[Głosów: 53 Średnia: 4.3]

Nabywasz używane auto? Jako nowy właściciel pojazdu musisz pamiętać o dopełnieniu wielu formalności. Istotną rolę odgrywa nie tylko rejestracja samochodu w urzędzie i wykupienie ubezpieczeń komunikacyjnych. Wielu kierowców zobligowanych jest także do dopełnienia formalności w urzędzie skarbowym. Sprawdź, czy i Ciebie dotyczy ten obowiązek.

Podatek od kupna samochodu – warto wiedzieć

  1. PCC muszą zapłacić nabywcy samochodów używanych kupionych w Polsce.
  2. PCC należy zapłacić w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od nabycia samochodu używanego.
  3. PCC nie muszą płacić nabywcy samochodów używanych kupionych za granicą.
  4. Aby zapłacić podatek PCC, należy wypełnić formularz PCC-3 (niekiedy wraz z załącznikiem PCC-3/A.

 

Podatek od kupna samochodu to nic innego jak podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) opłacany z tytułu zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Do jego uiszczenia zobowiązane są osoby nabywające auta używane – z pewnymi wyjątkami.

Podatek od kupna samochodu – kogo dotyczy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do uregulowania należności wobec urzędu skarbowego zobligowane są osoby nabywające pojazdy używane od osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie są płatnikami podatku VAT.

Najogólniej rzecz ujmując, PCC muszą zapłacić właściciele samochodów, którzy nabywają pojazdy od osób prywatnych.

Kto powinien zapłacić podatek PCC?

SamochódOpłata podatkowa
(PCC)
Kupiony w salonie samochodowym Brak
Kupiony w komisie (komis jest właścicielem)Brak
Kupiony w komisie (komis jest pośrednikiem a sprzedającym jest osoba fizyczna) 2% wartości pojazdu
Kupiony w komisie (komis jest pośrednikiem a sprzedającym jest osoba fizyczna) Brak
Zagraniczny (jeszcze nie zarejestrowany w Polsce),kupiony w komisieBrak (komis opłaca podatek akcyzowy)
Kupiony za granicą (nie zarejestrowany w Polsce)Brak (płacimy podatek akcyzowy: 3,1% wartości pojazdu jeśli auto ma silnik o poj. do 2,0 l lub 18,6% wartości pojazdu, gdy auto ma silnik o pojemności powyżej 2,0 l)
Kupiony w Polsce od osoby fizycznej2% wartości pojazdu
Wart mniej niż 1000 złBrak
Kupiony na użytek osoby niepełnosprawnej Brak

Podatek PCC – zwolnienia

Przepisy regulujące kwestie płatności podatku od kupna samochodów informują jednocześnie o zwolnieniach z PCC.

Obowiązek płatności podatku od nabycia pojazdu nie dotyczy:

  • samochodów o  wartości poniżej 1000 zł,
  • aut nabywanych w  komisach, salonach samochodowych lub od osób prowadzących  działalność gospodarczą / będących płatnikami VAT,
  • osób niepełnosprawnych nabywających pojazd na własny użytek.

Z podatku od kupna samochodu zwolnione są również osoby nabywające auto za granicą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, PCC pobiera się wyłącznie od czynności cywilnoprawnych, do których doszło na terenie Polski. Jeżeli samochód znajdował się za granicą w momencie podpisywania umowy, następuje zwolnienie podatkowe.

Oblicz OC/AC w kalkulatorze samochodowym!

Jak obliczyć wysokość podatku od zakupu samochodu?

Wysokość podatku PCC od zakupu używanego samochodu wynosi 2% jego wartości rynkowej, którą możemy określić np. sprawdzając ceny innych aut o tej samej marce, modelu i roczniku. Należy pamiętać, aby pod uwagę wziąć cenę pojazdu z dnia transakcji, a także miejsce zamieszkania poprzedniego właściciela.

Przykład:

Pan Andrzej z Wrocławia nabył używany samochód od zbywcy mieszkającego w Kaliszu. Zapłacił 20 000 zł. Jeśli takie same auto kupiłby w stolicy Dolnego Śląska, mógłby za nie zapłacić nawet 2000 zł więcej. Jednak obliczając kwotę podatku PCC, pan Andrzej wziął pod uwagę cenę rynkową pojazdu dla Kalisza, a nie Wrocławia. W efekcie danina na rzecz fiskusa wyniosła 2% od 19 000 zł (380 zł), a nie 2% od 21000 zł (420 zł). Dzięki temu nabywca auta zaoszczędził 40 zł.

Ważne, aby obliczając wysokość PCC nie brać pod uwagę jedynie kwoty, którą zapłaciliśmy za nabycie auta poprzedniemu właścicielowi, lecz uwzględnić cenę rynkową. W razie dużych rozbieżności, urząd skarbowy może zakwestionować wysokość podatku do zapłaty.

Zaniżanie wartości pojazdu a PCC

Biorąc pod uwagę fakt, iż PCC naliczany jest od wartości pojazdu, wiele osób ma tendencję do celowego zaniżania wartości samochodu. Takie praktyki często są zgubne – szczególnie, jeśli kwota wpisana na umowie jest dużo niższa. Urzędnicy sprawdzają aktualne wartości rynkowe poszczególnych modeli pojazdów i – w razie podejrzenia zaniżenia ceny samochodu – ponownie ustalają wysokość podatku. Od decyzji urzędnika można się odwołać.

Zaniżanie wartości auta znajduje jedynie uzasadnienie wówczas, gdy nabywany pojazd jest uszkodzony. Po przedstawieniu dokumentacji fotograficznej czy kosztorysu naprawy, urząd skarbowy może wyrazić zgodę na obliczenie podatku na podstawie ceny pojazdu widniejącej na umowie.

Termin wpłaty PCC

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nabywca auta używanego zobligowany jest do uiszczenia PCC w konkretnym terminie. Ma na to 14 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu.

Przeczytaj także:
Jak kupić niedrogie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców
Zielona karta – co powinieneś wiedzieć?

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu?

Aby – jako nabywca pojazdu – uregulować kwestie finansowe z urzędem skarbowym, należy złożyć formularz PCC-3, a gdy pojazd ma więcej niż jednego nabywcę, dołączyć do niego załącznik PCC-3/A. Dokument można dostarczyć osobiście, złożyć deklarację drogą elektroniczną lub wysłać listem poleconym lub inną przesyłką rejestrowaną.

Kolejny krok to opłacenie należności wobec fiskusa. Podatek od kupna pojazdu należy wpłacić na rachunek bankowy urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania nabywcy pojazdu używanego.

Chociaż obowiązek zapłaty PCC przedawnia się po 5 latach, uchylanie się od obowiązku podatkowego i przekroczenie wyznaczonego terminu płatności będzie skutkować nałożeniem kary finansowej przez urząd skarbowy. Wysokość grzywny waha się w granicach od 168 zł do nawet 33 600 zł.

W przypadku, gdy nabywca samochodu wysłał deklarację PCC-3 z opóźnieniem lub z opóźnieniem uregulował podatek, powinien złożyć do fiskusa wyjaśnienie. Tzw. czynny żal zmniejsza prawdopodobieństwo nałożenia przez urząd skarbowy grzywny za niedopełnienie obowiązku podatkowego.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 20%!

Porównaj Ceny