Czym jest OC krótkoterminowe?

OC krótkoterminowe to rodzaj polisy obowiązkowej, którą można kupić na okres krótszy niż 12 miesięcy. Działa w oparciu o te same przepisy co roczne ubezpieczenie, czyli o ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

OC krótkoterminowe – warto wiedzieć

 1. OC krótkoterminowe działa w oparciu o te same przepisy co umowa zawarta na rok
 2. Polisę na okres krótszy niż 12 miesięcy możesz kupić wyłącznie na samochód:
 • zarejestrowany czasowo,
 • sprowadzony z zagranicy,
 • należący do przedsiębiorcy zajmującego się kupnem i sprzedażą aut,
 • wolnobieżny oraz historyczny
 • wykorzystywany do jazd testowych

3. OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres.

Co ważne, OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie na kolejny miesiąc. Wygasa wraz z ostatnim dniem okresu, na jaki została zawarta. Warto również podkreślić, że ubezpieczenie samochodu krótkoterminowe zapewnia taką samą ochronę jak to, które zawierane jest na 12 miesięcy.

Kiedy można kupić OC krótkoterminowe?

OC krótkoterminowe można kupić tylko w określonych w ustawie sytuacjach:

 • samochód zarejestrowany jest czasowo (OC na okres nie krótszy niż czas rejestracji i nie krótszy niż 30 dni),
 • samochód będzie należeć do osoby, która zajmuje się zakupem i sprzedażą aut (np. prowadzi komis),
 • samochód został sprowadzony z zagranicy i nie posiada ważnego OC (OC co najmniej na 30 dni),
 • pojazd jest wolnobieżny, czyli maksymalna prędkość z jaką może się poruszać wynosi 25 km/h (OC na okres nie krótszy niż 3 miesiące)
 • pojazd jest historyczny, czyli wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów (OC na okres nie krótszy niż 30 dni),
 • pojazd jest przeznaczony do jazd testowych (na czas ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, nie krócej niż 30 dni).

Co grozi za zakup OC krótkoterminowego niezgodnie z prawem?

Podczas kalkulacji składki OC krótkoterminowego ubezpieczyciele stosują zwykle uproszczoną ocenę ryzyka (nie uwzględniają historii szkodowości danego kierowcy). Zawarcie umowy może więc być szczególnie korzystne dla kierowców, którzy w ostatnim czasie spowodowali kolizję lub wypadek drogowy. Pamiętajmy jednak, że polisę krótkoterminową mogą nabyć wyłącznie osoby do tego uprawnione (w przypadkach wymienionych powyżej).

Sprzedaż OC krótkoterminowego podmiotom nieuprawnionym stanowi naruszenie przepisów. Konsekwencje zawarcia takiej transakcji poniesie nie tylko agent ubezpieczeniowy, ale również właściciel ubezpieczonego pojazdu.

Zakup krótkoterminowej umowy OC niezgodny z prawem naraża właściciela auta na windykację całorocznej składki przez ubezpieczyciela, karę od UFG za brak obowiązkowego ubezpieczenia lub regres (w przypadku szkody), czyli wystąpienie do sprawcy szkody o zwrot wszystkich poniesionych podczas jej likwidacji kosztów. Przypomnijmy – w 2018 roku u rekordzisty regres ubezpieczeniowy przekroczył 4 mln zł.

W 2020 roku najniższa kara za brak OC samochodu osobowego wynosi 1040 zł

Kara za brak OC-2020

Towarzystwa ubezpieczeniowe przeprowadzają obecnie wewnętrzne kontrole uszczelniające sprzedaż 30-dniowych umów ubezpieczenia. Jest to efekt wykrycia w 2018 r. przez UFG i KNF bezprawnych praktyk agentów niektórych towarzystw ubezpieczeniowych, którzy oferowali swoim klientom krótkoterminowe OC (tzw. komisowe) niezgodnie prawem.

Przepisy jednoznacznie wskazują, że takie ubezpieczenie przeznaczone jest wyłącznie dla osób prowadzących działalność w charakterze pośrednictwa w kupnie i sprzedaży pojazdów. „I to tylko w odniesieniu do tych pojazdów, które przeznaczone są do kupna lub sprzedaży, o czym wyraźnie mówi art. 27 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK” – podkreślała wówczas Iwona Kaja, radca prawny, kierownik Samodzielnego Wydziału Prawnego UFG – „Na pewno nie jest to polisa dla tych, którzy posiadają odpowiedni wpis PKD, ale korzystają z posiadanych aut dla potrzeb własnych”.

Przeczytaj także:
OC dla młodych kierowców – jak zaoszczędzić?
Auto zastępcze z OC sprawcy

Jak dokonać rejestracji tymczasowej?

Takiej rejestracji można dokonać w Wydziale Komunikacji odpowiedniego urzędu w następujących sytuacjach:

 • samochód nie będzie rejestrowany w kraju na stałe i niedługo trafi za granicę,
 • samochód ma być przewieziony na znaczną odległość na terenie Polski,
 • samochód musi być przewieziony na badania techniczne lub do warsztatu naprawczego.

Dokładne informacje o procedurach czasowej rejestracji samochodów można uzyskać w każdym Wydziale Komunikacji lub znaleźć na stronach internetowych tych wydziałów.

Gdzie można kupić ubezpieczenie krótkoterminowe?

Choć OC krótkoterminowe ma dokładnie taki sam zakres jak polisa całoroczna, nie jest dostępne w internecie dla wszystkich właścicieli samochodów. Obecnie polisę online (tylko w wybranych towarzystwach) mogą kupić przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na pośrednictwie w kupnie i sprzedaży pojazdów. Pozostali posiadacze aut (np. zabytkowych, wolnobieżnych) otrzymają ofertę OC krótkoterminowego jedynie w multiagencjach lub u przedstawicieli danego towarzystwa.

Nie są to  ubezpieczenia drogie – koszt OC na 30 dni nie przekracza zazwyczaj 150 złotych. Ponieważ samochód chroniony jest przez niepełny rok, ryzyko, że jego kierowca spowoduje szkodę jest mniejsze.

KUP OC NAJTANIEJ!

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Art
2 lat temu

Brawo, krótko i na temat 👍

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny