Z raportu IBRM Samar wynika, że w 2020 roku Polacy sprowadzili z Francji aż 83 tys. samochodów. Liczba ta zajmuje zaszczytne, drugie miejsce i znajduje się w rankingu tuż za Niemcami, które otwierają  zestawienie z wynikiem 490 tys. pojazdów sprowadzonych do Polski.

Rozważasz zakup samochodu z Francji? Przygotowaliśmy garść wskazówek, które przeprowadzą Cię przez cały proces krok po kroku – od znalezienia właściwego pojazdu, przez sprowadzenie go do Polski, aż po zarejestrowanie go w kraju.

Dlaczego warto sprowadzić francuski samochód?

Polacy coraz chętniej sprowadzają samochody z Francji. Przez ostatnią dekadę do naszego kraju trafiło ich aż 1,2 mln. Skąd zainteresowanie właśnie tym rynkiem? Głównym powodem jest duża dostępność pojazdów z tego kraju. Ze względu na to, że sprowadzanie aut z Francji jest wciąż mniej popularne niż z Niemiec, klienci mogą wybierać ze znacznie większej puli. A to zwiększa szansę na znalezienie dobrej okazji.

Francuzi są też znani z częstych zmian samochodów. Co to oznacza dla osoby zainteresowanej zakupem auta eksploatowanego we Francji? Potencjalnie niski przebieg oraz ogólnie dobry stan techniczny nabywanego pojazdu.

Nie bez znaczenia pozostaje również panujący we Francji klimat, który jest znacznie łagodniejszy niż w Polsce czy Niemczech. Przekłada się to na mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia usterek spowodowanych przez długotrwały kontakt z wilgocią czy mrozem.

Trzeba też wspomnieć o tym, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej proces sprowadzenia pojazdu z Francji stał się wyjątkowo prosty. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że może okazać się nieco bardziej kosztowny niż zakup niemieckiego auta. Dlaczego?

 • Warszawę i Paryż dzieli 1600 km, a tę trasę trzeba pokonać dwukrotnie – co równa się dość wysokim kosztom podroży.
 • Prawie wszystkie autostrady we Francji są płatne, zatem musisz zaopatrzyć się w specjalne winiety. Kupisz je online na stronie https://www.certificat-air.gouv.fr/demande i zapłacisz ok. 4 euro.

Francja jest podzielona na strefy ekologiczne, a po każdej z nich mogą się poruszać samochody posiadające określony typ winiety. Weź to pod uwagę podczas planowania trasy, aby później nie nadkładać drogi – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert porównywarki Ubezpieczamy-auto.pl.

Jakie auta są najczęściej sprowadzane z Francji przez Polaków?

Chociaż francuski rynek samochodów używanych jest mocno zróżnicowany, Polacy decydujący się na import z tego kraju chętnie wybierają auta nie tylko eksploatowane, ale również wyprodukowane we Francji. Rodzime, czysto francuskie marki to Peugeot, Renault oraz Citroën. Wysokie pozycje na liście pochodzących z importu aut zarejestrowanych w Polsce zajmują:

 • Renault Clio (8,3 tys. egzemplarzy sprowadzonych w 2020 roku),
 • Renault Megane (8 tys. egzemplarzy sprowadzonych w 2020 roku),
 • Renault Scenic (7,9 tys. egzemplarzy sprowadzonych w 2020 roku).

Jak szukać francuskich aut?

Auto z Francji  bez problemu kupisz w polskim komisie. Możesz jednak załatwić wszystko na własną rękę i poszukać auta od prywatnego sprzedawcy. Oto kilka serwisów, które warto przejrzeć, szukając wymarzonych czterech kółek:

 • auto123.com/fr,
 • autoscout24.fr,
 • autojournal.fr,
 • paruvendu.fr,
 • lacentrale.fr.

Jeśli bariera językowa nie jest dla Ciebie trudnością, sprawdź też francuskie portale akcyjne, które działają na  podobnej zasadzie jak OLX. Twojej uwadze polecamy m.in.:

 • alcopa-auction.fr/pl,
 • mercier-auto.com,
 • fr/pl,
 • encheres-vo.com,
 • annonces.fr/,
 • leboncoin.fr/.

Możesz także zapoznać się z ofertą miejscowych salonów samochodowych i profesjonalnych dealerów, jednak znalezienie dobrej okazji cenowej może stanowić wyzwanie.

Jak sprawdzić przebieg samochodu z Francji?

Historię francuskiego pojazdu sprawdzisz tak samo jak polskiego, czyli na stronie historiapojazdu.gov.pl i to bez żadnych opłat. Serwis opiera się na bazie danych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz kilkunastu krajów europejskich.

Potrzebujesz jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji. Po wpisaniu tych danych otrzymasz komplet najważniejszych informacji o samochodzie, takich jak dane techniczne, stan licznika, ważność polisy OC czy przeprowadzone badania techniczne. Dowiesz się również, czy auto nie figuruje na liście skradzionych pojazdów.

Do dyspozycji masz także płatne serwisy, takie jak autodna.pl czy carvertical.com/pl. Po uiszczeniu odpowiedniej opłaty (22-50 zł), otrzymasz komplet bardziej szczegółowych danych na temat samochodu. Odkryjesz m.in., czy auto było użytkowane jako taksówka, a nawet więcej – czy było wcześniej sprzedawane i za jaką cenę.

Przebieg to jednak nie wszystko. Wyobraź sobie następującą sytuację: przejeżdżasz ponad 1600 km, by kupić samochód, który na zdjęciach wyglądał idealnie. Na miejscu okazuje się jednak, że fotografie były wyjątkowo przychylne, gdyż w rzeczywistości auto ma wyraźne oznaki stłuczki albo słabo zamaskowane uszkodzenia lakieru. Jak to zweryfikować przed przejechaniem tak długiej trasy?

Możesz skorzystać z usług specjalnych firm, które zajmują się sprawdzaniem pojazdów przed zakupem. Potrzebną pomoc otrzymasz chociażby na stronach trustoo.fr oraz experveo.fr. Jest tylko jedno ale: za taką usługę trzeba zapłacić i to niestety niemało, bo ceny oscylują wokół 150-200 euro. W zamian otrzymujesz jednak opinię eksperta, dzięki której nie przyjedziesz po „kota w worku”.

Jak sprowadzić francuskie auto do Polski?

Aby sfinalizować transakcję z francuskim sprzedawcą, podpisz umowę kupna-sprzedaży, najlepiej dwujęzyczną (po polsku i po francusku). Aby dokument był wiążący, musi zawierać:

 • dane osobowe obu stron,
 • szczegółowe dane przedmiotu sprzedaży (marka, model, numer VIN, rok produkcji, data pierwszej rejestracji, numer rejestracyjny, pojemność silnika, przebieg),
 • cenę sprzedaży,
 • miejscowość i datę sporządzenia umowy,
 • odręczne podpisy sprzedającego i kupującego.

Potwierdzeniem legalnego zakupu samochodu może być też faktura.

Dodatkowo, sprzedawca powinien Ci również przekazać następujące dokumenty:

 • certificat d’immatriculation, czyli francuski dowód rejestracyjny – musi być przekreślony, oznaczony datą i godziną sprzedaży, a także podpisany przez sprzedającego w miejscu tych wprowadzonych ręcznie zmian,
 • le certificat de session, czyli zaświadczenie o zbyciu pojazdu – ten dokument sprzedawca uzyska w prefekturze, czyli francuskim odpowiedniku naszego wydziału komunikacji,
 • un certificat de situation ou de non-gage – dokument zaświadczający, że auto nie jest obciążone żadnym kredytem,
 • le rapport de contrôle technique – raport kontroli technicznej, który jest opcjonalnym dokumentem wydawanym dla aut mających ponad 4 lata i użytkowanych przez osoby fizyczne,
 • polisę OC, jeśli jest jeszcze ważna.

Przekreślony dowód zapewnia Ci możliwość poruszania się po Francji do 30 dni. W tym czasie powinieneś opuścić kraj, a do tego będziesz potrzebować jeszcze jednego elementu: tablic wyjazdowych. Załatwisz je prefekturze w momencie, gdy poprzedni właściciel samochodu zda stare tablice i wyrejestruje pojazd. Zapłacisz za to 20-50 euro.

Do przekroczenia granic musisz mieć ważne ubezpieczenia OC. Jeśli ubezpieczenie poprzedniego właściciela wygasło, konieczne będzie zakupienie krótkoterminowej polisy.

Uwaga! Możesz uniknąć wielu formalności, decydując się na przewiezienie auta do Polski na lawecie. Choć w ten sposób na pewno zaoszczędzisz na czasie, to jednak będzie Cię to słono kosztować. Ceny takiej usługi zaczynają się od 2 tys. złotych.

Jakich formalności należy dopełnić po sprowadzeniu samochodu z Francji?

Aby móc legalnie jeździć po polskich drogach, po przyjeździe do kraju musisz jeszcze załatwić cztery sprawy.

Akcyza

Kwota do zapłaty zależy od pojemności silnika i wynosi:

 • 3,1% dla samochodów z silnikiem do 2000 cm3 (1,55% w przypadku hybryd),
 • 18,6% dla samochodów z silnikiem większym niż 2000 cm3 (9,3% w przypadku hybryd).

Do 14 dni od nabycia pojazdu złóż w Urzędzie Skarbowym deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U/S), a w ciągu 30 dni opłać podatek akcyzowy. Jako potwierdzenie otrzymasz zaświadczenie o uregulowaniu płatności.

Tłumaczenie dokumentów

Jeśli umowa kupna-sprzedaży została sporządzona po francusku, musisz udać się do tłumacza przysięgłego i zamówić tłumaczenie dokumentu. Zapłacisz za to ok. 200-250 zł.

Ze względu na to, że Francja i Polska należą do Unii Europejskiej, nie musisz tłumaczyć ani dowodu rejestracyjnego, ani karty pojazdu.

Badanie techniczne

Każde auto, które nie było wcześniej rejestrowane w Polsce, musi przejść tzw. przegląd zerowy. Wykonasz go w dowolnej stacji diagnostycznej i zapłacisz ok. 100 zł.

Rejestracja

Gdy już zrealizujesz wszystkie wcześniejsze kroki, możesz przystąpić do zarejestrowania samochodu z Francji. Zanim udasz się do wydziału komunikacji, skompletuj wszystkie wymagane dokumenty, czyli:

 • przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży,
 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • zaświadczenie o opłaceniu akcyzy,
 • francuski dowód rejestracyjny,
 • tymczasowe tablice,
 • potwierdzenie przeprowadzenia badania technicznego w Polsce,
 • potwierdzenie uiszczenia opłat urzędowych.

Będzie Cię to kosztować 256 zł (lub 1176 zł w przypadku indywidualnych tablic rejestracyjnych). Miękki dowód dostaniesz od razu, a stały dokument w ciągu 30 dni.

Jak ubezpieczyć auto sprowadzone z Francji?

Nawet jeśli wcześniej opłaciłeś krótkoterminowe OC, to po sprowadzeniu samochodu do Polski musisz zakupić całoroczne ubezpieczenie. Masz na to czas maksymalnie do dnia rejestracji pojazdu w Polsce.  Pamiętaj o tym, że nawet jednodniowa przerwa między tymi polisami grozi koniecznością zapłacenia kary za brak OC. W 2021 roku jej wysokość kształtuje się następująco:

Brak OCsamochody osobowesamochody ciężarowepozostałe pojazdy
Do 3 dni1120 zł1680 zł190 zł
4-14 dni2800 zł4200 zł470 zł
Powyżej 14 dni5600 zł8400 zł930 zł

Szukając dobrego i taniego OC, skorzystaj z naszego kalkulatora. Wystarczy tylko chwila, a otrzymasz komplet ofert, spośród których bez trudu wybierzesz tę najkorzystniejszą. Tak, jak np. 38-letni Pan Ireneusz z Krosna, który znalazł tanie OC dla sprowadzonego z Francji Renault Clio 1.0 z 2015 r.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu z Francji?
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
393,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
457,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
578,00 zł* rata od 0 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
668,00 zł* rata od 0 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
745,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu z Francji?
Benefia
393,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
457,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
578,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
668,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
745,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 28.12.2021 r., Renault Clio 1.0 z 2015 r.

Samochód z Francji – co warto wiedzieć

 1. W 2020 roku Polacy sprowadzili aż 83 tys. aut z Francji.
 2. Największym zainteresowaniem naszych rodaków cieszą się francuskie marki – Peugeot, Renault i Citroën.
 3. Sprawdzanie przebiegu samochodu z Francji nie różni się niczym od sprawdzania polskich pojazdów.
 4. Do wyjechania zakupionym samochodem z Francji potrzebujesz ubezpieczenia OC, tablic wywozowych oraz oryginalnego dowodu rejestracyjnego, który został przekreślony i podpisany datą przez poprzedniego właściciela.
 5. Aby zarejestrować auto z Francji w Polsce, musisz opłacić akcyzę, przetłumaczyć dokumenty, zrobić badanie techniczne oraz wykupić OC.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód z Francji

 1.  Czy opłaca się kupić samochód z francuskiego komisu?

  Musisz liczyć się z tym, że ceny w komisie będą wyższe niż bezpośrednio u osób prywatnych. Znalezienie dobrej okazji może więc przysporzyć Ci nieco trudności, ale jest możliwe.

 2. Jak długo zajmie załatwianie wszystkich formalności umożliwiających wywiezienie auta z Francji?

  Sprawy urzędowe możesz załatwić nawet podczas jednej wizyty. Nie jest to jednak standardem. Najlepiej przyjąć, że tablice wywozowe zostaną Ci wydane maksymalnie do 2 dni roboczych.

 3. Jak złożyć deklarację AKC-U/S i opłacić akcyzę?

  Możesz to zrobić osobiście w Urzędzie Skarbowym albo online pod adresem: https://puesc.gov.pl/uslugi/zloz-deklaracje-akcyzowa-od-samochodu-i-uzyskaj-potwierdzenie-zaplaty, bez wychodzenia z domu.

 4. Czy tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży jest konieczne do zarejestrowania pojazdu?

  Jeśli dokument jest sporządzony tylko po francusku – tak. Jeśli jest to umowa dwujęzyczna, nie musisz korzystać z pomocy tłumacza.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny