Co się stanie, jeśli Twój klucz do auta zostanie skradziony, zgubisz go, uszkodzisz lub przypadkowo zatrzaśniesz w samochodzie? Jeden z tych scenariuszy z pewnością spotkał wielu kierowców. W takich sytuacjach dorobienie klucza jest koniecznością. Jak wygląda taki proces? Czy jest on również możliwy w przypadku immobilizera?
Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2023 roku odnotowano ponad 10 tysięcy kradzieży aut w Polsce. Aby uchronić kierowców przed tym przykrym zjawiskiem, producenci pojazdów montują w samochodach szereg zabezpieczeń. Należą do nich m.in. immobilizery. Czym różni się dorobienie standardowego klucza do auta od tego wyposażonego w specjalną ochronę?
- Co to jest immobilizer?
- Czy można dorobić klucz z immobilizerem?
- Jak dorobić kluczyk do samochodu bez kluczyka?
- Ile kosztuje dorobienie klucza do samochodu z immobilizerem?
- Ile czasu trwa wyrobienie klucza do samochodu?
- Czy ubezpieczyciel auta może wymagać zamontowania immobilizera?
- FAQ - najczęściej zadawane pytania
Co to jest immobilizer?
Immobilizer to element elektronicznej technologii zabezpieczającej, której zadaniem jest zapobieganie kradzieży pojazdu. System ten uniemożliwia uruchomienie auta w przypadku użycia niewłaściwego klucza. To wiąże się oczywiście z utrudnieniem złodziejowi nielegalnego uruchomienia pojazdu.
Większość nowoczesnych immobilizerów ma transponder wbudowany w kluczyk samochodowy. Przesyła on kod do centrali po każdym włożeniu kluczyka do stacyjki. Warto wiedzieć, że starsze immobilizery czasami wymagały oddzielnego pilota bądź naciśnięcia przycisku wewnątrz auta, aby dezaktywować zabezpieczenie. Co więcej, niektóre pojazdy miały specjalną klawiaturę, którą można było zaprogramować tak, aby akceptowała czterocyfrowy kod przed uruchomieniem pojazdu.
Na jakiej zasadzie działa immobilizer?
W skład immobilizera wchodzą dwie kluczowe części – transponder w kluczyku zapłonu i odbiornik w środku pojazdu (centralka). Gdy kierowca próbuje uruchomić silnik, pojazd wysyła żądanie do kluczyka. Jeśli zwróci on właściwy, wstępnie zdefiniowany sygnał, immobilizer przekazuje polecenie do sterownika silnika w celu uruchomienia. Następuje ono poprzez aktywację zapłonu, paliwa i rozrusznika.
W przypadku niezgodności sygnału lub próby zapłonu obwodu silnika poprzez zwarcie, system immobilizera zostanie aktywowany, uniemożliwiając uruchomienia auta.
Jak sprawdzić, czy Twój pojazd ma immobilizer?
Jednym ze źródeł, które mogą pomóc w ustaleniu, czy Twój samochód wyposażony jest w immobilizer, jest instrukcja obsługi. Książka ta zawiera wszystkie informacje o pojeździe, łącznie z tą, czy producent zastosował w nim immobilizer.
Kolejnym sposobem jest zdjęcie pokrywy stacyjki – gdy w środku znajduje się nakładka, z której wychodzi czarny kabel, to znak, że pojazd wyposażony jest w zabezpieczenie w postaci immobilizera.
Inną metodą jest sprawdzenie pilota od klucza. Wystarczy go rozkręcić i ocenić, czy znajduje się w nim transponder. Warto zaznaczyć, że większość samochodów wyprodukowanych po 1994 roku wyposażona jest w jakąś formę immobilizera.
Po czym poznać awarię immobilizera?
Jedną z oznak awarii immobilizera jest nieudana próba odblokowania pojazdu za pomocą pilota. Kolejnym sygnałem są problemy z zamykaniem drzwi za pomocą inteligentnego kluczyka. Bez działającego elementu jedyny sposób na zamknięcie drzwi polega na zablokowaniu ich od wewnątrz, gdy są otwarte, a następnie ich zamknięcie. Typowym objawem problemu z immobilizerem jest również brak możliwości uruchomienia pojazdu.
Jeśli kluczyk, który ma się obrócić w stacyjce, nie rusza się, może to oznaczać awarią chipu transpondera wewnątrz podstawy pilota. Element ten z jakiegoś powodu nie wysyła kodu zabezpieczającego do immobilizera auta. Dzieje się tak często na skutek zalania lub faktycznego uszkodzenia chipa w wyniku upadku lub zgniecenia pilota.
Immobilizer jest głównym elementem zabezpieczającym pojazd. Jeżeli zostanie on uszkodzony, fabryczny system alarmowy również nie będzie działać.
Wiele problemów z kluczami z immobilizerem można rozwiązać, wymieniając po prostu baterię w pilocie. Klucze z transponderem wykorzystują małą baterię, która przekazuje kod zabezpieczający do immobilizera samochodu. Podczas wymiany tego elementu należy zachować ostrożność, aby przypadkowo nie uszkodzić znajdującego się w środku chipa transpondera.
Jeśli wymieniłeś baterię i klucz nadal nie działa, może to oznaczać uszkodzenie wspomnianego chipa transpondera. W takim przypadku będziesz musiał skontaktować się z autoryzowanym serwisem obsługi.
Czy można dorobić klucz z immobilizerem?
Aby dorobić tradycyjny klucz do samochodu, należy zanieść go do serwisu. Tam, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, otrzymasz jego dokładną replikę. Jak natomiast wygląda dorabianie kluczy z immobilizerem? W tym przypadku niezbędne jest również odtworzenie odpowiedniego kodu. Jeśli masz klucz zapasowy, serwisant sczyta go z chipa.
Warto dodać, że tego typu zadanie najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie. Jest to podyktowane faktem, że klucze z immobilizerem mają bardziej złożoną konstrukcję niż te klasyczne.
Jak dorobić kluczyk do samochodu bez kluczyka?
Co, jeśli nie masz oryginalnego klucza, aby uzyskać zamiennik? Bez względu na to, czy przypadkowo zamknąłeś go w aucie, czy po prostu zgubiłeś, niezbędnym krokiem będzie skontaktowanie się z autoryzowanym punktem obsługi. W takiej sytuacji konieczne może być także przedstawienie dowodu własności pojazdu (to np. dowód rejestracyjny).
Ile kosztuje dorobienie klucza do samochodu z immobilizerem?
Koszt dorobienia klucza do auta zależy od wielu kwestii. Zamówienie kopii egzemplarza z immobilizerem jest znacznie droższą usługą niż gdy chodzi o prosty, standardowy kluczyk. Kolejną kwestią jest m.in. to, czy duplikat zostanie utworzony na podstawie drugiego egzemplarza, czy chcesz dorobić klucz po stracie poprzedniego. W pierwszej sytuacji należy liczyć się z kosztem od 150 zł wzwyż.
Ile natomiast trzeba zapłacić za dorobienie klucza z immobilizerem, gdy nie ma się zapasowego egzemplarza? W tym przypadku koszt będzie znacznie wyższy – nawet powyżej 1 000 zł. Wysoka cena podyktowana jest głównie faktem, że w wielu sytuacjach potrzebny będzie demontaż stacyjki.
Należy pamiętać, że dużo zależy również od marki, a także modelu auta. Finalny koszt może różnić się także w zależności od konkretnego miasta.
Ile czasu trwa wyrobienie klucza do samochodu?
Z reguły dorobienie klucza do auta w serwisie trwa nie dłużej niż 1 dzień roboczy. W niektórych przypadkach czas oczekiwania na niego może się jednak wydłużyć.
Czy ubezpieczyciel auta może wymagać zamontowania immobilizera?
Nie da się ukryć, że trudno będzie otrzymać odszkodowanie za skradziony pojazd, jeśli był on przechowywany w nieodpowiedni sposób. Brak jakiejkolwiek ochrony antykradzieżowej czy niedomknięta szyba mogą stanowić zaproszenie dla złodzieja. W związku z tym wielu ubezpieczycieli wymaga od kierowców zastosowania zabezpieczeń. Jednym z nich jest kluczyk z immobilizerem. Tego typu ochrona pozwala na istotne ograniczenie ryzyka kradzieży samochodu.
Oczekując pełnego wsparcia TU w przypadku kradzieży pojazdu, ubezpieczony musi więc zabezpieczyć go w możliwie wysokim stopniu. W innym razie ubezpieczyciel może uznać, że klient dopuścił się niedbalstwa i nawet odmówić wypłaty odszkodowania.
Oprócz kluczy z immobilizerem, ubezpieczyciele oczekują także innych zabezpieczeń, takich jak systemy alarmowe, systemy śledzenia GPS czy specjalne blokady.
Wymagania dotyczące zabezpieczeń antykradzieżowych mogą różnić się w zależności od firmy ubezpieczeniowej oraz rodzaju polisy. Przed jej zakupem warto sprawdzić, czy towarzystwo narzuca jakieś konkretne wymagania w tym temacie. Dobrze też skalkulować, jakie korzyści finansowe mogą one przynieść w kontekście składki ubezpieczeniowej.
Podsumowanie
- Zadaniem immobilizera jest zapobieganie kradzieży pojazdu. System ten blokuje uruchomienie auta w przypadku użycia nieprawidłowego klucza.
- Większość pojazdów wyprodukowanych po 1994 roku wyposażonych jest w immobilizer.
- Jedną z typowych awarii immobilizera jest uszkodzenie chipa transpondera.
- Aby dorobić klucz z immobilizerem, niezbędne jest odtworzenie odpowiedniego kodu.
- W celu dorobienia klucza z immobilizerem bez zapasowego kluczyka należy zgłosić się do autoryzowanego serwisu obsługi.
- Dorobienie klucza z immobilizerem będzie dużo droższe w przypadku braku zapasowego egzemplarza. Całkowity koszt takiej usługi różni się również w zależności od konkretnego miasta.
- Ubezpieczyciel pojazdu może wymagać od klienta zamontowania immobilizera w celu zapewnienia skuteczniejszej ochrony przed kradzieżą.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
-
Jak zapobiec zgubieniu kluczyków od auta?
Aby zapobiec zgubieniu kluczy od auta, przymocuj je do breloczka lub smyczy, aby były bardziej widoczne. Rozważ zakup specjalnych lokalizatorów do kluczy, które umożliwiają znalezienie ich za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona. Warto również zawsze odkładać klucze w to samo miejsce. Dobrze jest umieszczać je w ochronnej saszetce. Trzeba też pamiętać, gdzie został schowany zapasowy kluczyk.
-
Jak otworzyć samochód bez kluczyka?
Choć na forach internetowych dla kierowców możesz znaleźć sposoby na otworzenie samochodu bez kluczyka, samodzielne wykonanie tego typu operacji niesie za sobą duże ryzyko. Mowa m.in. o uszkodzeniu lakieru czy zamka. Takie działanie może narazić Cię tylko na dodatkowe koszty związane z naprawą zniszczonych mechanizmów w pojeździe. Lepiej skorzystać z pomocy fachowców.
-
Czy dorobienie klucza do samochodu jest możliwe w każdym serwisie?
Inteligentne klucze do samochodu mają specjalną konstrukcję. Dlatego ich dorobienie powinno odbywać się tylko w wyspecjalizowanych serwisach.
-
Kiedy konieczna jest wymiana kluczy z immobilizerem?
Najczęstszym powodem do wymiany kluczyka z immobilizerem jest awaria transpondera.