uszkodzony samochód
22 lutego 2016 (aktualizacja 19 października 2017)
[Głosów:270    Średnia:4.4/5]

Z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku w Polsce skradziono ponad 13 tys. samochodów. Na wypłatę odszkodowania mogli jednak liczyć jedynie posiadacze dobrowolnego ubezpieczenia autocasco. Mimo, że większość kierowców zdaje sobie sprawę, że tylko AC chroni ich w przypadku kradzieży pojazdu, to na zakup polisy decyduje się zaledwie co czwarty właściciel auta.

Oczywiście nie każdy samochód wymaga zakupu ubezpieczenia AC, lecz właściciele niektórych modeli powinni go poważnie rozważyć. Autocasco chroni bowiem posiadacza pojazdu nie tylko w przypadku kradzieży samochodu, ale gwarantuje także likwidację szkody spowodowanej na własnym aucie. Komu więc najbardziej opłaca się zakup polisy?

Kto powinien kupić AC?

W przypadku nowych i/lub drogich aut sprawa jest bezdyskusyjna – autocasco powinno zostać kupione. Tylko ta polisa zapewni wypłatę odszkodowania po kradzieży samochodu. Ponadto, jeśli kierowca np. zarysuje auto z własnej winy, nie będzie musiał ponosić kosztów jego naprawy. A te w przypadku nowych aut, mogą być bardzo wysokie.

Im starsze i mniej wartościowe pojazdy, tym niższe zainteresowanie kierowców ubezpieczeniem AC. Jednak wzrastające koszty napraw oraz niska wykrywalność przestępstw związanych z kradzieżami samochodów powodują, że i oni powinni rozważyć zakup polisy. Na rynku ubezpieczeń pojawia się coraz więcej produktów przygotowanych z myślą o indywidualnych potrzebach właścicieli pojazdów. Istnieją także rozwiązania dla tych kierowców, którzy poruszają się autami starszymi. Oferty przygotowane przez ubezpieczycieli możesz znaleźć w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC.

Mini Casco dla starszych samochodów

W przypadku ubezpieczenia AC, zakres polisy dość często idzie w parze z jego ceną. Im jest ona wyższa, tym zapewnia bogatszą ochronę. Właściciele samochodów starszych lub o niewielkiej wartości mogą wybrać tzw. Mini Casco lub Smart Casco, które zapewnia okrojony zakres AC. Z reguły w ramach tego rodzaju ochrony , ubezpieczony może liczyć na odszkodowanie w przypadku kradzieży lub wystąpienia 2-3 innych ryzyk np. szkody całkowitej, pożaru lub uszkodzenia samochodu w wyniku żywiołu.

Towarzystwa często łączą w zakresie Mini Casco ubezpieczenie od kradzieży ze szkodą całkowitą, a wypłata odszkodowania następuje tylko w tych przypadkach. Może się również zdarzyć, że ubezpieczyciel w ramach Mini Casco oferuje wyłącznie zabezpieczenie przed kradzieżą. Zakres ubezpieczenia w każdej firmie może być bowiem inny, tak jak cena polisy. Warto więc porównać oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać jej najbardziej korzystny wariant.

AC bardziej korzystne w pakiecie

Nie jest tajemnicą, że klient może liczyć na bardziej atrakcyjną propozycję cenową, jeśli zdecyduje się na zakup kilku polis u jednego ubezpieczyciela. Najbardziej popularnym pakietem w ubezpieczeniach komunikacyjnych jest OC+AC. Decydując się na zakup takiego pakietu, warto jednak szczególną uwagę zwrócić nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na zakres ochrony. O ile w przypadku ubezpieczenia OC klient zawsze zostaje objęty taką samą ochroną, o tyle w przypadku AC należy dokładnie przeanalizować warunki danej oferty, a szczególną uwagę zwrócić na: udział własny, amortyzację części, sumę ubezpieczenia, franszyzę integralną, sposób naprawy samochodu.

Poniżej przedstawiamy przykładowe kalkulacje pakietów OC+AC pochodzące z kalkulatora Ubezpieczamy-Auto.pl

Samochód Kierowca Ubezpieczenie  Cena
Fiat Panda, 2015 r., Benzyna, poj. 1,2 Kobieta, 48 lat, Rzeszów, zniżka: 40%

OC+AC

872 zł

Ford Focus, 2008 r., Benzyna, poj. 1,4 Mężczyzna, 37 lat, Kraków, zniżka: 60%

OC+AC

765 zł

Skoda Octavia, 2006, Diesel r., poj. 1,9 Kobieta, 32 lata, Opole, zniżka: 50%

OC+AC

973 zł

BMW 1, 2011 r., Benzyna, poj. 1,6 Mężczyzna, 53 lata, Rzeszów, zniżka: 50%

OC+AC

909 zł

Mazda 6, 2016 r., Diesel, poj. 2,1 Kobieta, 39 lat, Kielce, zniżka: 60%

OC+AC

2017 zł

Honda Civic, 2005 r., Benzyna, poj. 1,3 Mężczyzna, 21 lat, Lublin, zniżka: 0%

OC+AC

4407 zł

 

Cena pakietu OC AC wynika z zakresu ochrony, jaki oferuje oraz różnych czynników związanych z właścicielem samochodu i samym pojazdem. Koszt naprawy nowych, wartościowych aut z reguły jest wyższy niż wysłużonych starszych modeli. Ich właściciele często wybierają likwidację szkody z użyciem części oryginalnych, co musi mieć przełożenie na cenę polisy. Ewentualna kradzież takiego pojazdu również wiąże się z wypłatą odszkodowania w wyższej kwocie, co ma odzwierciedlenie w wysokości składki. Standardowe czynniki takie jak wiek, miejsce zamieszkania, czy posiadane zniżki także podnoszą lub obniżają cenę pakietu OC+AC.

Kiedy możemy liczyć na wypłatę odszkodowania z AC?

Najczęstszym powodem odmowy wypłaty odszkodowania z polisy AC jest rażące niedbalstwo,czyli sytuacja w której  właściciel pojazdu mógł szkodzie zapobiec, lecz tego nie zrobił. Na przykład kierowca zostawił otwarty samochód na parkingu, a ten został skradziony. Aby więc otrzymać odszkodowanie, należy przestrzegać określonych w umowie zapisów. Jeśli dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia np. kradzieży, należy w pierwszej kolejności powiadomić policję, a następnie przekazać wyczerpujące informacje towarzystwu ubezpieczeniowemu. Zgłoszenie szkody musi nastąpić we wskazanym przez ubezpieczyciela terminie, najczęściej niezwłocznie po zdarzeniu. W przypadku kradzieży, policja prowadzi zazwyczaj własne postępowanie, a uzyskane materiały dowodowe są wykorzystane przez ubezpieczyciela do ustalenia odpowiedzialności odszkodowawczej.

Ubezpieczyciel w ramach podpisywanej umowy AC może narzucić klientowi konieczność montażu określonej liczby i rodzaju zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. Wywiązanie się z tego obowiązku warunkuje późniejszą wypłatę odszkodowania. Należy pamiętać o zapoznaniu się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeń (OWU), a szczególnie uważnie przyjrzeć się zapisom dotyczącym tzw. wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa. Określają one sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

baner-porownywarka-oc

Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00