Poziom spalania paliwa to jeden z ważnych wyznaczników dla osób, które rozważają zakup samochodu. Zwłaszcza że ceny na stacjach paliw często wahają się nawet o kilkadziesiąt groszy w górę i w dół. Umiejętność obliczenia spalania to cenna umiejętność – zarówno gdy często przemierzasz dalekie trasy, jak i w typowo miejskiej jeździe. Jak to zrobić poprawnie?

Obliczanie zużycia paliwa jest kluczowe dla wielu kierowców, zarówno tych codziennie przemierzających miasto, jak i tych pokonujących setki kilometrów w trasie. Wiedza ta nie tylko pozwala kontrolować koszty eksploatacji pojazdu, ale także pomaga w bardziej ekologicznym podejściu do jazdy. Wprowadzenie prostych, ale skutecznych metod mierzenia spalania może znacząco wpłynąć na oszczędności i wydajność użytkowania samochodu.

W artykule przedstawiamy krok po kroku, jak samodzielnie dokonać precyzyjnych obliczeń. Omówimy różne sposoby pomiaru, od tradycyjnych metod opartych na odczytach z licznika, po nowoczesne aplikacje i technologie. Dzięki naszym wskazówkom każdy kierowca będzie mógł w prosty sposób monitorować zużycie paliwa i wprowadzić ewentualne zmiany, które mogą przynieść wymierne korzyści finansowe i ekologiczne.

Spalanie paliwa przez samochód – informacje ogólne

Spalanie paliwa to wskaźnik efektywności paliwowej samochodu, który określa, ile litrów paliwa pojazd zużywa na przejechanie 100 kilometrów.

W praktyce oznacza to, że im niższe spalanie, tym mniejsze koszty związane z tankowaniem i mniejszy wpływ na środowisko, ponieważ mniejsze zużycie paliwa wiąże się z niższą emisją spalin. Pomiar spalania paliwa jest niezbędny do oceny ekonomicznych i ekologicznych aspektów eksploatacji pojazdu.

Wartość ta może być obliczana na podstawie różnych danych, takich jak:

  • ilość tankowanego paliwa,
  • przejechany dystans,
  • analizowana w kontekście warunków jazdy (na przykład, samochód będzie mieć inne spalanie w mieście niż podczas długiej trasy).

Zrozumienie procesu spalania paliwa pozwala kierowcom na lepsze zarządzanie kosztami eksploatacyjnymi samochodu. Regularne monitorowanie tego wskaźnika umożliwia precyzyjne obliczenie wydatków na paliwo oraz ocenę efektywności różnych strategii jazdy.

W dłuższej perspektywie niskie spalanie paliwa przekłada się na oszczędności finansowe oraz mniejszy wpływ na środowisko, co jest istotnym aspektem przy wyborze nowego auta czy podczas planowania tras podróży. Między innymi dlatego to zagadnienie jest tak ważne dla kierowców – przy wysokich cenach paliw ekonomia jazdy to realna szansa na oszczędności.

Po co liczyć spalanie samochodu?

To banalne pytanie, ale trzeba je zadać. 

Poziom spalania samochodu można uznać za jeden z najważniejszych kosztów jego regularnej eksploatacji. Jeśli chcesz oszacować mięsięczy czy roczny koszt paliwa, wyliczenie jego spalania Ci w tym pomoże.

Wysokie spalanie samochodu może być niepokojącym sygnałem świadczącym o awarii. Wśród usterek, które znacząco wpływają na zużycie paliwa, wymienia się (za plichta-gdynia.seat-auto.pl):

  • sondę lambda, 
  • wtryskiwacze, 
  • nieprawidłową geometrię zawieszenia, 
  • zatarte łożyska, 
  • awarię sprzęgła, 
  • niesprawny termostat, 
  • wadliwe czujniki np. MAP, MAF, 
  • niskie ciśnienie opon, 
  • częste korzystanie z klimatyzacji,
  • zanieczyszczone filtry i świece,
  • zużyty olej. 

Jeśli samochód pali ponad normę, mówi się, że ma dziurę w baku – to żart, który może się jednak realną usterką. Podobnie awarie przewodu paliwowego czy uszczelki przy przewodzie mogą powodować ubytek paliwa.

Częste przeciążanie samochodu (np. wożenie materiałów budowlanych) też przekłada się na większe zużycie benzyny czy oleju napędowego. 

Co wpływa na spalanie samochodu?

Na spalanie samochodu wpływa wiele czynników, które można podzielić na techniczne, związane z warunkami jazdy oraz stylu prowadzenia pojazdu. Oto najważniejsze z nich.

Czynniki techniczne:

  • Rodzaj silnika – silniki benzynowe i diesla mają różne charakterystyki spalania. Silniki diesla są zazwyczaj bardziej efektywne paliwowo, szczególnie przy stałych, wysokich prędkościach, podczas gdy silniki benzynowe mogą być bardziej ekonomiczne w mieście.
  • Stan techniczny pojazdu – regularne serwisowanie samochodu, w tym wymiana oleju, filtrów powietrza i paliwa, oraz dbanie o układ zapłonowy, wpływa na efektywność spalania paliwa. Niewłaściwie działający układ wtryskowy czy zużyte świece zapłonowe mogą zwiększyć zużycie paliwa.
  • Aerodynamika – kształt i konstrukcja samochodu wpływają na jego opór aerodynamiczny. Samochody o lepszej aerodynamice zużywają mniej paliwa przy wyższych prędkościach.
  • Waga pojazdu – cięższe pojazdy zużywają więcej paliwa. Dodatkowy bagaż czy nadmierne obciążenie wpływa na zwiększenie spalania.

Czynniki związane z warunkami jazdy:

  • Rodzaje dróg – jazda po mieście, z częstymi zatrzymaniami i ruszaniem, zwiększa zużycie paliwa w porównaniu do jazdy po autostradzie, gdzie można utrzymywać stałą prędkość.
  • Warunki pogodowe – niska temperatura otoczenia zwiększa zużycie paliwa, ponieważ silnik potrzebuje więcej czasu na osiągnięcie optymalnej temperatury pracy. Z kolei używanie klimatyzacji w upalne dni również podnosi spalanie.
  • Topografia terenu – jazda w górzystym terenie wiąże się z większym zużyciem paliwa niż jazda po płaskich drogach, ze względu na konieczność częstego przyspieszania i hamowania.

Nie można zapomnieć również o stylu jazdy. To zagadnienia, nad którymi najłatwiej popracować, ponieważ zależą tylko i wyłącznie od nas – w przeciwieństwie do pogody czy rodzaju drogi.

Spróbuj! Warto popracować nad techniką jazdy, utrzymywaniem stałej prędkości jazdy, a także ograniczyć korzystanie z dodatkowych funkcji auta. Po więcej informacji o ecodrivingu odsyłamy do następnego punktu!

Całkiem ciekawie pokazuje to 3 odcinek 21 sezonu Top Gear, gdzie uczestnicy mają za zadanie przejechać mniej niż 160 kilometrów ekonomicznymi samochodami z 23 litrami paliwa.

Skuteczne sposoby na obniżenie poziomu spalania

Choć co do zasady ecodriving jest rozwiązaniem z wielu powodów skutecznym, nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Zmiana ciśnienie w oponach czy rezygnacja z klimatyzacji nie zawsze jest dobrym wyjściem, ale warto poznać te rozwiązania – nawet jeśli nie wszystkie, wdrożenie przynajmniej kilku z nich może być naprawdę dobrym pomysłem.

Podstawowe zasady ecodrivingu brzmią:

  1. Utrzymuj obroty we właściwym zakresie – kolor zielony na obrotomierzu, ewentualnie komputer pokładowy pokaże Ci właściwe wskazania.
  2. Unikaj rwanej jazdy – częste przyspieszanie i hamowanie zwiększa spalanie paliwa.
  3. Przewiduj sytuację na drodze – obserwuj to, co się dzieje, i dostosowuj tryb jazdy do warunków, dzięki czemu jazda będzie płynna.
  4. Hamuj silnikiem – podczas takiego hamowania wtryskiwacze pozostają bierne.
  5. Korzystaj z nawigacji – nawigacja pokaże Ci optymalne trasy i pozwoli uniknąć korków.
  6. Nie rozgrzewaj silnika na postoju – podczas jazdy silnik nagrzewa się szybciej.
  7. Unikaj wciskania gazu do dechy – nie ma to wpływu na prędkość jazdy, ale na zużycie paliwa już tak.
  8. Dbaj o ciśnienie w oponach – niskie ciśnienie w oponach przekłada się na większe zużycie paliwa.
  9. Używaj klimatyzacji tak rzadko, jak to możliwe – wiadomo, przy 35 stopniach brak klimatyzacji to śmierć, ale kiedy używasz klimy jedynie dla wygody, rozważ ograniczenie, ponieważ to obciążą układ napędowy. 
  10. Używaj dobrych dodatków do paliwa – brudne lub zatkane wtryski znacząco zwiększają zużycie paliwa.

Zrozumiałe jest, że nie każdy kierowca chce rezygnować z klimatyzacji, ale na pewno część z powyższych rozwiązań można wprowadzić do codziennego użytkowania pojazdu – szczególnie te związane z kulturą jazdy. Dla dobra wszystkich użytkowników ruchu drogowego, a także środowiska naturalnego.

Przykład: Pan Marek posiada Forda C-Max z silnikiem benzynowym o pojemności 1.8 litra. W czasie jazdy miejskiej auto spalało prawie 10 litrów paliwa na 100 km. Ponieważ obciążało to portfel kierowcy, zdecydował się na wdrożenie zasad ecodrivingu. Stosował się w miarę możliwości do większości z nich. Po miesiącu sprawdził, jak wyglądało spalanie – udało mu się je zmniejszyć o średnio 1,5 litra na 100 kilometrów w jeździe miejskiej i 1 litr w jeździe po trasie.

Jak obliczyć spalanie paliwa?

W przypadku nowych samochodów sprawa jest w miarę prosta. Producent deklaruje średnie spalanie w specyfikacji auta. 

Sprawa komplikuje się przy autach używanych, szczególnie starszych, które większość komponentów mają w “zmęczonym” stanie, co przekłada się na większe zużycie paliwa. 

Trzeba też pamiętać, że spalanie jest w dużej mierze kwestią indywidualną i zależy od kierowcy:

  • jeden jeździ bardziej dynamiczne, drugi mniej, 
  • jeden stosuje dodatki do paliwa, drugie nie, 
  • jeden dba o opony, drugiemu szkoda na to czasu i pieniędzy, 
  • jeden hamuje silnikiem, drugi szarpie. 

I tak dalej. 

Dlatego mimo wszystko warto obliczyć spalanie samochodu używanego, choćby kontrolnie. 

Średnie spalanie samochodu – wzór krok po kroku

Najprostszym, polecanym przez ekspertów sposobem jest metoda licznikowa. 

  1. Zalej samochód do pełna. 
  2. Spisz stan licznika. 
  3. Przejedź równą liczbę kilometrów np. 50 lub 100. 
  4. Zalej samochód do pełna. 
  5. Spisz liczbę litrów podczas drugiego tankowania. 

Średnie spalanie Twojego samochodu obliczysz ze wzoru. 

Zużyte paliwo/liczba kilometrów x 100 = średnie spalanie auta

Czyli załóżmy, że pokonanie 50 kilometrów kosztowało Cię 5,5 litra benzyny. 

5,5l/50km x 100 = 11 l na 100 km

Dla pewności warto powtórzyć test w zbliżonych warunkach i wyciągnąć z niego średnią. 

Zużycie energii w samochodzie elektrycznym – jak obliczyć?

Dokładny zasięg, wykorzystanie energii czy bieżący poziom naładowania akumulatora – w samochodzie elektrycznym o tych paraetrach poinformuje Cię komputer pokładowy. Ręczne wyliczenia nie są w tym przypadku konieczne.

Sprawdź także: Ubezpieczenie auta elektrycznego i hybrydy – ile kosztuje?

Jeżeli jednak chcesz się dowiedzieć, ile “palą” elektryki, to ciekawe zestawienie przygotował niemiecki automobilklub ADAC. Prezentujemy 10 najbardziej ekonomicznych samochodów elektrycznych w zestawieniu. 

MiejsceModelZużycie wg ADAC (w kWh/100 km)Zużycie wg WLTP (w kWh/100 km)
1.Hyundai Ioniq 16,313,8
2.VW e-up! Style16,714,5
3.Seat Mii Electric Plus17,314,9
4.Mini Cooper SE17,614,8-16,8
5.BMW i3 (120 Ah)17,915,3
6.Kia e-Niro Spirit (64 kWh)18,115,9
7.Smart Forfour EQ passion18,415,9
8.Peugeot e-208 GT18,717,6
9.Kia e-Soul (64 kWh) Spirit18,815,7
10.Renault Zoe R135 Z.E. 50 Intens (52 kWh)19,017,7
Źródło: e.autokult.pl

Ciekawie w zestawieniu wypadł Nissan Leaf, który według danych z testów ADAC zużywa prawie tyle samo prądu, co wielokrotnie mocniejsze Porsche Taycan.

Zużycie paliwa a ubezpieczenie 

To, ile wynosi spalanie paliwa w Twoim aucie, nie przekłada się bezpośrednio na cenę za ubezpieczenie. 

W raporcie RanKING przygotowanym przez ekspertów z rankomat.pl za I półrocze 2024 korzystnie wypadły pojazdy elektryczne. Właściciele samochodów elektrycznych płacą o 128 zł mniej niż posiadacze diesla i 87 mniej od właścicieli aut zasilanych benzyną. 

raport RankING za I półrocze 2024

Trzeba jednak mieć na uwadze kilka czynników:

  1. W samochodach napędzanych elektrycznie montuje się silniki o mniejszej pojemności. Silnik diesla lub beznynowy oznacza natomiast, że jego pojemność jest znacznie wyższa.
  2. Samochody elektryczne znajdują się raczej poza zasięgiem cenowym osób młodych i niedoświadczonych za kierownicą. Elektryki częściej wybierane są przez doświadczonych kierowców – za ubezpieczenie takiego samochodu płacą oni atrakcyjne składki.
  3. Samochody z silnikami spalinowymi często są o wiele starsze od elektryków. 
  4. Samochody elektryczne to nowe auta z nowymi systemami bezpieczeństwa, co czyni je stosunkowo mniej wypadkowymi od starszych pojazdów. 
  • Spalanie auta jest ważnym czynnikiem w obliczaniu całkowitych kosztów eksploatacji pojazdu.
  • W nowszych samochodach średnie zużycie paliwa pokaże Ci komputer pokładowy. W starszych autach trzeba się trochę pobawić. Zalej auto do pełna, przejedź 50 km, dolej paliwo i oblicz średnie spalanie auta ze wzoru: dolane paliwo/50 km * 100.
  • Żeby spalać mniej paliwa należy jeździć ekonomicznie – dbać o płynność jazdy, unikać korków, hamować silnikiem i przestrzegać pozostałych zasad ecodrivingu.
  • Zużycie paliwa w samochodzie nie przekłada się bezpośrednio na cenę za OC, ale pośrednio już tak. Nowsze samochody (głównie elektryczne) z małymi silnikami prowadzone przez doświadczonych kierowców kosztują za ubezpieczenie mniej od starych kopciuchów.
  • Na spalanie samochodu wpływa wiele czynników, na które nie zawsze mają wpływ kierowcy (jakość nawierzchni, pogoda), ale są też takie, które zależą bezpośrednio od prowadzącego pojazd – kultura jazdy czy unikanie gwałtownego przyspieszania mogą pozytywnie wpłynąć na obniżenie spalania auta.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o to, jak obliczyć zużycie paliwa

  1. Od czego zależy spalanie samochodu?

    Stopień zużycia paliwa zależy od wielu czynników, m.in.: - pojemności silnika, - masy i bryły pojazdu, - stylu jazdy, - miejsca jazdy, - ukształtowania terenu, - zastosowanych technologii, - dynamiki i płynności jazdy.

  2. Jak zmniejszyć zużycie paliwa?

    Przestrzegaj tych zasad: 1. Pilnuj obrotów. 2. Jedź płynnie. 3. Przewiduj sytuację na drodze. 4. Hamuj silnikiem. 5. Unikaj korków (możesz korzystać z nawigacji). 6. Rozgrzewaj silnik podczas jazdy. 7. Nie wciskaj więcej gazu, niż potrzebujesz. 8. Dbaj o ciśnienie w oponach. 9. Używaj klimatyzacji możliwie rzadko. 10. Używaj dobrych dodatków do paliwa. Oprócz tego jeśli tylko masz możliwość, decyduj się na nowsze samochody z niewielkim silnikiem i niskim zużyciem paliwa.

  3. Co pali mniej - diesel czy benzyna?

    W teście Autocentrum z 2016 r. wyszło, że spalanie aut napędzanych benzyną palą wynosi zdecydowanie więcej w mieście, ale różnica spada w trasie. Wiele też zależy od konkretnego samochodu, kierowcy, miasta, warunków pogodowych itd. Zaś na koszt przekłada się też cena benzyny i oleju napędowego. Może się bowiem okazać, że samochód pali więcej benzyny, ale w przeliczeniu na złotówki wychodzi mniej.

  4. Czy warto tankować paliwo lepszej jakości?

    Tak, warto tankować paliwo lepszej jakości, ponieważ może ono przyczynić się do obniżenia spalania i wydajności silnika. Paliwo wyższej jakości często zawiera dodatki czyszczące, które pomagają utrzymać układ wtryskowy w czystości, co może prowadzić do bardziej efektywnego spalania mieszanki. Lepsze paliwo może również zmniejszyć ryzyko osadzania się zanieczyszczeń w silniku, co może poprawić jego żywotność i ogólną wydajność, a także wpłynąć na mniejsze zużycie paliwa.

  5. Które samochody są najbardziej ekonomiczne?

    Jeśli chodzi o koszty codziennego użytkowania, najbardziej ekonomiczne samochody to zazwyczaj hybrydy i pojazdy elektryczne, ponieważ zużywają mniej paliwa lub nie zużywają go wcale (pojazdy całkowicie elektryczne). Wśród samochodów spalinowych, małe auta z nowoczesnymi, efektywnymi silnikami o małej pojemności, takie jak kompaktowe modele miejskie, również cechują się niskim spalaniem.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny