Przewożenie sporych ładunków w bagażniku samochodu jest możliwe, jednak kierowca musi pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku i jego oznaczenie. Warto też wiedzieć, ile bagaż może wystawać poza obrys pojazdu. Przestrzeganie zasad pozwoli uniknąć mandatu. Sprawdź, kiedy jazda z otwartym bagażnikiem jest dopuszczalna.

Niezależnie od tego, czy postanowisz przewieźć ładunek na dachu pojazdu, czy też w bagażniku, musisz pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przepisy precyzują, ile ładunek może wystawać z tyłu, z przodu oraz po bokach pojazdu. Co ważne, wspominają też, jak oznaczyć przewożony bagaż, a także, o jakich zasadach pamiętać, by transport odbył się bezpiecznie i nie narażał uczestników ruchu drogowego.

Ładunek wystający poza obrys pojazdu – zasady przewozu

Kierowcę, przewożącego ładunek wystający poza obrys pojazdu, obowiązują ściśle określone zasady:

  • przewożony ładunek wystający z przodu pojazdu, z tyłu czy z boku nie może spowodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu ani jego dopuszczalnej ładowności;
  • ładunek nie może doprowadzić do przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;
  • przewożony bagaż nie może naruszać stateczności pojazdu;
  • ładunek nie może utrudniać kierowania samochodem ani ograniczać widoczności drogi;
  • transportowany bagaż wystający poza obrys samochodu nie może wydzielać nieprzyjemnej woni, nie może też mieć odrażającego wyglądu;
  • ładunek musi być odpowiednio zabezpieczony, aby nie przemieszczał się i nie wywoływał nadmiernego hałasu.

Ważne! Kierowca musi pamiętać, że ładunek nie może zasłaniać tablic rejestracyjnych, świateł, urządzeń sygnalizacyjnych. Oznacza to, że nie jest dopuszczalna jazda z bagażnikiem otwartym na oścież.

Przekroczenie dopuszczalnej wagi ładunku sprawi, że pojazdem będzie się gorzej manewrowało droga hamowania się wydłuży, łatwiej też stracić panowanie nad samochodem. Przekraczając dopuszczalną ładowność, kierowca naraża się na mandat.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Ładunek wystający z tyłu samochodu

Jeśli przewozisz ładunek wystający z tyłu samochodu, pamiętaj, że nie może on wykraczać więcej niż 2 metry od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu lub zespołu pojazdów (w przypadku przyczepy kłonicowej ładunek może wystawać 5 metrów poza jej oś).

Ciekawe! Jeśli przewożone jest drewno długie, ładunek może wystawać aż do 5 metrów poza oś przyczepy.

Jak oznaczyć ładunek wystający z tyłu pojazdu?

W przypadku ładunku wystającego z tyłu pojazdu o jego oznaczeniu trzeba pamiętać tylko wtedy, gdy wychodzi on poza tylny obrys auta więcej niż 0,5 metra. Do oznaczenia ładunku potrzebne są:

  • białe i czerwone pasy;
  • czerwone światło;
  • czerwone światło odblaskowe;
  • chorągiewki i tarcze barwy pomarańczowej.

O jakich zasadach trzeba pamiętać podczas przewozu ładunków wystających z tyłu:

  • ładunek oznacza się pasami białymi i czerwonymi, które umieszcza się bezpośrednio na ładunku lub na tarczy na jego tylnej płaszczyźnie; można też umieścić je na zawieszonej na końcu ładunku bryle geometrycznej (stożku);
  • przy ograniczonej widoczności na najbardziej wystającej krawędzi ładunku umieszcza się czerwone światło i czerwone światło odblaskowe;
  • jeżeli ładunkiem jest drewno długie, można zastosować chorągiewkę lub tarczę barwy pomarańczowej.

W przypadku ładunku przewożonego samochodem osobowym lub przyczepą ciągniętą przez samochód osobowy do oznaczenia stosuje się chorągiewkę.

Ważne! Chorągiewka musi mieć rozmiary co najmniej 50 cm na 50 cm, powinna być koloru czerwonego, a umieścić należy ją na najbardziej wystającej krawędzi ładunku.

Ładunek wystający z przodu pojazdu

Osoby przewożące ładunek na dachu samochodu, muszą uważać, by nie wystawał on z przodu więcej niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu auta i więcej niż 1,5 m od fotela kierowcy.

Ładunek przewożony z przodu również należy odpowiednio oznaczyć przez:

  • użycie pomarańczowej chorągiewki lub dwóch białych i dwóch czerwonych pasów, które będą widoczne z boków i przodu;
  • przy złej widoczności wykorzystuje się również światło białe, umieszczane na najbardziej wysuniętym do przodu fragmencie ładunku.

Przewożenie ładunku wystającego z boku

Podobnie ładunek, który wystaje poza boki pojazdu, musi być odpowiednio oznaczony. Jakich zasad należy przestrzegać?

  • Ładunek trzeba oznaczyć chorągiewką w kolorze pomarańczowym o wymiarach 50 cm na 50 cm, umieszczoną na najbardziej wystającej krawędzi ładunku;
  • w okresie niedostatecznej widoczności niezbędne jest białe światło odblaskowe skierowane do przodu oraz czerwone światło i czerwone światło odblaskowe zwrócone do tyłu – światła nie powinny znajdować się w odległości większej niż 40 cm od najbardziej wystającej krawędzi ładunku.

Ważne! Jeśli długość wystającego ładunku przekracza 3 m, chorągiewki i światła należy umieścić z przodu i z tyłu.

Ile maksymalnie ładunek może wystawać poza boki pojazdu? Oto zasady, których kierowca musi przestrzegać:

  • 2,55 m – dopuszczalna maksymalna szerokość samochodu z ładunkiem;
  • 3 m – dopuszczalna całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem (szerokość pojazdu wynosi 2,55 m, a przewożony przedmiot wystaje nie więcej niż 23 cm).

Jazda z otwartym bagażnikiem a Prawo o ruchu drogowym

Zasady przewozu ładunków, sposób ich zabezpieczania określają przepisy Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Artykuł 61 opisuje szczegółowo, jak oznaczać ładunki przewożone z tyłu samochodu osobowego (w bagażniku) oraz na dachu, a także, o ile taki ładunek może wystawać z tyłu, z przodu czy po bokach pojazdu.

Jazda z otwartym bagażnikiem podczas przewożenia ładunku sporych rozmiarów jest dopuszczalna, jednak po spełnieniu odpowiednich wymagań. Kierowca musi pamiętać o zapisach Kodeksu drogowego, ale też o konieczności wykupienia polisy OC – to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne pojazdów mechanicznych. Atrakcyjną ofertę można znaleźć, korzystając z kalkulatora OC i AC. Dlaczego warto? OC zawsze ma taki sam zakres, ale może różnić się ceną, dlatego dobrym pomysłem jest porównywanie propozycji poszczególnych towarzystw. Przy okazji można rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia autocasco lub assistance – zapewniają one nieocenioną pomoc w razie niespodziewanych zdarzeń w podróży.

  1. Zasady przewozu ładunków regulują przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym.
  2. To, ile dany przedmiot może wystawać poza obrys samochodu, zależy od tego, gdzie został on umiejscowiony.
  3. Ładunek wystający poza obrys auta należy odpowiednio oznaczyć, np. chorągiewkami czy światłami.
  4. Ładunek nie może utrudniać kierowania samochodem, utrudniać widoczności, prowadzić do przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej auta czy dopuszczalnej ładowności.
  5. Nieprawidłowe przewożenia ładunku może skutkować mandatem.

Bibliografia

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Najczęściej zadawane pytania o jazdę z otwartym bagażnikiem

  1. Czy mogę przewozić ładunek z otwartym bagażnikiem?

    Duże ładunki można przewozić w przestrzeni bagażowej (z otwartym bagażnikiem) lub na dachu, jednak zgodnie z przepisami Kodeksu drogowego. Taki ładunek musi być właściwie oznaczony, nie może też wystawać poza obrys pojazdu bardziej niż dopuszczają przepisy (art. 61 Kodeksu drogowego).

  2. Jak prawidłowo zabezpieczać długie ładunki?

    Długie przedmioty można mocować za pomocą linek, gumy lub specjalnych taśm do mocowania bagażu czy siatki. Na rynku dostępne są również specjalne taśmy do mocowania z hakami, które wykorzystuje się do mocowania ładunków przewożonych na dachu lub przyczepce samochodowej.

  3. Jaka kara grozi za niewłaściwe przewożenie ładunków?

    Kierowca, który nie zadba o odpowiednie zabezpieczenie czy oznakowanie ładunku, naraża się na mandat w wysokości 100-300 zł. Kara zostanie nałożona, gdy ładunek jest niezabezpieczony, niewłaściwie oznakowany, czy np. zasłania tablice rejestracyjne lub światła. Trzeba też pamiętać, że wielu ubezpieczycieli stosuje wyłączenia odpowiedzialności w przypadku zdarzenia, jeśli ładunek był przewożony niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

  4. Jak powinien być oznaczony ładunek?

    O tym, jak oznaczyć przedmiot wystający poza obrys auta, mówią przepisy. Zastosowanie mają pomarańczowe chorągiewki, czerwone lub białe światło, czerwony odblask, białe i czerwone pasy. Wszystko zależy od tego, gdzie jest umiejscowiony ładunek oraz jakim autem jest przewożony.

Agnieszka Wawrzaszek
Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny