Ruch drogowy można kontrolować również z powietrza, wykorzystując do tego drony policyjne. Taki sposób rejestrowania wykroczeń dopuszczają przepisy Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Bezzałogowe statki powietrzne monitorują wybraną okolicę, wyłapując kierowców i pieszych łamiących przepisy. Zastanawiasz się, za co można dostać mandat z drona? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
- Policyjne drony a monitorowanie natężenia ruchu drogowego
- Zalety kontroli drogowej z użyciem dronów
- W jaki sposób wystawiany jest mandat z drona?
- Wymagania dotyczące wykorzystania dronów przez policję
- Czy można otrzymać mandat z drona za przekroczenie prędkości?
- Najczęściej zadawane pytania o mandat z drona
Dron jest urządzeniem o wyjątkowo szerokim zastosowaniu – jest wykorzystywany nie tylko do monitorowania natężenia ruchu drogowego, ale zabezpieczania imprez masowych, poszukiwania zaginionych osób czy koordynacji innych działań. Obserwacja otoczenia z drona trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut i może być przeprowadzona w dowolnym, wybranym przez służby miejscu. Mandat z drona można otrzymać, dopiero gdy operator poinformuje naziemny patrol o odnotowanym wykroczeniu. Nagrania zarejestrowane przez urządzenia stanowią ważny materiał dowodowy, a same drony pomagają skutecznie walczyć z piratami drogowymi.
Policyjne drony a monitorowanie natężenia ruchu drogowego
Zgodnie z przepisami Kodeksu drogowego do kontroli drogowej można wykorzystywać urządzenia rejestrujące z powietrza (drony). Artykuł 2 pkt 59 zawiera definicję urządzenia rejestrującego:
Bezzałogowe statki powietrzne pomagają podczas akcji ratowniczych, poszukiwawczych, służą do monitorowania wydarzeń masowych oraz koordynowania innych działań. Dzięki nim można również monitorować natężenie ruchu drogowego.
Mandat z drona – za jakie wykroczenie?
Policyjne drony doskonale sprawdzają się w monitorowaniu sytuacji na drodze – mandat można otrzymać za takie wykroczenia jak:
- przejazd na czerwonym świetle;
- niewłaściwe wyprzedzanie (na podwójnej ciągłej, skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych);
- nieprawidłowe zachowanie przy przejściu dla pieszych;
- niezachowanie prawidłowego odstępu od poprzedzającego pojazdu;
- niezastosowanie się do znaku STOP;
- wymijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
- wymuszenie pierwszeństwa;
- nieuprawnione korzystanie z buspasów;
- przechodzenie/przejeżdżanie przez przejazd kolejowy na czerwonym świetle;
- korzystanie z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez pasy;
- korzystanie z telefonu komórkowego w czasie kierowania pojazdem.
Mandat z drona może więc otrzymać nie tylko kierowca samochodu czy motocykla, ale również piesi łamiący przepisy.
Ważne! Nie wystawia się mandatów z drona za przekroczenie prędkości.
Zalety kontroli drogowej z użyciem dronów
Dzięki dronom możliwe jest kontrolowanie okolicy, do której trudno jest dotrzeć tradycyjnymi pojazdami. Działają one też dużo efektywniej niż tradycyjny patrol naziemny, dlatego polska policja coraz częściej korzysta z takiej metody monitorowania dróg – tym bardziej że przepisy już od dawna pozwalają na przeprowadzanie kontroli z powietrza.
Z uwagi na możliwość szybkiego przemieszczania się w powietrzu sprzęt dostarcza obraz z dowolnej lokalizacji i monitoruje duży obszar w krótkim czasie. Służby mogą w ten sposób patrolować niebezpieczne miejsca, gdzie ryzyko wysłania funkcjonariuszy jest wysokie. Drony zapewniają wsparcie w operacjach przeprowadzanych w wymagających warunkach.
W jaki sposób wystawiany jest mandat z drona?
Jak wygląda proces wystawiania mandatów z drona? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w pewnej odległości od monitorowanego fragmentu drogi czy skrzyżowania umiejscowiony jest naziemny patrol –ten utrzymuje ciągły kontakt z operatorem drona policyjnego. W momencie odnotowania wykroczenia operator przekazuje informację funkcjonariuszom, po czym następuje zatrzymanie sprawcy wykroczenia i nałożenie na niego mandatu.
Sami piloci, operatorzy dronów nie mają uprawnień do wystawiania mandatów, dlatego, aby doszło do ukarania sprawcy wykroczenia, muszą oni współpracować z patrolami policji. Operator drona zajmuje się rejestrowaniem i zbieraniem materiału dowodowego. Mandat za wykroczenie zarejestrowane przez drona, wystawia funkcjonariusz policji, działający w naziemnym patrolu.
Ważne! Materiał z drona policyjnego bywa wykorzystywany jako dowód wykroczenia. Nagrania muszą być jednoznaczne, nie mogą budzić żadnych wątpliwości co do sprawcy i naruszenia przez niego przepisów.
Wymagania dotyczące wykorzystania dronów przez policję
Funkcjonariusze policji obsługujący drony, muszą przejść odpowiednie szkolenie i zdobyć wymagane uprawnienia.
Ciekawe! Policyjni operatorzy BSPP muszą mieć ważne uprawnienia wpisane do świadectwa kwalifikacji, które jest wydawane przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Sterowanie dronem wymaga współpracy dwóch funkcjonariuszy – jeden steruje dronem, drugi obserwuje kamerę. W monitorowanej okolicy umiejscowiony jest też patrol naziemny. Co ważne, nie każda jednostka policji ma w swoich szeregach operatorów dronów, dlatego też specjaliści są powoływani do wspierania różnego rodzaju akcji.
Czy można otrzymać mandat z drona za przekroczenie prędkości?
Policja nie dokonuje pomiarów prędkości przy pomocy dronów. W przypadku tego wykroczenia najlepiej sprawdzają się fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości, czy stacjonarne kontrole. Kierowcy lubiący szybką jazdę nie muszą się obawiać, że otrzymają mandat z drona. Inne wykroczenia zostaną jednak zarejestrowane i mogą skutkować nałożeniem grzywny – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, przejazd na czerwonym świetle, nieprawidłowe wyprzedzanie, przechodzenie przez pasy czy przejazd kolejowy przy czerwonym świetle itp.
Monitorowanie okolicy z użyciem dronów policyjnych to praktyka coraz częściej stosowana – służby mogą dowiedzieć się, co dzieje się w danym miejscu i czy uczestnicy ruchu drogowego stosują się do przepisów. Za wykroczenie zarejestrowane przez latający sprzęt policjant może wystawić mandat.
- Drony policyjne są urządzeniami rejestrującymi, które mogą być wykorzystywane do monitorowania sytuacji na drogach.
- Na podstawie materiału z drona możliwe jest zatrzymanie sprawcy wykroczenia.
- Mandat z drona może wystawić funkcjonariusz policji znajdujący się w naziemnym patrolu, operator drona nie ma takich uprawnień.
- Operator drona utrzymuje ciągły kontakt z patrolem naziemnym.
- Mandat z drona można otrzymać za nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niezachowanie prawidłowego odstępu od poprzedzającego pojazdu itp.
- Nie można otrzymać mandatu z drona za przekroczenie prędkości.
Bibliografia
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym.
Najczęściej zadawane pytania o mandat z drona
-
Kto może otrzymać mandat z drona?
Mandat z drona policyjnego może dostać kierowca, ale też pieszy łamiący przepisy. Najczęściej rejestrowane wykroczenia w ruchu drogowym to niewłaściwe wyprzedzanie, niezatrzymanie się przed znakiem STOP, nieustąpienie pierwszeństwa przechodzącym przez pasy, przejazd lub przejście na czerwonym świetle, korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy czy przechodzenia przez przejście dla pieszych.
-
Czy mandat z drona jest legalny?
Tak. Już w Kodeksie drogowym można znaleźć definicję urządzenia rejestrującego – dron jest jednym z nich. Policja ma prawo używać takiego sprzętu do monitorowania okolicy, a zarejestrowanym materiał potraktować jako dowód wykroczenia.
-
Kto wystawia mandat za wykroczenie zarejestrowane przez statek powietrzny?
Mandatu nie wystawia operator drona, a funkcjonariusz z patrolu naziemnego. Monitorowanie z użyciem dronów wymaga ciągłej współpracy osób przeszkolonych do obsługi sprzętu oraz policjantów. Naziemna jednostka zatrzymuje sprawcę wykroczenia i nakłada na niego mandat.