Docelowo obowiązkowe ubezpieczenie OC obowiązuje 12 miesięcy. Po ich upływie musisz przedłużyć ubezpieczenie na kolejny rok. Są jednak sytuacje, kiedy OC może obowiązywać krócej.

Kiedy możesz wykupić OC na okres krótszy niż rok? Na jaki pojazd? Ile to będzie kosztowało? Jakie warunki trzeba spełnić? Czytaj dalej.

OC krótkoterminowe – warto wiedzieć

 1. OC krótkoterminowe działa w oparciu o te same przepisy co umowa zawarta na rok
 2. Polisę na okres krótszy niż 12 miesięcy możesz kupić wyłącznie na samochód:
  • zarejestrowany czasowo,
  • sprowadzony z zagranicy,
  • należący do przedsiębiorcy zajmującego się kupnem i sprzedażą aut,
  • wolnobieżny oraz historyczny
  • wykorzystywany do jazd testowych
 3. OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres.

Czym jest OC krótkoterminowe?

OC krótkoterminowe to rodzaj polisy obowiązkowej, którą można kupić na okres krótszy niż 12 miesięcy. Działa w oparciu o te same przepisy co roczne ubezpieczenie, czyli o ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Co ważne, OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie na kolejny miesiąc. Wygasa wraz z ostatnim dniem okresu, na jaki została zawarta. Warto również podkreślić, że ubezpieczenie samochodu krótkoterminowe zapewnia taką samą ochronę jak to, które zawierane jest na 12 miesięcy.

 

Kiedy można kupić OC krótkoterminowe?

OC krótkoterminowe można kupić tylko w określonych w ustawie sytuacjach. OC na okres krótszy niż 12 miesięcy mogą kupić:

 • właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo (OC na okres nie krótszy niż czas rejestracji i nie krótszy niż 30 dni),
 • osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na zakupie i sprzedaży aut (np. komis),
 • nabywcy, gdy samochód został sprowadzony z zagranicy i nie posiada ważnego OC (OC co najmniej na 30 dni),
 • właściciele pojazdów wolnobieżnych, czyli maksymalna prędkość z jaką może się poruszać wynosi 25 km/h (OC na okres nie krótszy niż 3 miesiące)
 • właściciele pojazdów zabytkowych, czyli wpisanych do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów (OC na okres nie krótszy niż 30 dni),
 • posiadacze pojazdów przeznaczonych do jazd testowych (na czas ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, nie krócej niż 30 dni).

Czy trzeba wypowiadać OC krótkoterminowe?

Nie. Polisa krótkoterminowa przypomina polisę OC zbywcy – wygasa wraz z końcem okresu ochrony. Dlatego też jeśli kupujesz OC krótkoterminowe, przed jego końcem musisz przedłużyć umowę lub wycofać pojazd z ruchu drogowego (dla pojazdów wolnobieżnych czy zabytkowych) albo kupić OC na cały rok (dla aut sprowadzonych z zagranicy).

Ważne! Z uwagi na fakt, że ubezpieczenie krótkoterminowe OC nie przedłuża się automatycznie, może się okazać, że wraz z jego końcem powstanie u Ciebie przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC. To grozi karą z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w wysokości dwóch minimalnych płac brutto za samochód osobowy i przerwę ponad 14 dni.

kary za brak oc 2022

Co grozi za zakup OC krótkoterminowego niezgodnie z prawem?

Podczas kalkulacji składki OC krótkoterminowego ubezpieczyciele stosują zwykle uproszczoną ocenę ryzyka (nie uwzględniają historii szkodowości danego kierowcy). Zawarcie umowy może więc być szczególnie korzystne dla kierowców, którzy w ostatnim czasie spowodowali kolizję lub wypadek drogowy. Pamiętajmy jednak, że polisę krótkoterminową mogą nabyć wyłącznie osoby do tego uprawnione (w przypadkach wymienionych powyżej).

Sprzedaż OC krótkoterminowego podmiotom nieuprawnionym stanowi naruszenie przepisów. Konsekwencje zawarcia takiej transakcji poniesie nie tylko agent ubezpieczeniowy, ale również właściciel ubezpieczonego pojazdu.

Zakup krótkoterminowej umowy OC niezgodny z prawem naraża właściciela auta na windykację całorocznej składki przez ubezpieczyciela, karę od UFG za brak obowiązkowego ubezpieczenia lub regres (w przypadku szkody), czyli wystąpienie do sprawcy szkody o zwrot wszystkich poniesionych podczas jej likwidacji kosztów. Przypomnijmy – w 2022 roku u rekordzisty regres ubezpieczeniowy przekroczył 2,1 mln zł.

Towarzystwa ubezpieczeniowe przeprowadzają obecnie wewnętrzne kontrole uszczelniające sprzedaż 30-dniowych umów ubezpieczenia. Jest to efekt wykrycia w 2018 r. przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Komisję Nadzoru Finansowego bezprawnych praktyk agentów niektórych towarzystw ubezpieczeniowych, którzy oferowali swoim klientom krótkoterminowe OC (tzw. komisowe) niezgodnie prawem.

Przepisy jednoznacznie wskazują, że takie ubezpieczenie przeznaczone jest wyłącznie dla osób prowadzących działalność w charakterze pośrednictwa w kupnie i sprzedaży pojazdów.

„I to tylko w odniesieniu do tych pojazdów, które przeznaczone są do kupna lub sprzedaży, o czym wyraźnie mówi art. 27 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK. Na pewno nie jest to polisa dla tych, którzy posiadają odpowiedni wpis PKD, ale korzystają z posiadanych aut dla potrzeb własnych”.

podkreślała wówczas Iwona Kaja, radca prawny, kierownik Samodzielnego Wydziału Prawnego UFG

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC na 30 dni jest przeznaczone dla pojazdów zarejestrowanych za granicą w sytuacji, gdy dany pojazd musi zostać zarejestrowany na terenie RP w ciągu 30 dni od sprowadzenia. W przeciwnym razie jego właścicielowi grozi kara od 200 do 1000 zł.

Przeczytaj także:
OC dla młodych kierowców – jak zaoszczędzić?
Auto zastępcze z OC sprawcy

Jak dokonać rejestracji tymczasowej?

Takiej rejestracji można dokonać w Wydziale Komunikacji odpowiedniego urzędu w następujących sytuacjach:

 • samochód nie będzie rejestrowany w kraju na stałe i niedługo trafi za granicę,
 • samochód ma być przewieziony na znaczną odległość na terenie Polski,
 • samochód musi być przewieziony na badania techniczne lub do warsztatu naprawczego.

Dokładne informacje o procedurach czasowej rejestracji samochodów można uzyskać w każdym Wydziale Komunikacji lub znaleźć na stronach internetowych tych wydziałów.

OC na pół roku – czy to możliwe?

Dość często klienci agentów ubezpieczeniowych przychodzą do biur i proszą o ubezpieczenie na pół roku. Agenci wiedzą już, że chodzi o ubezpieczenie rozłożone na dwie raty z drugą płatną za pół roku.

Jest to jednak dla nas kolejna okazja, by przypomnieć, że obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest umową zawieraną zawsze na 12 miesięcy, o ile nie zachodzi wyjątkowa okoliczność.

Powtarzanie: „OC na pół roku” może utrwalić w umysłach klientów zakładów ubezpieczeniowych mylne przekonanie, że takie OC można kupić. Nie można:

 • OC krótkoterminowe dla pojazdów wskazanych w Ustawie,
 • OC na 12 miesięcy dla wszystkich pozostałych.

Gdzie można kupić ubezpieczenie krótkoterminowe?

Choć OC krótkoterminowe ma dokładnie taki sam zakres jak polisa całoroczna, nie jest dostępne w internecie dla wszystkich właścicieli samochodów. Obecnie polisę online (tylko w wybranych towarzystwach) mogą kupić przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na pośrednictwie w kupnie i sprzedaży pojazdów. Pozostali posiadacze aut (np. zabytkowych, wolnobieżnych) otrzymają ofertę OC krótkoterminowego jedynie w multiagencjach lub u przedstawicieli danego towarzystwa.

Nie są to  ubezpieczenia drogie – koszt OC na 30 dni nie przekracza zazwyczaj 150 złotych. Ponieważ samochód chroniony jest przez niepełny rok, ryzyko, że jego kierowca spowoduje szkodę jest mniejsze.

KUP OC NAJTANIEJ!

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC krótkoterminowe

 1. Na jaki najkrótszy okres można wykupić OC?

  Minimalny okres obowiązywania OC to 30 dni. Można je zakupić dla pojazdów sprowadzonych, zarejestrowanych za granicą.

 2. Czy da się kupić OC na miesiąc?

  Tak, ale tylko w określonych okolicznościach i nie na stałe. Jeśli pojazd jest zarejestrowany w Polsce i nie łapie się na OC krótkoterminowe, to musi mieć OC na 12 miesięcy. Opłata może zostać rozłożona na 12 rat (płatność miesięczna), ale sama umowa nadal jest na rok.

 3. Ile kosztuje OC krótkoterminowe?

  Polisa OC 30-dniowa z reguły kosztuje ok. 100 zł. Składka za polisę OC na okres dłuższy niż 30 dni (np. na pojazd wolnobieżny albo zabytkowy) jest ustalana indywidualnie i najczęściej stanowi odzwierciedlenie składki rocznej, którą zapłaciłby właściciel, proporcjonalnie do okresu ochrony.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Art
4 lat temu

Brawo, krótko i na temat ?

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny