[Głosów: 1 Średnia: 5]

Samochodami w leasingu najczęściej zainteresowani są przedsiębiorcy, którzy postrzegają tę formę finansowania jako korzystną alternatywę dla kredytu bankowego. Wybór leasingu oznacza jednak konieczność zakupu pełnego ubezpieczenia. Kto – leasingodawca czy leasingobiorca – finalizuje zakup ubezpieczenia i płaci składki?

Ubezpieczenie auta w leasingu – podsumowanie:

 1. Leasing to rodzaj umowy, którą zawiązuje leasingodawca i leasingobiorca. Pierwszy jest właścicielem rzeczy (pojazdu) i przekazuje ją w odpłatne użytkowanie leasingobiorcy.
 2. W kwestii ubezpieczenia decyduje właściciel pojazdu, czyli firma leasingowa.
 3. Leasingodawca może zgodzić się na to, aby jego klient poszukał oferty OCAC na własną rękę.
 4. Zaletą samodzielnego zakupu ubezpieczenia może być spora oszczędność pieniędzy. 
 5. Kupując ubezpieczenie na własną rękę leasingobiorca najczęściej musi zapłacić składkę jednorazowo. Korzystając z oferty leasingodawcy, może rozłożyć opłatę na cały rok.

Firmy, które by funkcjonować na rynku, potrzebują pojazdów, często korzystają z leasingu. Głównym powodem są wymierne korzyści finansowe, choć oczywiście opłacalność tego rozwiązania w konkretnym przypadku można określić dopiero po przeprowadzeniu symulacji kosztów. Dla niektórych przedsiębiorców znaczenie ma fakt, że o leasing łatwiej niż o kredyt.

Czym jest i jakie są rodzaje leasingu samochodowego?

Leasing to rodzaj umowy, którą zawiązują dwa podmioty – leasingodawca i leasingobiorca. Ten pierwszy jest właścicielem rzeczy (w tym przypadku pojazdu) i przekazuje go w odpłatne użytkowanie leasingobiorcy. Mimo że z leasingu samochodowego najczęściej korzystają przedsiębiorcy, to ta forma finansowania dostępna jest również dla klientów indywidualnych.

Wyróżnia się trzy rodzaje leasingu – operacyjny (usługowy), finansowy (kapitałowy) i zwrotny. Ten ostatni jest spotykany najrzadziej i korzysta z niego jedynie wąska grupa przedsiębiorców. Różnic między leasingiem operacyjnym i finansowym jest wiele i dotyczą one kwestii zarówno własnościowych, jak i podatkowych. Najważniejsze zostały zaprezentowane w poniższej tabeli.

 Leasing operacyjnyLeasing finansowy
Przedmiot leasinguPozostaje w majątku leasingodawcyPrzechodzi do majątku leasingobiorcy
Odpisy amortyzacyjneDokonuje ich leasingodawcaDokonuje ich leasingobiorca
Podatek VATObliczany jest od raty leasinguOpłacany jest z góry
Koszty uzyskania przychoduZalicza się do nich raty leasingowe i pozostałe opłatyZalicza się do nich odsetki od rat leasingowych i odpisy amortyzacyjne

Kto dyktuje warunki ubezpieczenia w leasingu samochodowym?

Przez cały okres trwania leasingu samochodowego właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca. To z kolei powoduje, że to właśnie on ma ostatnie słowo w kwestii jego ubezpieczenia. Firmy leasingowe najczęściej wymagają od swoich klientów pełnej ochrony – minimalnie zestawu OC i AC, przy czym zakres tego drugiego jest bardzo szeroki. Dlaczego?

Pojazdy udostępniane w ramach leasingu najczęściej są nowe lub mają zaledwie kilka lat. Gdyby leasingodawcy ograniczali się do ubezpieczenia OC, w razie zniszczenia pojazdu mogliby stracić jedno ze źródeł swojego dochodu. Polisa AC zabezpiecza również interesy leasingobiorcy – nie musi on wykładać gotówki, by usunąć skutki działania żywiołów, nieostrożności swojej czy pracownika.

Chociaż składki za ubezpieczenia OC i AC opłacać będzie leasingobiorca, to wszelkie zniżki za bezszkodową jazdę „zgarnie” firma leasingowa. Mimo to warto jeździć ostrożnie – to może wpłynąć na ofertę zaprezentowaną przez leasingodawcę w kolejnym roku trwania umowy.

Co obejmuje ubezpieczenie samochodu w leasingu?

Zakres pakietu ubezpieczeń dla pojazdu w leasingu musi spełniać wymogi firm leasingowych. By zagwarantować sobie maksymalną ochronę, najczęściej wymagają one:

 • zniesienia udziału własnego w szkodzie,
 • holowania pojazdu po kolizji/wypadku zarówno w Polsce, jak i pozostałych krajach Europy,
 • zapewnienia samochodu zastępczego po kolizji, awarii lub kradzieży leasingowanego auta,
 • naprawę pojazdu przy użyciu części oryginalnych bez amortyzacji,
 • stałej sumy ubezpieczenia w przypadku nowych samochodów,
 • naprawy pojazdu w autoryzowanych warsztatach,
 • opcji GAP – ubezpieczenia od utraty pojazdu,
 • ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Wyśrubowane wymagania nie są przypadkowe. W interesie każdej ze stron leży zabezpieczenie się w jak największym stopniu.

Jakie ubezpieczenie wybrać – od leasingodawcy czy kupione samodzielnie?

Firmy leasingowe działające na rynku współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu proponują klientom kompleksową obsługę. Leasingobiorca może w jednym miejscu podpisać umowę leasingu samochodu, a także kupić ubezpieczenia, których zakresy odpowiadają oczekiwaniom leasingodawcy. To rozwiązanie jest korzystne czasowo, ale nie zawsze finansowo. Dlaczego?

Leasingodawcy najczęściej współpracują z wybranymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Ich oferta jest raczej skąpa. Potencjalny leasingobiorca zawsze wybiera wśród pakietów ubezpieczeń zaledwie kilku firm. Z kolei z uwagi na wysokie wymagania co do zakresu polis, może się okazać, że sporo przepłaci.

Mimo że firmy leasingowe ułatwiają zakup ubezpieczeń, to większość z nich nie ma nic przeciwko, by klient poszukał korzystniejszej oferty na własną rękę. Zazwyczaj warunkami są wniesienie dodatkowej opłaty (tzw. opłata manipulacyjna) oraz to, by znaleziona polisa zakresem odpowiadała wymaganiom leasingodawcy. Czy warto korzystać z tej możliwości? Z pewnością nie zaszkodzi poznać propozycje poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, by sprawdzić, czy przedstawiona wraz z umową leasingu oferta ubezpieczenia jest korzystna.

Jakie są zalety i wady ubezpieczenia kupionego samodzielnie?

Chociaż pakiet ubezpieczeń dla leasingowanego samochodu można znaleźć i kupić we własnym zakresie, to takie rozwiązanie ma zalety i wady, których warto być świadomym. Główną korzyścią płynącą z poświęcenia czasu na samodzielne poszukiwania polisy jest możliwość zaoszczędzenia sporej kwoty. W zapoznaniu się z ofertami pomóc może kalkulator OC AC. Co z minusami?

Kupując zestaw polis, leasingobiorca najczęściej musi zapłacić składkę ubezpieczeniową za cały rok z góry. Korzystając z oferty leasingodawcy możliwe jest równomierne rozłożenie tej opłaty na cały rok – jest ona doliczana do rat leasingowych. Dodatkowo za możliwość kupna pakietu ubezpieczeń na własną rękę leasingobiorca musi uiścić wspomnianą opłatę manipulacyjną, która pokrywa koszt obsługi takiego ubezpieczenia przez leasingodawcę.

Ponieważ zakup ubezpieczeń zarówno u leasingodawcy, jak i na własną rękę ma swoje plusy i minusy, każdy leasingobiorca musi samodzielnie zdecydować, która opcja będzie dla niego najkorzystniejsza.

 

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rySik
2 lat temu

Mój szefu jest taki leniwy ze woli przeplacac zamiast posukac tanszej opcji

wujciu dobra Rada
2 lat temu
Reply to  rySik

To chyba dobrze ze mu sie powodzi i woli zapłacić wiecej zamiast oganiać się za ubezpieczeniem

Frnc
2 lat temu

Ja nie mam dużej firmy tylko mamy jeden samochód służbowy którym jedzimy na roboty i nigdy nie biore ubezpieczenia z firmy lisingowej bo to sie nie oplaca zawsze wciskaja taka firme od ktorej im sie oplaca a ja sobie sam szukam i dzeki temu oszczedzam

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 20%!

Porównaj Ceny