[Głosów: 32 Średnia: 4.6]

Uważasz, że regres ubezpieczeniowy nie ma zastosowania w stosunku do osób posiadających aktualne ubezpieczenie OC? Jesteś w błędzie. W niektórych sytuacjach nawet ubezpieczony kierowca będzie musiał zwrócić pieniądze wypłacone poszkodowanemu przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Regres ubezpieczeniowy to prawo przysługujące towarzystwu ubezpieczeniowemu i Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu (UFG) do domagania się zwrotu wypłaconego odszkodowania. Ubezpieczyciel i UFG mogą dochodzić zwrotu wypłaconej poszkodowanemu kwoty wyłącznie w przypadkach, które zapisane są w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kiedy w OC ma zastosowanie regres ubezpieczeniowy?

Kwestię regresu ubezpieczeniowego reguluje wymieniona wyżej ustawa. Art. 43 precyzuje, że ubezpieczyciel oraz UFG mają prawo dochodzić zwrotu wypłaconego odszkodowania, gdy kierujący:

  • w chwili kolizji lub wypadku był pod wpływem alkoholu, środków odurzających czy substancji psychotropowych,
  • wyrządził szkodę skradzionym pojazdem,
  • spowodował kolizję lub wypadek podczas jazdy bez uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym,
  • zbiegł z miejsca zdarzenia.

Od powyższych zasad istnieje kilka wyjątków. Przykładowo w stosunku do kierowcy, który wyrządził szkodę w czasie jazdy bez ważnego prawa jazdy, ale ratował życie ludzkie lub mienie, nie zostanie zastosowany regres ubezpieczeniowy.

Regres ubezpieczeniowy częstszy niż by się wydawało  

Systematycznie korzystasz z kalkulatora OC AC, aby zakupić korzystne ubezpieczenia i dlatego wydaje Ci się mało prawdopodobne, że spotkasz się kiedyś z regresem ubezpieczeniowym? Wyobraź sobie taką sytuację: wyjeżdżasz z zatłoczonego parkingu. Miejsca na manewr jest niewiele i mimo swoich umiejętności uszkodziłeś zaparkowany obok samochód. Kłopot w tym, że tego nie zauważyłeś. Poszkodowany kierowca dostrzegł jednak zarysowanie na karoserii. Aby otrzymać odszkodowanie, doprowadził do zabezpieczenia nagrania z monitoringu. W efekcie otrzymujesz wezwanie do zapłaty.

Opisana wyżej sytuacja może przytrafić się nawet najbardziej wytrawnemu i doświadczonemu kierowcy. Jeżeli spotka Ciebie, pamiętaj, że możesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Zwrotu wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania unikniesz, gdy udowodnisz, że nie zbiegłeś z miejsca zdarzenia. Szanse na to są duże, bo zgodnie z orzecznictwem, celem ucieczki jest uniemożliwienie identyfikacji sprawcy kolizji lub wypadku.

Brak aktualnego OC a szkoda – co z regresem ubezpieczeniowym?

Regres ubezpieczeniowy ma zastosowanie również w stosunku do kierowców, którzy w momencie spowodowania kolizji czy wypadku nie posiadali aktualnego ubezpieczenia OC. Jeżeli wsiądziesz za kierownicę pojazdu bez ważnego ubezpieczenia OC, narażasz się na duże problemy finansowe. Jeżeli spowodujesz kolizję lub wypadek, zarówno Ty, jak i właściciel pojazdu solidarnie będziecie musieli zapłacić odszkodowanie. W przypadku szkód osobowych rachunek może wynieść setki tysięcy złotych!

Z uwagi na rozmiary szkód powstających w kolizjach i wypadkach komunikacyjnych, w Polsce działa UFG. Głównym zadaniem tej instytucji jest wypłata odszkodowań poszkodowanym w wypadkach spowodowanych przez nieubezpieczonych kierowców. UFG ma też prawo dochodzić wypłaconej kwoty i poniesionych kosztów zarówno od sprawcy szkody, jak i posiadacza pojazdu (art. 110.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).

Na uregulowanie należności sprawca szkody i posiadacz pojazdu mają 30 dni. Jeżeli UFG nie otrzyma pieniędzy we wskazanym terminie, kieruje sprawę na drogę postępowania sądowego i – w razie konieczności – do kancelarii komorniczej. Osoby, które otrzymały wezwanie do zapłaty od UFG, mogą się od niego odwołać. Gdy sytuacja materialna lub życiowa dłużnika jest trudna, UFG może odstąpić od dochodzenia należności (w części lub całości) lub zastosować ulgę w spłacie.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 20%!

Porównaj Ceny