Choć korzystasz z samochodu na co dzień, tylko podczas urlopu pokonujesz nim dłuższe dystanse? Jeżeli na ten okres chciałbyś zapewnić sobie dodatkową ochronę, rozważ zakup krótkoterminowego ubezpieczenia assistance. Polisę assistance na tydzień lub miesiąc oferuje kilku ubezpieczycieli działających na polskim rynku.

Co warto wiedzieć o krótkoterminowym assistance?

  • Krótkoterminowe assistance to ubezpieczenie, które gwarantuje ochronę przez okres krótszy niż rok – np. 7, 15 czy 30 dni.
  • W ramach ubezpieczenia assistance kierowcy z reguły otrzymują pomoc serwisową, medyczną, w podróży, prawną, tłumacza i informacyjną.
  • Assistance na okres krótszy niż rok dostępne jest w ofertach kilku firm ubezpieczeniowych, np. AXA („Assistance w Podróży”), Generali („Bezpieczny.pl”) i Warta („Podróżnik 15”).
  • Ubezpieczenie assistance na okres 7 dni można kupić już za 24 zł. Zakup jest możliwy przez stronę internetową ubezpieczyciela lub u agenta.

Z reguły umowa ubezpieczenia komunikacyjnego trwa 12 miesięcy. Niektóre polisy można jednak zakupić na krótszy okres. Dobrym przykładem jest właśnie ubezpieczenie assistance. W ten sposób ochronę ubezpieczeniową mogą zapewnić sobie kierowcy, którzy wybierają się samochodem na zagraniczny urlop. Ponieważ oferty ubezpieczycieli różnią się pod względem proponowanej ochrony, nie obejdzie się bez ich porównania.

Czym jest ubezpieczenie assistance krótkoterminowe?

Rozładowany akumulator, przebita opona czy pęknięcie przewodu paliwowego – to przykładowe awarie, do których może dojść w trasie. W takich sytuacjach wsparcie fachowców jest nieocenione. Kierowcy mogą je otrzymać w ramach ubezpieczenia assistance samochodu. Assistance krótkoterminowe to ubezpieczenie, które zapewnia pomoc w razie nieoczekiwanego zdarzenia losowego.

Kierowca, który posiada polisę assistance, może liczyć na pomoc np. w przypadku nagłej usterki. Zakres tej pomocy uzależniony jest od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Ponieważ ubezpieczenie auto assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym, firmy ubezpieczeniowe oferują ten produkt w różnych konfiguracjach. W przypadku niektórych produktów kierowca może liczyć wyłącznie na pomoc w naprawie usterki na miejscu zdarzenia, w większości na holowanie pojazdu, a czasem dodatkowo też na pomoc prawną czy tłumacza.

Ubezpieczenie assistance można kupić zarówno na cały rok w pakiecie z OC i AC, jak i na okres krótszy – 7, 15 czy 30 dni. Z reguły terminem „assistance krótkoterminowe” określane są produkty, dla których umowa jest zawierana na okres krótszy niż rok.

Na jakich zasadach działa assistance?

Zakres ochrony oferowanej w ramach ubezpieczenia assistance zależy od ubezpieczyciela. Firma ubezpieczeniowa może zaproponować różne formy ochrony. Ze względu na rodzaj świadczenia, wyróżnić można: pomoc serwisową, pomoc medyczną, pomoc w podróży, pomoc prawną i tłumacza oraz pomoc informacyjną.

1. Pomoc serwisowa

W ramach assistance serwisowego ubezpieczyciel z reguły oferuje usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia po jego awarii, holowanie auta czy dowiezienie paliwa. Kierowca, który zdecyduje się na bardziej rozbudowaną polisę, otrzyma na czas naprawy swojego auta samochód zastępczy. W umowie ubezpieczyciel może też zobowiązać się do organizacji parkingu czy złomowania pojazdu.

2. Pomoc medyczna

Jeżeli krótkoterminowe assistance obejmuje pomoc medyczną, to ubezpieczyciel może zorganizować i pokryć koszty m.in. transportu medycznego, specjalistycznego sprzętu bądź domowej wizyty lekarskiej czy pielęgniarskiej. W najprostszych polisach assistance pomoc medyczna organizowana przez firmę ubezpieczeniową ograniczy się do zapewnienia klientowi telefonicznej informacji medycznej.

3. Pomoc w podróży

Integralną częścią assistance mogą być świadczenia, które przysługują ubezpieczonemu w podróży. Mowa tu m.in. o odbiorze ubezpieczonego pojazdu (przez pracowników firmy, z którą ubezpieczyciel podpisał umowę), zapewnieniu kierowcy i pasażerom kontynuacji podróży w razie awarii auta (lub zorganizowaniu transportu do miejsca zamieszkania) czy zakwaterowaniu w hotelu na czas naprawy pojazdu.

4. Pomoc prawna i tłumacza

Zarówno pomoc prawnika, jak i tłumacza przyda się przede wszystkim tym kierowcom, którzy planują wyjazd zagraniczny. W razie awarii czy wypadku ubezpieczony nie musi obawiać się nieznajomości swoich praw czy bariery komunikacyjnej. Po kontakcie z pracownikami infolinii otrzyma niezbędną pomoc. W ten sposób może np. uniknąć przyjęcia niesłusznego mandatu.

5. Pomoc informacyjna

Z uwagi na charakter ubezpieczenia assistance firmy ubezpieczeniowe utrzymują działające całodobowo infolinie. Po kontakcie z pracownikami infolinii kierowca może otrzymać informacje choćby o najbliższych warsztatach czy sklepach z częściami samochodowymi. W niektórych firmach w ramach takiej pomocy pracownik infolinii przekaże informację bliskiej osobie ubezpieczonego.

Z jakich świadczeń możesz skorzystać w ramach assistance krótkoterminowego?

Assistance krótkoterminowe działa tak jak pełne ubezpieczenie assistance, tylko w innych ramach czasowych. Obejmuje najczęściej:

  • próbę usprawnienia pojazdu na miejscu,
  • holowanie pojazdu – po wypadku lub awarii samochodu,
  • organizację parkingu,
  • pojazd zastępczy po wypadku, awarii lub kradzieży,
  • nocleg,
  • kontynuację podróży,
  • pomoc w uruchomieniu pojazdu, np. przy rozładowanym akumulatorze,
  • dostarczenie paliwa,
  • transport kierowcy, gdy jego stan zdrowia na to nie pozwala,
  • zatankowanie niewłaściwego paliwa.

Kiedy warto kupić krótkoterminowe assistance?

Są sytuacje, w których krótkoterminowe assistance sprawdzi się lepiej, niż pełne, albo zakup pełnego assistance w ogóle się nie opłaca. Zainwestuje w krótkoterminowe assistance, gdy:

  • mało jeździsz, a trafia się dłuższy wyjazd,
  • jeździsz głównie na krótkich dystansach, a potrzebujesz pojechać gdzieś dalej,
  • jedziesz za granicę, a nie masz pełnego assistance, albo Twoje assistance działa tylko w Polsce (np. mini assistance),
  • Twoje assistance nie gwarantuje auta zastępczego, a chcesz mieć taką możliwość w trakcie wyjazd.

Z uwagi na charakter ubezpieczenia może Cię kusić zakup assistance krótkoterminowego na pojazd zabytkowy, którym wyjeżdżasz tylko kilka razy do roku. Niestety, towarzystwa ubezpieczeniowe nie oferują assistance krótkoterminowego dla pojazdów starszych niż 17 lat.

Kto może skorzystać z krótkoterminowego assistance?

Krótkoterminowe ubezpieczenie assistance przeznaczone jest dla kierowców, którzy nie potrzebują ochrony przez cały rok. Jeżeli w dłuższą trasę wybierasz się tylko raz czy dwa razy w roku, możesz zakupić ubezpieczenie assistance np. na 7 lub 30 dni. W ten sposób zapewnisz sobie dodatkową ochronę bez ponoszenia wysokich kosztów.

Przykład: Co roku w czerwcu Pan Arkadiusz wraz z bliskimi odwiedza samochodem rodzinę mieszkającą w szwajcarskim miasteczku Locarno. Z uwagi na liczbę kilometrów do pokonania, mężczyzna odpowiednio wcześniej kupuje krótkoterminowe ubezpieczenie assistance. Dzięki polisie ma pewność, że w razie awarii czy wypadku, do których może dojść w czasie podróży, otrzyma niezbędną pomoc od ubezpieczyciela.

Którzy ubezpieczyciele proponują krótkoterminowe assistance?

Oferta firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku w zakresie krótkoterminowego assistance jest stosunkowo bogata. Krótkoterminowe polisy assistance proponują właścicielom pojazdów m.in.: AXA („Assistance w Podróży”), Generali („Bezpieczny.pl”) i Warta („Podróżnik 15”). Link4 dodaje oferuje krótkoterminowe assistance wraz z ubezpieczeniem podróżnym. Od 2022 r. także rankomat.pl ma w ofercie dedykowane assistance krótkoterminowe.

Czy krótkoterminowe assistance można zakupić na zagraniczny wyjazd? Tak. Większość firm umożliwia klientom wybór zakresu terytorialnego – ochrona może działać tylko na terenie Polski albo na terenie Polski i Europy. W drugim przypadku trzeba jednak spodziewać się wyłączeń, np. ubezpieczyciel może nie brać odpowiedzialności za kradzież pojazdu, do której doszło na terenie Ukrainy czy Białorusi.

1. Oferta „Assistance w Podróży” od AXA

Aby zakupić tę polisę, kierowca nie musi korzystać z innych produktów ubezpieczyciela, np. ubezpieczenia AC. Klient decyduje też o zakresie terytorialnym ochrony. Ubezpieczenie może działać tylko na terenie Polski albo w Polsce i Europie. W drugim przypadku z ubezpieczenia wyłączone są kraje byłego ZSRR – wyjątkami są Litwa, Łotwa i Estonia. Oferta skierowana jest do właścicieli samochodów osobowych, których okres eksploatacji nie przekracza 15 lat.

Ubezpieczenie „Assistance w Podróży” dostępne jest w trzech wariantach, które różnią się m.in. limitem kilometrów holowania.

Rodzaj świadczeniaPakiet EkonomicznyPakiet StandardPakiet Premium
Pomoc serwisowaNaprawa na miejscu zdarzenia – tak
Holowanie – po awarii 100 km, po wypadku 150 km
Wymiana koła
Naprawa na miejscu zdarzenia – tak
Holowanie po awarii 150 km, po wypadku 150 km
Wymiana koła
Samochód zastępczy – 2 doby
Naprawa na miejscu zdarzenia – tak
Holowanie po awarii – max. 250 km, po wypadku – w Polsce bez limitu; za granicą 350 km
Wymiana koła
Samochód zastępczy – 3 doby
Pomoc w podróżyOrganizacja noclegu – 2 doby
Transport podróżnych – nie dalej niż 100 km
Organizacja noclegu – 3 doby
Transport podróżnych – do wskazanego miejsca
Organizacja noclegu – 3 doby
Transport podróżnych – do wskazanego miejsca
Pomoc medycznaNa terenie Polski i za granicąNa terenie Polski i za granicąNa terenie Polski i za granicą
Pomoc informacyjnataktaktak
Oprac. własne na podstawie informacji zamieszczonych na stronie AXA, 7.11.2020 r.

2. Generali „Bezpieczny.pl”

Z oferty przygotowanej przez Generali skorzystać mogą właściciele pojazdów zarówno do 15 lat, jak i starszych. Polisa jest dostępna w dwóch wariantach – ochrona obowiązywać będzie na terenie Polski albo Polski i Europy. W zależności od wariantu, kierowcy mogą liczyć na:

  • ochronę na wypadek awarii – ubezpieczyciel pomoże w razie rozładowania akumulatora, przepalenia się żarówek czy uszkodzenia lub zatrzaśnięcia kluczyków,
  • holowanie pojazdu – nawet do 500 km,
  • pojazd zastępczy – na okres do 3 dni,
  • pomoc tłumacza i informacyjną,
  • zakwaterowanie, jeżeli w czasie podróży dojdzie do awarii pojazdu lub jego kradzieży – na okres do 3 dób.

Firma proponuje ubezpieczenie w dwóch wariantach – Komfort i Prestiż. Pakiet Prestiż jest najbardziej rozbudowanym pod względem liczby świadczeń, do których uprawniony jest kierowca.

3. Warta „Podróżnik 15”

Jak wskazuje nazwa, ubezpieczenie oferowane przez Wartę można zakupić na okres 15 dni. Polisa zapewnia ochronę w czasie podróżowania samochodem po Polsce i Europie. W ramach tego ubezpieczenia kierowca może liczyć m.in. na:

  • holowanie w razie wypadku, awarii czy innych zdarzeń losowych – do 400 km,
  • wynajem samochodu zastępczego po wypadku i kradzieży (do 10 dni) oraz awarii (do 5 dni),
  • zakwaterowanie – do 2 dni,
  • pomoc medyczną,
  • pomoc informacyjną.

Suma ubezpieczenia krótkoterminowej polisy assistance oferowanej przez Wartę wynosi 10 000 zł.

Czym się kierować, wybierając krótkoterminowe assistance?

Jak widać z powyższych przykładów, w ofertach ubezpieczycieli próżno szukać dwóch takich samych produktów. Duży wybór nie musi jednak utrudniać znalezienia optymalnego ubezpieczenia assistance – wystarczy sprecyzować swoje potrzeby. Poszukując polisy na okres 7, 14 czy 30 dni, która będzie gwarantować pomoc w nagłych sytuacjach, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • ograniczenia, wyłączenia i limity – mogą one dotyczyć niektórych krajów, np. Warta zastrzega, że nie odpowiada za szkody powstałe na terenie Gruzji; większość ubezpieczycieli wprowadza też limit kilometrów holowania,
  • możliwość skorzystania z samochodu zastępczego – ważne jest nie tylko to, aby firma ubezpieczeniowa pokryła koszt wynajmu auta, ale również to, przez ile dni kierowca będzie mógł z pojazdu korzystać,
  • zakres pomocy – ubezpieczyciele oferują inną pomoc po awarii, inną po wypadku, a jeszcze inną po kradzieży pojazdu.

Przykład: Pani Aneta raz w roku przemierza samochodem trasę Przemyśl-Chałupy, która ma ok. 765 km. Dla kobiety przy wyborze krótkoterminowego assistance priorytetem jest brak limitu kilometrów holowania. Dzięki temu ma pewność, że w razie awarii nie będzie musiała dopłacać do rachunku wystawionego przez firmę, która odholuje pojazd – wszelkie koszty pokryje ubezpieczyciel.

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe i gdzie można je kupić?

Krótkoterminowe ubezpieczenie assistance nie jest szczególnie drogie. W przypadku tej polisy ubezpieczyciele odchodzą też od skomplikowanych wzorów, w oparciu o które obliczają wysokość składki ubezpieczenia. Ile trzeba zapłacić za krótkoterminową polisę assistance w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych?

  • AXA „Assistance w Podróży” na 7 dni i z ochroną ubezpieczeniową tylko w Polsce kosztuje: 24 zł w wariancie Ekonomicznym, 34 zł w wariancie Standardowym i 58 zł w wariancie Premium,
  • Generali „Bezpieczny.pl” na 7 dni w Polsce kosztuje 57 zł w wariancie Komfort i 73 zł w wariancie Prestiż,
  • AXA „Assistance w Podróży” na 15 dni, które będzie zapewniać ochronę w Polsce i Europie, kosztuje: 59 zł w wariancie Ekonomicznym, 99 zł w wariancie Standardowym i 175 zł w wariancie Premium.

Krótkoterminowe ubezpieczenie assistance można kupić przez stronę internetową ubezpieczyciela lub podczas spotkania z agentem ubezpieczeniowym.

Za pośrednictwem naszego kalkulatora ubezpieczeń można nabyć ubezpieczenie assistance na cały rok, np. w pakiecie z OC. Co istotne – wybierając taki produkt klient zyskuje 365 dni ochrony, niejednokrotnie za niższą lub bardzo zbliżoną kwotę, co cena polisy krótkoterminowej.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie assistance krótkoterminowe

  1. Czy da się dokupić assistance do OC?

    Tak. Taki poniekąd jest sens istnienia assistance krótkoterminowego. W zależności od firmy ubezpieczeniowej możesz kupić assistance niezależnie od OC na okres od 4 dni do nawet roku. Niestety, w trakcie trwania umowy OC lub AC nie możesz dokupić tzw. pełnego assistance, które firmy ubezpieczeniowe dodają do głównego ryzyka.

  2. Czy assistance krótkoterminowe działa tylko za granicą?

    Nie. Działa także na terytorium Polski. Jedyne, co warto sprawdzić, to limit odległości od domu. Niektóre warianty assistance krótkoterminowego zapewniają ochronę w określonej odległości od miejsca zamieszkania, np. 20 czy 25 km.

  3. Ile razy można skorzystać z assistance?

    To, ile razy można skorzystać z assistance, określają Ogólne Warunki Ubezpieczenia assistance w każdej firmie, która takie ubezpieczenie oferuje. Polisa assistance najczęściej ma określoną sumę ubezpieczenia i świadczenia są realizowane do tej kwoty. Po wyczerpaniu sumy ubezpieczenia umowa ulega rozwiązaniu. Zdarza się, że firma ubezpieczeniowa dodatkowo określi ilościowy limit danego zdarzenia, np. holowanie po awarii maksymalnie trzy razy w trakcie trwania umowy.

  4. Czym się różni assistance krótkoterminowe od pełnego?

    Pełne assistance dodawane do OC lub AC jest ważne rok. Z reguły ma niższy zakres w podobnych pieniądzach, co assistance krótkoterminowe. Umowa wygasa wraz z końcem okresu ochrony, który wynosi 12 miesięcy. Assistance krótkoterminowe wykupujesz docelowo na okres krótszy niż 12 miesięcy. Z nielicznymi wyjątkami (Warta i HDI) jest niezależne od OC.

  5. Czy ubezpieczenie assistance jest obowiązkowe?

    Nie, assistance to ubezpieczenie dobrowolne. Chyba że masz pojazd w leasingu lub w kredycie i instytucja finansująca wymaga pełnego pakietu OC, AC, assistance, NNW - wtedy należy je kupić, przy czym assistance krótkoterminowe może nie przejść w leasingu.

  6. Do kiedy mogę kupić assistance krótkoterminowe?

    Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe będą wymagały zakupu ubezpieczenia assistance krótkoterminowego najpóźniej na dzień przed początkiem okresu ochrony, a jeśli kupujesz je przez Internet późno w nocy, to nawet na dzień po dniu następnym.

Stefania Stuglik

Od 2012 roku związana z sektorem ubezpieczeń. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w dziale obsługi klienta. Ma na swoim koncie kilkaset sprzedanych polis komunikacyjnych. Prywatnie niepoprawna optymistka, zakochana w górach i literaturze pięknej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny