenie szkody z OC wynosi zazwyczaj 3 lata.

  3. Czy ubezpieczyciel zwraca za holowanie auta, jeśli klient zapłacił za nie z własnej kieszeni?

    Jest to możliwe w przypadku wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia. Holowanie pojazdu może odbyć się w ramach ubezpieczenia szyb, opon, assistance lub autocasco. Wszystko zależy jednak od indywidualnej oferty TU, dlatego zawsze należy zapoznać się z OWU.

  4. Ile razy można skorzystać z holowania w ramach ubezpieczenia assistance?

    To, w jaki sposób likwidowane są powstałe szkody, ile razy ubezpieczony może skorzystać np. z holowania, zapisane jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Często jest to jedno holowanie na zdarzenie.

Agnieszka Wawrzaszek

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny