Ubezpieczenie motocykla to ważna sprawa, która pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemności w razie ewentualnego wypadku na drodze. Aby ochronić swój pojazd, trzeba jednak zadbać o odpowiedni zakres polisy. Sprawdź, o czym musisz pamiętać oraz dlaczego AC jest jednym z najważniejszych elementów ubezpieczenia komunikacyjnego.

Posiadanie motocykla to ogromna przyjemność, ale i  pewne obowiązki. Poza dbaniem o ogólny stan jednośladu, każdy kierowca musi pamiętać również o jego ubezpieczeniu. OC, które jest obowiązkowe, często jednak nie wystarczy, gdy dojdzie do wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia. Jeśli nasz pojazd zostanie uszkodzony w wyniku spowodowanej przez nas kolizji, lub gdy stanie się przedmiotem kradzieży, pomocne będzie autocasco. Z naszego poradnika dowiesz się, co zapewnia taka polisa oraz jak ją wykupić.

Czy można kupić AC na motocykl?

AC nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, dlatego – niezależnie od tego, jakim pojazdem się poruszamy – teoretycznie można wykupić pakiet komunikacyjnej ochrony bez tego elementu. Wyjątkiem są przypadki, gdy autocasco wymagane jest odgórnie, na przykład gdy mamy do czynienia z leasingiem lub kredytem. Jedynym ubezpieczeniem, jakie musi posiadać każdy właściciel zarejestrowanego w Polsce pojazdu, to OC. Jego brak będzie się wiązał z poważnymi konsekwencjami, przede wszystkim finansowymi. Brak ważnego AC na motocykl nie jest podstawą do nałożenia na kierowcę kary, ale w razie wypadku lub innego nieszczęścia na drodze może skończyć się źle dla naszej kieszeni. Dlatego też, nawet jeśli nie jest to obowiązek, rezygnacja z autocasco najczęściej jest więc po prostu nieopłacalna.

Przykład: Pani Monika codziennie dojeżdża do pracy na swoim skuterze. Właścicielka podczas zakupu OC nie zdecydowała się jednak na dodatkowe elementy ochrony, takie jak NNW czy AC, ponieważ nie chciała ponosić dodatkowych kosztów związanych z ubezpieczeniem jednośladu. Podczas silnej burzy, z drzewa, pod którym kobieta zaparkowała skuter, spadła gałąź i pojazd uległ poważnemu zniszczeniu. W takiej sytuacji Pani Monika będzie musiała samodzielnie pokryć wszystkie wydatki wynikające z konieczności naprawy jednośladu. Gdyby posiadała odpowiednie autocasco, ubezpieczyciel mógłby wypłacić odszkodowanie z tytułu poniesionej szkody.

Na szczęście wielu ubezpieczycieli – aby zachęcić właścicieli pojazdów do kompleksowej ochrony – posiada w swojej ofercie całe pakiety, które poza OC zapewniają także pomoc w zakresie AC, NNW, czy assistance. Motocykliści są jednak w nieco gorszej sytuacji, niż właściciele czterech kółek – jednoślad, w opinii towarzystw ubezpieczeniowych, jest bowiem bardziej narażony na kradzież czy zniszczenie. Dlatego też warto dokładnie przyjrzeć się różnym ofertom, by wybrać polisę dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb.

AC chroni nas i nasz pojazd, jeśli w wyniku wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie do szkody.

Przykład: Pan Marcin jest właścicielem sportowego motocykla Kawasaki NINJA ZX-6R. Kilka dni temu młody kierowca był sprawcą wypadku, w którym znacznie ucierpiał zarówno jego pojazd, jak i auto poszkodowanego. W przypadku szkód w mieniu osób trzecich, zostaną one pokryte z OC sprawcy. Pan Marcin posiada jednak również autocasco, dzięki czemu jego motocykl będzie mógł zostać naprawiony w ramach ubezpieczenia. Gdyby kierowca nie miał AC, za naprawę musiałby zapłacić z własnej kieszeni.

W jakich konkretnie sytuacjach polisa AC będzie przydatna?

  • Gdy dojdzie do kradzieży motocykla lub jego części
  • Gdy pojazd zostanie skradziony albo całkowicie zniszczony podczas aktów wandalizmu
  • Jeśli dojdzie do uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia jednośladu przez siły przyrody
  • Jeżeli w wyniku wypadku powstanie uszkodzenie lub szkoda całkowita

Warto jednak pamiętać, że autocasco – jako polisa nieobowiązkowa – może różnić się jeśli chodzi o zakres ochrony, w zależności od ubezpieczyciela. Warto więc jeszcze przed zakupem dokładnie zapoznać się z ofertą i Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) wybranego towarzystwa, by poznać szczegółowe zasady i ewentualne wyłączenia w ubezpieczeniu.

Niektórzy motocykliści decydują się na tak zwane mini AC, czyli polisę o znacznie ograniczonym zakresie ochrony. Takie ubezpieczenie może obejmować na przykład tylko ochronę od kradzieży lub negatywnych skutków żywiołów. Składka w takim przypadku będzie oczywiście zdecydowanie niższa niż w przypadku kompleksowej polisy.

Jak kupić AC na motocykl?

Ubezpieczenie, także autocasco, można oczywiście wykupić bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym. Aby wybrać odpowiednią  polisę AC dla swojego jednośladu, warto jednak skorzystać ze specjalnej porównywarki online, który nie tylko obliczy składkę polisy, ale przy tym pozwoli w kilku prostych krokach wykupić autocasco przez internet, bez wychodzenia z domu. Jedyne co trzeba zrobić, to wybór odpowiedniego pojazdu oraz podanie podstawowych danych dotyczących motocykla oraz jego właściciela.

Obliczenie wysokości składki za ubezpieczenie OC to prosta czynność, która z kalkulatorem online zajmie dosłownie kilka chwil. Jak to zrobić?

  1. Pierwszy krok to odwiedzenie strony https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/
  2. Następnie uzupełnić trzeba podstawowe informacje na temat pojazdu, takie jak choćby jego rodzaj, rok produkcji, marka, model, rodzaj paliwa czy pojemność silnika.
  3. W kolejnym kroku trzeba uzupełnić dane bardziej szczegółowe, na przykład przebieg czy przeznaczenie pojazdu, kraj jego pierwszej rejestracji, a także czy samochód zarejestrowany jest na firmę, czy na osobę prywatną. W tej sekcji znajdziemy również pytanie o miejsce parkowania auta.
  4. Dalsza część formularza to dane personalne właściciela pojazdu – jego imię, nazwisko, numer PESEL czy data urodzenia. Trzeba także odpowiedzieć na pytania o płeć, zawód, stan cywilny czy ilość dzieci.
  5. Przedostatni krok to pytania o historię ubezpieczeniową właściciela pojazdu. Tu również możliwe jest podanie swoich danych kontaktowych, aby ułatwić wybór i zakup polisy.
  6. Gotowe! Kalkulator porówna oferty różnych ubezpieczycieli, zestawiając je w wygodnej i przystępnej formie. Teraz możliwe jest przystąpienie do zakupu wybranego ubezpieczenia online, poprzez podanie jedynie kilku danych. Po dokonaniu płatności, polisa zostanie wysłana na wskazany adres e-mail.

Ile kosztuje AC na motocykl?

To, jak wysoką składkę za ubezpieczenie AC będziemy musieli zapłacić, uzależnione jest o czynników od wielu czynników. Nie ma jednej, z góry ustalonej i stałej ceny – wysokości składek obliczane są indywidualne dla każdego kierowcy. Skąd biorą się różnice w cenach?

Motocykle są zróżnicowane i mogą mieć różne przeznaczenie. Jedne z nich służyć będą do szybkiej jazdy, inne do uprawiania sportów, jeszcze inne do codziennego przemieszczania się po mieście. Wiąże się to z potencjalnym ryzykiem wypadków, jakie mogą spowodować – tak zwane ścigacze będą więc droższe w ubezpieczeniu. Motocykle sportowe, jak choćby motocrossy, których użytkowanie naraża pojazd na wypadek na torze także wymagają większej składki. Jakie dokładnie informacje będą konieczne, by poznać cenę ubezpieczenia?

Firmy ubezpieczeniowe skupiają się przede wszystkim na danych związanych z samym pojazdem, jak choćby:

  • Marka i model
  • Przeznaczenie
  • Rok produkcji
  • Data pierwszej rejestracji
  • Stan techniczny
  • Pojemność silnika
  • Przebieg
  • Liczba właścicieli

Podczas wyliczania wysokości składki za ubezpieczenie AC, istotne będą również niektóre informacje, bezpośrednio dotyczące właściciela motocykla. To na podstawie wspomnianych danych określane jest bowiem ryzyko wypadku, a wraz z nim cena polisy. O jakich szczegółach mowa? Istotne mogą okazać się między innymi:

  • Wiek i płeć kierowcy – za ubezpieczenie więcej zapłacić będą musieli kierowcy młodzi oraz bez doświadczenia za kierownicą. Za młodego uznawani są najczęściej kierowcy, którzy są pełnoletni, ale nie ma więcej niż 24-28 lat. Ze statystyk wynika, że właśnie młodzi motocykliści powodują większość wypadków na polskich drogach. Więcej zapłacą także kierowcy w podeszłym wieku, którzy – zdaniem ubezpieczycieli – również stanowią większe potencjalne zagrożenie.
  • Historia ubezpieczeniowa kierowcy – znaczenie ma przede wszystkim liczba kolizji spowodowanych przez konkretnego motocyklistę. Istotne są głównie ostatnie 3 lata z historii ubezpieczenia. Jeśli w ich trakcie właściciel jednośladu nie spowodował żadnego wypadku ani kolizji, może otrzymać zniżkę, jeżeli jednak przytrafiały mu się stłuczki, cena ubezpieczenia może być wyższa.
  • Doświadczenie w jeździe –  doświadczony kierowca równa się niższa składka. Właściciele jednośladów, którzy jeżdżą swoim pojazdem krócej niż 4-5 lat będą musieli zapłacić za ubezpieczenie więcej niż motocykliści z dużym stażem.

Znaczenie będą miały również:

  • Miejsce zamieszkania właściciela pojazdu (wraz z kodem pocztowym)
  • Data uzyskania prawa jazdy
  • Stan cywilny
  • Wykonywany zawód

Ile mniej więcej właściciel motocykla będzie musiał zapłacić za autocasco dla swojego pojazdu? AC w pakiecie z obowiązkową polisą OC dla skutera można kupić już niewiele ponad 1000 złotych. w przypadku motocykla sportowego, cena to około 2500 złotych. Zdziwić może natomiast fakt, że ubezpieczenie pojazdów jednośladowych może ostatecznie okazać się droższe niż polisa na samochód, szczególnie jeśli mówimy o maszynach z dużą pojemnością silnika.

Zniżki za AC na motocykl przy ubezpieczeniu samochodu

Wielu kierowców zadaje sobie jednak pytanie: czy przywileje wynikające z bezszkodowej jazdy motocyklem mogą mieć wpływ na ubezpieczenie auta i odwrotnie?

To zależy oczywiście od wybranego ubezpieczyciela. Każde towarzystwo może bowiem ustalać w tej dziedzinie własne zasady. Niektórzy ubezpieczyciele uznają w związku z tym zniżki, jakie kierowca motocykla uzyskał podczas jazdy, jeśli chce on ubezpieczyć auto. uzyskane przez motocyklistów, gdy ci chcą ubezpieczyć swój samochód.

Niektóre towarzystwa oferują także dodatkowe korzyści dla tych, którzy po bezszkodowej jeździe samochodem planują przesiąść się na jednoślad. Dlatego przed wyborem interesującej nas polisy, powinniśmy dokładnie zapoznać się z ofertą ubezpieczeniową wielu towarzystw, aby ostatecznie wybrać tę, która będzie honorowała przenoszenie zniżek.

Co jeszcze powinna zawierać polisa dla jednośladu?

  • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) – czyli najważniejsze, bo obowiązkowe, ubezpieczenie komunikacyjne, które musi posiadać każdy zarejestrowany w Polsce pojazd. OC zagwarantuje ochronę, gdy w skutek naszego działania, dojdzie do wypadku, w którym szkody doznają osoby trzecie lub ich mienie. Gwarantowana suma OC nigdy nie powinna być niższa niż 100000 euro.
  • Assistance – zapewni pierwszą, podstawową pomocy i wsparcie w chwili nieszczęśliwego zdarzenia. To nie tylko telefoniczne udzielanie najważniejszych informacji, takich jak numery alarmowe czy adresy placówek pomocowych, lecz także opieka nad dzieckiem, kiedy jego opiekunowie ulegną wypadkowi.
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – gwarantuje pokrycie kosztów oraz ewentualną wypłatę świadczenia, kiedy doznamy uszczerbku na zdrowiu w skutek nieszczęśliwego zdarzenia. To element ważny w trakcie odbywania zagranicznych wyjazdów, ponieważ zapewnia ochronę w razie konieczności leczenia powypadkowego czy rehabilitacji. NNW zagwarantuje także odszkodowanie w razie śmierci ubezpieczonej osoby.

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie AC – w przeciwieństwie do OC – nie jest obowiązkowe, ale warto je posiadać, by uniknąć niepotrzebnych kosztów w razie wypadku.
  • AC chroni właściciela pojazdu na wypadek kradzieży lub zniszczenia motocykla.
  • Każda kompleksowa polisa poza OC i AC powinna zawierać także ubezpieczenie NNW i assistance.
  • Tak zwane mini AC pozwala zabezpieczyć pojazd tylko na wypadek konkretnego nieszczęścia, przy ograniczonym zakresie całej polisy.
  • Aby wykupić autocasco, można skorzystać z internetowej porównywarki, która pomoże w obliczaniu wysokości składki. W tym celu trzeba podać w kalkulatorze kilka informacji, takich jak dane motocykla i jego właściciela.
  • Wysokość składki autocasco jest wyliczana indywidualnie dla każdego kierowcy. To, jaka będzie cena AC, jest uzależnione od wielu czynników, takich jak historia jazdy, wiek kierowcy, a nawet miejsce parkowania pojazdu.
  • Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają uzyskać zniżkę na ubezpieczenia auta na podstawie bezszkodowej jazdy motocyklem.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o AC na motocykl

  1. Czy AC na motocykl obejmuje także skutery?

    Tak, ubezpieczenie autocasco można wykupić również na skuter.

  2. Czy po sprzedaży motocykla AC przechodzi na nowego właściciela?

    Nie, ubezpieczenie autocasco nie przechodzi na nowego nabywcę wraz z pojazdem, a umowa ubezpieczeniowa ulega automatycznemu rozwiązaniu w momencie sprzedaży jednośladu.

  3. Czy ubezpieczenia AC na motocykl jest obowiązkowe?

    Nie, autocasco – w przeciwieństwie do OC - nie jest obowiązkowe, ale warto je mieć, by zabezpieczyć się przed niechcianymi kosztami.

  4. Czy można wykupić autocasco online?

    Oczywiście. Z ubezpieczamy-auto.pl to proste! Nasza porównywarka nie tylko dopasuje najlepszą dla Ciebie ofertę, lecz także pozwoli wykupić polisę przez internet, szybko, sprawnie i - co najważniejsze – tanio.

  5. Czy polisa AC zawsze jest zawarta w pakiecie ubezpieczeniowym podczas zakupu OC?

    Nie, dlatego można wykupić OC bez autocasco, ale nie odwrotnie. AC to element dodatkowy, o który trzeba zatroszczyć się samodzielnie.

  6. Czy można dodatkowo ubezpieczyć akcesoria do jednośladu?

    Jak najbardziej – niektórzy ubezpieczyciele mają w swojej ofercie polisy, które obejmują ochroną elementy wyposażenia motocyklisty, takie jak choćby kombinezon, kask, albo kurtka.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny