Zazwyczaj w przypadku szkód OC opisywane są sytuacje, w których uczestniczą dwa lub trzy samochody. Wtedy sprawa z odszkodowaniem jest stosunkowo prosta. Znacznie trudniejsze są postępowania w razie karambolu. Kto wtedy wypłaci odszkodowanie?

Kiedy dochodzi do karambolu

Karambol to nic innego jak zderzenie się ze sobą wielu pojazdów naraz. Kiedy w jednym zdarzeniu uczestniczy tak wiele aut, nie jest łatwo od razu wskazać sprawcę. Do tego często dochodzi fakt, że do zderzenia dołączają inne pojazdy, które nie zauważyły zagrożenia na drodze.

Karambol to jednak nie tylko zniszczone samochodowy, bowiem bardzo często w wyniku takiego zdarzenia poszkodowanych zostaje wiele osób, które wymagają leczenia w szpitalu. Jest więc, i zniszczone mienie, i poszkodowani ludzie.

Sprawdź też:
Jak wypowiedzieć OC?
Sprawdzenie OC

Karambol – kto jest winny?

Aby można było wypłacić odszkodowanie wszystkim pokrzywdzonym, konieczne jest ustalenie sprawcy. Nie jest to oczywiście proste, dlatego bardzo często tego typu zdarzeniami zajmują się specjalne grupy policji. Analizują one wszystkie nagrania z dostępnych monitoringów, kamer samochodowych oraz przesłuchują uczestników i świadków. Niejednokrotnie sięgają także do danych meteorologicznych, aby dowiedzieć się jakie warunki pogodowe panowały w chwili zdarzenia.

W wielu takich sprawach okazuje się, że nie ma jednego winnego, który jest odpowiedzialny za całe zdarzenie. Często są osoby, które się do niego przyczyniły w większym lub mniejszym stopniu. I to jest właśnie najważniejsza sprawa. Konieczność ustalenia kto i w jakim stopniu przyczynił się do powstania karambolu.

Sprawy tego typu są najróżniejsze, a sprawców nie zawsze musi być kilku. Zaśnięcie za kierownicą lub np. rozmowa przez telefon bez zestawu głośnomówiącego mogą być przyczyną karambolu. W takich przypadkach odszkodowania zostanie wypłacone z polisy OC jednej osoby. Jeśli natomiast z powodu niedostosowania szybkości zderzą się ze sobą 3 samochody tarasując drogę, a następni kierowcy nie mogąc wyhamować uderzają w już stojące auta sprawców będzie trzech. Policyjne śledztwo ustali także w jakim stopniu każdy z nich przyczynił się do zaistniałego zdarzenia.

Wypłata odszkodowania

Tego typu sprawy potrafią toczyć się bardzo długo, ponieważ ustalenie wszystkich winnych zdarzenia jest trudne i wymaga wielu analiz. Kiedy policja wyda raport z wynikami postępowania, rozpoczyna się  proces wypłaty odszkodowania dla osób pokrzywdzonych. W zależności od tego, w jakim stopniu kierowcy przyczynili się do powstania karambolu, w takim stopniu będą za szkodę odpowiadać ich ubezpieczyciele. Wszystko to jednak może trwać wiele miesięcy.

 

Poszukujesz najlepszej polisy? Skorzystaj z naszego kalkulatora OC AC i w 6 minut wybierz bezkonkurencyjne ubezpieczenie!

baner-porownywarka-oc

Podsumowanie:

  • Karambol to nic innego jak zderzenie się ze sobą wielu pojazdów naraz.
  • Najczęściej karambol to nie tylko zniszczone auta – często w wyniku takiego zdarzenia poszkodowanych zostaje wiele osób które w wyniku wypadku wymagają leczenia w szpitalu.
  • Aby wypłacić odszkodowanie wszystkim pokrzywdzonym, konieczne jest ustalenie sprawcy.
  • Sprawy o wypłatę odszkodowania potrafią toczyć się bardzo długo, ponieważ ustalenie wszystkich winnych zdarzenia jest trudne i wymaga wielu analiz.
redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny