Sposób przewożenia dzieci to kwestia bezpieczeństwa, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego fotelika czy jego prawidłowe zamontowanie. Najczęściej maluchy jeżdżą na tylnym siedzeniu. Zdarza się jednak, że rodzice decydują się na wożenie dziecka z przodu. Co na ten temat mówią przepisy? Od kiedy dziecko może jeździć z przodu i czy musi siedzieć w foteliku bezpieczeństwa?

W pewnym wieku każde dziecko chce jeździć z przodu. Trzeba przyznać, że to dla niego nie lada atrakcja. Dla rodzica może to być sporym ułatwieniem, ponieważ ma malucha w zasięgu wzroku, może reagować na jego potrzeby. Niestety nie zawsze jest to bezpieczne rozwiązanie, a co więcej może być niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Prawo o ruchu drogowym precyzuje, do kiedy maluchy powinny jeździć w fotelikach, a także kiedy można posadzić je na przednim siedzeniu samochodu. Znajomość tych zasad pozwoli ci uniknąć mandatu, ale przede wszystkim uświadomi, jak postępować, aby odpowiednio zadbać o bezpieczne podróże najmłodszych.

Przewożenie dziecka w samochodzie – podstawowe zasady

W artykule 39. Ustawy Prawo o ruchu drogowym znajdziesz informacje o najważniejszych zasadach dotyczących przewozu najmłodszych pasażerów. Zgodnie z nimi, dziecko mające mniej niż 150 cm powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub, jak mówi ustawodawca, innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Uwaga! Fotelik musi być dobrany do wagi i wzrostu dziecka, musi też spełniać wymagania techniczne określone w przepisach Unii Europejskiej lub regulaminach EKG ONZ. Urządzenia przytrzymujące (foteliki, podkładki) należy zamontować i użytkować zgodnie z zaleceniami producenta.

Przepisy regulują też kwestie przewożenia dziecka z tyłu bez fotelika bezpieczeństwa. Jest to dopuszczalne jedynie w określonym przypadku – jeśli z tyłu podróżuje trójka dzieci (dwoje w fotelikach) i umieszczenie trzeciego urządzenia nie jest możliwe, a dziecko ma co najmniej 3 lata.

Porównaj ceny OC i AC

Ustawa mówi kiedy jeszcze można przewozić malucha bez fotelika:

  • podczas przejazdu taksówką;
  • gdy maluch jest przewożony specjalistycznym środkiem transportu medycznego, pojazdem policji, straży miejskiej lub granicznej;
  • gdy dziecko ma zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa.

Jak łatwo zauważyć, kryterium nie jest wiek dziecka, ale jego wzrost. Polskie przepisy zostały w tym względzie dostosowane do unijnych wymogów. Wydaje się to rozsądnym rozwiązaniem, nie zawsze przecież starsze dziecko waży więcej niż młodszy kolega. Ustawa przewiduje również sytuacje, gdy maluch może jechać bez fotelika (i tu nie pojawia się informacja o wieku czy wadze). Chodzi o przypadek, gdy dziecko posiada zaświadczenie lekarskie.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Ważne! Nieprawidłowe przewożenie dzieci grozi mandatem!

Jakie zachowania zostaną uznane za nieprawidłowe i podlegające karze?

  • Przewożenie dziecka bez fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego (poza wymienionymi wyjątkami).
  • Przewożenie malucha w foteliku, ale niezgodnie z zasadami producenta.
  • Przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy, ale z przodu, jeżeli nie została wyłączona poduszka powietrzna.

Od kiedy dziecko może jeździć z przodu?

Od kiedy dziecko może jeździć z przodu? To pytanie pojawia się dość często. Jak wspomniano, wiek nie ma tu znaczenia. Dopuszczalne jest przewożenie małych dzieci z przodu, w foteliku, tyłem do kierunku jazdy. Warunkiem jest wyłączenie poduszki powietrznej.

Starsze dzieci mogą podróżować na przednim siedzeniu w foteliku lub na podkładce, a te, które mają 150 cm wzrostu bez wspomnianych urządzeń (jedynie zapięte pasami bezpieczeństwa).

Uruchomienie poduszki powietrznej np. podczas zderzenia, mogłoby doprowadzić do powstania bardzo poważnych urazów kręgosłupa, czy nawet narządów wewnętrznych oraz głowy. Unijna norma ECE 16 również mówi o konieczności wyłączania poduszki powietrznej. Coraz częściej wspomina się również o tym, że także fotelik z tyłu powinien być montowany tyłem do kierunku jazdy, co pozwoliłoby zwiększyć bezpieczeństwo malucha. Celem UE jest wprowadzenie obowiązku przewożenia dzieci do 4. roku życia w fotelikach, które byłyby montowane właśnie tyłem do kierunku jazdy.

kontynuuje Stefania Stuglik

Jaki fotelik bezpieczeństwa sprawdzi się na przednim siedzeniu?

Przewożenie małych pasażerów wymaga szczególnej troski. Ze względów bezpieczeństwa maluchy przewożone na przednim fotelu powinny siedzieć tyłem do kierunku jazdy. Dlatego też należy wybierać modele fotelików, które to umożliwiają.

Foteliki dopuszczane do sprzedaży muszą spełniać surowe wymogi norm bezpieczeństwa. Od roku 2013 UE wdraża normę ECE R129, która przez pewien czas funkcjonowała równolegle z ECE R44.

Od września 2023 roku ECE R44 została zastąpiona nową normą R129/i-Size. Z kolei od września 2024 sprzedaż fotelików spełniających normę R44 będzie zakazana w Unii Europejskiej (jeszcze przez 8 lat można z nich korzystać).

Wybierając odpowiedni fotelik należy przede wszystkim sprawdzić, czy spełnia on wymagania wspomnianych norm. Przy tym nie ma znaczenia, czy zamierzasz przewozić dziecko na tylnej kanapie, czy też na przednim siedzeniu pasażera – przewożony maluch musi być bezpieczny, dlatego powinien podróżować w odpowiednim foteliku.

Kolejną kwestią, jaką musisz wziąć pod uwagę, jest wzrost i waga malucha. Pamiętaj, że dzieci mogą jeździć bez fotelika, jeśli ich wzrost osiągnie co najmniej 150 cm! Wybierając fotelik, sprawdź system jego mocowania – za pomocą pasów lub systemu isofix. Tu warto wspomnieć, że samochody z isofix na przednich siedzeniach to w Polsce wciąż rzadkość.

Ważne! Noworodka oraz niemowlę, które ważą mniej niż 10 kg, należy przewozić w foteliku samochodowym, koniecznie tyłem do kierunku jazdy! Nie ma tu znaczenia, czy masz zamiar zamontować fotelik na tylnym siedzeniu, czy obok kierowcy.

Kiedy dziecko może jeździć z przodu na podstawce?

W pewnym momencie rodzice postanawiają zastąpić fotelik podstawką – aż do osiągnięcia przez pociechę wzrostu 150 cm, należy przewozić dziecko w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym. Podstawki dopuszczone są dla najmłodszych o wadze 15-36 kg i mogą być montowane zarówno z tyłu, jak i z przodu. I w tym przypadku nie jest brane pod uwagę kryterium wiekowe, kluczowe znaczenie ma bowiem waga i wzrost malucha. Jeśli w bezpieczny sposób można zapiąć pasami dziecko siedzące na podstawce, można zastosować takie rozwiązanie.

Jazda dziecka na podstawce w Polsce wygląda zupełnie inaczej niż w innych państwach Europy. W Hiszpanii, czy we Włoszech dzieci do lat 12 muszą być bezwzględnie przewożone w foteliku! Pamiętaj o tym wybierając się w wakacyjną podróż!

Warto też wziąć pod uwagę, że podkładka nie zapewni maluchowi takiego bezpieczeństwa jak dobrej jakości fotelik, dlatego też nie należy się spieszyć z taką wymianą.

Jak wybrać fotelik bezpieczeństwa dla dziecka?

Znalezienie odpowiedniego fotelika może sprawić kłopot, choćby dlatego, że ich wybór jest ogromny. Każdy rodzic chce, aby dziecko przewożone samochodem czuło się komfortowo i było bezpieczne. Szukając modelu fotelika pamiętaj, aby zabrać ze sobą malucha – dobrze jest zrobić przymiarkę do nowego siedzenia, aby mieć pewność, że dziecko będzie w nim siedzieć naprawdę wygodnie.

Foteliki dzielone są na kategorie wagowe i takim kryterium powinni kierować się rodzice:

  • grupa 0 – dla dzieci o wadze do 10 kg;
  • grupa 0+ – dla dzieci o wadze maksymalnej 13 kg;
  • grupa I – dla maluchów o wadze od 9 do 18 kg;
  • grupa II – dla dzieci o wadze w przedziale 15-25 kg;
  • grupa III – dla dzieci o wadze w przedziale 22-36 kg.

Kolejnym aspektem, którego nie można pominąć, jest wspomniany sposób montażu. Starsze pojazdy często nie mają systemu isofix. Wielu sprzedawców fotelików pozwala przymierzyć fotelik do auta – od razu będziesz wiedzieć, czy dany model pasuje do twojego samochodu.

Foteliki mają również różne systemy zapinania malucha. Dla młodszych pociech są to pasy pięciopunktowe, dla starszych już trzypunktowe.

Zanim kupisz model, który ci się spodobał, sprawdź jeszcze, czy ma atesty bezpieczeństwa i czy spełnia wymogi obowiązujących norm. Zwróć też uwagę na fakt, że wiele fotelików zostało wyposażonych w dodatkowe udogodnienia jak:

  • uchwyty na picie,
  • małe szufladki,
  • miękkie zagłówki,
  • funkcję spania.

Producenci starają się, aby podróż w ich fotelikach była nie tylko bezpieczna, ale i wygodna.

Jaka jest kara za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami?

Do czasu osiągnięcia wzrostu 150 cm dzieci muszą jeździć w fotelikach lub na podkładkach. Za przewożenie dzieci niezgodnie z obowiązującymi przepisami kierowcy grozi kara. Od 17 września 2022 roku konsekwencje prawne są jeszcze poważniejsze mandat w wysokości 300 zł oraz punkty karne:

  • w przypadku nieprawidłowego przewożenia 1 dziecka 5 punktów;
  • gdy przewozisz niezgodnie z przepisami dwoje dzieci 10 punktów;
  • w sytuacji, gdy niewłaściwie przewozisz więcej niż dwoje maluchów 15 punktów.

Co oznacza nieprawidłowe przewożenie dzieci? Może to być:

  • jazda bez fotelika lub podkładki,
  • przewożenie niemowlaka obok kierowcy przodem do kierunku jazdy,
  • nieprawidłowe zamocowanie fotelika,
  • niewyłączenie poduszki powietrznej, gdy dziecko znajduje się z przodu.

Kiedy dziecko może jeździć w samochodzie bez fotelika bezpieczeństwa?

Wiesz już od kiedy dziecko może jeździć z przodu, dlaczego tak ważne jest przewożenie malucha w foteliku bezpieczeństwa i o czym pamiętać w przypadku przewożenia dziecka na przednim siedzeniu.

A kiedy twoja pociecha będzie mogła podróżować już bez fotelika i podkładki, z użyciem samych pasów bezpieczeństwa? Polskie prawo nie mówi, ile dziecko musi mieć lat, zaznacza jednak, że musi osiągnąć wzrost co najmniej 150 cm.

Ważne! Pamiętaj o tym, że najbezpieczniejszą opcją jest przewożenie dziecka na tylnym siedzeniu!

Jeśli rezygnujecie z fotelika i podkładki, a dziecko będzie korzystało już tylko z pasów bezpieczeństwa, warto zainwestować w specjalne nakładki, które zmniejszają ucisk pasów na ciało, zapobiegają otarciom, a przez to znacznie poprawiają komfort jazdy.

Bezpieczeństwo dziecka w aucie to nie tylko fotelik!

Bezpieczeństwo podczas podróży jest najważniejsze – co do tego nikt nie ma wątpliwości. Dziecko może jeździć z przodu lub z tyłu, ale zanim nie osiągnie 150 cm wzrostu, musi korzystać z fotelika lub podkładki. Aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, warto wykupić pakiet ubezpieczeń.

Polisa AC oraz assistance zapewnią pomoc w razie awarii, czy wypadku. W zależności od zakresu ubezpieczenia, będziesz mógł liczyć na:

  • naprawę na miejscu,
  • holowanie pojazdu,
  • transport pasażerów do domu lub hotelu.

Dobrze dobrane ubezpieczenie to również możliwość skorzystania z samochodu zastępczego czy pomocy medycznej. Co ważne, możesz wybrać polisę, która będzie obejmowała ochroną także dziecięcy fotelik.

Ubezpieczenie fotelika nie jest obowiązkowe, ale warto o nim pomyśleć. Autocasco zapewni ochronę na wypadek jego zniszczenia lub uszkodzenia, a także kradzieży (samego fotelika lub samochodu).

Porównaj ceny OC i AC

Jeśli chcesz przewozić dziecko bezpiecznie, stosuj się do przepisów i jak najdłużej korzystaj z dobrej jakości fotelika. Choć maluch może jeździć z przodu, nie spiesz się z taką zmianą, ponieważ twoja pociecha najbezpieczniejsza będzie na tylnej kanapie. Nie zapomnij też o ważnej polisie OC i dodatkowych ubezpieczeniach, które ochronią ciebie i twoich pasażerów przed konsekwencjami finansowymi wypadków, awarii, czy kradzieży.

Zobacz też: Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – ważny dodatek czy niewypał?

Wybierz swój pakiet, korzystając z kalkulatora OC i AC dostępnego w Internecie. To szybki i prosty sposób na porównanie ofert wielu ubezpieczycieli i zakup polisy. Pamiętaj, że o dobrą ochronę warto zadbać zawsze, niezależnie od tego, czy przewozisz dzieci, czy nie.

  1. Zasady przewożenia najmłodszych zapisane są w Ustawie Prawo o ruchu drogowym.
  2. W fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących muszą podróżować dzieci o wzroście poniżej 150 cm.
  3. Najmłodsze dzieci powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy.
  4. Osoby przewożące dziecko na przednim siedzeniu muszą pamiętać, by wyłączyć poduszki bezpieczeństwa.
  5. Fotelik musi być dostosowany do wzrostu i wagi dziecka.
  6. Na podkładce można przewozić dzieci o wadze od 15 kg.
  7. Za niewłaściwe przewożenie dziecka grozi mandat w wysokości 300 zł oraz punkty karne.

Bibliografia

  1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, jak przewozić dziecko w samochodzie

  1. Od jakiego wieku dziecko może jeździć z przodu w samochodzie?

    Polskie przepisy nie precyzują wieku, od którego dziecko może jeździć z przodu. Istotne jest, aby jak najdłużej korzystało z fotelika (do osiągnięcia 150 cm wzrostu) lub podkładki (dla dzieci, które ważą przynajmniej 15 kg). Najmłodsze dzieci należy przewozić tyłem do kierunku jazdy, pamiętając, że należy dezaktywować poduszkę powietrzną.

  2. Czy dziecko może jeździć z przodu tylko tyłem do kierunku jazdy?

    Nie. Dziecko może jeździć również przodem do kierunku jazdy. Zaleca się jednak, by młodsze dzieci jeździły tyłem do kierunku jazdy. W takiej sytuacji konieczne okazuje się wyłączenie poduszki powietrznej (jej uruchomienie mogłoby doprowadzić do poważnych urazów kręgosłupa, głowy i narządów wewnętrznych u malucha).

  3. Czy 10-latek może jeździć bez fotelika bezpieczeństwa?

    To zależy. Przepisy mówią, że dziecko, które ma 150 cm wzrostu może jeździć bez fotelika, a to, które waży co najmniej 15 kg może korzystać z podkładki. W praktyce oznacza to, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, ponieważ dzieci różnie się rozwijają i w tym samym wieku mogą mieć różny wzrost i wagę.

  4. Czy przepisy zabraniają przewożenia małych dzieci z przodu?

    Nie, przepisy nie zabraniają przewożenia małych dzieci z przodu. Określają jednak sposób ich przewożenia – w odpowiednim foteliku, najlepiej tyłem do kierunku jazdy, z wyłączoną poduszką powietrza.

  5. Jak najbezpieczniej przewozić dziecko w aucie?

    Każde dziecko do osiągnięcia 150 cm wzrostu musi jeździć w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym (podkładka). Najlepiej, jeśli podróżuje z tyłu. Kluczowy jest dobór odpowiedniego fotelika, dopasowanego do wagi, wzrostu dziecka. Należy również zwrócić uwagę na sposób jego mocowania. Warto jak najdłużej korzystać z fotelika, ponieważ podkładka nie zapewnia takiego samego poziomu bezpieczeństwa.

  6. Do jakiego wzrostu dziecko musi jeździć na podstawce?

    Z fotelików lub podkładek muszą korzystać dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wzrostu 150 cm. Wyższe mogą zabezpieczać się jedynie pasami.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny