Sprzedajesz lub kupujesz samochód? Przekazanie kluczyków i rozliczenie to nie wszystko. Pozostają jeszcze formalności w urzędach, o których muszą pamiętać obie strony. Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jakie formalności czekają Cię w związku z przeprowadzoną transakcją.

Obowiązki stron podczas sprzedaży auta – podsumowanie:

 

  1. Niezależnie od tego czy sprzedajesz, czy też kupujesz samochód, zwróć uwagę na treść umowy sprzedaży.
  2. Umowa powinna zawierać najważniejsze informacje o pojeździe (m.in.: cena, marka, model, rok produkcji, numer VIN) oraz dane osobowe stron transakcji.
  3. Sprzedający pojazd powinien zgłosić transakcję do wydziału komunikacji i towarzystwa ubezpieczeniowego.
  4. Kupujący samochód przejmuje OC od zbywcy – umowę może kontynuować lub wypowiedzieć w dowolnym momencie (należy w takim wypadku zadbać o ciągłość ubezpieczenia).
  5. Ponadto, nabywca auta powinien opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (jeśli samochód był własnością osoby fizycznej) oraz zarejestrować pojazd na siebie w ciągu 30 dni.

Podpisanie umowy kupna-sprzedaży pojazdu rodzi dla każdej ze stron transakcji pewne obowiązki. Warto mieć ich świadomość i wypełnić je w wymaganych terminach, aby uniknąć kłopotów oraz konieczności tłumaczenia się w urzędach.

Po pierwsze – prawidłowo sporządzona umowa

Niezależnie od tego, czy sprzedajesz, czy też kupujesz pojazd, zwróć szczególną uwagą na treść umowy. Dla celów dowodowych umowa powinna zostać sporządzona w formie pisemnej w dwóch identycznie brzmiących egzemplarzach, po jednej dla każdej ze stron. Najważniejsze informacje, jakie należy umieścić w jej treści, to:

    • data i miejsce zawarcia umowy,
    • dane osobowe stron transakcji (imię i nazwisko, adresy zameldowania i zamieszkania, PESEL, numer dowodu osobistego),
    • dane dotyczące przedmiotu umowy, czyli samochodu – należy wskazać markę, model, typ, rok produkcji pojazdu, numery: rejestracyjny, nadwozia i silnika oraz aktualny przebieg,
    • cena, jaką ustaliły strony transakcji,
    • punkt mówiący o tym, że nabywca pojazdu zna jego stan techniczny i nie ma co, do niego zastrzeżeń – w ten sposób sprzedawca zabezpiecza się przed roszczeniami nabywcy wysuniętymi w późniejszym czasie,
  • określenie, która ze stron transakcji poniesie koszty z nią związane.

Tuż przed miejscem na podpisy warto umieścić też wzmiankę, że kupującemu został wydany pojazd, a sprzedający otrzymał umówioną kwotę pieniędzy.

Sprawdź także:
Dowód zakupu ubezpieczenia OC
Numer VIN – co to jest i jak go sprawdzić

Obowiązki ciążące na sprzedającym

Właśnie podpisałeś umowę i tym samym sprzedałeś dotychczas użytkowany pojazd? Teraz czas na formalności – musisz:

  • złożyć zawiadomienie o zbyciu pojazdu w Wydziale Komunikacji

Jeżeli sprzedałeś pojazd, to przede wszystkim powinieneś zgłosić tę czynność w urzędzie (a dokładniej w Wydziale Komunikacji, w którym dokonałeś rejestracji samochodu) w ciągu 30 dni. Przekroczenie terminu czy nawet niedopełnienie tego obowiązku nie spowoduje, że zostanie na Ciebie nałożona kara. Mimo wszystko warto jednak zrealizować ten obowiązek, aby uniknąć problemów w przyszłości. O jakich problemach mowa?

Osoba, która zakupiła od Ciebie samochód, ma obowiązek go zarejestrować. Co w sytuacji, gdy nie dopełni tej formalności? Wówczas wszelkie mandaty będziesz otrzymywać Ty. Gdy będziesz dysponował potwierdzeniem, że zawiadomiłeś urząd o zbyciu pojazd, nie będziesz musiał regulować otrzymywanych wezwań do zapłaty.

Zawiadomienie urzędu o zbyciu pojazdu polega na złożeniu wniosku wraz z kserokopią umowy. Wzór wniosku znajdziesz m.in. w urzędzie;

  • poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe

Po sfinalizowaniu transakcji sprzedaży pojazdu masz 14 dni na to, aby poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela, u którego nabyłeś ubezpieczenie OC. Nie zawsze musisz wysyłać pismo na adres towarzystwa ubezpieczeniowego – wiele firm umożliwia poinformowanie o zbyciu pojazdu przez internet. Informacje na ten temat uzyskasz m.in. od pracownika ubezpieczyciela.

Z jakimi konsekwencjami musisz się liczyć, jeżeli nie poinformujesz ubezpieczyciela? Polisa, z której korzystasz, może zostać automatycznie przedłużona na kolejny okres, a Ty otrzymasz wezwanie do zapłaty. Wówczas czeka Cię wyjaśnianie sprawy, ale może się okazać, że towarzystwo ubezpieczeniowe i tak nie anuluje naliczonych opłat.

Obowiązki ciążące na kupującym

Kupiłeś samochód? Na Ciebie również czeka kilka formalności związanych z tą czynnością, a dokładniej musisz:

  • wykupić ubezpieczenie OC

Nie ma znaczenia, czy od razu zaczniesz użytkować zakupiony samochód, czy też wstawisz go na pewien czas do garażu – od pierwszego dnia musisz mieć aktualne ubezpieczenie OC samochodu. Jako kupujący masz wybór, bo możesz zarówno pozostać przy polisie wykupionej przez sprzedającego (pamiętaj, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo przeliczyć ponownie składkę) lub samodzielnie poszukać najkorzystniejszej oferty;

  • zarejestrować pojazd w Wydziale Komunikacji

Na tę czynność masz 30 dni. Lista dokumentów, jakie będziesz musiał złożyć, zależy od tego, czy auto kupiłeś w Polsce, czy też zagranicą. W pierwszym przypadku będziesz musiał złożyć wniosek wraz z załącznikami, czyli: kopią zawartej umowy, dowodem rejestracyjnym wraz z aktualnymi badaniami technicznymi, tablicami rejestracyjnymi i polisą OC zawartą z ubezpieczycielem;

  • zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC-3)

Nabycie pojazdu wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. wartości pojazdu. Będziesz zwolniony z takiej opłaty np. wówczas, gdy otrzymasz fakturę VAT od sprzedawcy będącego przedsiębiorcą. Na uiszczenie podatku masz 14 dni, licząc od dnia zakupu pojazdu.

Transakcja kupna-sprzedaży a ubezpieczenie OC

Każdy właściciel pojazdu musi pamiętać o ubezpieczeniu OC – za brak tej polisy grożą wysokie kary. Jeżeli zakupiłeś pojazd, masz dwie, opisane wyżej możliwości. Gdybyś zdecydował, że nie będziesz kontynuował ubezpieczenia poprzedniego właściciela, poinformuj towarzystwo ubezpieczeniowe i od razu rozpocznij poszukiwania korzystnej polisy.

Sprzedałeś samochód, a nowy nabywca zdecydował, że poszuka lepszej oferty? Masz obowiązek poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zbyciu pojazdu i jednocześnie prawo odebrać część składki za niewykorzystany okres ochrony. Pamiętaj, że zwrot składki zostanie naliczony od daty wypowiedzenia ubezpieczenia. W Twoim interesie jest zatem zrobić to jak najszybciej. Poszukujesz najtańszego OC?

Sprawdź oferty w kalkulatorze ubezpieczeń OC/AC!

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny