Przekroczona dozwolona prędkość, a może źle zaparkowany samochód? Za takie przewinienia możesz spodziewać się mandatu karnego. Kara może wynieść 50 zł, ale także i 5000 zł. Mandat wystawiony przez policjanta należy zapłacić w ciągu 7 lub 14 dni. Jak możesz to zrobić? Sposobów jest kilka.

Osoba, której policjant wręcza mandat, ma prawo odmówić jego przyjęcia. Musi się jednak liczyć z tym, że sprawa najprawdopodobniej trafi do sądu. Podobne konsekwencje czekają kierowcę, który nie zapłaci nałożonego mandatu.

Warto też pamiętać, że mandat może zostać wystawiony do 60 dni od chwili ustalenia sprawcy zdarzenia. Jeśli ukarano cię grzywną, możesz uregulować należność od razu, bezpośrednio u funkcjonariusza, ale także np. kolejnego dnia na poczcie lub w banku. Najwygodniejszym sposobem wydają się jednak płatności online – przez Internet zapłacisz szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu.

Jaki mandat karny można dostać w Polsce?

Jak się okazuje, mandat mandatowi nierówny – zgodnie z polskim prawem wyróżniamy aż trzy rodzaje mandatów karnych:

 • mandat gotówkowy wystawiany jest osobom, które przebywają w Polsce jedynie czasowo, tym, które nie mają w Polsce stałego miejsca pobytu, polskiego obywatelstwa; taki mandat trzeba od razu zapłacić wystawiającemu go policjantowi (gotówką lub kartą);
 • mandat kredytowany to grzywna nakładana na osoby z polskim obywatelstwem, mieszkające na terenie Polski; na jego opłacenie ukarany ma 7 dni, może też zapłacić go bezpośrednio u funkcjonariusza;
 • mandat zaoczny może zostać wystawiony, nawet jeśli sprawcy nie zastano na miejscu zdarzenia, wystawia się go np. za nieprawidłowe parkowanie, pozostawienie wozu w niewłaściwym miejscu, brak opłaty za miejsce parkingowe; czas na zapłatę to 14 dni.

Mandat zaoczny powinien zostać doręczony sprawcy, można też zostawić go w widocznym miejscu, tak, by kierowca otrzymał go niezwłocznie. Mandat powinien zawierać informacje o wysokości grzywny, nazwę organu, na rzecz którego należy wnieść opłatę oraz termin zapłaty. Na każdym mandacie powinna znaleźć się również adnotacja o ewentualnych skutkach nieuiszczenia opłaty.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń w rankomat.pl

Przykład: Pan Jan zaparkował na miejscu płatnym, jednak nie wykupił biletu w parkomacie. Po powrocie znalazł za wycieraczką samochodu wypisany mandat karny. Wyczytał, że kara wynosi 130 zł, a czas na zapłatę to 14 dni. Tego rodzaju mandat nazywany jest mandatem zaocznym.

Jak zapłacić mandat karny? Jest kilka sposobów

Otrzymałeś mandat? Radzimy jak najszybciej uregulować należność. Jak zapłacić mandat? Możliwości jest kilka, dlatego możesz wybrać najdogodniejszą dla siebie metodę płatności.

Opłacenie mandatu na miejscu u funkcjonariuszy policji

Pierwszą opcją jest zapłacenie bezpośrednio u wystawiającego funkcjonariusza. Od 2018 roku każdy ukarany grzywną ma możliwość płatności od razu w radiowozie. Wiele wozów policyjnych zostało wyposażonych w terminal płatniczy, dlatego kierowca może użyć karty płatniczej czy zapłacić BLIK-iem.

Porównaj ceny OC i AC

Opłacenie mandatu na poczcie lub w banku

Mandat karny możesz także opłacić na poczcie lub w banku. Choć jest to metoda preferowana przez część osób, trzeba pamiętać, że wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Do danej placówki należy wybrać się osobiście, niekiedy spędzając sporo czasu w kolejce.

Uwaga! Instytucje te pobierają również prowizje od takiej wpłaty, dlatego do wysokości mandatu musisz doliczyć dodatkowy koszt (zazwyczaj wyższy niż przy przelewie internetowym).

Zapłacenie mandatu w bankowości internetowej i nie tylko

Najwygodniejszym sposobem regulowania należności jest jednak przelew online. Jak zapłacić mandat przez Internet? Wystarczy zalogować się do bankowości internetowej lub skorzystać z aplikacji bankowej. Ten sposób pozwoli ci oszczędzić sporo czasu, potrzebny będzie tylko dostęp do Internetu i kilka wolnych minut.

Pamiętaj, aby opłacić mandat karny jak najszybciej, ponieważ masz 7 lub 14 dni na uregulowanie należności. Upewnij się, który termin cię obowiązuje i pilnuj go.

Jeśli chcesz zapłacić mandat przez Internet, pamiętaj że musisz wybrać tzw. przelew podatkowy. Od 2016 roku opłatę należy uiszczać na konto bankowe Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Wyjątkiem są mandaty nałożone przez straże miejskie, gminne, urzędy skarbowe i celne. Na konto w Opolu zapłacisz więc mandat karny kredytowany oraz zaoczny wystawiony przez policję.

Gdzie zapłacić mandat przelewem?

Od 1 stycznia 2016 roku wpłat z tytułu mandatów karnych kredytowanych i zaocznych należy dokonywać na rachunek bankowy US w Opolu. Wszelkie ważne informacje znajdziesz na stronie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Zawsze sprawdzaj tam aktualny rachunek bankowy, na który dokonasz wpłaty.

Obecnie należność z tytułu mandatu należy uiścić na rachunek bankowy:

NBP O/O Bydgoszcz 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000.

Ten sam rachunek znajdziesz na odcinku A i B mandatu karnego.

Nie wpłacaj jednak na ten rachunek należności za mandaty wystawione przez Straż Miejską, Straż Gminną, Inspekcję Transportu Drogowego.

Jeśli potrzebne ci dodatkowe informacje na temat mandatu, skontaktuj się z US w Opolu:

 • telefonicznie, po numerem 77 549 20 00;
 • tradycyjną pocztą, wysyłając pismo na adres: Centrum Mandatowe Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, ul. Stanisława Moniuszki 9-10, 48-300 Nysa.
 • wysyłając e-mail na adres: centrum-mandatowe@mf.gov.pl.

Instytucja urzęduje w godzinach 7.30-15.30 i obsługuje mandaty z całego kraju.

Pracownicy Centrum Mandatowego udzielają informacji na temat poboru mandatów. Naczelnik urzędu nie może anulować mandatu, zmienić jego wysokości, ani nawet odpowiedzieć, dlaczego otrzymałeś mandat karny. Nie ma też uprawnień, aby badać, czy został on nałożony słusznie. Po tego rodzaju informacje musisz zgłosić się do jednostki, która mandat wystawiła.

Jak zapłacić mandat przelewem krok po kroku?

Chcesz zapłacić mandat przez Internet? Pamiętaj, że przelew robisz na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole. Jak zrobić to krok po kroku?

 • Zaloguj się do swojej bankowości elektronicznej; możesz to zrobić z poziomu komputera, tableta, telefonu (aplikacja mobilna);
 • w zakładce Przelewy znajdź Przelew podatkowy lub Przelew do Urzędu Skarbowego/Przelew do US (w każdym banku nazwa może być inna);
 • wypełnij wymagane pola – w polu Symbol formularza lub Symbol płatności wybierz z listy słowo MANDATY; w polu Identyfikator zobowiązania/Tytuł płatności wpisz serię i numer mandatu karnego;
 • podaj numer konta Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu;
 • podaj miejscowość urzędu skarbowego (Opole) i nazwę organu podatkowego (Pierwszy Urząd Skarbowy);
 • w polu Typ identyfikatora wpisz swój numer PESEL, a następnie podaj imię, nazwisko i adres;
 • wpisz kwotę mandatu;
 • pole Okres rozliczeniowy zostaw niewypełnione;
 • zatwierdź przelew w sposób, jaki wymaga twój bank (kod ze zdrapki, SMS, token).

Pamiętaj! Przed potwierdzeniem przelewu sprawdź numer rachunku, na który wpłacasz należność z tytułu mandatu.

Przelew do urzędu skarbowego z krajowego konta

Przelew z krajowego konta wykonujesz w taki sam sposób, jak każdy inny przelew. Musisz tylko pamiętać o wybraniu odpowiedniej zakładki Przelew podatkowy. Koniecznie wpisz:

 • numer i serię mandatu,
 • podaj swoje dane,
 • kwotę mandatu.

Przelew do urzędu skarbowego z konta zagranicznego

A jeśli musisz zapłacić mandat online z konta zagranicznego? To także bardzo podobna i prosta procedura. Będą ci jednak potrzebna dodatkowe dane:

 • kod SWIFT: NBPLPLPW;
 • kod IBAN: PL 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000.

Resztę pól uzupełnij w ten sam sposób jak przy przelewie z krajowego konta.

Płatność mandatu w e-Urzędzie Skarbowym

Możliwość opłacenia mandatu daje również e-Urząd Skarbowy. Aby spełnić obowiązek zapłaty grzywny, musisz zalogować się do e-urzędu, wybierając jedną z dostępnych opcji. Najczęściej jest to logowanie przez bankowość elektroniczną.

screen logowanie przez profil zaufanyWidok logowania do e-urzędu, źródło: login.mf.gov.pl

Pierwszym krokiem jest potwierdzenie tożsamości za pomocą:

 • profilu zaufanego,
 • aplikacji m-Obywatel,
 • e-dowodu,
 • bankowości elektronicznej.

wybór metody logowania

Widok wyboru metody logowania, źródło: login.gov.pl

Korzystając z bankowości elektronicznej, wystarczy wybrać swój bank, zalogować się jak zazwyczaj i potwierdzić chęć skorzystania z e-urzędu.

wybór banku do logowania

wybór metody logowania do profilu zaufanego

Następnym krokiem jest wybranie zakładki Mandaty z panelu po lewej stronie.

wybór sekcji w e-urzędzie

źródło: urzadskarbowy.gov.pl

Po przejściu do sekcji Mandaty wyświetlą się pozycje do zapłaty. Wystarczy kliknąć polecenie Zapłać i postępować zgodnie z poleceniami. W ten sposób również można wykonać przelew i zapłacić karę za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Kiedy zapłacę prowizję za mandat karny?

Zapłata mandatu wiąże się zazwyczaj z dodatkowym kosztem, czyli tzw. prowizją. Zostanie ona pobrana na poczcie, w oddziale banku, a także podczas wykonywania przelewu internetowego. Jej wysokość jest różna – najczęściej wynosi 5-10 zł.

Ważne! Prowizji można uniknąć płacąc mandat gotówką w radiowozie, czyli od razu po jego otrzymaniu.

Spóźniony przelew za mandat – jakie są konsekwencje?

Nie regulowanie należności za mandat wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Może zostać wszczęte postępowanie egzekucyjne, a skarbówka może ściągnąć należność z nadpłaty podatku.

W ostateczności do akcji wkroczy komornik, zajmując wynagrodzenie za pracę, a nawet część mienia. Karę warto więc zapłacić jak najszybciej, by mieć gwarancję spokoju.

Czy mandaty na koncie kierowcy wpływają na cenę ubezpieczenia samochodu?

Od czerwca 2022 roku ubezpieczyciel może śledzić historię mandatów danego kierowcy, sprawdzając w ten sposób, na jak duże ryzyko naraża się proponując ofertę ubezpieczenia. Im więcej mandatów, tym wyższe może okazać się ubezpieczenie OC.

Trzeba pamiętać, że TU muszą ocenić ryzyko, aby odpowiednio dopasować polisę. Kierowca, który ma na koncie liczne mandaty, łamie przepisy drogowe, może otrzymać propozycję wyższego OC niż kierowca jeżdżący przepisowo. Mandaty mogą świadczyć o tym, że kierowca jeździ niebezpiecznie, zatem naraża się na wypadki i kolizje.

Porównaj ceny OC i AC

Jak znaleźć atrakcyjne OC niezależnie od historii kierowcy?

Jeśli potrzebne ci ubezpieczenie OC, chcesz jednak otrzymać jak najatrakcyjniejszą cenowo ofertę, skorzystaj z kalkulatora OC i AC.

Dzięki niemu wygenerujesz podgląd propozycji najbardziej znanych towarzystw ubezpieczeniowych i wybierzesz odpowiadającą ci polisę. Co więcej, zrobisz to szybko, wygodnie, bez wychodzenia z domu.

Pamiętaj, by w przypadku OC kierować się ceną, ponieważ zakres ubezpieczenia jest zawsze taki sam. OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, a za jego brak grożą surowe kary finansowe.

Zobacz też: Co grozi za brak OC? Sprawdź co zrobić by uniknąć wysokiej kary!

Po wybraniu najlepszej oferty dokonaj zakupu. Polisa pojawi się na twojej skrzynce internetowej. Ochrona zacznie obowiązywać, a ty możesz spać spokojnie.

 1. Mandat karny zapłacisz na poczcie, w banku lub korzystając z płatności online. Możesz też zapłacić bezpośrednio u funkcjonariusza.
 2. Na zapłatę mandatu kredytowanego masz 7 dni, zaocznego 14 dni.
 3. Mandat należy opłacić na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.
 4. Grzywny mogą wpłynąć na cenę OC, ponieważ TU mają wgląd do twojej historii mandatów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, jak zapłacić mandat przez Internet

 1. Ile mam czasu, aby zapłacić mandat karny online?

  Wszystko zależy od tego, jaki to mandat. Kredytowany musisz opłacić w ciągu 7 dni, natomiast zaoczny w ciągu 14.

 2. Gdzie znajdę dane do przelewu za mandat karny?

  Dane do przelewu najlepiej sprawdzić na stronie internetowej Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Numer rachunku znajdziesz też na blankiecie mandatu (odcinek A, B).

 3. Co podać w tytule przelewu za mandat karny?

  W tym polu podaj numer i serię mandatu karnego.

 4. Do którego urzędu skarbowego trafi moja opłata za mandat?

  Jeśli mandat wystawiła policja, opłata trafi do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

 5. Czy można zapłacić mandat kartą płatniczą u policjanta?

  W taki sposób zapłacisz, jeśli w radiowozie jest terminal. Wiele samochodów policyjnych ma już na wyposażeniu taki sprzęt, więc bez problemu zapłacisz karę.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny