W ostatnim czasie jazda quadem stała się bardzo modna. Często można zobaczyć quady mknące po polnych drogach albo pokonujące leśne bezdroża. Jazda quadem to niewątpliwie frajda i dobra zabawa. Jednak czy zakup quada dla dziecka to dobry pomysł?

Czy możesz go uznać za zabawkę? Czy raczej powinieneś traktować go jako pojazd, który trzeba zarejestrować i wykupić dla niego ubezpieczenie OC? Czy do kierowania nim trzeba mieć odpowiednie uprawnienia i wiek? Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości na temat ubezpieczeń i jazdy quadem.

Czym jest quad?

Quad to czterokołowy pojazd mechaniczny nazywany też angielskim skrótem ATV. Według definicji zawartej w ustawie Prawo o ruchu drogowym wyróżnia się dwa rodzaje quadów:

 • czterokołowiec,
 • czterokołowiec lekki.

Już wyjaśniamy co różni te maszyny. Czterokołowiec jest to pojazd samochodowy do przewozu ludzi albo rzeczy. Jego masa własna w przypadku przewozu osób nie może przekroczyć 400 kg, natomiast w przypadku przewozu ładunków 550 kg. Żeby legalnie poruszać się tego rodzaju quadem musisz mieć prawo jazdy kategorii B albo B1.

Czterokołowiec lekki jest czterokołowcem o masie własnej nie przekraczającej 350 kg i konstrukcji, która ogranicza prędkość do 45 km/h. Aby móc jeździć quadem lekkim potrzebne Ci będzie prawo jazdy kategorii AM albo innej upoważniającej do kierowania motorowerem.

Może cię zainteresować: Ile kosztuje prawo jazdy w 2022 r.?

Jak wynika z powyższego quad jest rodzajem pojazdu samochodowego, którego w żadnym razie nie możesz traktować jak zabawki dla dzieci. Żeby legalnie i bezpiecznie jeździć quadem oprócz prawa jazdy kierowca musi mieć ukończone co najmniej 14 lat.

Quadem możesz poruszać się po drogach publicznych, w strefach ruchu i zamieszkania oraz oznaczonych drogach leśnych. Chociaż czterokołowiec jest idealnym pojazdem do przemierzania nieodkrytych i bezdrożnych zakątków pełnych dzikiej przyrody, to nie możesz bezkarnie jeździć quadem po parkach narodowych i krajobrazowych oraz po plaży. Zabronione jest też przemierzanie leśnych ścieżek nieprzeznaczonych do ruchu drogowego.

Kierowca quada oraz pasażerowie zobowiązani są do używania kasków ochronnych. Bez kasku można jeździć tylko quadem, który ma zamknięte nadwozie i jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa.

W przypadku, gdy pasażerem w czterokołowcu jest dziecko w wieku do 7 lat, maksymalna prędkość z jaką można się nim wtedy poruszać to 40 km/h.

Z prowadzenia quada możesz mieć świetną zabawą, ale zawsze pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jest to szczególnie ważne, gdy jeździsz z małym dzieckiem albo gdy to Twoje nastoletnie dziecko jest kierowcą.

Kto może ubezpieczyć quada?

Jak już ustaliliśmy powyżej czterokołowiec to pojazd samochodowy. Podlega on regulacjom ustawy Prawo o ruchu drogowym, dlatego rejestracja quada jest dla Ciebie, jako jego właściciela, obowiązkowa. Ponadto zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych musisz wykupić ubezpieczenie OC quada.

Rejestracja quada

Rejestracja quada odbywa się na takiej samej zasadzie jak rejestracja samochodu osobowego czy motocykla. W celu zarejestrowania pojazdu musisz udać się do odpowiedniego terytorialnie wydziału komunikacji w starostwie powiatowym albo urzędzie miasta. Jednak najpierw zgromadź wszystkie potrzebne do tego dokumenty. Żeby przejść pomyślnie rejestrację pojazdu jakim jest quad i dopełnić wszelkich formalności musisz przedłożyć w urzędzie:

 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • dowód własności (np. umowa kupna-sprzedaży lub faktura),
 • dowód rejestracyjny (jeśli pojazd był już wcześniej zarejestrowany),
 • dopuszczenie jednostkowe albo świadectwo zgodności,
 • dowód osobisty,
 • potwierdzenie uiszczenia wymaganych opłat.

Ubezpieczenie OC quada

Każdy posiadacz quada jest obowiązany wykupić ubezpieczenie OC. Nie warto uchylać się od tego obowiązku. Dlaczego? Uchroni Cię ono nie tylko przed mandatem, ale także przed konsekwencjami kolizji. Mając polisę OC Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty naprawy pojazdu poszkodowanego. A jeśli w wyniku tego zdarzenia ucierpią ludzie to pokryje koszty leczenia, rehabilitacji, opieki albo będzie wypłacać rentę. Są to naprawdę wysokie kwoty od setek tysięcy do przeszło miliona złotych. Jeśli nie miałbyś ubezpieczenia OC musiałbyś sfinansować to z własnej kieszeni.

Potwierdzają to słowa Jana Grzegorza Prądzyńskiego Prezesa Polskiej Izby Ubezpieczeń:

„Dla przeciętnego człowieka jest to kwota niewyobrażalna. Dług ten wpływa nie tylko na samego sprawcę, ale również drastyczne obniżenie się standardu życia jego rodziny, przede wszystkim dzieci. Takie są niestety realne skutki głupoty, polegającej na chęci „zaoszczędzenia” kilkuset złotych na obowiązkowej polisie OC.”

Ty, jako właściciel pojazdu, jesteś za niego odpowiedzialny i to na Tobie spoczywa obowiązek zakupienia ubezpieczenia OC. Zapewni Ci to nie tylko spokój podczas jazdy Twoim czterokołowcem, ale i też ochronę w razie jakiegokolwiek zdarzenia z jego udziałem.

Jeśli quada kupiłeś dla swojego nastoletniego dziecka, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ubezpieczenie OC i AC było właśnie na nie. Może ono być też razem z Tobą współwłaścicielem czterokołowca. Dzięki wykupieniu ubezpieczenia OC quada na dziecko, które ma co najmniej 14 lat pomagasz mu zbierać zniżki na przyszłość. Jest to korzystne rozwiązanie, gdyż młodzi kierowcy bez historii ubezpieczeniowej płacą wysokie kwoty za polisę ubezpieczeniową OC pojazdu.

Jak ubezpieczyć quada?

Możliwości ubezpieczenia quada jest kilka. Możesz pofatygować się osobiście do towarzystwa ubezpieczeniowego i zapytać o dostępną ofertę ubezpieczeniową na czterokołowca. Jeśli zależy Ci na najkorzystniejszej opcji musisz udać się do co najmniej kilku takich ubezpieczycieli. A następnie wybrać atrakcyjny wariant i podpisać umowę ubezpieczeniową.

Inną opcją jest wykonanie telefonów do wybranych towarzystw, żeby przedstawiły swoje propozycje ubezpieczeniowe.

Możesz też skorzystać z porównywarek internetowych. Wiele osób kupuje ubezpieczenie samochodu w ten właśnie sposób. W przypadku quadów może to być nieco trudniejsze, gdyż nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma dostępne oferty w tej właśnie wersji i może się okazać, że nie uda Ci się sprawdzić samemu w domu ceny OC.

Sprawdzoną opcją, żeby wykupić ubezpieczenie quada w jak najlepszej cenie jest skorzystanie z pomocy agenta ubezpieczeniowego, który może sprawdzić propozycję różnych ubezpieczycieli i pomóc Ci wybrać tę najkorzystniejszą dla Ciebie.

Ile kosztuje ubezpieczenie quada?

Ceny ubezpieczenia quada zależne są od różnych czynników. Największe znaczenie ma:

 • wiek kierowcy,
 • okres posiadania prawa jazdy,
 • historia ubezpieczeniowa,
 • uzbierane zniżki,
 • miejsce zamieszkania,
 • rodzaj pojazdu (marka, pojemność, rok produkcji, przebieg),
 • miejsce parkowania pojazdu.

Na wysokość ubezpieczenia quada mają wpływ nie tylko wymienione rzeczy, ale też to czy kupujesz tylko ubezpieczenie OC quada, czy decydujesz się również na dobrowolne ubezpieczenie jakim jest autocasco.

Warto żebyś pomyślał o AC i NNW, bo to dodatkowe ubezpieczenie quada jest dla Ciebie dobrą ochroną przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. A podczas jazdy czterokołowcem o nie nietrudno. Jednak przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej przeczytaj dokładnie OWU, żeby sprawdzić czy nie ma tam jakiś niekorzystnych dla Ciebie wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Sprawdź także: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?

Jak widać nie da się dokładnie określić ile kosztuje ubezpieczenie OC quada. Zazwyczaj jego wartość waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Zniżki za ubezpieczenie quada

Wykupując polisę ubezpieczeniową OC na quada możesz zbierać na swoim koncie ubezpieczeniowym zniżki. Większość ubezpieczycieli uznaje zniżki zdobyte za lata ubezpieczania czterokołowców także w późniejszych ubezpieczeniach samochodów. Bezkolizyjna jazda w młodym wieku dobrze rokuje na przyszłość, więc jest premiowana.

Także dobrowolne ubezpieczenie quadów AC oprócz ochrony przed skutkami kradzieży czy kolizji, buduje Ci historię ubezpieczeniową, która z czasem zaowocuje zniżkami w składkach.

Podsumowanie:

 • Quad, czyli czterokołowiec, to pojazd samochodowy, którego masa własna nie przekracza 400 kg w przypadku przewozu ludzi oraz 550 kg w przypadku przewozu ładunków.
 • Drugi rodzaj tego pojazdu to czterokołowiec lekki. Jego masa własna nie może przekroczyć 350 kg, a prędkość jaką rozwija jest ograniczona do 45 km/h przez jego konstrukcję.
 • W zależności od rodzaju quada do jego prowadzenia wymagane jest żebyś posiadał prawo jazdy kategorii B, B1 albo prawo jazdy kategorii AM.
 • Kierowca quada musi mieć ukończone 14 lat.
 • Bez względu na to czy będziesz jeździć swoim czterokołowcem po drogach publicznych, leśnych, czy tylko po swojej posesji zawsze powinieneś zarejestrować quada.
 • Nie zapomnij, że ubezpieczenie OC quada jest obowiązkowe, podobnie jak w przypadku samochodów osobowych.
 • Brak aktualnego ubezpieczenia OC Twojego czterokołowca może Cię kosztować od 200 zł do 1000 zł.
 • Pamiętaj, że warto kupić ubezpieczenie AC quada, uchroni to Cię przed skutkami kradzieży albo stłuczki. Pomyśl też o dokupieniu NNW, pomoże Ci ono w razie poważniejszego wypadku.
 • Najczęściej ubezpieczenie quada kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Na jego wysokość ma między innymi wpływ Twój wiek, okres posiadania prawa jazdy, rodzaj i pojemność pojazdu, historia ubezpieczenia, miejsce parkowania.
 • Ubezpieczenie quada może dać Ci profity w przyszłości. Zarówno obowiązkowe ubezpieczenie OC, jak i dobrowolne AC za bezszkodową jazdę gwarantują Ci z każdym rokiem coraz większe zniżki. Jest to dobry sposób szczególnie dla młodych kierowców na wyrobienie sobie dobrej historii ubezpieczeniowej.
 • Najkorzystniejsze ubezpieczenie quada znajdziesz u agenta ubezpieczeniowego, który ma w swojej ofercie różne towarzystwa ubezpieczeniowe.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie quada

 1. Czy quadem mogę poruszać się po autostradzie i drogach ekspresowych jeśli mam wykupione ubezpieczenie OC?

  Nie. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego czterokołowiec nie może poruszać się po tych drogach. Nie ma tu znaczenia czy pojazd posiada OC, czy nie.

 2. Jak ubezpieczyć quada bez homologacji?

  Nie jest to możliwe. Homologacja jest warunkiem koniecznym dopuszczenia do ruchu, a dopuszczenie do ruchu jest warunkiem zakupu ubezpieczenia OC. Jeżeli Twój quad nie zostanie dopuszczony do ruchu, nie będziesz mógł poruszać się nim po drogach publicznych.

 3. Co można zrobić, jeśli po wykupieniu ubezpieczenia OC nie dojdzie do rejestracji quada?

  Zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli czterokołowiec nie zostanie zarejestrowany, to w ciągu 30 dni od zakupienia polisy OC każda ze stron może odstąpić od umowy ubezpieczenia.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny