Wielu kierowców marzy o szybkim, dynamicznym, a przy tym pięknym samochodzie. Producenci starają się zaspokoić te pragnienia, konstruując nowe modele i przekraczając kolejne granice. Gdzie kończą się możliwości? Jakie jest najszybsze auto na świecie? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
- Które marki samochodów uchodzą za najszybsze na świecie?
- Jakie jest najszybsze auto na świecie w 2024 roku?
- Najszybsze samochody – ranking 7 modeli z rekordami prędkości
- Światowe rekordy prędkości w historii motoryzacji
- Czy ubezpieczenie OC szybkiego samochodu jest drogie?
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
Bugatti Chiron Super Sport 300+ zyskał miano najszybszego samochodu w 2023 roku. To za jego kierownicą przekroczono barierę 480 km/h. To jednak auto przeznaczone dla szerszego grona klientów. Prawdziwe rekordy prędkości biją pojazdy wykorzystywane na torze wyścigowym, które produkowane są przez mniej znane marki. Oczywiście prace nad stworzeniem superszybkiego samochodu wciąż trwają, producenci wykorzystują najnowsze technologie, sięgają po innowacyjne komponenty i systemy. Ze względów bezpieczeństwa tak szybkie auta nie trafiają jednak do regularnej sprzedaży.
Które marki samochodów uchodzą za najszybsze na świecie?
Na rynku motoryzacyjnym wciąż dużo się dzieje, dlatego dziś nikogo już nie dziwi kolejny samochód, który jest w stanie osiągnąć zawrotną prędkość niemalże 500 km/h. Najszybsze auto świata nie zostało jednak wyprodukowane, jak sądzi wiele osób, przez Porsche, Ferrari, czy Lamborghini. Choć marki te rzeczywiście słyną z wypuszczania na rynek samochodów sportowych o imponujących osiągach, to nie liderzy w rankingu najszybszych aut świata.
Ciekawe! Najszybsze auta wychodzą z fabryk Bugatti, Koenigsegg i Hennessey, SSC North America, Rimac Automobili, McLaren, Aston Martin.
Jakie jest najszybsze auto na świecie w 2024 roku?
Lista najszybszych samochodów świata nieustannie się zmienia, producenci próbują pobijać kolejne rekordy. W 2024 roku króluje Bugatti Chiron Super Sport 300, samochód, który przeszedł oficjalną próbę jazdy ze wskazaną prędkością (482,8 km/h). Trzeba pamiętać, że nieco szybszy jest Koenigsegg Jesko Absolut i Hennessey Venom F5. Ich możliwości nie zostały jednak jeszcze potwierdzone, co sprawia, że ustępują pola Bugatti. Oczywiście, sytuacja może zmienić się w niedalekiej przyszłości.
Najszybsze samochody – ranking 7 modeli z rekordami prędkości
Szybkie samochody fascynowały i zapewne będą fascynować zawsze, przynajmniej określoną grupę kierowców. Oto zestawienie mistrzów, modeli, które już zapisały się w historii. Część z nich oficjalnie potwierdziła deklarowaną prędkość, pozostałe bazują na obliczeniach i wciąż czekają na swoje pięć minut, by udowodnić ogromne możliwości. Wszystkie pragną być uznawane za najszybsze auta świata.
Bugatti Chiron Super Sport 300+
Chiron Super Sport 300+ jest ulepszoną wersją pierwszego auta, za którego sterami udało się przekroczyć barierę 480 km/h, czyli modelu Chiron Super Sport. Osiągnięcie prędkości 490,484 km/h (w 2019 roku na torze testowym Volkswagena Ehra-Lessien) możliwe było dzięki pewnym modyfikacjom – nadwozie zostało wydłużone i przybrało jeszcze bardziej opływowy kształt. Producent chwali się, że auto uzyskało idealną równowagę między niskim oporem a siłą docisku, co pozwoliło na osiągnięcie prędkości niemalże 500 km/h i zachowanie przy tym stabilności. Dodatkowym atutem ulepszonej wersji Chirona jest silnik W16 o pojemności 8 litrów, który przewyższa poprzedni model aż o 100 KM.
Co ciekawe, osoby, które kupią Bugatti nie wypróbują jego pełnych możliwości, ponieważ maksymalną prędkość samochodu ograniczono elektronicznie do 440 km/h.
Koenigsegg Jesko Absolut
Do bycia najszybszym samochodem świata pretenduje również model szwedzkiego producenta, który deklaruje, że auto rozpędzi się do prawie 498,9 km/h (310 mil na godzinę). Umożliwia to silnik V8 o pojemności 5 litrów i mocy 1600 KM, podwójne turbodoładowanie, niskooporowe nadwozie, elementy aerodynamiczne.
Przeprowadzane symulacje jazdy sugerują, że 310 mil na godzinę nie jest końcem możliwości Absoluta i dają nadzieje na jeszcze więcej. Na razie jednak producent stanął przed problemem wyboru odpowiednich opon i znalezieniem właściwego toru, by przeprowadzać testy prędkości.
Hennessey Venom F5
Venom F5 to kolejne najszybsze auto amerykańskiego producenta, które ma pobić rekord prędkości. Jak deklaruje producent, realne możliwości samochodu to 500,5 km/h (311 mil na godzinę). Hiperwóz został wyprodukowany w liczbie 24 sztuk na cały świat. Samochód ma silnik 6.6 V8 z podwójnym turbodoładowaniem o mocy 1817 KM. Do 100 km/h rozpędza się w 2,6 sekundy, a do 400 km/h w 15,5 sekundy. Auto ma napęd na tylne koła, 7-stopniową automatyczną skrzynię biegów. Z pełnych możliwości pojazdu można skorzystać wybierając tryb F5, jednak tylko pod warunkiem odbycia szkolenia na torze pod bacznym okiem instruktora z Hennesseya.
Również konstrukcja samochodu zasługuje na uwagę i uznanie – skorupa wykonana z włókien węglowych waży zaledwie 86 kg, kształt pozwala ograniczać opory powietrza (płaska podłoga, duży, tylny dyfuzor, tylny spoiler).
W 2022 roku Hennessey zaprezentował także roadstera – w modelu wykorzystano znaną jednostkę napędową V6 Hennesseya (podwójne turbodoładowanie, silnik o pojemności 6,6 litra, moc 1817 KM, zautomatyzowana jednosprzęgłowa skrzynia biegów). Venom F5 Roadster bazuje na modelu Hennessey Venom F5 Coupe i w założeniach producenta ma pobić rekord na najszybszy kabriolet na świecie (jak dotąd należy on do modelu Venom GT Spyder).
SSC Tuatara
SSC to północnoamerykański producent, który ma już na swoim koncie rekord świata Guinnessa z 2007 roku i 2021 roku w kategorii najszybszy samochód świata. Tytuł ten uzyskał SSC Ultimate Aero Twin Turbo (moc 1200 KM, prędkość 414 km/h) oraz SSC Tuatara osiągający prędkość 460,43 km/h.
25 maja 2022 roku pobity został kolejny rekord prędkości, który wyniósł 478,8 km/h. Super szybki samochód ma silnik V8 o pojemności 5,9 litra i został wyposażony w podwójne turbosprężarki.
Rimac Nevera
To rekordzista wśród samochodów elektrycznych. Chorwacki producent postanowił udowodnić, że również elektryki są w stanie przekraczać bariery prędkości. Nevera EV rozpędza się do 412 km/h (do 100 km/h tylko w 1,74 sekundy), pracuje na czterech elektrycznych silnikach i ma moc 1914 KM. Najszybszy samochód z napędem elektrycznym ma baterię 120 kWh, zasięg 490 km, zaawansowany system wspomagania kierowcy (system składający się z 13 kamer, 6 radarów, 12 ultradźwiękowych czujników), elektrohydrauliczny układ hamulcowy z funkcją brake-by-wire.
Bugatti Veyron 16.4 Super Sport
Kolejne najszybsze auto na świecie to Bugatti Veyron 16.4 Super Sport będący mocniejszą i ulepszoną wersją Veyrona. Wyposażony w silnik W16 o pojemności 8.0 litrów przyspiesza do 100 km/h w zaledwie 2,2 sekundy. Rekord prędkości, jaki udało się osiągnąć na torze to kolejno 427.993 km/h i 434.211 km/h. Oficjalny rekord zatwierdzony i wpisany do księgi Guinnessa w 2010 roku wyniósł 431 km/h.
Koenigsegg One 1
Model Koenigsegg One 1 to pierwszy samochód o mocy 1 MW dopuszczony do normalnego ruchu ulicznego. Wyprodukowano zaledwie 7 sztuk tego super szybkiego wozu. Prędkość maksymalna auta to 386 km/h. Na osiągnięcie pułapu 300 km/h samochód potrzebuje jedynie 11,92 sekundy. O niezwykłości pojazdu świadczy również to, że na każdy kilogram masy przypada jeden koń mechaniczny (1360 KM).
Ciekawostka! Pierwsze testy najszybszego auta przeprowadził polski kierowca rajdowy!
Światowe rekordy prędkości w historii motoryzacji
Szybkość od początku fascynowała producentów samochodów i nic w tej kwestii się nie zmieniło. Z drugiej strony istnieje spora grupa fanów motoryzacji, którzy marzą o posiadaniu najszybszego pojazdu. Granice możliwości są nieustannie przekraczane, a maksymalna prędkość, jaką osiągają samochody jest coraz większa. W testach prędkości maksymalnej zobaczmy wyniki sięgające 500 km/h, a ostatnio już 508,73 km/h.
Kto wygrywa w kategorii szybkich samochodów? Oto rekordy prędkości bite na przestrzeni lat.
Lata 1900-1909 | Mercedes-Simplex 60 HP skonstruowany w 1903 roku z silnikiem o mocy 60 KM osiągnął prędkość 117 km/h |
---|---|
Lata 1910-1919 | Austro-Daimler Prince Henry zaprojektowany przez Ferdinanda Porsche z silnikiem o mocy 95 KM, osiągnął prędkość 136 km/h |
Lata 20. XX wieku | Duesenberg Model J, czyli luksusowe auto o mocy 265 KM, które osiągnęło prędkość 191 km/h |
Lata 30. XX wieku | Duesenberg Model SJ wyprodukowany w liczbie 36 sztuk. W 2018 sprzedano na aukcji jeden model za cenę 18 milionów dolarów. Auto rozpędziło się do prędkości 225 km/h |
Lata 40. XX wieku | Mercedes-Benz 300 SL, czyli legendarny Gullwing z rekordem 246 km/h |
Lata 60. XX wieku | Lamborghini Miura osiągnęło prędkość maksymalną 280 km/h |
Lata 70. XX wieku | Rekord Ferrari 512 Berlinetta Boxer — najszybszy samochód na świecie rozpędził się do 303 km/h |
Lata 80. XX wieku | Dla uczczenia 40-lecia Ferrari wypuszczono model Ferrari 40, który stał się rekordzistą, osiągając prędkość 325 km/h |
Lata 90. XX wieku | Czas na kolejny rekord prędkości — tym razem do 386 km/h rozpędził się McLaren F1; wyprodukowano tylko 64 sztuki auta w wersji drogowej |
Lata 2000-2009 | amerykański SSC Ultimate Aera TT pobił nie mniej sławnego Veyrona (Bugatti) rozpędzając się aż do 414 km/h |
Lata 2010-2019 | to czas tryumfowania samochodu Bugatti Chiron, który w sprzyjających warunkach osiąga szybkość prawie 500 km/h |
Czy ubezpieczenie OC szybkiego samochodu jest drogie?
Najszybsze auto na świecie to dla wielu niedościgłe marzenie. Jeśli jednak uda się je zrealizować, trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu. Bez polisy OC kierowca nie może poruszać się po drogach, co więcej, za brak ubezpieczenia grozi mu kara.
Zasadnicze pytanie brzmi jednak, ile trzeba wydać, by ubezpieczyć najszybsze auta świata? Właściciele modeli samochodów sportowych wiedzą doskonale, że szybkie pojazdy oznaczają większe ryzyko, a zatem wyższe koszty polisy.
Ubezpieczyciele niechętnie biorą pod swoje skrzydła najszybsze auta. Ekstremalne prędkości to większe niebezpieczeństwo i groźniejsze skutki kolizji czy wypadków, dlatego też TU szacują ryzyko jako bardzo duże. To powód, dla którego ceny takiej polisy mogą być zaporowe. Trzeba pamiętać, że przy dużych prędkościach często dochodzi do tragicznych w skutkach zdarzeń, a finansowe konsekwencje ponosi ubezpieczyciel.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych
Czy ubezpieczyciel może odmówić sprzedaży takiej polisy? Zgodnie z prawem powinien sprzedać obowiązkowe ubezpieczenie. Nie zawsze jednak chce – w takim przypadku sposobem na zniechęcenie klienta i zmuszenie go do poszukiwania alternatywy jest właśnie wysoka cena. Niechcianego klienta można skutecznie odstraszyć.
Ważne! Ubezpieczenie superszybkiego samochodu wyprodukowanego na specjalne zamówienie nie będzie możliwie online. W tym przypadku nie sprawdzisz też ofert w kalkulatorze internetowym. Aby ubezpieczyć najszybszy samochód świata, musisz osobiście udać się do TU i liczyć na przychylność firmy.
Grafika przedstawia stosunek ceny polisy OC do marki pojazdu. Na szczycie zestawienia znalazło się BMW, czyli samochód sportowy. To za jego ubezpieczenie właściciel zapłaci najwięcej. Oczywiście nie zostały uwzględnione tu auta bijące rekordy prędkości; jak wspomnieliśmy, nie ma możliwości zakupu dla nich polisy online, czy sprawdzenia ceny w kalkulatorze. To przypadki rozpatrywane indywidualnie.
Jakie ubezpieczenie dodatkowe warto kupić dla szybkiego auta?
Najszybszy samochód trzeba ubezpieczyć – najlepiej wybierając rozszezrzoną ochronę z autocasco. To gwarancja wsparcia w przypadku zdarzenia losowego, kradzieży itp. Niestety, ubezpieczyciel może odmówić sprzedaży AC, a jeśli już oferuje autocasco, to zazwyczaj cena jest naprawdę wysoka. Warto też zapamiętać, że im większa wartość auta, tym droższe AC.
Co, jednak jeśli masz w garażu najszybsze BMW lub inny sportowy samochód, których wcale nie tak mało porusza się po polskich drogach? Tu sytuacja trochę się zmienia – oferty ubezpieczycieli możesz poznać, korzystając z kalkulatora OC i AC. Szybko i wygodnie wygenerujesz propozycje znanych towarzystw i wybierzesz atrakcyjną dla siebie ofertę.
Ważne! Zakres polisy OC jest zawsze taki sam, dlatego kryterium wyboru może być cena. Niekiedy wraz z OC poponowne jest ubezpieczenie dobrowolne ASS lub NNW. Dla właścicieli szybkich samochodów sportowych problemem może być zakup polisy AC.
Przykład: Pan Jan szuka ubezpieczenia dla swojego Ferrari F12 Berlinetta (2020 rocznik). Skorzystał z możliwości porównania składek w kalkulatorze. Oto propozycje, które otrzymał:
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena roczna | |||
---|---|---|---|---|---|
OC | AC | Assistance | NNW | ||
OC | AC | Assistance | NNW | 1252,00 zł rata od 0 zł | |
OC | AC | Assistance | NNW | 1398,00 zł rata od 0 zł | |
OC | AC | Assistance | NNW | 1150,00 zł rata od 0 zł | |
1252,00 zł rata od 0.00 | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
1398,00 zł rata od 0.00 | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
1150,00 zł rata od 0.00 | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dla porównania ten sam kierowca za ubezpieczenie dla Audi A5 S tronic z 2020 roku zapłaci:
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena roczna | |||
---|---|---|---|---|---|
OC | AC | Assistance | NNW | ||
OC | AC | Assistance | NNW | 685,98 zł rata od 0 zł | |
OC | AC | Assistance | NNW | 737,00 zł rata od 0 zł | |
OC | AC | Assistance | NNW | 1010,00 zł rata od 0 zł | |
685,98 zł rata od 0.00 | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
737,00 zł rata od 0.00 | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
1010,00 zł rata od 0.00 | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Wniosek jest prosty – za samochód sportowy, który rozwija spore prędkości trzeba nie tylko więcej zapłacić, jest on także droższy w utrzymaniu. Samo ubezpieczenie jest w niektórych przypadkach dwa razy droższe niż dla samochodów z innych segmentów.
Trzeba jednak pamiętać, że każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi mieć ubezpieczenie OC. W większości przypadków wyliczysz składkę korzystając z darmowego kalkulatora. Chyba, że jesteś szczęśliwym posiadaczem super szybkiego samochodu bijącego rekordy prędkości. W takiej sytuacji musisz udać się osobiście do ubezpieczyciela i poprosić o indywidualną wycenę.
- W 2024 roku oficjalnie za najszybszy samochód świata jest uznawany Bugatti Chiron Super Sport 300+.
- Inne najszybsze samochody świata to Koenigsegg Jesko Absolut, Hennessey Venom F5.
- Znani producenci super szybkich aut to przede wszystkim SSC North America, Rimac Automobili, McLaren i Aston Martin.
- Właściciel samochodu wyprodukowanego na zlecenie nie kupi OC online, nie skorzysta również z internetowego kalkulatora OC i AC.
- Polisy dla najszybszych wozów są wyceniane indywiduanie.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
-
Czy Bugatti to najszybsze auto na świecie?
Obecnie Bugatti Chiron Super Sport uznawany jest za najszybszy samochód na świecie, poniewż zadeklarowaną prędkość potwierdził podczas jazdy próbnej. O pierwszeństwo walczą jednak dwa inne auta – Koenigsegg Jesko Absolut i Hennessey Venom F5.
-
Ile jedzie najszybsze Audi?
Najszybsze Audi RS6 Performance rozpędzi się do 305 km/h.
-
Co jest szybsze - Audi czy BMW?
Obie marki mogą się pochwalić modelami rozwijającymi prędkość nieco ponad 300 km/h. W przypadku BMW jest to M4 CSL, najszybszy seryjnie produkowany samochód marki BMW. Jednostka napędowa tego pojazdu posiada moc 550 KM. Auto może rozpędzić się do 100 km/h w zaledwie 3,7 sekundy.
-
Czy jest auto, które ma 1000 koni mechanicznych?
Tak, na rynku znaleźć można samochody o mocy ponad 1000 koni mechanicznych. Jednym z nich jest Bugatti Chiron Super Sport, czy Rimac Nivera. Dużą mocą może pochwalić się Tesla Model S Plaid oraz Koenigsegg Regera.