zwrot składki po oc
28 września 2018 (aktualizacja 31 października 2018)
[Głosów:34    Średnia:4.5/5]

Nabycie ubezpieczenia OC wiąże się z koniecznością opłacenia składki. Bywają jednak takie sytuacje, gdy ubezpieczyciel będzie miał obowiązek zwrócić Ci środki za niewykorzystany okres ochrony. Jeżeli sprzedałeś lub wyrejestrowałeś samochód, dowiedz się, jak odzyskać pieniądze.

Niedawno odnowiłeś polisę OC z ubezpieczycielem, a składkę opłaciłeś z góry na cały rok? Jeżeli planujesz w ciągu najbliższych miesięcy sprzedaż pojazdu, będziesz mógł odzyskać składkę za niewykorzystany okres ochrony. To jednak nie jedyna sytuacja, gdy ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić swojemu klientowi środki – dotyczy to także wyrejestrowania samochodu (np. z uwagi na wypadek), rezygnacji z zakupu ubezpieczenia dokonanego kanałem direct i wypowiedzenia umowy ubezpieczenia, gdy właściciel pojazdu posiada dwie aktywne polisy.

Zwrot składki OC po sprzedaży samochodu

Osoba sprzedająca samochód ma obowiązek przekazać nabywcy komplet dokumentów dotyczących pojazdu, w tym również polisę OC. Jeżeli kupiłeś ubezpieczenie OC i od razu zapłaciłeś całą składkę, a następnie zdecydowałeś, że jednak sprzedasz samochód, to kupujący może korzystać z wykupionej przez Ciebie polisy. Nie sposób nie zauważyć, że taka sytuacja jest dla Ciebie bardzo niekorzystna. Właśnie dlatego kwestię polisy OC warto poruszyć z nabywcą pojazdu.

Zasada jest prosta – jeżeli osoba kupująca od Ciebie pojazd będzie chciała zakupić ubezpieczenie w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, czyli wypowie zawartą przez Ciebie umowę,(sprawdź jak wypowiedzieć OC) to otrzymasz środki za niewykorzystany okres ochrony. Wypłata pieniędzy nie wymaga złożenia specjalnego wniosku, ale poinformowania ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży pojazdu w ciągu 14 dni. Napisz do ubezpieczyciela, jeżeli chcesz, aby środki zostały przelane na Twój rachunek bankowy, a nie wysłane przekazem na adres zamieszkania.

Zwrot składki OC po wyrejestrowaniu pojazdu

Chcesz wtrejestrować samochód z uwagi na jego kradzież, zniszczenie lub przekazanie go do stacji demontażu pojazdów? Gdy otrzymasz zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu z wydziału komunikacji, również będziesz mógł ubiegać się o wypłatę środków za niewykorzystany okres ochrony. Aby towarzystwo ubezpieczeniowe uruchomiło procedurę zwrotu środków, musi otrzymać od Ciebie stosowne pismo wraz z załączonym zaświadczeniem. W piśmie wskaż numer rachunku bankowego, na który mają zostać przelane środki.

Za jaki okres należy Ci się zwrot składki OC po wyrejestrowaniu pojazdu? Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci kwotę proporcjonalną do okresu, gdy nie byłeś objęty ochroną, czyli za okres od dnia wyrejestrowania pojazdu aż do dnia, w którym umowa powinna wygasnąć.

Sprawdź też:
Jak kupić tanie OC dla młodych kierowców
BLS – bezpośrednia likwidacja szkód

Zwrot składki OC a wypowiedzenie polisy

Polisa OC automatycznie odnawia się po upływie okresu, na który umowa została zawarta (art. 28.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Opłaciłeś składkę i teraz żałujesz, bo znalazłeś tańsze ubezpieczenie? Nic straconego – możesz podpisać umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. Wówczas z tej pierwszej polisy możesz zrezygnować (art. 28a.1 ustawy).

Aby zrezygnować z polisy, która odnowiła się automatycznie, musisz napisać stosowne pismo do ubezpieczyciela. Otrzymasz zwrot środków, ale tylko za niewykorzystany okres ochrony – towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo zachować część składki za czas, gdy byłeś objęty ubezpieczeniem.

Umowę ubezpieczenia OC możesz wypowiedzieć także, gdy zakupiłeś ją na odległość – przez internet lub telefonicznie. Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta, możesz to zrobić w ciągu 30 dni bez podawania przyczyny, dla której rezygnujesz z dokonanego zakupu. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe również ma obowiązek zwrócić Ci kwotę składki pomniejszoną o okres, przez który ponosiło odpowiedzialność.

Czy otrzymam zwrot składki OC, jeżeli z polisy była likwidowana szkoda?

Jeszcze kilka lat temu, przed zmianą przepisów, likwidacja szkody z ubezpieczenia OC była czynnikiem, który uniemożliwiał odzyskanie środków za niewykorzystany okres ochrony. Aktualnie, jeżeli znalazłeś kupca na pojazd powypadkowy, nie ma przeszkód, abyś zwrócił się do ubezpieczyciela o zwrot składki. Jest jednak jeden warunek – nabywca musi zrezygnować z Twojego ubezpieczenia OC. Jeżeli tego nie zrobi, nie będziesz mógł ubiegać się o wypłatę pieniędzy.

Jak szybko otrzymam zwrot składki OC?

Termin, w którym ubezpieczyciel powinien wypłacić środki za niewykorzystany okres ochrony, reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z art. 41.4 tej ustawy towarzystwo ubezpieczeniowe powinno dokonać zwrotu niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 14 dni.

Michalina Miotk
W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
BrygidaMikeKlementynaŁukaszBarbara Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Barbara
Gość
Barbara

Czy AC również podlega takiemu zwrotowi?

Łukasz
Gość
Łukasz

Ubezpieczenie AC to ubezpieczenie dobrowolne. Zwrot w przypadku jego wcześniejszego zakończenia (na przykład po sprzedaży pojazdu) należeć się będzie osobie która umowę zawierała.

Klementyna
Gość
Klementyna

Czy należy sie zwrot części składki (w pełni opłaconej) w przypadku wypowiedzenia jej przed czasem i zakupienia OC w innej firmie? miałam wykupione OC do połowy września, ale już pod koniec sierpnia wykupiłam OC w innej firmie a umowe z poprzednią wypowiedziałam. Co w takim przypadku?

Mike
Gość
Mike

A co w przypadku, gdy pojazd został sprzedany nabywcy zza granicy. Czy obywatel innego kraju może korzystać z kontynuacji polisy? Czy zatem firma ubezpieczeniowa weźmie odpowiedzialność cywilną za ewentualne zdarzenia poza granicami kraju spowodowane przez obcokrajowca? Nie sądzę by taki nabywca fatygował się aby wypowiedzieć umowę, a chyba oczywistym jest fakt, iż nie będzie z tej umowy korzystał, bo po przerejestrowaniu pojazdu, będzie zobowiązany do wykupienia polisy w rodzimej firmie. Co w takiej sytuacji ze zwrotem składki. Załóżmy, że auto zostało sprzedane miesiąc po opłaceniu rocznej składki?

Brygida
Gość
Brygida

Jeżeli sprzedaje auto z ubezpieczeniem,to że w razie kolizji nowego właściciela mnie to już nie dotyczy,tak?

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00