W Polsce możemy wyróżnić kilka podmiotów odpowiedzialnych za sieć krajowych dróg – zarządcą może być Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, wójt, burmistrz, prezydent miasta, a także zarząd powiatu i województwa. Przeczytaj, jak sprawdzić, kto jest zarządcą drogi i jaka odpowiedzialność na nim spoczywa.
Zarządca drogi odpowiada nie tylko za jej stan, ale także za bezpieczeństwo na danej trasie. Kierowca może więc pociągnąć go do odpowiedzialności, gdy np. zły stan nawierzchni doprowadzi do uszkodzenia pojazdu lub na nieodśnieżonym odcinku dojdzie do kolizji czy wypadku. Znajomość zarządcy drogi przyda się również w sytuacji, gdy kierowca chce zgłosić problem np. dotyczący niewłaściwego oznakowania, uszkodzenia sygnalizacji świetlnej czy też konieczności zamontowania progów zwalniających. W celu zidentyfikowania osoby odpowiedzianej wystarczy udać się do urzędu gminy, miasta lub skontaktować się z Policją. Informacji można też szukać w aktach prawnych.
Kim jest zarządca drogi?
O obowiązkach zarządcy dróg mówi art. 20 Ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych. Zgodnie z przepisami, zarządca drogi jest odpowiedzialny za jej utrzymanie, stan techniczny, przebudowę, rozbudowę, wszelkie nowe inwestycje. Jednocześnie pod jego nadzorem znajduje się cała infrastruktura drogowa, czyli chodniki, przejścia dla pieszych, sygnalizatory świetlne, znaki drogowe, mosty, tunele, bariery ochronne itp.
Pamiętaj! Jednym z najważniejszych obowiązków zarządcy drogi jest zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a więc np. troska o odpowiednie oznakowanie danej trasy.
Zarządca drogi odpowiada też za:
- przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg;
- koordynowanie prac w pasie drogowym;
- wykonywanie robót interwencyjnych, utrzymaniowych, zabezpieczających;
- utrzymywanie zieleni przydrożnej (sadzenie, usuwanie drzew czy krzewów);
- dokonywanie okresowych pomiarów natężenia ruchu drogowego;
- przeciwdziałanie niszczeniu dróg przez użytkowników;
- prowadzenie ewidencji dróg, obiektów mostowych, tuneli;
- opracowywanie planów finansowania budowy, przebudowy, remontu, utrzymania drogi.
Odpowiedzialność zarządcy drogi za uszkodzenia pojazdu
Warto wiedzieć, że to zarządca drogi jest odpowiedzialny za uszkodzenia pojazdu, do których doszło podczas podróży drogą, która nie była utrzymana w należytym stanie. Rażącym zaniedbaniem będzie:
- zaniechanie naprawy dziury w nawierzchni drogi;
- nieprawidłowe utrzymanie drogi np. nieodśnieżenie;
- brak odpowiednio ustawionego oznakowania, progów zwalniających itp.
Ważne! Jeśli w wyniku nieprawidłowego utrzymania drogi doszło do uszkodzenia samochodu, wypadku, kolizji, można pociągnąć do odpowiedzialności zarządcę drogi.
Przykład: Pan Adam uszkodził felgę po wjechaniu w dziurę na drodze. Na miejsce zdarzenia wezwał Policję – funkcjonariusz sporządził notatkę, została też wykonana dokumentacja zdjęciowa. Policjant udzielił informacji, kto jest zarządcą drogi. Pan Adam będzie mógł złożyć wniosek o wypłatę zadośćuczynienia. Do wniosku o odszkodowanie od zarządcy drogi musi dołączyć zdjęcia oraz spisaną notatkę.
Jak ustalić zarządcę drogi?
Jak widać w niektórych sytuacjach kluczowe jest ustalenie, kto jest zarządcą danej drogi. Kierowcy powinni wiedzieć, jak mogą to zrobić. Przede wszystkim potrzebny będzie numer drogi oraz jej dokładna lokalizacja – te dane pozwolą szybko zweryfikować, kto jest odpowiedzialny za dany odcinek. Kierowca ma kilka możliwości zdobycia potrzebnych informacji, może:
- skontaktować się z Policją;
- udać się do urzędu miasta lub gminy;
- przejrzeć strony rządowe;
- sięgnąć do aktów prawnych.
Różne rodzaje dróg mają bowiem różnych zarządców:
- drogi krajowe (w tym drogi szybkiego ruchu, czyli drogi ekspresowe i autostrady) – odpowiada Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
- wojewódzkie – zarząd województwa;
- drogi powiatowe – zarząd powiatu;
- gminne – wójt, burmistrz, prezydent miasta;
- drogi w granicach miast na prawach powiatu (z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych) – prezydent danego miasta;
- odcinki autostrad płatnych – poszczególni koncesjonariusze;
- drogi wewnętrzne, które nie są zaliczane do dróg publicznych (osiedlowe, dojazdowe do gruntów rolnych) – właściciele danego terenu.
Kiedy warto sprawdzić zarządcę drogi?
Istnieje kilka sytuacji, w których znajomość zarządcy drogi może być przydatna – jedną z nich jest uszkodzenie samochodu z powodu złego stanu drogi. W przypadku uszkodzenia pojazdu właściciel ma prawo dochodzić odszkodowania.
Zarządca może też być pociągnięty do odpowiedzialności, jeśli na drodze dojdzie do kolizji na skutek niewłaściwego oznakowania czy też braku oznakowania.
Ważne! Znajomość zarządcy drogi jest niezbędna, by zgłosić jakikolwiek problem czy potencjalne niebezpieczeństwo – złożyć wniosek o usunięcie, postawienie znaku drogowego, powiadomić o uszkodzeniu sygnalizacji świetlnej czy konieczności reorganizacji ruchu w celu zapewnienia bezpieczeństwa poruszającym się po danej drodze.
Jak uzyskać odszkodowanie od zarządcy drogi?
Zarządcy dróg odpowiadają za utrzymywanie istniejących dróg w dobrym stanie, dlatego też mogą odpowiadać za wszelkie nieprawidłowości. Kierowca, który uszkodził samochód jadąc po takiej zaniedbanej drodze, może uzyskać odszkodowanie. Musi jednak udowodnić, że przyczyną zdarzenia był niewłaściwy stan trasy, po której się poruszał. Co może zrobić?
- Zgromadzić dokumentację fotograficzną – zdjęcia uszkodzeń drogi i pojazdu;
- przygotować raport policyjny (notatkę ze zdarzenia);
- spisać zeznania świadków;
- przygotować dokumentację techniczną pojazdu oraz wycenę naprawy uszkodzeń.
Następnym krokiem jest ustalenie zarządcy, czyli osoby/podmiotu odpowiedzialnego za utrzymywanie drogi w odpowiednim stanie oraz złożenie wniosku wraz z wszystkimi dokumentami stanowiącymi dowód w sprawie.
Pamiętaj! Na złożenie wniosku o odszkodowanie kierowca ma 3 lata od momentu powstania uszkodzenia.
Odszkodowanie od zarządcy drogi czy z własnego AC?
W niektórych sytuacjach kierowca może się starać o odszkodowanie od zarządcy drogi – nie zawsze będzie to jednak możliwe. Inną opcją jest likwidacja szkody z własnej polisy, autocasco. Kierowca nie musi zdawać się na łaskę zarządcy, czy też kierować sprawy do sądu. Środki na naprawę auta może otrzymać szybko i bez zbędnych formalności.
Ważne! Odszkodowanie z autocasco nie zostanie wypłacone, jeśli w OWU znajduje się zapis o wyłączeniu odpowiedzialności za dane zdarzenie. Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z sekcją wyłączeń.
Warto też pamiętać, że likwidacja szkody z AC wiąże się najczęściej z utratą części zniżek za bezszkodową jazdę, co z kolei oznacza wyższą składkę w kolejnym roku ubezpieczenia. Takiej sytuacji można zapobiec, wykupując ochronę zniżek.
Gdzie kupić dobre ubezpieczenie?
Szukasz dobrego ubezpieczenia dopasowanego do swoich potrzeb? Przede wszystkim porównaj oferty wielu towarzystw, ponieważ różnice w zakresie ochrony i cenie dobrowolnej polisy mogą być spore. Kupując AC warto zwrócić uwagę na:
- sumę ubezpieczenia;
- wysokość wkładu własnego;
- amortyzację;
- sposób likwidacji szkody.
Wszystkie te elementy wpływają na ostateczny koszt ubezpieczenia.
Zanim podpiszesz umowę, zapoznaj się z wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach może on odmówić wypłaty odszkodowania. Sprawdź również zakres terytorialny ochrony.
Aby szybko i w wygodny sposób przeanalizować oferty oraz zakupić polisę online, wystarczy skorzystać z kalkulatora OC i AC. Podaj najważniejsze informacje na temat samochodu oraz kierowcy, a otrzymasz propozycje kilkunastu firm działających na polskim rynku ubezpieczeń.
Choć na co dzień wiedza o tym, kto jest zarządcą drogi wydaje się niepotrzebna, bywają sytuacje, w których okazuje się ona niezbędna. Jeśli chcesz starać się o odszkodowanie, zgłosić problem dotyczący drogi, musisz wiedzieć, czy zarządcą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, czy inny podmiot. Takie informacje uzyskasz w urzędzie gminy, miasta czy w komisariacie policji.
- Sieć dróg publicznych w Polsce wynosi niemal 420 tys. km. Kategorie dróg publicznych to drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe oraz gminne.
- Zarządcą drogi może być Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zarząd powiatu lub województwa, wójt, burmistrz, prezydent miasta.
- Zarządca drogi jest zobowiązany do dbania o jej stan techniczny, zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego, przeprowadzania inwestycji, troski o infrastrukturę drogową.
- Informację o zarządcy danej drogi można uzyskać w urzędzie miasta lub gminy, w komisariacie policji.
- W określonych sytuacjach można zarządcę drogi pociągnąć do odpowiedzialności za uszkodzenia samochodu.
Bibliografia
Ustawa z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych.
Najczęściej zadawane pytania o to, jak sprawdzić, kto jest zarządcą drogi
-
Za co odpowiada zarządca drogi?
Zadaniem zarządcy drogi jest przede wszystkim bieżące utrzymanie drogi – dbanie o dobry stan techniczny nawierzchni, przeprowadzanie okresowych kontroli i wymaganych napraw. Jest on również odpowiedzialny za całą drogową infrastrukturę (chodniki, sygnalizacja świetlna, oznakowanie poziome, zapory drogowe, słupki, separatory ruchu). Do obowiązków zarządcy należy zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu i możliwości sprawnego poruszania się daną trasą.
-
Czy za uszkodzenie samochodu można pociągnąć do odpowiedzialności zarządcę drogi? zarządcę drogi?
Teoretycznie jest to możliwe, należy jednak wykazać, że uszkodzenie miało związek z wyraźnym zaniedbaniem ze strony zarządcy – może nim być np. nienaprawiona dziura. Aby starać się o odszkodowanie od zarządcy, trzeba przygotować dokumentację dowodową – zdjęcia, notatkę ze zdarzenia, opinie świadków itp. Niekiedy zarządca wypłaca odszkodowanie, innym razem nie przyznaje się do winy i sprawa trafia do sądu.
-
Kiedy znajomość zarządcy drogi może się przydać?
Wiedza na temat tego, kto jest zarządcą drogi będzie potrzebna, jeśli np. chcesz zgłosić jakiś problem związany z daną trasą. Uważasz, że na drodze jest niebezpiecznie, potrzebny jest znak, próg zwalniający, droga wymaga naprawy? Z taką sprawą należy udać się właśnie do zarządcy drogi. Podobnie, jeśli chcesz starać się o odszkodowanie, bo na trasie uszkodziłeś samochód – wjechałeś w dziurę, wpadłeś w poślizg, bo trasa nie została odśnieżona/posypana solą.