Podczas zawierania polisy AC trzeba określić sumę ubezpieczenia samochodu. Nie warto jej zawyżać ani zaniżać. Sprawdzimy, jak podaje się wartość auta oraz na co zwrócić uwagę.

Co warto wiedzieć – wycena wartości samochodu do ubezpieczenia

 1. Przed zakupem polisy AC warto sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia oraz sumę ubezpieczenia proponowaną przez towarzystwo.
 2. Nie warto zawyżać ani zaniżać wartości ubezpieczanego samochodu.
 3. Z wyceną wartości samochodu dokonanej przez ubezpieczyciela nie trzeba się zgadzać, można samodzielnie skorzystać z usług rzeczoznawcy.
 4. Polisa AC powinna być dopasowana do twoich potrzeb i posiadanego samochodu.

Z reguły to towarzystwo ubezpieczeniowe określa sumę ubezpieczenia samochodu. Jeżeli nie zgadzasz się z wyceną, możesz ją przygotować samodzielnie. Określenie wartości auta przed zawarciem polisy AC jest bardzo ważne, bowiem od tego zależy wypłata ewentualnego odszkodowania.

Co wpływa na wartość samochodu?

Na to, ile jest warty samochód, ma wpływ wiele czynników. Oprócz stanu technicznego i przebiegu pojazdu, niezmiennie ważne są:

 • rok produkcji,
 • marka,
 • model,
 • pojemność,
 • liczba KM,
 • data pierwszej rejestracji,
 • liczba użytkowników,
 • fabryczne wyposażenie.

Po podaniu tych parametrów, ubezpieczyciel sam wyceni pojazd na podstawie katalogów Eurotax lub Info-Expert.  Zawsze możesz porównać tę wycenę z wartością rynkową twojego samochodu choćby na podstawie aukcji internetowych. Warto także poinformować ubezpieczyciela o dodatkowym wyposażeniu lub o bogatszej wersji modelu. Jeżeli nie zgadzasz się z wyceną ubezpieczyciela, możesz zamówić rzeczoznawcę na swój koszt.

Jak wygląda wycena nowego samochodu?

Przy wycenie nowego samochodu sytuacja jest dość prosta. Trzeba okazać ubezpieczycielowi fakturę zakupu, gdzie będzie zanotowana wartość. Do decyzji pozostaje, czy na polisie ma być wartość netto czy brutto.

Wartość netto wybierają klienci, którzy mogą odliczyć podatek VAT z związku z prowadzoną działalnością. Warto także sprawdzić, jak towarzystwa ubezpieczeniowe charakteryzują nowy samochód. Najczęściej przy zakupie polisy faktura nie może być starsza niż 6 miesięcy. Auto nie może mieć wysokiego przebiegu oraz nie może mieć wcześniej wykupionego OC. Szczegóły można sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Jak wycenić używany samochód?

O ile wycena nowego samochodu jest prosta, to samochód używany trzeba wycenić poprzez systemy lub katalogi. Najczęściej są to Eurotax, Info-Expert, czy Audatex. Wartości z tych katalogów są uśrednione. Z takich samych systemów ubezpieczyciele korzystają także podczas określenia wysokości odszkodowania.

Może zdarzyć się, że system towarzystwa ubezpieczeniowego nie będzie w stanie wycenić samochodu. Najczęściej zdarza się to przy rzadkich egzemplarzach lub autach sprowadzonych z egzotycznych krajów. Wtedy można powołać się na indywidualną wycenę rzeczoznawcy lub przyjęcie średniej wartości podobnych pojazdów, które są ogólnodostępne.

Jak wycenić utratę wartości po wypadku?

Po wypadku i zgłoszeniu szkody ubezpieczycielowi nastąpi wycena uszkodzeń przeprowadzona przez rzeczoznawcę. Jeżeli uszkodzenia nie są duże, można skorzystać z uproszczonej likwidacji szkody tylko na podstawie zdjęć.

Jednak jeśli uszkodzenia są większe, samochód musi obejrzeć rzeczoznawca. Towarzystwo nie wypłaci większego odszkodowania niż suma ubezpieczenia wpisana na polisie AC. Rzeczoznawcy korzystają z tych samych katalogów do wyceny odszkodowania, co systemy wyliczające wartość pojazdu przy zawieraniu autocasco.

Jak sprawdzić na jaką wartość ubezpieczyciel wycenił samochód?

Zanim wykupisz polisę AC trzeba sprawdzić, na jaką sumę towarzystwo ubezpieczeniowe wyceniło samochód. Najlepiej zrobić to w naszym kalkulatorze. Wystarczy wpisać swoje dane oraz samochodu, sprawdzić listę ofert i wejść w ich szczegóły. Znajdziesz tam informację, jaka jest suma ubezpieczenia każdego z towarzystw. Możesz także zadzwonić na infolinię, jeżeli chcesz uzyskać dodatkowe informacje.

Czy wartość pojazdu wpływa na cenę OC?

Wartość pojazdu jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o składce autocasco. Oprócz tego ma oczywiście znaczenie historia ubezpieczeniowa, marka, rocznik i zakres ubezpieczenia. Zwłaszcza przy szkodzie całkowitej lub kradzieżowej ubezpieczyciel bierze pod uwagę górną granicę odpowiedzialności. Suma ubezpieczenia ma więc duże znaczenie w składce. U poszczególnych ubezpieczycieli może być ona różna.

Przykład: Pan Marcin kupił Opla Astrę z 2016 roku za 50 000 zł. Chciał poznać oferty na AC. W porównywarce LINK4 zaproponował składkę 1045 zł przy serwisie, zniesionych udziałach własnych, stałej sumie ubezpieczenia, wartość samochodu określił na 52 000 zł. Natomiast Uniqa zaoferowała taki sam zakres za 985 zł, jednak przy wartości 45000 zł. Pan Marcin zdecydował się na ofertę LINK4, ponieważ nie chciał zaniżać wartości pojazdu. Skorzystał jeszcze z możliwości delikatnego obniżenia sumy do 50 000 zł, co jeszcze obniżyło składkę.

Czy opłaca się zaniżać albo zawyżać wartość pojazdu?

Najlepiej ubezpieczyć samochód zgodnie ze stanem faktycznym i rzeczywistą wartością. Zaniżanie wartości (niedoubezpieczenie) może być pozorną korzyścią, ponieważ kierowca zapłaci niższą składkę. Jednak przy wypłacie odszkodowania nie będzie mógł liczyć na zwrot faktycznej wartości pojazdu, bowiem ubezpieczyciel nie wypłaci więcej niż suma ubezpieczenia na polisie.

W odwrotnej sytuacji. w której kierowca ubezpieczy samochód z wyższą wartością niż rzeczywista (nadubezpieczenie), i tak nie otrzyma wyższego odszkodowania. Zapłaci wyższą składkę, a ubezpieczyciel wypłaci tylko kwotę rzeczywistej wartości pojazdu na dzień szkody.

Czy warto wykupić stałą sumę ubezpieczenia AC?

Stała suma ubezpieczenia gwarantuje taką samą sumę ubezpieczenia przez cały okres trwania umowy. Oznacza to, że nawet ostatniego dnia trwania polisy AC ubezpieczyciel przy szkodzie całkowitej lub kradzieży wypłaci sumę z polisy. Opłaca się to wykupić w przypadku nowych samochodów, które są dość drogie i w ciągu pierwszych lat szybko tracą na wartości.

W przypadku starszych pojazdów najlepiej sprawdzić, czy opłaca się wykupować tę klauzulę, ponieważ jest ona dodatkowo płatna do AC.

Czym jest nieredukcyjna suma ubezpieczenia?

Nieredukcyjna suma ubezpieczenia oznacza to, że w ciągu roku polisowego po każdej zgłoszonej szkodzie suma ubezpieczenia nie jest pomniejszana o wypłacone odszkodowanie. Np. samochód na polisie jest ubezpieczony na 30 000 zł. Pojawia się kolizja i ubezpieczyciel wypłaca 10 000 zł. ,

Pech chciał, że w ciągu roku polisowego zdarzyła się jeszcze jedna szkoda, tym razem całkowita. Ubezpieczyciel nie wypłaci więc 30 000 zł, tylko pomniejszy to o przekazane wcześniej 10 000 zł. Gdyby klient wykupił tę klauzulę, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciłoby 30 000 zł. Warto więc wykupić dodatkowo to rozszerzenie zakresu ochrony AC.

Jak wybrać dobre AC?

Przed zakupem polisy AC warto zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia oraz wycenę pojazdu. Nie należy zawyżać ani zaniżać wartości. Przy zakresie warto wybrać:

 • stałą sumę ubezpieczenia – szczególnie dla nowych pojazdów, masz gwarancję, że towarzystwo wypłaci odszkodowanie bez utraty wartości auta,
 • nieredukcyjną sumę ubezpieczenia – przy większej liczbie szkód nie musisz się martwić, ponieważ suma ubezpieczenia odnawia się do wartości z polisy po każdej zgłoszonej szkodzie,
 • zniesienie amortyzacji – dzięki tej klauzuli nie będziesz musiał dopłacać za zużycie części, ubezpieczyciel naprawi pojazd bez dodatkowych kosztów,
 • brak udziałów własnych – dzięki ich braku nie będziesz musiał dokładać z własnej kieszeni na naprawę pojazdu, ubezpieczyciel sam pokryje koszty naprawy.

Kierowcy, którzy chcą zawrzeć polisę AC stoją przed jeszcze jednym wyborem. Serwis czy kosztorys? Wybierając serwis mogą zlikwidować szkodę w autoryzowanym serwisie bezgotówkowo. Natomiast przy kosztorysie ubezpieczyciel wyceni szkodę i przekaże środki na naprawę na konto klienta, a właściciel może naprawić samochód na własną rękę. W tym przypadku warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie najbardziej odpowiadało potrzebom właściciela samochodu.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny