podatek od kupna samochodu
31 lipca 2018 (aktualizacja 31 października 2018)
[Głosów:53    Średnia:4.3/5]

Nabywasz używane auto? Jako nowy właściciel pojazdu musisz pamiętać o dopełnieniu wielu formalności. Istotną rolę odgrywa nie tylko rejestracja samochodu w urzędzie i wykupienie ubezpieczeń komunikacyjnych. Wielu kierowców zobligowanych jest także do dopełnienia formalności w urzędzie skarbowym. Sprawdź, czy i Ciebie dotyczy ten obowiązek.

Podatek od kupna samochodu to nic innego jak podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) opłacany z tytułu zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Do jego uiszczenia zobowiązane są osoby nabywające auta używane – z pewnymi wyjątkami.

Podatek od kupna samochodu – kogo dotyczy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do uregulowania należności wobec urzędu skarbowego zobligowane są osoby nabywające pojazdy używane od osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie są płatnikami podatku VAT.

Najogólniej rzecz ujmując, PCC muszą zapłacić właściciele samochodów, którzy nabywają pojazdy od osób prywatnych.

Podatek PCC – zwolnienia

Przepisy regulujące kwestie płatności podatku od kupna samochodów informują jednocześnie o zwolnieniach z PCC.

Obowiązek płatności podatku od nabycia pojazdu nie dotyczy:

  • samochodów o  wartości poniżej 1000 zł
  • aut nabywanych w  komisach, salonach samochodowych lub od osób prowadzących  działalność gospodarczą / będących płatnikami VAT
  • osób niepełnosprawnych nabywających pojazd na własny użytek.

Z podatku od kupna samochodu zwolnione są również osoby nabywające auto za granicą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, PCC pobiera się wyłącznie od czynności cywilnoprawnych, do których doszło na terenie Polski. Jeżeli samochód znajdował się za granicą w momencie podpisywania umowy, następuje zwolnienie podatkowe.

Oblicz OC/AC w kalkulatorze samochodowym!

Ile wynosi PCC?

Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych od kilku lat utrzymuje się na stabilnym poziomie. W 2018 roku, podobnie jak w poprzednich latach, PCC wynosi 2% wartości nabywanego samochodu.

Przykład. Załóżmy, że kupiłeś pojazd o aktualnej wartości wynoszącej 15 000 zł. Wartość podatku wynosi 300 zł.

Zaniżanie wartości pojazdu a PCC

Biorąc pod uwagę fakt, iż PCC naliczany jest od wartości pojazdu, wiele osób ma tendencję do celowego zaniżania wartości samochodu. Takie praktyki często są zgubne – szczególnie, jeśli kwota wpisana na umowie jest dużo niższa. Urzędnicy sprawdzają aktualne wartości rynkowe poszczególnych modeli pojazdów i – w razie podejrzenia zaniżenia ceny samochodu – ponownie ustalają wysokość podatku. Od decyzji urzędnika można się odwołać.

Zaniżanie wartości auta znajduje jedynie uzasadnienie wówczas, gdy nabywany pojazd jest uszkodzony. Po przedstawieniu dokumentacji fotograficznej czy kosztorysu naprawy, urząd skarbowy może wyrazić zgodę na obliczenie podatku na podstawie ceny pojazdu widniejącej na umowie.

Termin wpłaty PCC

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nabywca auta używanego zobligowany jest do uiszczenia PCC w konkretnym terminie. Ma na to 14 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu.

Przeczytaj także:
Jak kupić niedrogie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców
Zielona karta – co powinieneś wiedzieć?

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu?

Aby – jako nabywca pojazdu – uregulować kwestie finansowe z urzędem skarbowym, należy złożyć formularz PCC-3 lub PCC-3/A (kilku nabywców). Dokument można dostarczyć osobiście, złożyć deklarację drogą elektroniczną lub wysłać listem poleconym lub inną przesyłką rejestrowaną.

Kolejny krok to opłacenie należności wobec fiskusa. Podatek od kupna pojazdu należy wpłacić na rachunek bankowy urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania nabywcy pojazdu używanego.

Chociaż obowiązek zapłaty PCC przedawnia się po 5 latach, uchylanie się od obowiązku podatkowego i przekroczenie wyznaczonego terminu płatności będzie skutkować nałożeniem kary finansowej przez urząd skarbowy. Wysokość grzywny waha się w granicach od 168 zł do nawet 33 600 zł.

W przypadku, gdy nabywca samochodu wysłał deklarację PCC-3 z opóźnieniem lub z opóźnieniem uregulował podatek, powinien złożyć do fiskusa wyjaśnienie. Tzw. czynny żal zmniejsza prawdopodobieństwo nałożenia przez urząd skarbowy grzywny za niedopełnienie obowiązku podatkowego.

 

Michalina Miotk
W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00