Quady to pojazdy czterokołowe przeznaczone głównie do rekreacyjnej jazdy po bezdrożach. Szybko zyskały w Polsce popularność i dziś ich widok nikogo nie dziwi. Mało kto wie jednak, gdzie można przemieszczać się quadem i czy trzeba mieć prawo jazdy. Sprawdziliśmy, od ilu lat można jeździć na quadzie 125 i co mówią na ten temat przepisy.

Przepisy dotyczące jazdy quadem znajdziemy w Ustawie Prawo o ruchu drogowym. Analizując je, dowiadujemy się, że takim czterokołowcem można poruszać się po drogach publicznych, pod warunkiem że został zarejestrowany i ma ubezpieczenie OC. Sytuacja wygląda więc podobnie jak w przypadku samochodów czy motocykli.

Kierowca quada musi też mieć odpowiednie uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Te będą różne w zależności od tego, jaki rodzaj quada posiada. W przypadku quada lekkiego wystarczy prawo jazdy kategorii AM, czyli dawniejsza karta motorowerowa. Dla ciężkich quadów niezbędne jest prawo jazdy kategorii B lub B1.

Quad – co to za pojazd?

Quady to pojazdy czterokołowe, otwarte, pobawione kabiny zaliczane do tzw. wszędołazów przeznaczonych do poruszania się w niemal każdym terenie. Ponieważ można nimi jeździć poza drogami utwardzanymi, są wykorzystywane w ratownictwie górskim, leśnictwie, wojsku.

Quady różnią się parametrami – mają różną pojemność silnika, moc, rodzaj napędu

Podział quadów

Quady dzieli się na rekreacyjne, przeprawowe i sportowe. Czym się wyróżniają poszczególne rodzaje pojazdów?

  • modele rekreacyjne – najczęściej są wyposażone w napęd na dwa koła, mają silniki o pojemności do 200 cm3, przeznaczone są do okazjonalnych wypraw po drogach polnych i leśnych, pokonywania niewielkich wzniesienia; doskonałe jako szybki środek transportu na terenach prywatnych, a także do wycieczek krajobrazowych;
  • pojazdy przeprawowe – z napędem na cztery koła, większą pojemnością silnika (300-995 cm3), wzmocnionym zawieszeniem; umożliwia pokonywanie trudnych przeszkód, nawet zalegających kłód, błotnistego terenu, powalonych drzew, przeprawy przez płytkie rzeki; może być wykorzystywany również zimą;
  • quady sportowe – z silnikiem o pojemności 600-1000 cm3, napędem na cztery koła i wzmocnioną konstrukcją; wykorzystywany na zawodach, gdzie liczy się szybkość i sprawne pokonywanie przeszkód.

To niejedyny podział tych pojazdów, quady dzieli się również na quady ciężkie (zwykłe) oraz quady lekkie. Czym się różnią? Lekkimi quadami nie pojedziesz szybciej niż 45 km/h, a ich waga nie przekracza 350 kg. Z kolei ciężkie quady rozwijają prędkość większą niż 45 km/h i ważą ponad 350 kg.

Ważne! Każdy pojazd typu quad ma tablicę rejestracyjną, musi posiadać homologację i polisę OC.

Po jakich drogach można jeździć quadem?

Przepisy mówiące o tym, po jakich drogach można poruszać się quadem oraz czy kierowca potrzebuje prawa jazdy, znajdziesz w Ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Quadem można poruszać się po drogach publicznych, czyli krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, w strefie zamieszkania i strefie ruchu. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych i ubezpieczonych. Zabroniona jest jednak jazda quadem po autostradach oraz drogach ekspresowych. Czterokołowcem nie można także jeździć po plaży, lesie, parku krajobrazowym.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy na quada trzeba mieć prawo jazdy?

Zastanawiasz się, czy potrzebne jest prawo jazdy, by zacząć jeździć quadem? A jeśli tak, to jakiej kategorii uprawnienia będą konieczne? Wszystko zależy od tego, o jakim rodzaju maszyny myślisz.

Ważne! Bez prawa jazdy możesz jeździć quadem tylko po terenie prywatnym. W innym przypadku potrzebujesz stosownych uprawnień.

Jeśli chcesz wybrać się quadem na zawody, planujesz wycieczki krajoznawcze, musisz mieć uprawnienia. Istotne jest, jakiego typu pojazdem zamierzasz jeździć. W każdym przypadku potrzebne ci będzie odpowiednie prawo jazdy.

Do prowadzenia lekkich quadów wystarczy prawo jazdy kategorii AM, czyli dawna karta motorowerowa. Duże i ciężkie maszyny wymagają już posiadania prawa jazdy kategorii B1 lub B. Aby zdobyć uprawnienia, należy przystąpić do egzaminu państwowego (po ukończeniu kursu).

Jak zdobyć prawo jazdy kategorii AM?

Prawo jazdy kat. AM przeznaczone jest dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Ciekawe! Do roku 2013 można było zdawać egzamin na kartę motorowerową. Obecnie zastąpiło ją prawo jazdy kategorii AM.

Prawo jazdy tej kategorii uprawnia do kierowania pojazdami:

  • motorowerem, czyli pojazdem dwu- lub trójkołowym wyposażonym w silnik o pojemności do 50 cm3, a w przypadku silnika elektrycznego 4 kW;
  • czterokołowcem lekkim, którego masa nie przekracza 350 kg.

W każdym przypadku konstrukcja pojazdu musi ograniczać prędkość do 45 km/h.

Aby kierować quadem lekkim, trzeba przejść szkolenie i zdać egzamin. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku i utworzenie profilu kierowcy.

Ważne! Kurs na prawo jazdy kategorii AM obejmuje minimum 5 godzin zajęć teoretycznych oraz minimum 5 godzin zajęć praktycznych. Długość kursu zależy od danej szkoły nauki jazdy.

Po zakończeniu kursu należy zdać egzamin państwowy – część teoretyczną składającą się z 32 pytań oraz część praktyczną oceniającą umiejętność wykonywania manewrów na placu, a następnie jazdy po mieście.

Kiedy jazda quadem wymaga prawa jazdy kat. B?

Quady lekkie poprowadzisz mając prawo jazdy kat. AM, ale jeśli planujesz jeździć ciężkimi i dużymi maszynami, musisz mieć prawo jazdy kat. B. I w tym przypadku konieczne jest przejście przez kurs teoretyczny i praktyczny oraz zdanie egzaminu państwowego.

Od ilu lat można jeździć na quadzie 125 lub 250?

Niezależnie od tego, jakim quadem chcesz jeździć, musisz mieć prawo jazdy. Pozostaje pytanie, w jakim wieku można starać się o uprawnienia na kategorię B, a kiedy zdobyć prawo jazdy AM?

  • prawo jazdy kategorii AM mogą zdobyć osoby, które ukończyły 14 lat – kurs można rozpocząć na 3 miesiące przed 14 urodzinami za zgodą rodziców;
  • prawo jazdy kat. B1 przeznaczone jest dla osób po 16 roku życia i upoważnia do prowadzenia czterokołowca lekkiego o masie do 440 kg;
  • prawo jazdy kategorii B przeznaczone jest dla osób, które ukończyły 18 lat; na kurs mogą zapisać się osoby w wieku 17 lat i 9 miesięcy, jeśli mają zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.

Zapamiętaj! Do prowadzenia pojazdu lekkiego lub ciężkiego potrzebne są odpowiednie uprawnienia. Ich zdobycie wymaga spełnienia kilku warunków, z których najważniejszym jest osiągnięcie wymaganego przepisami wieku.

Ile kosztuje prawo jazdy na quada?

Aby zdobyć prawo jazdy na quada kat. AM czy B, należy przejść szkolenie. Jego cena jest różna, a zależy od szkoły nauki jazdy, miasta.

  • kurs prawa jazdy kat. AM to koszt 1200-1700 zł; koszt egzaminu teoretycznego i praktycznego to 250 zł;
  • kurs na kat. B to koszt 2800-3900 zł; koszt egzaminu to 250 zł.

Do kosztu kursu oraz egzaminu należy doliczyć również opłatę za wykonanie zdjęć, badań lekarskich. Zapłacić trzeba również za wydanie dokumentu prawa jazdy (opłata ewidencyjna).

Jazda quadem a ubezpieczenie OC

Aby jeździć quadem, potrzebujesz nie tylko stosownych uprawnień – twój pojazd musi być zarejestrowany (musisz mieć dowód rejestracyjny), a także ubezpieczony. Każdy pojazd mechaniczny musi spełniać te wymagania, ponieważ tylko wtedy zostanie dopuszczony do ruchu po drogach publicznych.

Ważne! Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu należy wykupić polisę OC. Na zarejestrowanie quada właściciel ma 30 dni od momentu jego nabycia.

Zakres polisy OC zawsze jest taki sam, dlatego kryterium wyboru może być cena. Aby wybrać odpowiednie ubezpieczenie dla quada, należy skontaktować się z agentem wybranego towarzystwa.

Aby rozpocząć jazdę quadem, potrzebujesz uprawnień. Te będą różne w zależności od tego, czy jest to quad lekki, czy ciężki. Tego rodzaju pojazdem można przemieszczać się po drodze publicznej – wyjątkiem są autostrady i drogi ekspresowe.

Kierowca czterokołowca może zabrać pasażera. W przypadku przewożenia dziecka w wieku 7 lat (lub młodszego), prędkość pojazdu nie może przekraczać 40 km/h. Konieczne jest również użycie kasku ochronnego (kierowca i pasażer). Jeśli chcesz poruszać się quadem, pamiętaj o zarejestrowaniu i ubezpieczeniu pojazdu. Za brak prawa jazdy wymaganej kategorii czy brak OC grożą surowe kary. Warto dopełnić niezbędnych formalności, by prowadzić quada zgodnie z przepisami.

  1. Quady to pojazdy czterokołowe, otwarte, bez kabiny przeznaczone do poruszania się w trudnym terenie.
  2. Wyróżniamy quady lekkie i ciężkie, rekreacyjne, sportowe, przeprawowe.
  3. Quadem można poruszać się po publicznych drogach z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych.
  4. Jazda quadem wymaga posiadania uprawnień – prawa jazdy kat. AM, B1 lub B w zależności od rodzaju maszyny.
  5. Quadem lekkim mogą jeździć osoby, które ukończyły 14 lat.
  6. Quad powinien zostać zarejestrowany i ubezpieczony.

Bibliografia

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Najczęściej zadawane pytania o na temat wieku, od którego można jeździć quadem

  1. Czy jeżdżąc quadem muszę mieć na głowie kask?

    Jeśli prowadzisz quada, musisz mieć kask. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pojazd wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa i ma zamknięte nadwozie. Kask musi mieć również założony pasażer.

  2. Jaka jest maksymalna prędkość quada lekkiego?

    Czterokołowiec lekki pozwala na osiągnięcie prędkości nie większej niż 45 km/h.

  3. Od ilu lat można prowadzić quada?

    Prawo jazdy kategorii AM może zrobić osoba, która ma 14 lat. Kurs można rozpocząć za zgodą rodziców nieco wcześniej (13 lat 9 miesięcy). Młoda osoba może prowadzić quada lekkiego, czyli maszynę, która rozwija prędkość do 45 km/h, a jej masa nie przekracza 350 kg.

  4. Czy quadem można jeździć wszędzie?

    Quadem nie można wjeżdżać na autostrady, drogi ekspresowe, plaże. Zabronione jest przemieszczanie się quadami po parkach krajobrazowych i lasach.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny