Nabywasz używane auto? Jako nowy właściciel pojazdu musisz pamiętać o dopełnieniu wielu formalności. Istotną rolę odgrywa nie tylko rejestracja samochodu w urzędzie i wykupienie ubezpieczeń komunikacyjnych. Wielu kierowców zobligowanych jest także do dopełnienia formalności w urzędzie skarbowym. Sprawdź, czy i Ciebie dotyczy ten obowiązek.

Podatek od kupna samochodu – warto wiedzieć

 1. PCC muszą zapłacić nabywcy samochodów używanych kupionych w Polsce.
 2. PCC należy zapłacić w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od nabycia samochodu używanego.
 3. PCC nie muszą płacić nabywcy samochodów używanych kupionych za granicą.
 4. Aby zapłacić podatek PCC, należy wypełnić formularz PCC-3 (niekiedy wraz z załącznikiem PCC-3/A.

Podatek od kupna samochodu to nic innego jak podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) opłacany z tytułu zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Do jego uiszczenia zobowiązane są osoby nabywające auta używane – z pewnymi wyjątkami.

Podatek od kupna samochodu – kogo dotyczy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do uregulowania należności wobec urzędu skarbowego zobligowane są osoby nabywające pojazdy używane od osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie są płatnikami podatku VAT.

Najogólniej rzecz ujmując, PCC muszą zapłacić właściciele samochodów, którzy nabywają pojazdy od osób prywatnych.

Kto powinien zapłacić podatek PCC?

SamochódOpłata podatkowa
(PCC)
Kupiony w salonie samochodowym Brak
Kupiony w komisie (komis jest właścicielem)Brak
Kupiony w komisie (komis jest pośrednikiem a sprzedającym jest osoba fizyczna) 2% wartości pojazdu
Kupiony w komisie (komis jest pośrednikiem a sprzedającym jest osoba fizyczna) Brak
Zagraniczny (jeszcze nie zarejestrowany w Polsce),kupiony w komisieBrak (komis opłaca podatek akcyzowy)
Kupiony za granicą (nie zarejestrowany w Polsce)Brak (płacimy podatek akcyzowy: 3,1% wartości pojazdu jeśli auto ma silnik o poj. do 2,0 l lub 18,6% wartości pojazdu, gdy auto ma silnik o pojemności powyżej 2,0 l)
Kupiony w Polsce od osoby fizycznej2% wartości pojazdu
Wart mniej niż 1000 złBrak
Kupiony na użytek osoby niepełnosprawnej Brak

Podatek PCC – zwolnienia

Przepisy regulujące kwestie płatności podatku od kupna samochodów informują jednocześnie o zwolnieniach z PCC.

Obowiązek płatności podatku od nabycia pojazdu nie dotyczy:

 • samochodów o  wartości poniżej 1000 zł,
 • aut nabywanych w komisach, salonach samochodowych lub od osób prowadzących działalność gospodarczą / będących płatnikami VAT,
 • osób niepełnosprawnych nabywających pojazd na własny użytek.

Z podatku od kupna samochodu zwolnione są również osoby nabywające auto za granicą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, PCC pobiera się wyłącznie od czynności cywilnoprawnych, do których doszło na terenie Polski. Jeżeli samochód znajdował się za granicą w momencie podpisywania umowy, następuje zwolnienie podatkowe.

Oblicz OC/AC w kalkulatorze samochodowym!

Jak obliczyć wysokość podatku od zakupu samochodu?

Wysokość podatku PCC od zakupu używanego samochodu wynosi 2% jego wartości rynkowej, którą możemy określić np. sprawdzając ceny innych aut o tej samej marce, modelu i roczniku. Należy pamiętać, aby pod uwagę wziąć cenę pojazdu z dnia transakcji, a także miejsce zamieszkania poprzedniego właściciela.

Przykład:

Pan Andrzej z Wrocławia nabył używany samochód od zbywcy mieszkającego w Kaliszu. Zapłacił 20 000 zł. Jeśli takie same auto kupiłby w stolicy Dolnego Śląska, mógłby za nie zapłacić nawet 2000 zł więcej. Jednak obliczając kwotę podatku PCC, pan Andrzej wziął pod uwagę cenę rynkową pojazdu dla Kalisza, a nie Wrocławia. W efekcie danina na rzecz fiskusa wyniosła 2% od 19 000 zł (380 zł), a nie 2% od 21000 zł (420 zł). Dzięki temu nabywca auta zaoszczędził 40 zł.

Ważne, aby obliczając wysokość PCC nie brać pod uwagę jedynie kwoty, którą zapłaciliśmy za nabycie auta poprzedniemu właścicielowi, lecz uwzględnić cenę rynkową. W razie dużych rozbieżności, urząd skarbowy może zakwestionować wysokość podatku do zapłaty.

Zaniżanie wartości pojazdu a PCC

Biorąc pod uwagę fakt, iż PCC naliczany jest od wartości pojazdu, wiele osób ma tendencję do celowego zaniżania wartości samochodu. Takie praktyki często są zgubne – szczególnie, jeśli kwota wpisana na umowie jest dużo niższa. Urzędnicy sprawdzają aktualne wartości rynkowe poszczególnych modeli pojazdów i – w razie podejrzenia zaniżenia ceny samochodu – ponownie ustalają wysokość podatku. Od decyzji urzędu skarbowego można się odwołać.

Zaniżanie wartości auta znajduje jedynie uzasadnienie wówczas, gdy nabywany pojazd jest uszkodzony. Po przedstawieniu dokumentacji fotograficznej czy kosztorysu naprawy, urząd skarbowy może wyrazić zgodę na obliczenie podatku na podstawie ceny pojazdu widniejącej na umowie.

W przeciwnym razie jeśli rozbieżność wartości rynkowej i wartości wpisanej na umowie jest znaczna, możesz zostać wezwany do zapłaty różnicy a w skrajnym przypadku ponieść odpowiedzialność karno-skarbową za przestępstwo skarbowe.

Ile czasu mam na zapłacenie podatku PCC?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nabywca auta używanego zobligowany jest do uiszczenia PCC w konkretnym terminie. Ma na to 14 dni od daty zawarcia umowy sprzedaży samochodu.

Przeczytaj także:
Jak kupić niedrogie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców
Zielona karta – co powinieneś wiedzieć?

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu?

Aby – jako nabywca pojazdu – uregulować kwestie finansowe z urzędem skarbowym, należy złożyć formularz PCC-3, a gdy pojazd ma więcej niż jednego nabywcę, dołączyć do niego załącznik PCC-3/A. Dokument można dostarczyć osobiście, złożyć deklarację drogą elektroniczną lub wysłać listem poleconym lub inną przesyłką rejestrowaną.

Kolejny krok to opłacenie należności wobec fiskusa. Podatek od kupna pojazdu należy wpłacić na rachunek bankowy urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania nabywcy pojazdu używanego.

Chociaż obowiązek zapłaty PCC przedawnia się po 5 latach, uchylanie się od obowiązku podatkowego i przekroczenie wyznaczonego terminu płatności będzie skutkować nałożeniem kary finansowej przez urząd skarbowy. Wysokość grzywny waha się w granicach od 301 zł do nawet 60 200 zł.

W przypadku, gdy nabywca samochodu wysłał deklarację PCC-3 z opóźnieniem lub z opóźnieniem uregulował podatek, powinien złożyć do fiskusa wyjaśnienie. Tzw. czynny żal zmniejsza prawdopodobieństwo nałożenia przez urząd skarbowy grzywny za niedopełnienie obowiązku podatkowego.

Kupujesz auto? Pamiętaj o ubezpieczeniu

Przy kupnie i sprzedaży pojazdu mechanicznego bardzo ważne jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, potocznie zwane OC.

Polisa zawsze idzie z samochodem. Sprzedający nie ma prawa oczekiwać od kupującego, że ten zrzeknie się OC, by zbywca mógł dostać zwrot składki za niewykorzystane ubezpieczenie samochodu.

Zarówno kupno samochodu, jak i jego sprzedaż, trzeba zgłosić w wydziale komunikacji oraz do ubezpieczyciela, który wystawił polisę na sprzedawany pojazd.

Ważne! Polisa OC zbywcy nie przedłuża się automatycznie. Oznacza to, że jeśli sprzedający miał OC ważne jeszcze pół roku, to po pół roku, jak nie kupisz własnego OC, zostaniesz bez ubezpieczenia i zapłacisz karę za brak OC.

Kiedy warto przepisać OC zbywcy na siebie?

Na pewno warto rozważyć przepisanie ubezpieczenia na siebie, jeśli sprzedający opłacił je na cały rok, a do końca umowy zostało sporo czasu. I tak koszt tego ubezpieczenia wrzucił w cenę samochodu, więc jako kupujący płacisz za nie. Czemu miałbyś nie skorzystać?

Jeżeli do końca ubezpieczenia zostało mało czasu a wiesz, że dostaniesz dobrą ofertę, lepiej zrzec się OC zbywcy i kupić OC na cały rok. Wtedy zyskujesz pewność, że nie dostaniesz kary za brak OC.

Sprawdź najtańsze OC

FAQ - najczęściej zadawane pytania o podatek od kupna samochodu

 1. Od jakiej kwoty płaci się podatek od kupna samochodu?

  Generalnie jeśli wartość rynkowa samochodu wpisana do umowy sprzedaży lub umowie darowizny odpowiada rzeczywistej wartości rynkowej pojazdu, to podatek PCC wyliczany jest na podstawie kwoty z umowy. Jeżeli jednak kwota wpisana w dokumencie sprzedażowym znacząco odbiega od faktycznej wartości rynkowej pojazdu, wówczas Urząd Skarbowy wyliczy podatek samodzielnie.

 2. Czy zawsze kupujący płaci podatek PCC?

  Prawo nie określa, po czyjej stronie lezy obowiązek podatkowy, ale zwyczajowo przyjmuje się, że to kupujący opłaca podatek PCC. Opłacenie podatku od kupna samochodu przez sprzedającego zdarza się rzadko, ale jest możliwe.

 3. Co się stanie, jak nie zapłacę podatku od kupna samochodu?

  Za opieszałość lub odmowę zapłaty podatku PCC grozi kara w wysokości od 1/10 nawet do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia brutto, które w 2022 r. wynosi 3010 zł. Oznacza to, że możesz dostać od 301 nawet do 60 200 zł kary za zwłokę w opłacie podatku PCC.

 4. Czy kupując samochód od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, zapłacę podatek PCC?

  Nie. W tym przypadku to sprzedający płaci podatek VAT, co znosi konieczność składania deklaracji PCC-3 przez nabywcę. Podatek od czynności cywilno-prawnych zapłacisz wtedy, gdy kupujesz pojazd od podmiotu niebędącego podatnikiem VAT, który nie prowadzi działalności gospodarczej.

 5. Ile wynosi podatek od kupna samochodu?

  Podatek PCC, tj. podatek od czynności cywilno-prawnych względem ruchomości wynosi 2% wartości pojazdu. Przyjmuje się, że to 2% kwoty na umowie, chyba że Urząd Skarbowy stwierdzi nieprawidłowości. Wtedy trzeba będzie składać korektę.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny